GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-08-2013, 10:32
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Αμερικα........

Το Σάββατο που μας περασε χρειάστηκα 2 λεμόνια. Το δεντράκι απ'εξω ακόμα έχει αγουριδες κ την ωρα που σχολούσε ο άντρας μου ο μανάβης θα είχε κλεισει μαλλον...Έτσι κ αλλιώς θέλαμε και πάνες του παιδιού οπότε μια και καλή πήγε στο σουπερ μαρκετ.
Να διευκρινίσω ότι δεν έχουμε s/m μεγαλων επωνύμων αλυσίδων εδω αλλά πιο "τοπικές".
Φέρνει λοιπόν ο Δημήτρης τα λεμόνια, μου παιρνει η μικρή τη χαρτοσακουλα να παιξει...
Και πως πέφτει το μάτι μου σήμερα πάνω στο barcode "λεμόνια Αργεντινής"...... (!!!!!!)
Και λέω τώρα εγώ....
Λεμονια ΔΙΚΑ ΜΑΣ δεν εχουμε;;;;;;
Στην Ελλάδα των εσπεριδοειδών φέρνουμε λεμόνια Αργεντινής; ;;;;;
Και αντε ας παει στο λύκο αυτο...
Ο πιο οικονομικός προορισμός δλδ ειναι αυτός; ;;
Εγω ξέρω οτι για να πας ως εκεί θες μια μικρή περιουσία.....
Δεν το κατέχω το θέμα εκ των έσω αλλά η ταπεινή μου λογική με κάνει να σκέφτομαι αλλιώς μαλλον....
:what: :what:

sent from the deep ocean..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-08-2013, 11:47
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Δεν ειμαι αγροτης και ουτε ιδιαιτερες γνωσεις περι κηπευτικων αλλα νομίζω οτι τα λεμονια ειναι χειμωνιατικο ειδος. Νομιζω δε οτι, ειναι απο τα χειμωνιατικα ειδη εκεινα που δεν μπορουν να καλλιεργηθουν το καλοκαιρι οπως π.χ το μαρουλι.

Το Ξυλοκαστρο και τα γυρω μερη ειναι γεματα απο λεμονιες, στην Σαλαμινα εχω τρεις μεσα στον κηπο, αυτην την εποχη ''γεννανε'' καρπο για τον χειμωνα.

Μην σε παραξενευει λοιπον το Αργεντινικο λεμονι μεσα στο κατακαλοκαιρο, να σε παραξενεψει το Αργεντινικο λεμονι μεσα στο καταχειμωνο!!! Που συχνα-πυκνα συμβαινει διοτι η παραγωγη ειναι μικροτερη της αναμενομενης (αρρωστιες, θεομηνιες κ.λ.π.) οποτε γινεται εισαγωγη λεμονιων αλλα και διοτι καποιες χρονιες περαν της αρρωστιας και της θεομηνιας η παραγωγη ακριβαινει λογω αυξησης των λιπασματων, του νερου, των εργατικων κ.λ.π. πραγμα που ελαχιστοποιει το κερδος των μεσαζοντων οι οποιοι τοτε καταφευγουν σε εισαγωγη λεμονιων απο Αργεντινη η οποια ειναι πιο συμφερουσα........

Η προστασια εγχωριων προιοντων ΟΛΩΝ των χωρων της ΕΕ εχει σταδιακα σταματησει απο τα μεσα της δεκαετιας του 1980.......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-08-2013, 12:12
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Ε, λοιπόν, επειδή εγώ είμαι και αγρότης, αφήστε τα σάπια. Η λεμονιά είναι δέντρο που παράγει όλον τον χρόνο. Το πρόβλημα είναι αλλού.

Λίγο που σε κάποια προϊόντα δεν παράγουμε όσες ποσότητες χρειαζόμαστε, λίγο που έχει μειωθεί η παραγωγή ακόμη περισσότερο λόγω κρίσης, και πολύ η έλλειψη αγροτικής πολιτικής από τις κυβερνήσεις, η "αγροτική" Ελλάδα έφτασε να εισάγει την μεγαλύτερη (και σε μερικές περιπτώσεις όλη την) ποσότητα τών αγροτικών προϊόντων που χρειάζεται ετησίως!
Επί πλέον, το πρόβλημα μεγαλώνει από τους επιτήδειους που εισάγουν τουρκικά και άλλα προϊόντα επειδή είναι πάμφθηνα ενώ την ίδια στιγμή τα αντίστοιχα ελληνικά προϊόντα όπως σταφίδες, φυστίκια Αιγίνης κλπ, σαπίζουν στις αποθήκες. Το θέμα έχει παίξει πολλές φορές στα τοπικά ραδιόφωνα. Αλλά κι αυτό συμπεριλαμβάνεται στην έλλειψη αγροτικής πολιτικής που επιτρέπει στα καρτέλ να χορεύουν.



Να μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία από την ΠΑΣΕΓΕΣ!

Με βάση τη μελέτη της ΠΑΣΕΓΕΣ που παρουσιάστηκε πέρυσι, αυτάρκεια παρουσιάζει η Ελλάδα σε συγκεκριμένα προϊόντα όπως:
- Οι βρώσιμες ελιές. Η παραγωγή καλύπτει το 615% της ζήτησης, όμως το 88,3% της παραγωγής εξάγεται.
- Τα επιτραπέζια σταφύλια (θα μπορούσε να καλυφθεί το 322% της εγχώριας κατανάλωσης. Σημειωτέον ότι το 74% της ελληνικής παραγωγής καταλήγει στο εξωτερικό).
- Τα ακτινίδια (242% επάρκεια, 62% εξαγωγές).
- Η σταφίδα (209% επάρκεια, 57% εξαγωγές).
- Το ρύζι (171% επάρκεια, 51% εξαγωγές).
Επίσης θα επαρκούσε το ελαιόλαδο (151%), αν καλυπτόταν η ποσότητα που εισάγεται (4,33%), το σκληρό σιτάρι (149% η επάρκεια, μόλις 10% της ζήτησης καλύπτεται από εισαγωγές). Η παραγόμενη ποσότητα υπερκαλύπτει την κατανάλωση σε δημητριακά (82%), φρούτα (128%), τυροκομικά (το 80%), αιγοπρόβειο γάλα (98%) και κρέας (92%), αυγά (91%) και τα πουλερικά (82%). Πολύ χαμηλή αυτάρκεια υπάρχει στο μαλακό σιτάρι από το οποίο γίνεται το ψωμί (32%), στα όσπρια σε ποσοστό που κυμαίνεται στο 39%, στο βόειο κρέας (13%) και στο χοιρινό (38%).
Σε περίπτωση που οι εισαγωγές γίνονταν απαγορευτικές λόγω κόστους, θα μας έλειπαν:
- Οι φακές. Παράγουμε 7.500 τόνους και εισάγουμε άλλες 10.000 τόνους, για να καλύψουμε τις εγχώριες ανάγκες.
- Το χοιρινό κρέας. Παράγουμε 111.000 τόνους, αλλά καταναλώνουμε 290.000 τόνους.
- Τα φασόλια. Τρώμε 35.000 τόνους, εκ των οποίων σχεδόν οι 24.000 είναι εισαγωγής.
- Το μαλακό σιτάρι. Από το ένα εκατομμύριο τόνους που απαιτείται για τον άρτον τον επιούσιον η Ελλάδα παράγει μόλις 351.000 τόνους.
- Το βόειο κρέας. Από τους 158.000 τόνους που καταναλώνουμε ετησίως, μόλις 20.000 τόνοι παράγονται στην Ελλάδα.

Last edited by Al Bandy; 26-08-2013 at 12:17.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-08-2013, 12:16
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Κι εγώ Γιώργο αυτό φαντάστηκα ότι ειναι εκτός εποχης κ δε μπορεις να το "βρεις" σε θερμοκηπιο.
Τα κατεψυγμενα ψιλοκομμενα κρεμμυδακια του μπαρμπα Σταθη που γραφουν πανω πρωτη υλη Βουλγαριας;;;;;
Κατεψυγμενα είναι θα μπορούσαν να ειναι ελληνικα....
Και πολλά άλλα που εχω δει κ δε τα θυμάμαι όλα. ..
Γενικότερα βλεπω οτι για να βρεις κατι Ελληνικό, ή πρεπει να έχεις φίλο παραγωγός, ή να είσαι παραγωγος...... :/

sent from the deep ocean..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-08-2013, 12:18
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, λοιπόν, επειδή εγώ είμαι και αγρότης, αφήστε τα σάπια. Η λεμονιά είναι δέντρο που παράγει όλον τον χρόνο. Το πρόβλημα είναι αλλού.

Λίγο που σε κάποια προϊόντα δεν παράγουμε όσες ποσότητες χρειαζόμαστε, λίγο που έχει μειωθεί η παραγωγή ακόμη περισσότερο λόγω κρίσης, και πολύ η έλλειψη αγροτικής πολιτικής από τις κυβερνήσεις, η "αγροτική" Ελλάδα έφτασε να εισάγει την μεγαλύτερη (και σε μερικές περιπτώσεις όλη την) ποσότητα τών αγροτικών προϊόντων που χρειάζεται ετησίως!
Επί πλέον, το πρόβλημα μεγαλώνει από τους επιτήδειους που εισάγουν τουρκικά και άλλα προϊόντα επειδή είναι πάμφθηνα ενώ την ίδια στιγμή τα αντίστοιχα ελληνικά προϊόντα όπως σταφίδες, φυστίκια Αιγίνης κλπ, σαπίζουν στις αποθήκες. Το θέμα έχει παίξει πολλές φορές στα τοπικά ραδιόφωνα. Αλλά κι αυτό συμπεριλαμβάνεται στην έλλειψη αγροτικής πολιτικής που επιτρέπει στα καρτέλ να χορεύουν.



Να μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία από την ΠΑΣΕΓΕΣ!

Με βάση τη μελέτη της ΠΑΣΕΓΕΣ που παρουσιάστηκε πέρυσι, αυτάρκεια παρουσιάζει η Ελλάδα σε συγκεκριμένα προϊόντα όπως:
- Οι βρώσιμες ελιές. Η παραγωγή καλύπτει το 615% της ζήτησης, όμως το 88,3% της παραγωγής εξάγεται.
- Τα επιτραπέζια σταφύλια (θα μπορούσε να καλυφθεί το 322% της εγχώριας κατανάλωσης. Σημειωτέον ότι το 74% της ελληνικής παραγωγής καταλήγει στο εξωτερικό).
- Τα ακτινίδια (242% επάρκεια, 62% εξαγωγές).
- Η σταφίδα (209% επάρκεια, 57% εξαγωγές).
- Το ρύζι (171% επάρκεια, 51% εξαγωγές).
Επίσης θα επαρκούσε το ελαιόλαδο (151%), αν καλυπτόταν η ποσότητα που εισάγεται (4,33%), το σκληρό σιτάρι (149% η επάρκεια, μόλις 10% της ζήτησης καλύπτεται από εισαγωγές). Η παραγόμενη ποσότητα υπερκαλύπτει την κατανάλωση σε δημητριακά (82%), φρούτα (128%), τυροκομικά (το 80%), αιγοπρόβειο γάλα (98%) και κρέας (92%), αυγά (91%) και τα πουλερικά (82%). Πολύ χαμηλή αυτάρκεια υπάρχει στο μαλακό σιτάρι από το οποίο γίνεται το ψωμί (32%), στα όσπρια σε ποσοστό που κυμαίνεται στο 39%, στο βόειο κρέας (13%) και στο χοιρινό (38%).
Σε περίπτωση που οι εισαγωγές γίνονταν απαγορευτικές λόγω κόστους, θα μας έλειπαν:
- Οι φακές. Παράγουμε 7.500 τόνους και εισάγουμε άλλες 10.000 τόνους, για να καλύψουμε τις εγχώριες ανάγκες.
- Το χοιρινό κρέας. Παράγουμε 111.000 τόνους, αλλά καταναλώνουμε 290.000 τόνους.
- Τα φασόλια. Τρώμε 35.000 τόνους, εκ των οποίων σχεδόν οι 24.000 είναι εισαγωγής.
- Το μαλακό σιτάρι. Από το ένα εκατομμύριο τόνους που απαιτείται για τον άρτον τον επιούσιον η Ελλάδα παράγει μόλις 351.000 τόνους.
- Το βόειο κρέας. Από τους 158.000 τόνους που καταναλώνουμε ετησίως, μόλις 20.000 τόνοι παράγονται στην Ελλάδα.
:thumbup:

sent from the deep ocean..
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-08-2013, 12:39
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, λοιπόν, επειδή εγώ είμαι και αγρότης, αφήστε τα σάπια. Η λεμονιά είναι δέντρο που παράγει όλον τον χρόνο. Το πρόβλημα είναι αλλού.

Λίγο που σε κάποια προϊόντα δεν παράγουμε όσες ποσότητες χρειαζόμαστε, λίγο που έχει μειωθεί η παραγωγή ακόμη περισσότερο λόγω κρίσης, και πολύ η έλλειψη αγροτικής πολιτικής από τις κυβερνήσεις, η "αγροτική" Ελλάδα έφτασε να εισάγει την μεγαλύτερη (και σε μερικές περιπτώσεις όλη την) ποσότητα τών αγροτικών προϊόντων που χρειάζεται ετησίως!
Επί πλέον, το πρόβλημα μεγαλώνει από τους επιτήδειους που εισάγουν τουρκικά και άλλα προϊόντα επειδή είναι πάμφθηνα ενώ την ίδια στιγμή τα αντίστοιχα ελληνικά προϊόντα όπως σταφίδες, φυστίκια Αιγίνης κλπ, σαπίζουν στις αποθήκες. Το θέμα έχει παίξει πολλές φορές στα τοπικά ραδιόφωνα. Αλλά κι αυτό συμπεριλαμβάνεται στην έλλειψη αγροτικής πολιτικής που επιτρέπει στα καρτέλ να χορεύουν.



Να μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία από την ΠΑΣΕΓΕΣ!

Με βάση τη μελέτη της ΠΑΣΕΓΕΣ που παρουσιάστηκε πέρυσι, αυτάρκεια παρουσιάζει η Ελλάδα σε συγκεκριμένα προϊόντα όπως:
- Οι βρώσιμες ελιές. Η παραγωγή καλύπτει το 615% της ζήτησης, όμως το 88,3% της παραγωγής εξάγεται.
- Τα επιτραπέζια σταφύλια (θα μπορούσε να καλυφθεί το 322% της εγχώριας κατανάλωσης. Σημειωτέον ότι το 74% της ελληνικής παραγωγής καταλήγει στο εξωτερικό).
- Τα ακτινίδια (242% επάρκεια, 62% εξαγωγές).
- Η σταφίδα (209% επάρκεια, 57% εξαγωγές).
- Το ρύζι (171% επάρκεια, 51% εξαγωγές).
Επίσης θα επαρκούσε το ελαιόλαδο (151%), αν καλυπτόταν η ποσότητα που εισάγεται (4,33%), το σκληρό σιτάρι (149% η επάρκεια, μόλις 10% της ζήτησης καλύπτεται από εισαγωγές). Η παραγόμενη ποσότητα υπερκαλύπτει την κατανάλωση σε δημητριακά (82%), φρούτα (128%), τυροκομικά (το 80%), αιγοπρόβειο γάλα (98%) και κρέας (92%), αυγά (91%) και τα πουλερικά (82%). Πολύ χαμηλή αυτάρκεια υπάρχει στο μαλακό σιτάρι από το οποίο γίνεται το ψωμί (32%), στα όσπρια σε ποσοστό που κυμαίνεται στο 39%, στο βόειο κρέας (13%) και στο χοιρινό (38%).
Σε περίπτωση που οι εισαγωγές γίνονταν απαγορευτικές λόγω κόστους, θα μας έλειπαν:
- Οι φακές. Παράγουμε 7.500 τόνους και εισάγουμε άλλες 10.000 τόνους, για να καλύψουμε τις εγχώριες ανάγκες.
- Το χοιρινό κρέας. Παράγουμε 111.000 τόνους, αλλά καταναλώνουμε 290.000 τόνους.
- Τα φασόλια. Τρώμε 35.000 τόνους, εκ των οποίων σχεδόν οι 24.000 είναι εισαγωγής.
- Το μαλακό σιτάρι. Από το ένα εκατομμύριο τόνους που απαιτείται για τον άρτον τον επιούσιον η Ελλάδα παράγει μόλις 351.000 τόνους.
- Το βόειο κρέας. Από τους 158.000 τόνους που καταναλώνουμε ετησίως, μόλις 20.000 τόνοι παράγονται στην Ελλάδα.
Aν και δεν μου αρεσουν οι ορολογιες τυπου ''σαπια'' σε μια συζητηση που οι τονοι ειναι ισα με το εδαφος, δλδ χαμηλοι, εντουτοις θα συμφωνησω με τα στοιχεια της ΠΑΣΕΓΕΣ που παραθετεις.

Θα διαφωνησω ομως με το οτι η λεμονια παραγει ολον τον χρονο καρπο αφου χρειαζεται θερμοκρασια μεταξυ 15-30 βαθμων και αρκετη ηλιοφανεια αν παλι θμαμαι καλα. Αρα το καλοκαιρι κι ελευθερη στον αγρο δεν παραγει......
Τωρα αν η επιστημη της υβριδοκαλλιεργειας εχει καταφερει να αντρεψει την φυση -οπως και σε τοσες αλλες καλλιεργειες - ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.


Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-08-2013, 13:05
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Ανταπόκριση από Αργολίδα:

Την εποχή αυτή δεν υπάρχουν λεμόνια αξιοποιήσημα εμπορικά στην Ελληνική επικράτεια..

Το αν έχουμε στις αυλές μας λεμονιές τις λεγόμενες 7κίλες που έχουν την μεγαλύτερη εποχή του χρόνου καρπό,
αυτή την εποχή ούτε και αυτές παράγουν...

Είναι φυσικό να υπάρχουν λεμόνια από χώρες του Νοτίου ημισφαιρίου όπου αυτή την εποχή είναι χειμώνας....

Όσον αφορά το χάρβαλο της Ελληνικής γεωργικής παραγωγής είναι άλλο θέμα

Για τα λεμόνια ισχύουν τα παραπάνω...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-08-2013, 13:21
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Η Ελλαδα ηταν η χωρα των εσπεριδοειδων πριν πολλα χρονια
και την τελευταια 5ετια προσπαθει να γινει παλι. Ο εχθρος της λεμονιας
ειναι μια αρρωστια η κορφοξυρα το λεει και η λεξη τι κανει και ενα
εντομο ο φυλλοκνιστης που εμποδιζουν την αναπτυξη των μικρων
δεντρων. Το μεγαλο αρνητικο που εχει η λεμονια ειναι οτι για να σου
δωσει παραγωγη και χρηματα στη τσεπη θελει τουλαχιστων 6 χρονια.
Οσο για την εισαγωγη γινεται παρα πολλα χρονια.
Οσο για φετος το καλοκαιρι τα λεμονια ειναι ελαχιστα και σημαντικο ρολο
επαιξε η ζεστη του Απριλιου και τις πρωτες μερες του Μαιου.
Η ποικιλιες που κανουν 2 φορες το χρονο ειναι η Μαγληνη και η Καρυστινη
με βασιλισσα την Μαγληνη με λεπτη φλουδα πολυ χυμο και σχεδον καθολου κουκουτσι.Πρωιμη ποικιλια εχουμε την Σαντα τερεζα ...... Το κλαδεμα γινεται ανοιξη προς καλοκαιρι.
Σαν πωλητης λεμονιων σε λαικες αγορες των Αθηνων για 10 χρονια ειχα
ακουσει οτι υπαρχουν αρσενικες και θυληκες αυτο μονο γελιο προκαλουσε.
Αυτα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-08-2013, 13:24
panagiotis.farmer Ο/Η panagiotis.farmer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Ανω Διμηνιο Κορινθιας
Μoto: R1150GS(02) DRZ400S(04) DT175(80)
Μηνύματα: 4,764
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανταπόκριση από Αργολίδα:

Την εποχή αυτή δεν υπάρχουν λεμόνια αξιοποιήσημα εμπορικά στην Ελληνική επικράτεια..

Το αν έχουμε στις αυλές μας λεμονιές τις λεγόμενες 7κίλες που έχουν την μεγαλύτερη εποχή του χρόνου καρπό,
αυτή την εποχή ούτε και αυτές παράγουν...

Είναι φυσικό να υπάρχουν λεμόνια από χώρες του Νοτίου ημισφαιρίου όπου αυτή την εποχή είναι χειμώνας....

Όσον αφορά το χάρβαλο της Ελληνικής γεωργικής παραγωγής είναι άλλο θέμα

Για τα λεμόνια ισχύουν τα παραπάνω...
Η 7κιλη ειναι ποικιλια που καλλιεργηται στην Αργολιδα και αγνωστη στην Κορινθια. Σκεφτομαι την ανοιξη να φυτεψω μερικες για δοκιμη

Last edited by panagiotis.farmer; 26-08-2013 at 13:29.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-08-2013, 14:34
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Αμερικα........

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν και δεν μου αρεσουν οι ορολογιες τυπου ''σαπια'' σε μια συζητηση που οι τονοι ειναι ισα με το εδαφος, δλδ χαμηλοι, εντουτοις θα συμφωνησω με τα στοιχεια της ΠΑΣΕΓΕΣ που παραθετεις.

Θα διαφωνησω ομως με το οτι η λεμονια παραγει ολον τον χρονο καρπο αφου χρειαζεται θερμοκρασια μεταξυ 15-30 βαθμων και αρκετη ηλιοφανεια αν παλι θμαμαι καλα. Αρα το καλοκαιρι κι ελευθερη στον αγρο δεν παραγει......
Τωρα αν η επιστημη της υβριδοκαλλιεργειας εχει καταφερει να αντρεψει την φυση -οπως και σε τοσες αλλες καλλιεργειες - ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.



Κι εγώ σε χαμηλούς τόνους μιλάω. Από πότε η λέξη σάπια ανεβάζει τους τόνους?
Για την λεμονιά τώρα. Η λεμονιά κάνει λεμόνια όλο τον χρόνο γιατί και ηλιοφάνεια έχουμε 8-10 μήνες τον χρόνο και υψηλότατες θερμοκρασίες έχουμε εδώ. Η μέση θεμοκρασία τον χειμώνα εδώ, και γενικώς στον νότο, είναι κάπου στους 12-15 βαθμούς. Τώρα αν μιλάς για Φλώρινα, δεν ξέρω.
Φυσικά, o νότος δεν φτάνει να καλύψει τις ανάγκες λόγω, όπως προείπα, τής έλλειψης αγροτικής πολιτικής. Έχει πέσει το βάρος στο λάδι που είναι μεγάλα τα συμφέροντα.

Last edited by Al Bandy; 26-08-2013 at 14:51.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!