GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 25-01-2013, 17:28
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Φτηνοί στα λάχανα και ακριβοί στα παραπούλια..........αμάν ρε παιδιά.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 26-01-2013, 02:17
digitalsoul Ο/Η digitalsoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Είναι λίγο περίεργο όταν έχεις μάθει να βάζεις στις προηγούμενες μηχανές σου συνθετικά λάδια καθώς
έχεις μεγαλώσει με την διχρονίλα του Castrol να έχει ποτίσει μέσα στο δέρμα σου όπως ο παστουρμάς
στο τέλος να παίρνεις μία μηχανή κόσμημα και να σου λένε ότι καίει τα πάντα και το σωστό είναι να του βάζεις ορυκτέλαιο.
Έχω αλλάξει 5 μηχανές και ήταν η πρώτη φορά που το έκανα αυτό στην μηχανή μου.
Στην αρχή δεν μπορούσα να νιώσω καλά γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν θα τα καταφέρει με ένα κοινό ορυκτέλαιο να κυκλοφορεί μέσα στα σωθικά της.
Λάδια σαν το Aral μου έρχονταν στο μυαλό σαν μία μάζα αργού πετρελαίου.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί είναι αυτοί που θα πιστεύανε ότι το ορυκτέλαιο της BMW είναι το καλύτερο για την μηχανή
κυρίως γιατί ήταν ακριβότερο παρότι ήταν κατώτερων προδιαγραφών αν θυμάμαι καλά από το Aral. (SG αντί για SJ)
Ήμουν αρκετά δύσπιστος στο να χρησιμοποιήσω το Aral όπως τότε που έκανα την μετάβαση από τα συνθετικά στα ορυκτέλαια.
Τελικά με την δοκιμή κατάλαβα ότι ήταν εξαιρετικό λιπαντικό για την μοτοσικλέτα μου και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
Δεν θα πρέπει να φοράμε παρωπίδες.
Ότι και να γίνει δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μηχανή μας.
Στην χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να προσθέσουμε λίγο λαδάκι γιατί αυτό το έκαψε.
Μην ξεχνάμε και αυτούς που το χρησιμοποιούνε σε αυτοκίνητα πολύ πιο ακριβά από το GS μας.
Αν πάλι πάει καλά σε 3 αλλαγές θα σας περισσέψουν και λίγα λεφτά για να πάρετε και ένα δωράκι στην Μπέμπα σας …
Έφερα την φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του λαδιού και σήμερα Σάββατο είναι σε προσφορά με 13 ευρώ το 5κιλο πάντα.
Αν γνωρίζει κανείς και τα αποκωδικοποιήσει θα ήταν καλό. (είναι και στα γερμανικά γραμμένο…)
To λαδάκι είναι 15W40 αλλά έχω δει ότι υπάρχει και 20W50



Last edited by digitalsoul; 26-01-2013 at 02:29.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 26-01-2013, 02:38
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Μια χαρά οι προδιαγραφές
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 26-01-2013, 11:05
alekni Ο/Η alekni βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

στο 1150gs που ειχα τα δοκιμασα πρωτη φορα ανοιξη νομιζω, το 15/50, ##### την εκκινηση του κινητηρα μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν πιο "ευκολη", με το που επιασε καλοκαιρι τα αλλαξα σε 20/50, κανενα προβλημα, φιλος με 1100 τα φαζει επισης χωρις κανενα προβλημα, στις 4 χιλιαδες αλλαγη κατα την γνωμη μου ειναι μια χαρα το λαδι και το 15/50 για χειμωνα ειναι οτι πρεπει
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 27-01-2013, 16:23
astegos Ο/Η astegos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

πριν μερικα χρονια ειχα επισκευτει μεγαλο διυλυστηριο εξω απο την Αθηνα, για εκπαιδευτικούς λογους. κατα την ξεναγηση που μας εγινε, περασαμε απο το τμημα των λιπαντικων, που ως γνωστον ειναι προιοντα της επεξεργασιας του πετρελαιου. εκει λοιπον ειδαμε μεγαλα βαρελια με λιπαντικα πολλων γνωστων εταιρειων. οταν ρωτησαμε γιατι υπαρχουν ολες αυτες οι εταιρειες μαζι, η απαντηση ηταν οτι το βασικο του λαδιου για ολες τις εταιρειες βγαινει απο την ιδια διαδικασια διυλησης. αυτο που διαφοροποιει την καθε εταιρεια απο την αλλη, ειναι τα προσθετα και η αναλογια αυτων που θελει η καθε εταιρεια (προσθετα π.χ αντιδιαβρωτικα ή οτιδήποτε άλλο υπερ της προστασίας του κινητηρα) να βαλει στο προιον της.
αρα αν πληρουναται οι προδιαγραφες σε ενα φτηνο λαδι, βασικα εισαι ενταξει.
αν θελεις το κατι παραπανω παιρνεις ενα ακριβοτερο.
προσωπικα εγω θα παρω λαδια LIDL. (αν και μου την σπαει να ψωνιζω στα μαγαζια των Γερμανων (απο το 2009 και μετα) αλλα μας εξαθλιωσαν τοσο πολυ που το καθε € μετραει).
Γ..Ώ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΊΑ ΜΟΥ
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 27-01-2013, 16:49
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Εγω ηδη πηρα και μου φαινεται οτι θα παω να τους τα σηκωσω και αυτα που μεινανε.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 27-01-2013, 17:22
kosta12gs Ο/Η kosta12gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μoto: R 1200 GS ?
Μηνύματα: 1,402
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Εχτες ειδα εναν να βγαινει απο το lidl με ενα 5λιτρο αλλα δε τον ρωτησα αν εχει αποψη. Τα ειχε παντως σε ξεφτιλα τιμη. Καπου 2,5 ευρω το λιτρο εβγαινε
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 27-01-2013, 17:31
manostaz Ο/Η manostaz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2013
Περιοχή: Λιβαδεία
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

εαν τα συγκεκριμενα λαδια τα πουλαγε γνωστη αντιπροσωπεια θα τα ειχαν αγορασει ολοι με κλειστα τα ματια.....απ την στιγμη που τηρουντε ολες οι προυποθεσεις δεν νομιζω να υπαρχει και προβλημα..
οπως με την τιμη-μαρκα-μαρκα βενζινης...
οι καιροι αλλαξανε...
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 27-01-2013, 17:55
Thanos-GS Ο/Η Thanos-GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μoto: GS 1200 σε μπλιεδακι....
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 27-01-2013, 18:09
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos-GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα τιμης απο ενα επωνυμο λαδι δε σας κανει εντυπωση;;;; απο που εχει προκυψει;;; Και μη μου πειτε οτι η aral ή η castrol πουλανε μουρη και πληρωνεις σημα γιατι θα σας θυμισω τους κατοχους φτηνοτερων μηχανων απο τις δικιες μας που χωρις καν να εχουν καβαλισει ενα gs νομιζουν οτι η αγορα του ειναι πεταμενα λεφτα και οτι ενα kawasaki versys (τυχαιο παραδειγμα) ειναι ο ιδιο πραμα και μαλιστα στη μιση τιμη...
Και μη μου πειτε για προδιαγραφες γιατι ειναι για τα ματια του κοσμου.... και το κρανος του practiker ece 22-05 εχει περασει οπως και το arai το shoei η το AGV σας αλλα δε το βαζετε στο κεφαλι σας....συμφωνο με τον aeriko οταν εχεις σκασει μια περιουσια για να αγορασεις το μηχανακι σου δεν αξιζει να το παιζεις κορωνα γραμματα για να γλυτωσεις 10-12 ευρω σε μια αλαγη λαδιων που κανεις 2 φορες το χρονο....
Σωστός...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!