GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-08-2013, 14:05
dim Ο/Η dim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: 955i TIGER
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Καλησπέρα στα παιδιά του forum.
Σήμερα το πρωί και όπως πήγαινα προς την δουλειά μου (κρανομένος κ.τ.λ.π)
αποφασίζει ένα τουριστικό λεωφορείο να βγει από μία πάροδο που είχε stop χωρίς να περιμένει να περάσω.Καταλαβαίνει το λάθος του πλακώνεται στα φρένα
και μου αφήνει ένα περιθώριο ενός μέτρου να περάσω. Πλακώνομαι και εγώ στα φρένα και λέω ας σταματήσω καλύτερα να περάσει.Και εκεί που σταματάω έρχεται ένα βαν από πίσω και κάνει την πινακίδα και το προστατευτικό της κονσέρβα.Ευτυχώς κράτησα τη μηχανή και δεν έπεσε.Λέω λοιπόν στο οδηγό του λεωφορείου ότι έπρεπε να περάσω και μετά να τη βγάλει έξω(τη μούρη του)Και εκείνος μου λέει μα σου άφησα χώρο να περάσεις.Ο δε πίσω μου έκανε το σταυρό του και μου είπε ότι δεν κράταγε από εμένα τη σωστή απόσταση.Ο πρώτος έβγαλε γλώσσα ο δεύτερος πιο νορμάλ μου είπε να μου πληρώσει και τη ζημιά.Μέσα στα νεύρα μου του είπα να πάει στο καλό.(Την πινακίδα και το προστατευτικό το ξεστράβωσα με μία βαριοπούλα.Το πλαστικό που κρατάει αυτά τα δύο δεν έσπασε απλά έκανε αριστερά και δεξιά μια άσπρη γραμμή).Το θέμα είναι και τους δύο αυτούς το Ελληνικό κράτος τους ονομάζει επαγγελματίες και επειδή στο Ελλαδιστάν είσαι ότι δηλώσεις τα υπόλοιπα τα ξέρετε. Τον σταυρό μου έκανα και είπα και μη χειρότερα.
Πάντα όρθιοι σας εύχομαι!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-08-2013, 15:13
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Το βασικότερο είναι ότι δεν έπαθες τίποτα ούτε εσύ ούτε η μηχανή. Εύχομαι να είσαι πάντα τόσο τυχερός.

Τώρα για τους δυο επαγγελματίες, εννοείται ότι έπρεπε ο πρώτος να σταματήσει στο στοπ και ο άλλος, ο από πίσω, να κρατάει απόσταση. Φταίνε, δεν το συζητώ.
Και με την ευκαιρία να πω ότι κάποτε, πριν χρόνια, σταμάτησα στην διάβαση πεζών να περάσουν οι πεζοί, όπως κάνω πάντα, και το από πίσω ερχόμενο ΙΧ με τρακάρει και με πετάει κάτω, χωρίς ευτυχώς να πάθω κάτι ούτε εγώ ούτε η μηχανή. Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός όταν σταματάω σε διάβαση πεζών είτε σε διασταύρωση, ακόμη και στο φανάρι προσέχω γιατί ο άλλος γκαζώνει μόλις ανάψει πορτοκαλί για να προλάβει. Να προλάβει τι? Τα μυαλά του! Τέλος πάντων!

Έχεις δίκιο να είσαι εξοργισμένος, όμως μην βάζεις όλους τους επαγγελματίες στο ίδιο τσουβάλι με τόσο απαξιωτικά λόγια εξ αιτίας ενός και μόνου περιστατικού. Πόσα τέτοια σού έχουν τύχει με επαγγελματίες και πόσα με ΙΧ? Τα επίσημα στοιχεία λένε άλλα.

Από επιστημονικό σεμινάριο οδικής ασφάλειας που έχω παρακολουθήσει παραθέτω τα εξής επίσημα στοιχεία:

Λεωφορεία και φορτηγά είναι στην τελευταία θέση πρόκλησης ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα. Παράξενο ακούγεται, ε? Κι όμως αληθινό! Στοιχεία που αν δεν τα ακούσεις από κάποιον ειδικό δύσκολα πιστεύεις. Μέχρι τότε έχεις άλλη γνώμη.

Αnd the oscar goes to.....

Στην πρώτη θέση ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα βρίσκεται -ποιο άλλο?- ο καρκίνος τού κυκλοφοριακού, το ΙΧ! Στην δεύτερη θέση βρίσκονται τα αγροτικά μηχανήματα.


Εύχομαι πάντα όρθιοι.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-08-2013, 16:34
dim Ο/Η dim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: 955i TIGER
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Συμφωνώ με αυτά που είπες.Σαφώς και δεν εννοώ ότι όλοι είναι ίδιοι απλά με εξόργισε ότι ο οδηγός του τουριστικού πήγε να βγει και από επάνω.Σχετικά με τις διαβάσεις πέρυσι σε διάβαση με φανάρι που όμως δεν είχε ανάψει κόκκινο για να περάσουν οι πεζοί βλέπωντας τους σταματάω για να περάσουν και έρχεται από πίσω μου οδηγός ταξί και με ακουμπάει οριακά πάλι στην πινακίδα.Μου ζήτησε τον λόγο γιατί σταμάτησα να περάσουν οι πεζοί ενώ είχε πράσινο!Ο κάθε επαγγελματίας οδηγός σε κάθε φάση της δουλειά του πρέπει ο ίδιος να σκέφτεται τον κλάδο του και να λειτουργεί με γνώμονα το συμφέρον και την αξιοπρέπεια του τελευταίου.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-08-2013, 00:33
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dim Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με αυτά που είπες.Σαφώς και δεν εννοώ ότι όλοι είναι ίδιοι απλά με εξόργισε ότι ο οδηγός του τουριστικού πήγε να βγει και από επάνω.Σχετικά με τις διαβάσεις πέρυσι σε διάβαση με φανάρι που όμως δεν είχε ανάψει κόκκινο για να περάσουν οι πεζοί βλέπωντας τους σταματάω για να περάσουν και έρχεται από πίσω μου οδηγός ταξί και με ακουμπάει οριακά πάλι στην πινακίδα.Μου ζήτησε τον λόγο γιατί σταμάτησα να περάσουν οι πεζοί ενώ είχε πράσινο!Ο κάθε επαγγελματίας οδηγός σε κάθε φάση της δουλειά του πρέπει ο ίδιος να σκέφτεται τον κλάδο του και να λειτουργεί με γνώμονα το συμφέρον και την αξιοπρέπεια του τελευταίου.
Τροχονόμος
Φανάρι
Πινακίδες
Οριζόντια σήμανση

Οπότε ο ταρίφας ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ... έλεοοοοςςς
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-08-2013, 12:46
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τροχονόμος
Φανάρι
Πινακίδες
Οριζόντια σήμανση

Οπότε ο ταρίφας ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ... έλεοοοοςςς
Έτσι, έτσι. Είπα να το πω αλλά σταμάτησα για να μην πάρει το νήμα χαρακτήρα αντιπαράθεσης.
Η σειρά είναι αυτή οπότε κακώς σταμάτησες για να περάσουν οι πεζοί εφ' όσον υπήρχε φανάρι σε λειτουργία.

Πολλές φορές θεωρούμε σωστό κάτι που το έχουμε μάθει λάθος.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-08-2013, 14:20
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τροχονόμος
Φανάρι
Πινακίδες
Οριζόντια σήμανση

Οπότε ο ταρίφας ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ... έλεοοοοςςς
Οχι παντα....


#39: () - . . :
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-08-2013, 14:28
dim Ο/Η dim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: 955i TIGER
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Οπότε εφόσον υπήρχε φανάρι σε λειτουργία ο οδηγός του ταξί δεν είναι υποχρεωμένος να κρατάει την δέουσα απόσταση ούτε να κοιτάει μπροστά του πότε πατάει και πότε όχι φρένο ο μπροστινός του!Την σειρά την ξέρω της προτεραιότητας αυτός όμως ούτε που μου είπε ''σορυ δεν κράταγα απόσταση''.
Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα εδώ μέσα οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης.Σχολιάζω στην συγκεκριμένη περίπτωση τον παράγοντα άνθρωπο και την αντίδραση του.Σε αυτά που ανέφερα αν δεν προσπαθούσαν να με πείσουν για το αντίθετο από το προβλεπόμενο και το ίδιο σοκαρισμένοι όπως και εγώ ζητούσαν ένα συγνώμη δεν θα προβληματιζόμουν καθόλου.

Last edited by dim; 04-08-2013 at 14:49.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-08-2013, 22:08
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικότερο είναι ότι δεν έπαθες τίποτα ούτε εσύ ούτε η μηχανή. Εύχομαι να είσαι πάντα τόσο τυχερός.

Τώρα για τους δυο επαγγελματίες, εννοείται ότι έπρεπε ο πρώτος να σταματήσει στο στοπ και ο άλλος, ο από πίσω, να κρατάει απόσταση. Φταίνε, δεν το συζητώ.
Και με την ευκαιρία να πω ότι κάποτε, πριν χρόνια, σταμάτησα στην διάβαση πεζών να περάσουν οι πεζοί, όπως κάνω πάντα, και το από πίσω ερχόμενο ΙΧ με τρακάρει και με πετάει κάτω, χωρίς ευτυχώς να πάθω κάτι ούτε εγώ ούτε η μηχανή. Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός όταν σταματάω σε διάβαση πεζών είτε σε διασταύρωση, ακόμη και στο φανάρι προσέχω γιατί ο άλλος γκαζώνει μόλις ανάψει πορτοκαλί για να προλάβει. Να προλάβει τι? Τα μυαλά του! Τέλος πάντων!

Έχεις δίκιο να είσαι εξοργισμένος, όμως μην βάζεις όλους τους επαγγελματίες στο ίδιο τσουβάλι με τόσο απαξιωτικά λόγια εξ αιτίας ενός και μόνου περιστατικού. Πόσα τέτοια σού έχουν τύχει με επαγγελματίες και πόσα με ΙΧ? Τα επίσημα στοιχεία λένε άλλα.

Από επιστημονικό σεμινάριο οδικής ασφάλειας που έχω παρακολουθήσει παραθέτω τα εξής επίσημα στοιχεία:

Λεωφορεία και φορτηγά είναι στην τελευταία θέση πρόκλησης ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα. Παράξενο ακούγεται, ε? Κι όμως αληθινό! Στοιχεία που αν δεν τα ακούσεις από κάποιον ειδικό δύσκολα πιστεύεις. Μέχρι τότε έχεις άλλη γνώμη.

Αnd the oscar goes to.....

Στην πρώτη θέση ατυχημάτων με μοτοσυκλέτα βρίσκεται -ποιο άλλο?- ο καρκίνος τού κυκλοφοριακού, το ΙΧ! Στην δεύτερη θέση βρίσκονται τα αγροτικά μηχανήματα.


Εύχομαι πάντα όρθιοι.





Καμία διάθεση αντιπαράθεσης απλά έτσι έχουν τα πράγματα.
Άλλωστε βλέπεις τι οδηγώ κ καταλαβαίνεις...

Η Παναγιά (που εορτάζουμε σε λίγες μέρες) βοήθειά σου.

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-08-2013, 22:29
dim Ο/Η dim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μoto: 955i TIGER
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Σωστόςςςς
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-08-2013, 00:03
Papadopaidi Ο/Η Papadopaidi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Patras
Μoto: R 1150 GS '00
Μηνύματα: 813
Προεπιλογή Απάντηση: ''Επαγγελματίες οδηγοί''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από dim Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστόςςςς
Μ'αρέσεις γιατί 'σαι 'ραιοςςςςς
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!