GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-11-2011, 00:48
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Οι περισσότεροι που με γνωρίζουν, ξέρουν εδώ και κάποιους μήνες τι τραβάω με το 1150 που πήρα, θα μου πείτε ας πρόσεχα, ορθόν και αυτό, αλλά πίστευα ότι είχα να κάνω με συνάδελφο αναβάτη, αλλά έσφαλα τελικώς.....

Το ιστορικό, 4/8/2011 έβαλα αγγελία το Dakar μου,

http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CF%8E%C...r-650-a-22583/

μέσα σε λίγες ημέρες βρέθηκε ανταλλαγή και δεδομένου ότι ήταν συνάδελφος κλπ όπως είπα παραπάνω και καθώς ήταν ναυτικός και έπρεπε να μπαρκάρει η διαδικασία έγινε μέσα σε μία μέρα χωρίς ούτε να ελέγξω την μηχανή ... (εδώ κολλάει το ας πρόσεχα) ...

Οι ημέρες περνούσαν αλλά την μηχανή την έβλεπα κάπως και το είχα συζητήσει με διάφορους από εδώ μέσα στους καφέδες....
Πηγαίνοντας την για service είδα και μια βίδα που στάζει λάδι και ζήτησα να την ελέγξουν και φυσικά ρώτησα εδώ για γνώμες

http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%C...1%CF%82-24526/

στο ψάξιμο επάνω 2-3 συνεργεία μου είπαν ότι δεν φτιάχνει απο έξω και χρειάζεται άνοιγμα....

Ενημέρωσα τον πρώην Ιδιοκτήτη και κατάλαβα ότι μου τα μασάει....
Μην έχοντας εμπιστοσύνη στην moto άμεσα επέλεξα το συνεργείο BMW που μου ταιριάζει περισσότερο και ξεκίνησα την διαδικασία να δώ τι γίνεται....

Και εκεί αρχίζει το κούρεμα!!!!!!!!!

βήμα προς βήμα στον έλεγχο της μότο ήμουν εκεί, χάνοντας μεροκάματα, αλλά βάζοντας πάνω απο όλα την ασφάλεια τη δική μου και της συζύγου....ο μηχανικός δεν πίστευε αυτά που έβλεπε σε κάθε βήμα της διαδικασίας....αρχικά μου λέει η μοτό είναι τρακαρισμένη και όντος ψάχνοντας μέσω της προηγούμενης ιδιότητας μου ως ασφαλιστής βρήκα ότι

Α) δεν ήμουν ο τρίτος ιδιοκτήτης αλλά ο τέταρτος.
β) Η μοτό είχε 3 τρακαρίσματα.

Συνεχίζοντας η ιστορία γίνεται καλύτερη....βήμα βήμα λύσαμε την μηχανή με φωτό για αποδεικτικά στοιχεία,

Και ανακαλύπτω ότι ως εκ θαύματος δεν είχαμε κάποιο σοβαρό ατύχημα....σπασμένα κομμάτια μέταλο και πλαστικό μέσα στον κινητήρα, βαλβίδες - πιστόνια - κύλινδροι κάρβουνο, στρόφαλος καμμένος, τρόμπες λαδιού το ίδιο, κάρτερ σπασμένο εσωττερικά ... κόστος επισκευής 3000-5000 ευρώ ανάλογα με τα ανταλλακτικά.....

μίλησα εκ νέου λοιπόν με τον πρώην ιδιοκτήτη θέτοντας πρό των ευθυνών του, και ζητώντας να αναλάβει ένα μέρος του κόστους......

σημείωση με τη μηχανή έχω διανύσει μόλις 3.000 χλμ

Η απάντηση που έλαβα.....

ΛΕΩ ψέματα και θέλω να του φάω λεφτά.......και το βασικότερο, έχει ήδη κινήσει διαδικασίες με δικηγόρο για το υπόλοιπο των χρημάτων που του οφείλω.....

έμεινα χωρίς μηχανή....πρέπει να πληρώσω την επισκευή....και δικαστικά έξοδα ... προσοχή αδέρφια λοιπόν...το πάθημα ενός να γίνει μάθημα για όλους....

Φωτό που αποκαλύπτουν το μέγεθος του "ψεύδους" μου.....






























Τα συμπεράσματα δικά σας....και συγνώμη για το μακρύ post, αλλά ένοιωθα πνιγμένος και ήθελα κάπου να τα πω.....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-11-2011, 01:36
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Κρίμα η Kathrin, είχε και τη γιορτή της εχθές
(συγχώρα με για το αστείο αν το βρίσκεις άκαιρο ή άστοχο).

Καταλαβαίνω ότι η στεναχώρια σου είναι μεγάλη.

Αν θυμάμαι καλά ένα παλιό άρθρο στους 4Τροχούς,
ευθύνες στον πωλητή μπορείς να καταλογίσεις μόνο αν σε έχει "ξεγελάσει" συνειδητά και σκόπιμα ως προς το παρελθόν και την κατάσταση της μηχανής.

Δηλαδή αν τον ρώτησες για τρακαρίσματα και εκείνος σου απάντησε "ατρακάριστο" ενώ το έχει τρακάρει ο ίδιος. Αν το τράκαρε άλλος ιδιοκτήτης τότε δεν είναι σίγουρο ότι το γνώριζε.

Καλή έκβαση εύχομαι σε όλους και προσπάθησε να μην στεναχωρηθείς περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-11-2011, 03:17
petergs Ο/Η petergs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200BMW
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Αν η μηχανή έχει 3-5000 ζημιά, πόσο την αγόρασες;;;;
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-11-2011, 03:25
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα η Kathrin, είχε και τη γιορτή της εχθές
(συγχώρα με για το αστείο αν το βρίσκεις άκαιρο ή άστοχο).
Ποτέ δεν είναι άστοχο, γιόρταζε και η σύζυγος άλλωστε.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά ένα παλιό άρθρο στους 4Τροχούς,
ευθύνες στον πωλητή μπορείς να καταλογίσεις μόνο αν σε έχει "ξεγελάσει" συνειδητά και σκόπιμα ως προς το παρελθόν και την κατάσταση της μηχανής.
Μάλλον κάτι τέτοιο ισχύει ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Translatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή έκβαση εύχομαι σε όλους και προσπάθησε να μην στεναχωρηθείς περισσότερο από όσο χρειάζεται.
Όλοι το ίδιο μου λένε αλλά αν μου φτάσει κάνα δεκάρικο η όλη ιστορία μου είναι λίγο δύσκολο να μην στεναχωρηθώ, ειδικά την δεδομένη χρονική στιγμή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από petergs Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η μηχανή έχει 3-5000 ζημιά, πόσο την αγόρασες;;;;
5000
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-11-2011, 03:31
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Γιώργη, στο έγραψα και στις ευχές που μου έδωσες, ξέρω ότι είχες ξετρελαθεί μο το 1150. Μου το έχεις πει, ότι σου <<έκατσε>> πολύ αυτή η μηχανή. Μην σκας ρε φίλε. Ξέρω και καταλαβαίνω την στεναχώρια σου. Απλά σκέψου μόνο πως θα την φτιάξεις σωστά και φθηνά (ιντερνετ, αγγελίες κλπ) και όπου μπορούμε όλοι θα βοηθήσουμε.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-11-2011, 03:35
petergs Ο/Η petergs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200BMW
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akyla Εμφάνιση μηνυμάτων


5000
Ωρεεεεεεεεε πακέτο
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-11-2011, 03:38
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργη, στο έγραψα και στις ευχές που μου έδωσες, ξέρω ότι είχες ξετρελαθεί μο το 1150. Μου το έχεις πει, ότι σου <<έκατσε>> πολύ αυτή η μηχανή. Μην σκας ρε φίλε. Ξέρω και καταλαβαίνω την στεναχώρια σου. Απλά σκέψου μόνο πως θα την φτιάξεις σωστά και φθηνά (ιντερνετ, αγγελίες κλπ) και όπου μπορούμε όλοι θα βοηθήσουμε.
Κωστή ευχαριστώ, ξέρεις πόσο καιρό τραβιέμαι και δεν έχω πει τίποτα....δεν με νοιάζει το κόστος...καλά να είμαι να δουλεύω και σιγά σιγά θα φτιαχτεί η μότο...αυτό που δεν ανέχομαι είναι να με λένε ψεύτη φίλε.... εκεί ξεχειλίζει το ποτήρι
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-11-2011, 03:43
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

καλή δύναμη και με το μεράκι που έχεις θα την κάνεις κούκλα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-11-2011, 03:46
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Να ρωτήσω κάτι βρε Γιώργη. Από τι έγινε τόση ζημιά, από όχι καλό σέρβις ή δεν γινόταν ποτέ? από παράτημα σε χτύπημα π.χ. τεντωτήρα? από κακά υλικά? από λάθος μάστορα? Τι έφταιξε?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-11-2011, 03:54
Akyla Ο/Η Akyla βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Πειραίας
Μoto: R 1150 GS
Μηνύματα: 606
Προεπιλογή Απάντηση: Πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι βρε Γιώργη. Από τι έγινε τόση ζημιά, από όχι καλό σέρβις ή δεν γινόταν ποτέ? από παράτημα σε χτύπημα π.χ. τεντωτήρα? από κακά υλικά? από λάθος μάστορα? Τι έφταιξε?
Για να σπάσει κομμάτι καρτερ εσωτερικά όπως φένεται εδώ



μάλλον θέμα μάστορα είναι και πιθανολογώ κατά στην τοποθέτηση της γλίστρας,δεν μπορούσε να την βάλει σωστά και τα έσπασε όλα γύρω γύρω.



Την οποία γλίστρα είδες πώς είναι κομμάτια και φράζει την τρόμπα λαδιού.... τα υπόλοιπα είναι θέμα θερμοκρασίας...δεν ανέβαζε λάδι η μία αντλία γιατί μπούκωσε και δεν λίπαινε - ψυχόταν σωστά το μοτέρ, οπότε όλα ανάψανε...δεν ξέρω αν πρόσεξες τον στρόφαλο που έχει "ανάψει". έχω κυκλώσει το κομμάτι του κάρτερ που είναι μεσά

Last edited by Akyla; 27-11-2011 at 04:01.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Παναθηναική ονειρεμένη νύχτα...!!! CPretenteriS Αθλητισμός 12 01-04-2011 08:51
Στο εξωτερικό καταλαβαίνεις τι σημαίνει Έλληνας! Υπερηφάνεια, αλλά και θλίψη για ... ckalfas Ελλάδα 3 12-02-2011 00:15
Τα Άγια Θεοφάνεια - Xρόνια Πολλά !!! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 19 08-01-2010 19:38
Ένα ονειρεμένο πλωτό σπίτι skippybi Κόσμος 8 02-10-2009 20:23
Ποτέ μην κρίνεις κάποιον από την εξωτερική του εμφάνιση! Arkas Κοινωνική ευαισθησία 31 03-06-2009 00:42


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!