GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Φωτογραφία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-04-2012, 15:19
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Καλησπερα σε ολους.

Εχουμε ολοι φωτογραφιες , και καποιες ισως αρκετες απλα αναντικαταστατες) , (Γαμος , Πρωτη μας Μηχανη , Πρωτη μας Βολτα και και και..)

Μπορουμε να τις αποθηκευσουμε καπου ωστε μετα απο 30 χρονια να τις δουμε ΟΛΕΣ χωρις καμια απωλεια!!

Μετα απο ερευνα που εκανα... (μην φανταστειτε οτι εκανα και διδακτορικο..) , το μεσο αποθηκευσης που θα κρατησει περισσοτερο ειναι η μνημες USB Flash.

ΑΝ γραφτουν ΜΟΝΟ μια φορα , τοτε εχουν διαρκεια ζωης... 30 χρονια!!
και αν μια μνημη καταστραφει.. τοτε γινετε Read Only , Δηλαδη δεν θα μπορουμε να βαλουμε αλλες φωτο!

Εχω USB Flash μνημες που εχουν φωτο , κλεισμενες σε καλα ασφαλισμενα κουτακια , και εχουν ζησει ως τωρα κοντα 10 χρονια (φανταστειτε τοτε 128 MB)....

τα DVD δεν κανουν αποδεδειγμενα γιατι φθειρονται (εβαλα μερικα 11 ετων και δεν παιζουν...)

Οι σκληροι δισκοι δεν κανουν αποδεδειγμενα... Ενας που ειχα 14 ετων πλεον δεν λειτουργει...

Αυτα!! Οτι χρειαστειτε εδω ειμαι!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-04-2012, 15:41
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Πολύ σωστός φίλε, και πολύ ωραίο θέμα έθιξες!

Όντως, αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ με τα cd - dvd πολλά απο αυτά που έχω 10 χρόνια ή ακόμα και 5 δεν λειτουργούν σωστά. Με τους δίσκους υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν, αλλά αφού είναι μαγνητικό μέσο σίγουρα με το χρόνο χαλάει. Με τα usb, το πιο πιθανό να έιναι έτσι όπως το είπες, αλλά δεν τα έχουμε σε χρήση τόσο καιρό για να μπορούμε να τα τσεκάρουμε. Επίσης, τα usb χαλάνε και εύκολα και μια και έξω πολλές φορές, ανεξαρτήτως παλαιότητας.

Η γνώμη μου και αυτό που εφαρμόζω είναι να αντιγράφω το αρχείο μου σε καινούριους δίσκους με το πέρασμα του χρόνου. Εξάλλου η χωρητικότητα των δίσκων αυξάνεται πολύ γρήγορα με το πέρασμα του χρόνου, οπότε σου αφήνει περιθώρια. Δλδ πχ, είχα αρχείο έναν δίσκο 20gb πριν 10 χρόνια, και έναν δίσκο 80 gb πριν 5 χρόνια, τώρα με το που αγοράσω ένα δίσκο 500gb ή 1TB για gia back up, θα αντιγράψω και τους δύο παλιούς στον καινούριο, οπότε και ανανεώνεται η εγγραφή, και τα έχω όλα μαζεμένα, και φυσικά κρατάω και τους παλιούς δίσκους σαν 2ρο back up!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-04-2012, 16:02
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Ναι και αυτη ειναι πολυ σωστη τακτικη, απλως οι Σκληροι Δισκοι εχουν πολυ δυνατο θεμα κοστος/gb , ειναι πολυ φθηνοι και αρκετα γρηγοροι , αλλα τους φοβασαι..

Η επομενη δυνατη λυση ειναι εντελως ασυμφορη και τραβηγμενη.. να αγορασεις ενα Tape Drive και tapes των 800 GB, που εχουν πιστοποιημενη αντοχη για 40 χρονια (!!!!!!!)

αυτο που σε φοβιζει μετα απο 40 χρονια ειναι αν θα εχεις tape drive να τα διαβασεις...

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-04-2012, 16:11
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Με εναν γρηγορο υπολογισμο κοστους (με επιασε η Κοπιουτεροπληκτη Πολυλογια Τωρα)

* flash memory Kingston USB 8GB (The Size of a Dual Layer DVD) , cost 10 Euro
* Maximum Number of Images can be stored : 4096mb / 5 mb = 819 (for 13mpixel fotos HD Res)
* Cost Euro / Image = Neginable...

Πιστευω οτι με την πανω αναγωγη συμφερει... δεν συμφερει οταν αγοραζεις μνημες ανω των 8 GB , οπου εκει μετα το κοστος ανα GB πιστευω δεν συμφερει
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 25-04-2012, 16:15
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sansiro.sugata Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και αυτη ειναι πολυ σωστη τακτικη, απλως οι Σκληροι Δισκοι εχουν πολυ δυνατο θεμα κοστος/gb , ειναι πολυ φθηνοι και αρκετα γρηγοροι , αλλα τους φοβασαι..

Η επομενη δυνατη λυση ειναι εντελως ασυμφορη και τραβηγμενη.. να αγορασεις ενα Tape Drive και tapes των 800 GB, που εχουν πιστοποιημενη αντοχη για 40 χρονια (!!!!!!!)

αυτο που σε φοβιζει μετα απο 40 χρονια ειναι αν θα εχεις tape drive να τα διαβασεις...

Αν τους προσέχεις τους σκληρούς να μην τους τοποθετήσεις σε μαγνητικό πεδίο, συνήθως κρατάνε αρκετά. Εγώ προσωπικά βλέπω απο τη δουλεία πως δίσκοι που ήσαν σε pc παρατημένα ή καλά αποθηκευμένοι σε αντιστατικά σακουλάκια και βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση για μια 10ετία περίπου, συνήθως λειτουργούν ακόμα μια χαρα!

Όσο αναφορά το θέμα της κασέτας, έχω πικρή εμπειρία... ίσως δεν είναι και τόσο αξιόπιστες όσο λένε...ή μάλλον είναι υπό προϋποθέσεις αποθήκευσης!!!

Όπως και να έχει όμως, έχεις απόλυτο δίκιο... μετά απο 40 χρόνια, με πιο tape drive θα τις διαβάσεις??!!!

Επ ευκαιρίας κάτι άλλο που θα ήθελα να πω, όσο αναφορά τα cd-dvd και το πόσο κρατάνε σε χρόνο - (προσωπικά ότι είχα γράψει πριν 10 χρόνια, έχει τα προβληματάκια του) - σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα του δίσκου εγγραφής, η ποιότητα του ρεκορντερ και η ταχύτητα εγγραφής. Όσο μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής χρησιμοποιούμε τόσο χειρότερη είναι η εγγραφή μας! Εγγραφες που είχα κάνει σε ίδια μάρκα δισκάκια, αυτές που ήσαν με τα πρώτα ρεκορντερ που είχαν βγει ή τα είχα γράψει με μεγαλη ταχύτητα χαλάσαν πιο γρήγορα!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 25-04-2012, 16:17
tassos85 Ο/Η tassos85 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Bmw F650 GS
Μηνύματα: 417
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sansiro.sugata Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εναν γρηγορο υπολογισμο κοστους (με επιασε η Κοπιουτεροπληκτη Πολυλογια Τωρα)

* flash memory Kingston USB 8GB (The Size of a Dual Layer DVD) , cost 10 Euro
* Maximum Number of Images can be stored : 4096mb / 5 mb = 819 (for 13mpixel fotos HD Res)
* Cost Euro / Image = Neginable...

Πιστευω οτι με την πανω αναγωγη συμφερει... δεν συμφερει οταν αγοραζεις μνημες ανω των 8 GB , οπου εκει μετα το κοστος ανα GB πιστευω δεν συμφερει
Συμφωνώ απόλυτα φίλε, πολύ σωστός!!! Επίσης προσοχή στα usb να μην μας πέφτουν. Πολλές φορές μια πτώση μπορεί να το αχρηστεύσει.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 25-04-2012, 16:40
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Εχω περιπου 80000 φωτογραφιες εκ των οποιων αρκετες σε μορφη RAW που καταλαμβανουν μεγαλυτερο ογκο.....τις εχω αποθηκευμενες στον υπολογιστη μου αλλα και κοπιες σε εναν αλλο σκληρο που ειναι μονο με φωτο......
Αν τις χασω θα αρρωστησω αλλα και η λυση του usb δε νομιζω οτι με βολευει,γιατι θα χρειαστω...ουτε κ εγω ξερω ποσα....
Μου εκανες την καρδια κηπο με το νημα (αν και πολυ χρησιμο σαφως!)....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 25-04-2012, 16:53
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Ελπιζω να μην εφερα ασχημα νεα στην ομαδα με το νημα!!
Παντως , με το θαρος της γνωμης μου , οι δισκοι εχουν δεδομενο χρονο ζωης...
Ενα μεσο που δεν εχει κινητα μερη ειναι σαφως ποιο ανθεκτικο και εχει λιγοτερες πιθανοτητες να παθει κατι.

Στην θεση σας , αν επιτρεπετε η γνωμη μου , θα εβαζα οσες φωτο πραγματικα εχουν αξια (εχουν ΟΛΕΣ , αλλα αν μπορει να γινει ενας διαχωρισμος) , σε USB drives των 8GB

Αν εχετε τα Flash Drives σε μικρες δερματινες θηκουλες hand made , πιστευω θα ζησουν αρκετα.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 25-04-2012, 16:58
sansiro.sugata Ο/Η sansiro.sugata βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Κορινθια
Μoto: Bmw R1100Gs -- Μοdel 1998
Μηνύματα: 335
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Επισης , να συμφωνησω με τον Tassos85 , οτι θελει προσοχη να μην πεσουν , γενικα θελουν καλη μεταχειριση , γιατι μπορει να σπασουν ευκολα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 25-04-2012, 17:35
Troublemaker Ο/Η Troublemaker βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ερμουπολη
Μηνύματα: 1,359
Προεπιλογή Απάντηση: Αποθηκευση Φωτογραφιων για 20 Χρονια Και...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sansiro.sugata Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να μην εφερα ασχημα νεα στην ομαδα με το νημα!!
Παντως , με το θαρος της γνωμης μου , οι δισκοι εχουν δεδομενο χρονο ζωης...
Ενα μεσο που δεν εχει κινητα μερη ειναι σαφως ποιο ανθεκτικο και εχει λιγοτερες πιθανοτητες να παθει κατι.

Στην θεση σας , αν επιτρεπετε η γνωμη μου , θα εβαζα οσες φωτο πραγματικα εχουν αξια (εχουν ΟΛΕΣ , αλλα αν μπορει να γινει ενας διαχωρισμος) , σε USB drives των 8GB

Αν εχετε τα Flash Drives σε μικρες δερματινες θηκουλες hand made , πιστευω θα ζησουν αρκετα.
Πολυ καλα εκανες και το εθιξες!!! Την εχω ηδη πατησει με εναν σκληρο ο οποιος μου εκανε "νερα", αλλα με την δευτερη φορα που ειδα οτι για να bootαρει θελει 5-6-8 φορες πατημα το κουμπι,προλαβα και τις πηρα απο εκει...εκτοτε δεν ξαναπηρε μπροστα ποτε!....
Εχεις δικιο για τον διαχωρισμο αλλα τι να πρωτοδιαχωρισω? Ταξιδια? Αγωνες? Παιδι? Διακοπες?.......Χιλια δικια εχεις αλλα ..."μου βαζεις" δυσκολα....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΑΛΠΕΙΣ & Βαλκάνια Υπό Ιδανικές Συνθήκες! Strats Ταξίδια στο εξωτερικό 101 22-12-2012 08:21
Μανιακες σχαρες σταν Ευαγγελισμο paschalis Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 116 11-10-2011 21:36
κεφαλονιτες εχουμε ?? nivo Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 36 19-07-2011 17:00
Οι Μ@λ@κες της χρονιάς philipe Αυτοκίνητο 24 10-10-2010 14:29
κεφαλονια-προτασεις ιδεες ΔΗΜΗΤΡΗΣ Διάφορα 5 16-06-2010 11:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!