GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 11-03-2009, 20:33
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Βασικά για συμπληρώσω και εγώ στους προ λαλήσαντες που τα είπανε πολύ ορθά ο καιμένος ο Γερμανός σου λέει να μην την μπλείνεις με το πιεστικό κΑΙ τα 8 μπάρ γιατι θα σου τινάξεις τα πέταλα ,να την πλήνεις μετο χεράκι σου για την αγκήξεις κιόλας να τη νιώσεις κιολάς κάτι που πηστέψτεμε λίγι το κάνουν -πληντηριο πάει σήνεφο-ετσι και ο λογος του μη πιεστικου......!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 11-03-2009, 21:04
Γεώργιος Γαϊτάνος Ο/Η Γεώργιος Γαϊτάνος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1100GS ('97).
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

[quote=Gazi;16873]Ισως γνωρίζουμε όλοι την απάντηση στο συγκεκριμένο thread αλλά θα ήθελα παρακαλώ πολύ και τις γνώμες σας...
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Εγώ πάλι,επειδή σαν κλασσικός Ελληνας,δεν διάβασα καθόλου το user manual της <<μπέμπας>>μου,σε κάθε πλύσιμο χρησιμοποιώ πιεστικό!Ευτυχώς ακόμα δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι!!Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????

Φίλε μου καλησπέρα και απο τη Θεσσαλονίκη...Μιας και διάβασα το μήνυμά σαυ αποφάσισα να σου πω κι εγώ κάτι...Κατ'αρχήν οι προλαλήσαντες "συνάδελφοι" έχουν δίκιο.Εγώ ήδη την έχω πατήσει και αναγκάστηκα να αλλάξω τους σένσορες μετά απο πλύσιμο με πιεστικό...πληρώνωντάς τους 320 Ευρώ απο τη "Μαμά"...Απο τότε ΜΟΝΟΝ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ στην Πυλωτή εκτός και εάν βαριέμαι πολύ οπότε πηγαίνω σε γνωστό "πιεστικό" 'οπου τους λέω να πλένουν τον κινητήρα βάζοντας το πιεστικό σε ρύθμιση "απαλής βροχής" και όχι "φρενιασμένης κατοιγίδας"...κατανοητό????

ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 11-03-2009, 22:41
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Μάλλον είμαι πάρα πολύ τυχερός που ακόμη δεν έχω παρουσιάσει πρόβλημα στη <<Μπέμπα>> μου.Από σήμερα το πλύσιμο αργά αργά με το χεράκι......
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 11-03-2009, 23:47
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπαν και οι προλαλισαντες θέλει μεγάλη προσοχή ο καθρέπτης γιατί εκεί έχει τα pick-up δηλαδή το μάτι του motronic για να βλέπει το Α.Ν.Σ όπου είναι δύο αισθητήρες της BOSCH από ότι θυμάμαι για τα 1100 και 1150 για το 1200 δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα είναι όπου αν είναι ζεστό και το πλύνεις θα στα δώσει στο χέρι πρέπει να είναι οπωσδήποτε κρύο το μηχανάκι και μονωμένοι οι αεραγωγοί.
Για τους κατόχους 1100 και 1150 υπάρχει λύση επισκευής μα περίπου 60 €πουλα και όχι τα 250€ από τη μαμά

Σωστα εως ενα σημειο και αυτο ειναι οτι το 1200 δεν εχει αναγκη για προσοχη στον καθρεπτη γιατι απλα δεν εχει πικ απ (hall) εκει ειναι μονο ο ιμαντας.
και καλο ειναι η πιεση απο αποσταση εγω το πλενω μονο στο πλυντηριο γιατι βαριεμε και ολα καλα αρκει να πειτε μακρια......
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-03-2009, 02:27
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Ευχαριστούμε Βασίλη.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-03-2009, 15:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gazi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως γνωρίζουμε όλοι την απάντηση στο συγκεκριμένο thread αλλά θα ήθελα παρακαλώ πολύ και τις γνώμες σας...
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Εγώ πάλι,επειδή σαν κλασσικός Ελληνας,δεν διάβασα καθόλου το user manual της <<μπέμπας>>μου,σε κάθε πλύσιμο χρησιμοποιώ πιεστικό!Ευτυχώς ακόμα δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι!!Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????
οτι χειρότερο για μια μοτοσυκλέτα ειναι το πλυσιμο με πιεστικό!!!!! Αν η πιεση του πιστολιου πεσει πανω στους αξονες των τροχων τότε υπερνικαει τις τσιμουχες των ρουλεμαν των τροχων και μεσα σε 1000-2000κμ αντίο ρουλεμαν!!! Το ιδιο συμβαινει και στα ρουλεμαν του λαιμου του τιμονιου, στην συνδεσμολογια του πισω άξονα, στο κεντρο του πισω αξονα με τον τροχο εκει που καποιος φίλος ειχε διαροη απο την τσιμουχα!! Εσεις που εχετε duolever το οποιο αποτελειται απο συνδεσμους και κοντρα συνδεσμους με ρουλεμαν ¨η οχι να ξερετε ότι είναι επισφαλης η πιεση σε τετοια σημεια και η επισκευη κοστίζει πολλά!! Εμας στα Βαραντερο που εχουμε αλυσιδα για κινηση αν η πιεση πεσει επανω της κανει φυτιλια ta o-ring που θα κτυπήσει!!

Προσοχη λοιπόν στο που κατευθυνετε την πιεση!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-03-2009, 15:45
wet & dirty Ο/Η wet & dirty βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: athens
Μoto: R1200GS ADVENTURE & UNIVEGA ALPINA HT-550
Μηνύματα: 2,942
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι χειρότερο για μια μοτοσυκλέτα ειναι το πλυσιμο με πιεστικό!!!!! Αν η πιεση του πιστολιου πεσει πανω στους αξονες των τροχων τότε υπερνικαει τις τσιμουχες των ρουλεμαν των τροχων και μεσα σε 1000-2000κμ αντίο ρουλεμαν!!! Το ιδιο συμβαινει και στα ρουλεμαν του λαιμου του τιμονιου, στην συνδεσμολογια του πισω άξονα, στο κεντρο του πισω αξονα με τον τροχο εκει που καποιος φίλος ειχε διαροη απο την τσιμουχα!! Εσεις που εχετε duolever το οποιο αποτελειται απο συνδεσμους και κοντρα συνδεσμους με ρουλεμαν ¨η οχι να ξερετε ότι είναι επισφαλης η πιεση σε τετοια σημεια και η επισκευη κοστίζει πολλά!! Εμας στα Βαραντερο που εχουμε αλυσιδα για κινηση αν η πιεση πεσει επανω της κανει φυτιλια ta o-ring που θα κτυπήσει!!

Προσοχη λοιπόν στο που κατευθυνετε την πιεση!!!

σωστος!!!!!!:sm5::sm5:
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 12-03-2009, 15:49
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι χειρότερο για μια μοτοσυκλέτα ειναι το πλυσιμο με πιεστικό!!!!! Αν η πιεση του πιστολιου πεσει πανω στους αξονες των τροχων τότε υπερνικαει τις τσιμουχες των ρουλεμαν των τροχων και μεσα σε 1000-2000κμ αντίο ρουλεμαν!!! Το ιδιο συμβαινει και στα ρουλεμαν του λαιμου του τιμονιου, στην συνδεσμολογια του πισω άξονα, στο κεντρο του πισω αξονα με τον τροχο εκει που καποιος φίλος ειχε διαροη απο την τσιμουχα!! Εσεις που εχετε duolever το οποιο αποτελειται απο συνδεσμους και κοντρα συνδεσμους με ρουλεμαν ¨η οχι να ξερετε ότι είναι επισφαλης η πιεση σε τετοια σημεια και η επισκευη κοστίζει πολλά!! Εμας στα Βαραντερο που εχουμε αλυσιδα για κινηση αν η πιεση πεσει επανω της κανει φυτιλια ta o-ring που θα κτυπήσει!!

Προσοχη λοιπόν στο που κατευθυνετε την πιεση!!!
:sm5:Γιώργο!!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 03-06-2009, 16:07
dkouk Ο/Η dkouk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: thessaloniki kifisia
Μoto: bmw gs650 twin
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Reply With Quote
  #20  
Παλιό 08-06-2009, 14:12
PITS Ο/Η PITS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1150 ADV Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ GS!!!!!
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπαν και οι προλαλισαντες θέλει μεγάλη προσοχή ο καθρέπτης γιατί εκεί έχει τα pick-up δηλαδή το μάτι του motronic για να βλέπει το Α.Ν.Σ όπου είναι δύο αισθητήρες της BOSCH από ότι θυμάμαι για τα 1100 και 1150 για το 1200 δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα είναι όπου αν είναι ζεστό και το πλύνεις θα στα δώσει στο χέρι πρέπει να είναι οπωσδήποτε κρύο το μηχανάκι και μονωμένοι οι αεραγωγοί.
Για τους κατόχους 1100 και 1150 υπάρχει λύση επισκευής μα περίπου 60 €πουλα και όχι τα 250€ από τη μαμά

για ριξε την φτηνη λυση να την εχουμε στα υποψιν
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!