GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα - DIY

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 09-12-2009, 17:51
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Smile Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

... ωραιος φιλε!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 10-12-2009, 02:39
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο, πολύ χρήσιμη η παρουσίαση και κατατοπιστικότατη! Κάποια στιγμη θα την εφαρμόσω και γω. Ευχαριστούμε. Χρόνια Πολλά επίσης!

Συγκρίνοντας την επιφάνεια των ARIETE με των original, βλέπω ότι τα πρώτα έχουν επιφάνεια διαμορφωμένη με παράλληλους δακτυλίους που εξέχουν από την επιφάνεια του γκριπ, ενώ τα original είναι τελείως επίπεδα. Μήπως αυτοί οι δακτύλιοι δουλεύουν σαν ψύκτρες, όπως αυτές του αερόψυκτου κινητήρα, οπότε η απόδοση της θερμάστρας μειώνεται;

Γιωργο, τα συγκεκριμενα γκριπ ειναι πιο ###### απο της "μαμας" και προφανως πιο ευθερμαγωγα.
Γιατι το λεω αυτο;
Σε ερωτηση επι του θεματος που εκανα στον αδελφο μου (γιατι σε αυτην την μηχανη τα αλλαξα), σου μεταφερω τα συμπερασματα του:
-Επειδη εχουν πιο μεγαλη διαμετρο (οπως πολυ σωστα ειπες) εχει καλυτερη αισθηση των γκριπ στα χερια του.
-Τα γκριπ αυτα, ζεσταινονται στον ιδιο χρονο με τα "μαμα",
-Στην δευτερη σκαλα, που συνηθως καινε ή ζεματανε τα χερια με τα "μαμα" (αναλογα φυσικα τις καιρικες συνθηκες, αλλα εδω μιλαμε για ιδιες σχετικα εξωτερικες θερμοκρασιες συγκρισης) με τα νεα γκριπ δεν συμβαινει σε εντονο βαθμο αυτο
-Κρατανε την θερμοκρασια περισσοτερη ωρα απο τα "μαμα". Δηλαδη, θα σου εχει τυχει σιγουρα την ωρα που τα εχεις σε λειτουργια και εισαι εν κινηση, να αφησεις το χερι σου απο το τιμονι πχ να τσεκαρεις αν το φερμουαρ του μπουφαν σου ειναι τελειως κλειστο και μετα να επαναφερεις το χερι σου στο τιμονι. Αυτην την ωρα που το γκριπ ειναι εκτεθιμενο στο αερα εχει σχεδον κρυωσει. Με τα νεα γκριπ δεν συμβαινει αυτο σε τοσο εντονο βαθμο, αλλα κρατανε μια καποια θερμοκρασια.

Σε γενικες γραμμες Γιωργο, οι διαφορες μεταξυ τους οσο αφορα την λειτουργια τους δεν ειναι μεγαλες και πιστευω αξιζουν τα λεφτα τους 100% !!!



Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από saitman Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο ρε αρχοντα!και εψαχνα και grip και εγω για να τα αλλαξω.δεν μου δουλευει σημερα και το θερμαινομενο το αριστεροκαι ελεγα πως βγαινει!!

Μηνα, αν τελικα δεν σου δουλευει η μια αντισταση οπως λες, τοτε δεν σου χρειαζονται τα γκριπ αυτα. Σε αυτην την περιπτωση αναγκαστικα θα παρεις το σετ των γκριπ της BMW με τις αντιστασεις τους μαζι, οπως τα πουλαει σετ δηλαδη η BMW. Και δυστυχως κοστιζουν !
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 10-12-2009, 02:46
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, και σας ανταποδιδω τις δικες μου ολοψυχα !!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 10-12-2009, 22:20
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Καταπληκτικη παρουσιαση! Εγω παντως την πατησα, τα παλια μου ηταν καλα κολλημενα πανω στα θερμαινομενα και τραβωντας τα κοπηκαν τα ελασματα!!!!Μαλλον δεν πιανουν τα χερια μου!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 10-12-2009, 22:45
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DERTILAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικη παρουσιαση! Εγω παντως την πατησα, τα παλια μου ηταν καλα κολλημενα πανω στα θερμαινομενα και τραβωντας τα κοπηκαν τα ελασματα!!!!Μαλλον δεν πιανουν τα χερια μου!!

Στον καθενα μπορει να συμβει αυτο που λες. Αν για καποιο λογο εχουν αρκετη διαβρωση/οξειδωση τα ψιλα συρματακια των αντιστασεων, τοτε ειναι πολυ ευκολο να συμβει η στραβη !!!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 10-12-2009, 22:46
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου και κατα δευτερον θελω να ρωτησω το εξης:

Παρατηρησα στις φωτο οτι στην εσωτερικη πλευρα των grip της BMW υπαρχουν αυλακωσεις στην πορεια περιελιξης των καλωδιων-αγωγων. Αυτο πρεπει να το εχει κανει η εταιρια για να μενουν στην θεση τους τα καλωδια.
Στα καινουργια grip που εβαλες εχεις στρεψη των grip?
Τα καλωδια ειναι σταθερα?
Ευχαριστω!

Last edited by alx_k; 10-12-2009 at 22:46. Λόγος: λαθος συνταξη
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 12-12-2009, 22:43
gzpainter Ο/Η gzpainter βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Ένας Scouser απο την Κρήτη
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Μπραβο!!! παρα πολυ παρουσιαση....και καλη δουλεια ωστε να αποφυγεις τα καπως τσιμπημενα grip της BMW τα οποιας ομολογουμενως ειναι πολυ καλα...
Σκεφτομαι να το κανω οταν τα grip μου θα ειναι οντως σε κακη κατασταση ...οποτε αν μου πετυχει η αλλαγη θα γλυτωσω τα exta λεφτα...ενω αν δεν μου πετυχει..θα τα αντικαταστησω ετσι και αλλιως με τα εργοστασια....
Thanks και παλι...
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-12-2009, 03:19
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από alx_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου και κατα δευτερον θελω να ρωτησω το εξης:

Παρατηρησα στις φωτο οτι στην εσωτερικη πλευρα των grip της BMW υπαρχουν αυλακωσεις στην πορεια περιελιξης των καλωδιων-αγωγων. Αυτο πρεπει να το εχει κανει η εταιρια για να μενουν στην θεση τους τα καλωδια.
Στα καινουργια grip που εβαλες εχεις στρεψη των grip?
Τα καλωδια ειναι σταθερα?
Ευχαριστω!

Φιλε alx_k
-οι αντιστασεις βρισκονται μεσα σε αντιστοιχη εσοχη/αυλακι που εχει το καθε "κοκκαλο" και ειναι τεντωμενες καλα μεσα σε αυτες τις εσοχες. Δεν μπορουν οι αντιστασεις να "ξεσυρουν" απο αυτες, ειναι σταθερες!

-Ομως τα καινουργια γκριπ περνουν μια μικρη στρεψη ως προς τον αξονα τους, αλλα αυτο που εχει παρατηρηθει μεχρι τωρα ειναι οτι γινεται μονο οταν δουλευουν οι αντιστασεις (κυριως το δεξι λογο της κινησης του χεριου στο ανοιγμα-κλεισιμο του γκαζιου). Διαστελονται λογο θερμοκρασιας και υπαρχει οντως μια μικρη στρεψη.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 13-12-2009, 20:37
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε alx_k
-οι αντιστασεις βρισκονται μεσα σε αντιστοιχη εσοχη/αυλακι που εχει το καθε "κοκκαλο" και ειναι τεντωμενες καλα μεσα σε αυτες τις εσοχες. Δεν μπορουν οι αντιστασεις να "ξεσυρουν" απο αυτες, ειναι σταθερες!

-Ομως τα καινουργια γκριπ περνουν μια μικρη στρεψη ως προς τον αξονα τους, αλλα αυτο που εχει παρατηρηθει μεχρι τωρα ειναι οτι γινεται μονο οταν δουλευουν οι αντιστασεις (κυριως το δεξι λογο της κινησης του χεριου στο ανοιγμα-κλεισιμο του γκαζιου). Διαστελονται λογο θερμοκρασιας και υπαρχει οντως μια μικρη στρεψη.

Ευχαριστω!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 14-12-2009, 20:14
ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ Ο/Η ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μoto: bmw 1200GS adv. mod.8/2006
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04

καλησπέρα σε όλους
το Σ/Κ άλλαξα και γώ με τον ίδιο τρόπο που το έκανε ο Νικόλας τα grip απο την 1200adv που έχω. έκανα ομως μια μ...κία και στο πρώτο grip πάτησα παραπάνω το ξυραφάκι με αποτέλεσμα να κόψω το συρματάκι σε δύο σημεία. Γράφω για να πώ σε όποιο μέλος την πατήσει σαν εμένα, οτι δεν χρειάζεται στενοχώρια, με ένα 'κολητήρι' απο αυτό που έχουν όσοι ασχολούνται με ηλεκτρονικά μπορού να ενωθουν τα συρματάκια και μάλιστα λειτουργούν μετά άψογα.
Η μόνη μου ένσταση είναι οτι επειδή η επιφάνεια των νέων grip είναι διαφορετική απο τα 'μανίσια' (με ραβδόσεις) νομίζω οτι χάνεται λίγη απο την θερμότητα. Ισως πάλι ναναι εντύπωση μου γιατί τα δοκίμασα με χοντρά γάντια. Πάντως είναι πολύ καλίτερα απο τα παλιά, που έλειωσαν και κολούσαν.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
...αλλαγή βαλβολινες κιβωτίου ταχυτήτων σε R1200GS '04 ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 60 05-01-2013 12:07
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Στήριξη σχάρας GIVI (Universal) σε R1200GS pkar Γενικά - Μοτοσυκλέτα 19 19-07-2010 02:42
Αντικατάσταση Πινακίδων κυκλοφορίας..., λόγω κλοπής ή απώλειας ή φθοράς ή καταστροφής riko46 Χρήσιμα 15 06-04-2009 18:40


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!