GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Ταξίδια στο εξωτερικό

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #411  
Παλιό 26-10-2013, 00:44
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Εξαιρετικής αρχιτεκτονικής κτίρια, μεγάλα πάρκα και πολύ πράσινο, είναι μόνο λίγο κουραστικό να τριγυρνάς με τα πόδια γιατί είναι χτισμένο πάνω σε λόφους και ανεβοκατεβαίνεις συνέχεια. Και μπορεί στα ρώσικα το όνομα να σημαίνει «Κυρίαρχος της Ανατολής», η δυναστεία των Qing (Τσινγκ), όμως, λίγους αιώνες νωρίτερα το αποκαλούσε Haishenwai (βράχια σαν αγγούρια στη θάλασσα). Με την έντονη ναυτική παράδοση που αποπνέει δεν είναι καθόλου τυχαίο που μεγάλο μέρος της οικονομικής του δραστηριότητας περιστρέφεται γύρω από το λιμάνι. Αυθαίρετα αλλά καθόλου τυχαία το χαρακτήρισα ως …το Bergen της Ανατολής.
Reply With Quote
  #412  
Παλιό 26-10-2013, 00:48
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !


Εξαιρετικές τοιχογραφίες και περίτεχνα διακοσμημένα ταβάνια βρίσκονται στο εσωτερικό του σταθμού.


Είμαι σίγουρος πως πολλά ταξίδια ξεκίνησαν (και θα ξεκινήσουν), γι’ αυτή και μόνο την εικόνα (σημ. ο χώρος φιλοξενεί και σταθμό λεωφορείων και είναι σχεδόν απίθανο να καταφέρεις να απομακρυνθείς τόσο όσο χρειάζεται μια καλή, landscape, φωτογραφία).


Δεν πρέπει να έχεις παράπονο Βλαντίμιρ Ιλίτς Ουλιάνοφ, οι σύντροφοί σου σε τίμησαν και με το παραπάνω…


Ο κάθεδρικός ναός της Παναγίας βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της πόλης.


Ξεκάθαρα προτιμώ τη λογοτεχνική θεώρηση του Ελύτη με τον γαλάζιο ουρανό, τον ήλιο και τη θάλασσα, από την κινηματογραφική αισθητική του Αγγελόπουλου με τη μουνταμάρα, την καταχνιά και την υγρασία. Το Vladivostok μου τα πρόσφερε και τα δύο.


Παρέα ντόπιων μοτοσυκλετιστών, στην κυριακάτικη βόλτα τους.
Reply With Quote
  #413  
Παλιό 26-10-2013, 00:49
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Τριγύρισα αρκετά το επόμενο διάστημα. Ξεκουράστηκα και με το παραπάνω, έβαλα τις σκέψεις μου σε τάξη κι έκανα έναν σύντομο απολογισμό. Η Ρωσία είναι μια μεγάλη, πλούσια χώρα. Σκεφτόμουν, περιμένοντας μέρες ολόκληρες το καράβι να ξεφορτώσει, ότι θα μπορούσε να σταθεί μόνη της στο χάρτη, τελείως αυτόνομη, αν με μια γομολάστιχα σβήναμε όλο τον υπόλοιπο κόσμο κι αφήναμε μόνο τους ωκεανούς και τους πάγους. Ικανή να φιλοξενήσει πολλά δισεκατομμύρια κατοίκους και αυτάρκης ενεργειακά για …χιλιετίες, θα είναι πάντα ένας πρωταγωνιστής στη γεωπολιτική σκακιέρα, κυρίαρχος όμως μπορεί να γίνει στο εγγύς μέλλον;
Reply With Quote
  #414  
Παλιό 26-10-2013, 00:50
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Με το ρυθμό που οι Κινέζοι εισβάλλουν στις ανατολικές αυτόνομες δημοκρατίες (ως οικονομικοί μετανάστες στην αρχή και ως …γαμπροί στη συνέχεια), ενσωματώνονται σε αυτές και απαλλαγμένοι πλέον από την πολιτική του ενός τέκνου, γεννοβολούν αβέρτα, ο Yuri φοβάται πως σε βάθος 1-2 γενεών θα έχουν δραματικά μεταβάλλει τη δημογραφική σύνθεση σε μια τεράστια γεωγραφική έκταση. Θα υλοποιηθεί άραγε το σενάριο που θέλει την απέραντη ρώσικη Άπω Ανατολή το ζωτικό χώρο για την κινεζική επέκταση, που συστηματικά και πολύ γρήγορα φαίνεται να εξελίσσεται; Δεν ξέρω, ας αφήσουμε το χρόνο να αποφασίσει κι ας συνεχίσω τη βόλτα μου στην πολύ όμορφη Svetlanskaya ulitsa.
Reply With Quote
  #415  
Παλιό 26-10-2013, 00:51
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Στο τέλος βαρέθηκε να βρέχει κι έβγαλε ήλιο. Κι όταν βαρέθηκα κι εγώ έφτασε το Freewind, κάτω στο λιμάνι. Την επόμενη μέρα ξεκινούσαν τα 13.000 non stop χιλιόμετρα, της επιστροφής μου στη Ελλάδα.
Reply With Quote
  #416  
Παλιό 26-10-2013, 00:52
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !


Έξι μέρες κράτησε το μακρύ ταξίδι της μοτοσυκλέτας από το Magadan και άλλες τέσσερις χρειάστηκαν για να ξεφορτώσει το καράβι και να ξαναπάρω το Freewind στα χέρια μου. Μετά άρχιζε ο βαρετός δρόμος της επιστροφής…
Reply With Quote
  #417  
Παλιό 26-10-2013, 11:09
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δευτέρα πρωί γνωρίστηκα με το Yuri Melnikov και την καλλίπυγο βοηθό του Sveta...
Ωπ ωπ!!!!...να και το 1° φαουλ της ιστοριας σου....ΠΟΥ ειναι βρε Νικο η φωτο να πουμε αν συμφωνΑμε;
Reply With Quote
  #418  
Παλιό 26-10-2013, 11:15
bmwgogagis Ο/Η bmwgogagis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: κοζανη
Μoto: R1200GSADV
Μηνύματα: 740
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Δεν τα λέει αυτά του το απαγορεύω
Εγώ .




Sent by george via Tapatalk
Reply With Quote
  #419  
Παλιό 26-10-2013, 11:19
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Ωχ...
Reply With Quote
  #420  
Παλιό 27-10-2013, 04:25
nkavoura1970 Ο/Η nkavoura1970 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Kozani
Μoto: Suzuki XF 650 Freewind
Μηνύματα: 243
Προεπιλογή Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !

Όχι μόνο φάουλ, [ΜΑΘΟΥΣΑΛΑ], αλλά και κόκκινη κάρτα μαζί. Ούτε φιλμ να είχα στη μηχανή και να λυπόμουνα τις στάσεις, ένα κουμπί είναι βρε άνθρωπέ μου, πάτα το. Και να πω δεν είχα δεύτερη ευκαιρία, κάθε μέρα πήγαινα (89 Svetlanskaya ulitsa, dom 312), με την αγωνία του πότε έρχεται το Freewind. Αλλά κι αυτό που είδα όταν άνοιξα την εξώπορτα του gostinica στο χωριό Artem, δεν μπορώ να στο περιγράψω. Αφού προς στιγμή νόμισα πως είναι μέρος από το εμπόρευμα της επιχείρησης. Κρίμα μεγάλο παίρνω στο λαιμό μου, το ξέρω, αλλά να μην το πώ; Από την άλλη μου τα απαγορεύει αυτά ο κυρ-Γιώργος, το λέει κιόλας ο άνθρωπος. Με έχει ταγμένο στην ιστορία και τον πολιτισμό…
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!