GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-01-2013, 10:09
plusangel Ο/Η plusangel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Άνδρος
Μoto: BMW R 1200 GS + Honda Innova 125
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Φίλοι συμ-φορουμήτες,

Για να μην πω αργότερα δεν ήξερες, δε ρώταγες και επειδή ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής... ζητώ τη βοήθεια σας.

Σε λίγο καιρό μετακομίζω στην Άνδρο. Μαζί μου προφανώς θα έρθει και η μπουμπού.

Με δεδομένο το περιβάλλον υγρασίας, αέρα και γενικότερων καιρικών συνθηκών σε νησί του Αιγαίου... θα ήθελα την εμπειρία σχετικά με μια καλή κουκούλα.

Τη κουκούλα της BMW; κάποια άλλη;

Κάτι καλό παιδία για να μην έχουμε θέματα...

Thanks.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-01-2013, 11:36
Chrislog Ο/Η Chrislog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: Athens
Μoto: R 1200 GS, '08
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Φίλε μου καλημέρα

Δε ξέρω να σε κατατοπίσω σε μάρκες κλπ αλλά να φροντίσεις να έχει UV προστασία…αν δεν έχει οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μέσα στη κουκούλα είναι αντίστοιχες φούρνου μικροκυμάτων….άμεσο αποτέλεσμα το κρακάρισμα της ζελατίνας…

Αυτά από μένα…αν βρεις κάτι σε μάρκα/τύπο ποστάρισε το να έχουμε μια ιδέα τι παίζει!!!

Καλά να περνάς στην ¨Ανδρο και προσοχή με τον αέρα!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-01-2013, 12:15
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-01-2013, 12:30
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL
Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-01-2013, 13:51
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.

Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-01-2013, 13:53
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις...
Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-01-2013, 14:09
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?
Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-01-2013, 14:11
LakisGS Ο/Η LakisGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Λάρισα
Μoto: BMW R 1200 GS adventure '10
Μηνύματα: 4,323
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει...

Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-01-2013, 14:18
nivam Ο/Η nivam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Βόλος
Μoto: R1200GS 07 ΚawasakiTOP48(χορτοκοπτικό)
Μηνύματα: 3,193
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από LakisGS Εμφάνιση μηνυμάτων
Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω...
Ευχαριστώ Λάκη!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-01-2013, 14:19
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200

Επίσης καλό σπρεΥ σιλικονης στα πλαστικά αλλά και σε όλη τη μηχανή για προστασία!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!