GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 28-10-2010, 11:12
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
προφανώς δεν αξίζει την αλλαγή απ ότι μου λέτε.
δεν βάζω ξένον διότι σέβομαι τους απέναντι οδηγούς.
Ωπ!! εδω εχεις λαθος!!
Τα ΧΕΝΟΝ δεν ενοχλουν τους απεναντι, το ακρως αντιθετο μαλιστα, αρκει τα φωτα να ειναι σωστα ρυθμισμενα!
Για να ειναι τα φωτα σωστα ρυθμισμενα πρέπει το κατοπρο μεσα στο φαναρι να υποστηριζει την τεχνολογια ΧΕΝΟΝ για να μην δημιουργουνται περιττες διαθλασεις -λογω του περισσοτερου φωτός - που αυτες ειναι υπευθυνες για την ενοχληση των απεναντι!!
Απο οσο ξερω η BMW εφοδιαζει τα αυτοκινητα και μοτοσυκλετες της με τα σωστα κατοπρα που υποστηριζουν και τα ΧΕΝΟΝ!

Ακομα, μια καλη (και ακριβη) λαμπα ΧΕΝΟΝ διαχεει το φως μεσα στο κατοπρο ομοιομορφα ενω μια αλλη καλη (αλλα φτηνη) made in china (υπαρχουν και καλες πανακριβες κινεζικες) δημιουργει διαθλασεις που οσο καλο κι αν ειανι το κατοπρο δεν μπορει να τις εξουδετερωσει!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 28-10-2010, 11:57
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπ!! εδω εχεις λαθος!!
Τα ΧΕΝΟΝ δεν ενοχλουν τους απεναντι, το ακρως αντιθετο μαλιστα, αρκει τα φωτα να ειναι σωστα ρυθμισμενα!
Για να ειναι τα φωτα σωστα ρυθμισμενα πρέπει το κατοπρο μεσα στο φαναρι να υποστηριζει την τεχνολογια ΧΕΝΟΝ για να μην δημιουργουνται περιττες διαθλασεις -λογω του περισσοτερου φωτός - που αυτες ειναι υπευθυνες για την ενοχληση των απεναντι!!
Απο οσο ξερω η BMW εφοδιαζει τα αυτοκινητα και μοτοσυκλετες της με τα σωστα κατοπρα που υποστηριζουν και τα ΧΕΝΟΝ!

Ακομα, μια καλη (και ακριβη) λαμπα ΧΕΝΟΝ διαχεει το φως μεσα στο κατοπρο ομοιομορφα ενω μια αλλη καλη (αλλα φτηνη) made in china (υπαρχουν και καλες πανακριβες κινεζικες) δημιουργει διαθλασεις που οσο καλο κι αν ειανι το κατοπρο δεν μπορει να τις εξουδετερωσει!
τα φαναρια xenon ειναι αυτοματα επιτηδες και σε ανηφορικα κομματια χαμηλωνει η δεσμη αυτοματα. τα μονα νομιμα xenon ειναι ολοκληρο φαναρι xenon το οποιο εχει αυτοματο μηχανισμο που ανεβοκατεβαινει και φυσικα εχει και το καταλληλο κατοπτρο... δεν υπαρχουν μηχανες με φαναρια xenon μονο στα αυτοκινητα που το κοστος τους ειναι 2000 ευρω γιατι μιλαμε για ολοκληρο φαναρι. οποτε σε οποιαδηποτε μηχανη η αυτοκινητο βαλουμε xenon λαμπα και οχι ολοκληρο φαναρι ειναι παρανομο...αρα σωστα πραττει ο φιλος leandros...δεν καταλαβαινω που βλεπεις το λαθος...
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 29-10-2010, 09:00
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φαναρια xenon ειναι αυτοματα επιτηδες και σε ανηφορικα κομματια χαμηλωνει η δεσμη αυτοματα. τα μονα νομιμα xenon ειναι ολοκληρο φαναρι xenon το οποιο εχει αυτοματο μηχανισμο που ανεβοκατεβαινει και φυσικα εχει και το καταλληλο κατοπτρο... δεν υπαρχουν μηχανες με φαναρια xenon μονο στα αυτοκινητα που το κοστος τους ειναι 2000 ευρω γιατι μιλαμε για ολοκληρο φαναρι. οποτε σε οποιαδηποτε μηχανη η αυτοκινητο βαλουμε xenon λαμπα και οχι ολοκληρο φαναρι ειναι παρανομο...αρα σωστα πραττει ο φιλος leandros...δεν καταλαβαινω που βλεπεις το λαθος...
Παντως στην CLK 500 του (πρωην) αφεντικου μου η δεσμη δεν χαμηλωνε αυτοματα ουτε σε ανηφορες ουτε σε ισιωματα!
Δεν υπαρχει τετοιος μηχανισμος αγαπητε μου φιλε, και οι φιλοι που διαθετουν αυτοκινητα με ''μαμα'', εκ κατασκευης του οχηματος, ΧΕΝΟΝ μπορουν να στο επιβεβαιωσουν!
Αν εννοεις οτι σε μια ανηφορα π.χ. βλέπεις το φως του αντιθετα ερχομενου αυτοκινητου (με ΧΕΝΟΝ) να ''χαμηλωνει'' ειναι μια αισθηση που δημιουργει μη ιδια ακινητη λαμπα μεσα στο κατοπρο λογω κατασκευης της!

Τωρα οσο για το κατοπρο που λες οτι πρέπει να εχει το καταλληλο κατοπρο.....ναι εχεις δικιο, το λεω εξάλλου και στο ποστ μου, αλλα η BMW ειτε προκειται για μοτοσυκλετες ειτε προκειται για αυτοκινητα κατασκευαζει τα φαναρια των οχηματων της με προδιαγραφες και για ΧΕΝΟΝ!
Ετσι το να τοποθετησει καποιος ΧΕΝΟΝ σε μια 1200GS ¨η σε μια 316 κ.λ.π. κατασκευης απο το 2004 (νομιζω) και μετα δεν αποτελει προβλημα!
Ας με διορθωσουν οσοι εχουν περισσοτερη γνωση πανω στο τελευταιο!

Ολες οι πληροφοριες για ΧΕΝΟΝ εδω http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα...-h-i-d-x-4499/
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 29-10-2010, 09:02
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
προφανώς δεν αξίζει την αλλαγή απ ότι μου λέτε.
δεν βάζω ξένον διότι σέβομαι τους απέναντι οδηγούς.



Τα ΑΡΡΥΘΜΙΣΤΑ φώτα φίλε μου ΤΥΦΛΩΝΟΥΝ........οχι τα ξενον....
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 29-10-2010, 09:08
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φαναρια xenon ειναι αυτοματα επιτηδες και σε ανηφορικα κομματια χαμηλωνει η δεσμη αυτοματα. τα μονα νομιμα xenon ειναι ολοκληρο φαναρι xenon το οποιο εχει αυτοματο μηχανισμο που ανεβοκατεβαινει και φυσικα εχει και το καταλληλο κατοπτρο... δεν υπαρχουν μηχανες με φαναρια xenon μονο στα αυτοκινητα που το κοστος τους ειναι 2000 ευρω γιατι μιλαμε για ολοκληρο φαναρι. οποτε σε οποιαδηποτε μηχανη η αυτοκινητο βαλουμε xenon λαμπα και οχι ολοκληρο φαναρι ειναι παρανομο...αρα σωστα πραττει ο φιλος leandros...δεν καταλαβαινω που βλεπεις το λαθος...


Μιλας μαλλον για τα κίτ που οχι μόνο ανεβοκατεβαινουν τα φανάρια αλλα ανάλογα και με την στροφη στο τιμόνι,παιρνουν κλίση για καλυτερο φωτισμο στον δρομο.........(π.χ......Διαδραστικές Οδηγίες Χρήσης [Εμβάθυνση | Φώτα και υαλοκαθαριστήρες | Εξωτερικός φωτισμός])

Όσο για τα φανάρια ξένον αυτοκινήτων απο αντιπροσωπεια.......θα ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ οτι ΟΛΑ εχουν και ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΛΥΣΗΣ .........τυχαιο.....ΔΕΝ νομιζω....
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 29-10-2010, 09:30
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Ενα αρρυθμιστο φαναρι xenon κανει πολυ μεγαλυτερη ζημια απο ενα αρρυθμιστο φαναρι απλου λαμπτηρα λογω εντασης και εκτασης της δεσμης.
Στους σκοτεινους δρομους και ιδιαιτερα στους λεγομενους επαρχιακους δρομους αποτελει κινδυνο θανατο σε εισοδο η μεσα στην στροφη και ποσο μαλλον οταν η διαδρομη σου ειναι αγνωστη
Το να βαζεις xenon για κινηση μεσα στην πολη ειναι υπερβολικο κατα την γνωμη μου και εξυπηρετει μονο αισθητικα αποτελεσματα την αναγκη για το διαφορετικο.
Μιλαμε για την χαμηλη σκαλα βεβαια .
Απο την δικη μου εμπειρια ο αφηρημενος οδηγος δεν θα σε προσεξει ειτε εχεις xenon ειτε απλα αλογονου .
Ποσες φορες δεν αναψα και τα 6 x 50 W (μεσαια - μεγαλα) χωρις αποτελεσμα και μονο οταν εκανα χρηση της κορνας ειδα φως.
Και μην μου πειτε για την καταναλωση....
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 29-10-2010, 10:06
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από leandros Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
προφανώς δεν αξίζει την αλλαγή απ ότι μου λέτε.
δεν βάζω ξένον διότι σέβομαι τους απέναντι οδηγούς.
Συμφωνώ. Είναι ασέβεια τα φώτα αυτά σε κάτοπτρα που αρχικώς ήταν κατασκευασμένα για τις απλές λάμπες αλογόνου. Εκτός του ότι είναι παράνομα, αλλά στην Ελλάδα είμαστε, τι να πεις...

Ρυθμισμένα - ξερυθμισμένα όσες φορές τα έχω συναντήσει απέναντι ή στους καθρέφτες μου, είναι εξαιρετικά ενοχλητικά και πολύ επικίνδυνα γι αυτούς που "προσβάλλουν"...
Κατά σύμπτωση - ή εγώ τις προσέχω περισσότερο - τα πλέον ενοχλητικά φώτα που βλέπω είναι των συναδέλφων που βάζουν στις GS...

Το είχα γράψει παλαιότερα, το λέω και τώρα, τα φώτα που έχει εγκατεστημένα η GS επαρκούν και με το παραπάνω σε όλες τις οδηγικές συνθήκες. 'Εχω οδηγήσει πολλές βραδυνές ώρες σε κατασκότεινες εθνικές οδούς της Γαλλίας με 140χλμ/ω και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το απολάμβανα. Για τις περισσότερες GS δε που κυκλοφορούν μέσα στην πόλη με προβολείς που "σκοτώνουν" είναι αστείο να το συζητάμε...!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 29-10-2010, 14:07
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ. Είναι ασέβεια τα φώτα αυτά σε κάτοπτρα που αρχικώς ήταν κατασκευασμένα για τις απλές λάμπες αλογόνου. Εκτός του ότι είναι παράνομα, αλλά στην Ελλάδα είμαστε, τι να πεις...

Ρυθμισμένα - ξερυθμισμένα όσες φορές τα έχω συναντήσει απέναντι ή στους καθρέφτες μου, είναι εξαιρετικά ενοχλητικά και πολύ επικίνδυνα γι αυτούς που "προσβάλλουν"...
Κατά σύμπτωση - ή εγώ τις προσέχω περισσότερο - τα πλέον ενοχλητικά φώτα που βλέπω είναι των συναδέλφων που βάζουν στις GS...

Το είχα γράψει παλαιότερα, το λέω και τώρα, τα φώτα που έχει εγκατεστημένα η GS επαρκούν και με το παραπάνω σε όλες τις οδηγικές συνθήκες. 'Εχω οδηγήσει πολλές βραδυνές ώρες σε κατασκότεινες εθνικές οδούς της Γαλλίας με 140χλμ/ω και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι το απολάμβανα. Για τις περισσότερες GS δε που κυκλοφορούν μέσα στην πόλη με προβολείς που "σκοτώνουν" είναι αστείο να το συζητάμε...!
Και πώς θα κάνουμε μπούγιο; Κάντε στην άκρη γιατί πατάει, κατά το παλιό "λερώνει"
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 29-10-2010, 15:08
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως στην CLK 500 του (πρωην) αφεντικου μου η δεσμη δεν χαμηλωνε αυτοματα ουτε σε ανηφορες ουτε σε ισιωματα!
Δεν υπαρχει τετοιος μηχανισμος αγαπητε μου φιλε, και οι φιλοι που διαθετουν αυτοκινητα με ''μαμα'', εκ κατασκευης του οχηματος, ΧΕΝΟΝ μπορουν να στο επιβεβαιωσουν!
Αν εννοεις οτι σε μια ανηφορα π.χ. βλέπεις το φως του αντιθετα ερχομενου αυτοκινητου (με ΧΕΝΟΝ) να ''χαμηλωνει'' ειναι μια αισθηση που δημιουργει μη ιδια ακινητη λαμπα μεσα στο κατοπρο λογω κατασκευης της!

Τωρα οσο για το κατοπρο που λες οτι πρέπει να εχει το καταλληλο κατοπρο.....ναι εχεις δικιο, το λεω εξάλλου και στο ποστ μου, αλλα η BMW ειτε προκειται για μοτοσυκλετες ειτε προκειται για αυτοκινητα κατασκευαζει τα φαναρια των οχηματων της με προδιαγραφες και για ΧΕΝΟΝ!
Ετσι το να τοποθετησει καποιος ΧΕΝΟΝ σε μια 1200GS ¨η σε μια 316 κ.λ.π. κατασκευης απο το 2004 (νομιζω) και μετα δεν αποτελει προβλημα!
Ας με διορθωσουν οσοι εχουν περισσοτερη γνωση πανω στο τελευταιο!

Ολες οι πληροφοριες για ΧΕΝΟΝ εδω http://www.gsforum.gr/Τεχνικά-θέματα...-h-i-d-x-4499/
Εμενα παντως σε φιλου μου με BMW X5 χαμηλωναν...τα xenon φωτα αν δεν ειναι απο εργοστασιο και δεν ειναι ολοκληρο φαναρι xenon ειναι Π Α ΡΑ Ν Ο Μ Α...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 31-10-2010, 22:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: γνώμες για λαμπτήρες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα παντως σε φιλου μου με BMW X5 χαμηλωναν...τα xenon φωτα αν δεν ειναι απο εργοστασιο και δεν ειναι ολοκληρο φαναρι xenon ειναι Π Α ΡΑ Ν Ο Μ Α...
ναι γιατι ειχε το συστημα που αναφερει ο varsofa παραπανω, δεν ειναι παγια τακτικη ολων των εταιρειων και δεν ειναι διαθεσιμο απο ολες τις εταιρειες αυτοκινητων που διαθετουν στην αγορα μοντελα με συστημα ΧΕΝΟΝ!

Π Α Ρ Α Ν Ο Μ Α Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Α Κ Ο Μ Α!!!
Συζητειται να εισελθουν στην παρανομια με το νεο νομοσχεδιο για τα ΚΤΕΔ και τα ΚΤΕΟ απο εδω και υστερα!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βάσεις για βαλίτσες για G 650 gs (single) sos την πέμπτη φεύγω για ταξίδι dimitrisd Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 01-08-2010 12:52
Θέλω γνώμες για αντικατάσταση - Από HONDA σε GS xarin Διάφορα 143 27-07-2010 00:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!