GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 13-07-2009, 15:28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Καλησπερα σε ολους.Θελω γνωμες, αποψεις ,εμπειριες σε παααααρα πολααααααα πραγματα αρχικα θα αναφερθω σε ενα το οποιο το θεωρω συμαντικο.ειναι πρωτη φορα που παραλαμβανουμε εγω με τον daddy μου(κωνσταντινος)καινουργια μοτο,ολες αυτες που ειχε στο παρελθον ηταν μτχ οποτε απο στρωσιμο εγω ειδικα δεν σκαμαπζω μια ενα innova πηρα καινουργιο κ απλα στα πρωτα χλμ δεν εβαλα 2ο ατομα κ δεν εσπαγα τον κινητηρα.Αλλα εδω αλλαζουν πολλα.....
λοιπον ακουω...........


Υ.Γ BMW 1200 GS ειναι το αστρωτο........ευχαριστω εκ των προτερων ολους.ΜΗΤΣΟΣ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 13-07-2009, 15:43
Dionisis Ο/Η Dionisis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
Μoto: gsa 1150
Μηνύματα: 1,957
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Καλοριζικο Δημητρη το εργαλειο σιγουρα καποιος απο τους 1200ριδες θα σε βοηθησει καλα χλμ και παντα ορθιοι αδελφε.......
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 13-07-2009, 15:50
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

αν ψάξεις θα βρεις να το ξαναρωτάνε το θέμα

ότι σου πει ο μηχανικός του εμπόρου:

4000-4500 στροφές για περίπου 1000χλμ., αλλά αυτά τα χλμ. όχι βέβαια μονοκοπανιά, ούτε "μονότονα" (δηλ. μια Εθνική ευθεία συνεχώς)

διαλέγετε μέρη που θα χρειαστούν αρκετές αλλαγές ταχύτητας, αρκετά φρεναρισματάκια... οι επιταχύνσεις δεν πρέπει να είναι με πολύ "φορτίο" (δηλ. καλύτερα να "ακολουθείς" εσύ την επιτάχυνση παρά η μηχανή να πασχίζει να ακολουθήσει τον καρπό σου)

επίσης κάθε τόσο (θα έλεγα 2 φορές ανά ντεπόζιτο) άφηνε το μοτέρ να κρυώνει τελείως (άρα δεν μιλάμε για στάση "τσιγάρου" αλλά για στάση "καφέ") και μετά πάλι

δεν στρώνεις μόνο μοτέρ αλλά όλα (μοτέρ, φρένα, κιβώτιο, λάστιχα κλπ. και βασικά ΚΑΙ τον αναβάτη με τη μηχανή του)

θα έλεγα ότι το δικάβαλο δεν επηρεάζει αρνητικά αυτή τη μηχανή

με αυτές τις στροφές πας άνετα 120χαω. άρα άνετα ταξιδεύεις

πάντως κατά πολλούς ακόμα και τίποτα να μην κάνεις, όλα οκ θα είναι

αχ ζηλεύω τι ωραία που ήταν
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 13-07-2009, 16:07
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Καλορυζικη και καλοταξιδη η καινουρια σου μπεμπα!!!! :sm5:
Ειχα την ευτυχια να αγορασω τρεις καινουριες μηχανες και να τις στρωσω ευλαβικα και τις τρεις, με τελευταια την BMW R1200GS 08. Ωραια δε μυριζει οταν ειναι καινουρια???
Το στρωσιμο του κινητηρα ειναι το σημαντικοτερο σταδιο (προσωπικη αποψη) για την μετεπειτα ζωη του. Ακουγονται πολλα για την διαδικασια "ροταρισματος" του μοτερ της μηχανης, αλλα το σημαντικοτερο ειναι να οπλιστεις με υπομονη!!!
Προσωπικα μεχρι τα 1000 πρωτα χιλιομετρα (οπου μετα θα κανεις την πρωτη αλλαγη λαδιων) προσπαθουσα να μην ξεπερασω τις 3000-3200 στροφες του κινητηρα, ανοιγοντας προοδευτικα το γκαζι με λεπτοτητα (οπως αρμοζει σε μια κυρια), χωρις αυτο να σημαινει οτι θα σπας τις ταχυτητες μεχρι τις 3000 στροφες!!!
Δεν χρειαζονται αποτομα κατεβασματα και καλο ειναι να επιλεξεις διαδρομες επαρχιακου οδικου δικτυου. Να αλλαζεις δηλαδη ταχυτητες, να κανεις κατεβασματα , να φρεναρεις προοδευτικα, γενικως μην επιλεξεις την εθνικη οδο, καρφωνοντας 6η στο κιβωτιο πηγαινοντας με 3000 στροφες και 110 χιλιομετρα...
Μετα την πρωτη αλλαγη λαδιων για 500 χιλιομετρα την ανοιγα μεχρι τις 3500-3800 στροφες και μετα τα 1500 χιλιομετρα μεχρι τα 2000 αρχισα σιγα -σιγα να φτανω και να ξεπερναω τις 4000 στροφες.
Μην ξεχνας οτι θελουν ''στρωσιμο'' ολα τα περιφερειακα της μοτοσυκλετας φρενα κλπ.
Δεν ειμαι μηχανικος, ουτε κανω τον εξυπνο σε κατι! Απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη και εμπειρια, υστερα απο διεξοδικες συζητησεις με μηχανικους και ειδικους του ειδους!!!
Καλως να χαρεις τη μπεμπα σου!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 13-07-2009, 16:16
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.Θελω γνωμες, αποψεις ,εμπειριες σε παααααρα πολααααααα πραγματα αρχικα θα αναφερθω σε ενα το οποιο το θεωρω συμαντικο.ειναι πρωτη φορα που παραλαμβανουμε εγω με τον daddy μου(κωνσταντινος)καινουργια μοτο,ολες αυτες που ειχε στο παρελθον ηταν μτχ οποτε απο στρωσιμο εγω ειδικα δεν σκαμαπζω μια ενα innova πηρα καινουργιο κ απλα στα πρωτα χλμ δεν εβαλα 2ο ατομα κ δεν εσπαγα τον κινητηρα.Αλλα εδω αλλαζουν πολλα.....
λοιπον ακουω...........


Υ.Γ BMW 1200 GS ειναι το αστρωτο........ευχαριστω εκ των προτερων ολους.ΜΗΤΣΟΣ
Καλησπέρα Δημήτρη,
Αν γνωρίζεις Αγγλικά, ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος εξηγείται ΕΔΩ!

Αν πάλι δεν τα καταφέρνεις στείλε μου πμ.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 13-07-2009, 16:23
killer Ο/Η killer βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Μπραχάμι
Μoto: R 1200 GS '08
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Αυτα αναγραφει ο κατασκευαστης στο manual που σου εδωσαν.
Attached Images
File Type: jpg strosimo.jpg (102.2 KB, 34 views)
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 13-07-2009, 18:33
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Δημήτρη,
Αν γνωρίζεις Αγγλικά, ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος εξηγείται ΕΔΩ!

Αν πάλι δεν τα καταφέρνεις στείλε μου πμ.
χοχοχο

αυτό εδώ και χρόνια σε όλα τα forum εσωτερικού και εξωτερικού ΠΑΝΤΑ κάποιος θα το αναφέρει

καλή τύχη στον τολμηρό που θα το δοκιμάσει

εγώ είμαι κότα σε τέτοια - δεν μπορώ να παίξω με 18000+ τόσο σύντομα... θέλω να τις έχω για να παίζω μετά
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 13-07-2009, 19:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Πάντως αν και ο κατασκευαστής δεν είναι και τόσο "αργός" στο στρώσιμο: μόνο τα πρώτα 1000χλμ <4000σαλ, θα αναφέρω κάτι που ξέρω.
Κάποτε έστρωνα ένα αλφα-ρομεο, όταν έφευγα ταξίδι, λέω του πατέρα μου μην το δουλεύεις πάνω από 4000σαλ, μέχρι να στρώσει. "Τρελός είσαι" μου λέει (τότε δούλευε στο λιμάνι), "εμείς όταν ξεφορτώνουμε τα αυτοκίνητα τα πάμε με τις πάντες"!!!! Επίσης έχω δει μηχανικούς αντιπροσώπων να τα δίνουν όλα στον κινητήρα και δυστυχώς κρύο. Κάτι άλλο, στις πολύ χαμηλές στροφές δεν αναπνέει ο κινητήρας, οπότε το κακό που του κάνεις είναι μεγαλύτερο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 13-07-2009, 20:07
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Και η δικη μου εμπειρια σε καινουργια μοτερ ειναι αρκετα μεγαλη,οχι μονο σε ΜΟΤΟ αλλα αυτοκινητα,εξωλεμβια.Ολα τα ρονταρισματα μεχρι την πρωτη αλλαγη λαδιων ειναι σε σχετικα λιγες στροφες,αλλα μετα πιστευω ειναι καλυτερα να ανοιγεις ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ολο το φασμα των στροφων του κινητηρα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 13-07-2009, 20:38
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο/Η ΔΗΜΗΤΡΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 597
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΟΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από syan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Δημήτρη,
Αν γνωρίζεις Αγγλικά, ο καλύτερος τρόπος στρωσίματος εξηγείται ΕΔΩ!

Αν πάλι δεν τα καταφέρνεις στείλε μου πμ.
[QUOTE=killer;48539]Αυτα αναγραφει ο κατασκευαστης στο manual που σου εδωσαν.

ουτε αγγλικα ξερω ουτε manual εχω παρει μια κ την μπεμεπ την περνω πεμπτη.ευχαριστω για τις πληροφοριες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!! riko46 Απαραίτητα έγγραφα 11 09-07-2009 10:00
ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΟΤΟ Α'ΕΞΑΜΗΝΟΥ 09 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Γενικά - Μοτοσυκλέτα 6 08-07-2009 16:25
ΜΟΤΟ GP psiloritis Αγώνες 14 18-05-2009 01:15
Τεχνολογίες Ελαστικών ΜΟΤΟ............. riko46 Τεχνικά θέματα διάφορα 11 21-04-2009 12:40
ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟ ΑΡΓΥΡΗΣ ΜΠΕΓΙΝΑΣ Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 5 18-03-2009 02:10


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!