GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 11-01-2013, 23:32
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

κοιτα,

εγώ προσπαθώ να κάνω κουβέντα...

αν είναι να φορτώνεις, αυτό που έχω να σου πω είναι, κάντου καταγγελια και τελειώνει η ιστορία....

αυτά και τέλος από μένα
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 12-01-2013, 02:18
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Τραγικό λάθος σου αδερφέ.
Έθεσες σε κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα και ένα περιουσιακό σου στοιχείο. Με τα πλαστικά δοχεία και με στατικό ηλεκτρισμό θα μπορούσες να ήσουν μακαρίτης.
Τα έχουμε ξαναγράψει ότι κλέβουν 5% νόμιμα με ζεστό καύσιμο και παράνομα όσο θέλουν.
Παράκληση να μην το επιχειρήσει άλλος φίλος αυτό το πείραμα. Άσε που κινδύνεψες να κάψεις και την αντλία καυσίμου.
Στα 20L να το χωνέψουμε όλοι μας ότι μας κλέβουν τα 2L………………….
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 12-01-2013, 02:29
element Ο/Η element βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Α.Τούμπα
Μoto: GS 1200 ADV 07'
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραγικό λάθος σου αδερφέ.
Έθεσες σε κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα και ένα περιουσιακό σου στοιχείο. Με τα πλαστικά δοχεία και με στατικό ηλεκτρισμό θα μπορούσες να ήσουν μακαρίτης.
Τα έχουμε ξαναγράψει ότι κλέβουν 5% νόμιμα με ζεστό καύσιμο και παράνομα όσο θέλουν.
Παράκληση να μην το επιχειρήσει άλλος φίλος αυτό το πείραμα. Άσε που κινδύνεψες να κάψεις και την αντλία καυσίμου.
Στα 20L να το χωνέψουμε όλοι μας ότι μας κλέβουν τα 2L………………….

Σωστός

Reply With Quote
  #24  
Παλιό 12-01-2013, 02:40
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγα να το κανω και μου ειπαν, οτι βασει νομου , απαγορευεται να σου βαζουν βενζινη σε πετονια...
Μήπως σου ανέφερε το νόμο ή τον γνωρίζεις?..
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 12-01-2013, 02:47
pale Ο/Η pale βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: PERISTERI
Μoto: 1200GS
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Μπράβο Αλέξανδρε για την φασαρία σου.Είσαι μέγιστος
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 12-01-2013, 02:49
yiannis68 Ο/Η yiannis68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: athina
Μoto: bmw gs 1200
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Reply With Quote
  #27  
Παλιό 12-01-2013, 02:50
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

ALX
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 12-01-2013, 09:57
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραγικό λάθος σου αδερφέ.
Έθεσες σε κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα και ένα περιουσιακό σου στοιχείο. Με τα πλαστικά δοχεία και με στατικό ηλεκτρισμό θα μπορούσες να ήσουν μακαρίτης.
Τα έχουμε ξαναγράψει ότι κλέβουν 5% νόμιμα με ζεστό καύσιμο και παράνομα όσο θέλουν.
Παράκληση να μην το επιχειρήσει άλλος φίλος αυτό το πείραμα. Άσε που κινδύνεψες να κάψεις και την αντλία καυσίμου.
Στα 20L να το χωνέψουμε όλοι μας ότι μας κλέβουν τα 2L………………….
Φίλε μου, η ηλεκτρολογία είναι μέρος της δουλειάς μου και ξέρω πολύ καλά σε πληροφορώ τι κάνω και με ποιες προφυλάξεις το κάνω. Πιο επικίνδυνο είναι να κάνεις μπαμ την ώρα που ανοίγεις την τάπα του ρεζερβουάρ και σου ακουμπάνε το ακροσωλήνιο της αντλίας, παρά στην δική μου περίπτωση.

Το τι έχετε γράψει επίσης, (όποιος τα έχει γράψει) είναι μόνο εικασίες. (τέτοιες που έκανα κι εγώ πριν... όσο σίγουρος κι αν ήμουν... κι ας επαληθεύτηκα εντέλει κάνοντας αυτό που έκανα)
Στην πραγματικότητα δεν έχετε ιδέα πόσο σας/μας κλέβουν.

Το 5% που λες, (μιλώντας για ζεστό καύσιμο) δείχνει ότι δεν γνωρίζεις κι ότι απλά...υποθέτεις! Είναι αστείο και μόνο που το αναφέρεις καθώς
ΔΕΝ παίζει με την καμία τέτοιο νούμερο!

Το ποσοστό απόκλισης από την διαφορά θερμοκρασίας του καυσίμου (λόγω της μεταβολής του όγκου του) σε αυτές τις ...αστείες ποσότητες (των ±20 λίτρων) είναι πραγματικά αστείο.
Πρέπει να ξέρεις πως για τον υπολογισμό του ισοζυγίου εισροής κι εκροής καυσίμων στο εμπόριο και αναλόγως της κλιματικής ζώνης που βρίσκεται η κάθε χώρα, θεσπίζεται μια θερμοκρασία για την αναγωγή του όγκου. Στην Ελλάδα αυτή η θερμοκρασία είναι οι 15°.
Η μεταβολή της θερμοκρασίας κατά 10 βαθμούς σημαίνει μεταβολή όγκου κατά 1% Δηλαδή στα 100 λίτρα, μετρούνται 101 (αν οι 10° ήταν προς τα πάνω) 1 λίτρο στα 100 δηλαδή... άρα 100ml στα 10 λίτρα. Άρα το καλοκαίρι με 35° θα είναι 200ml στα 10 λίτρα ή 400ml στα 20 λίτρα μιας και μιλάμε για ρεζερβουάρ GS. Στους +5°C υποτίθεται ότι κλέβουμε εμείς τους βενζινάδες (ναι καλά!)

Στα 20 λίτρα δηλαδή κι αν υποθέσουμε ότι η αντλία του πρατηρίου είναι μεγίστης ακρίβειας, δεν μπορείς να χάσεις πάνω από 0,5% όταν μιλάμε για θερμοκρασίες κοντά στους 15° το οποίο αυξάνεται μέχρι 2% όταν έχουμε 35°C. Μιλάμε δηλαδή για αποκλίσεις εις βάρος μας της τάξεως των 0,8€ στα 33€ βάζοντας δηλαδή 20 λίτρα με τιμή λίτρου 1,67€ κατακαλόκαιρο με 35°C. Σιγά τα ωά δηλαδή και για σένα και γι' αυτούς.
Η μέση θερμοκρασία όμως της Ελλάδας, είναι πολύ μικρότερη κι έτσι το χάσιμο στα 33€ (στα 20 λίτρα δηλαδή με τις σημερινές τιμές) είναι της τάξεως των 40 λεπτών. Μακάρι δηλαδή να μας έκλεβαν τόσο.
Αν επιπλέον παραδεχτούμε ότι οι υπόγειες δεξαμενές των πρατηρίων ΔΕΝ γίνεται να πιάσουν την θερμοκρασία της επιφάνειας της γης (αποκλείεται δηλαδή να φτάσουν 35° όταν τόσο επικρατεί στην επιφάνεια, η χασούρα μας είναι ακόμα μικρότερη από τα 40 λεπτά στα 33€.

Η νόμιμη απόκλιση στους 15°C που έχει θεσπιστεί για την Ελλάδα είναι το 0,5% (άλλο αν τα κλιμάκια ελέγχων περνάνε σαν νόμιμο πολύ παραπάνω όπως το 8% διαφοράς στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ που ξεκίνησε επί Σημίτη!
Αυτό συμβαίνει φυσικά γιατί τα παίρνουν από τους βενζινάδες κι είναι όλοι ευχαριστημένοι μεταξύ τους)
Αυτή όμως η απόκλιση, δεν συμβαίνει λόγω διαφοράς θερμοκρασίας... αλλά λόγω φακελακίου προς τους ελεγκτές you know.

Για τις αποκλίσεις λόγω θερμοκρασίας, τα είπαμε παραπάνω.

Το 0,5% της νόμιμης απόκλισης, δεν βγήκε τυχαία ως νούμερο και σίγουρα δεν το υπολόγισαν τίποτα αερητζήδες, αλλά το υπολόγισαν μηχανικοί επιπέδου ΕΜΠ. (διάβασε λίγο να τα μάθεις αυτά και μη λες ό,τι να 'ναι)

Η κλοπή στα πρατήρια λοιπόν γίνεται με δύο εσκεμμένους τρόπους (κι έναν λόγω λάθος του συστήματος που επωφελείται όμως ο πωλητής και θα τον αναφέρω παρακάτω)
Ο ένας εκ των δύο εσκεμμένων τρόπων είναι η αλλοίωση της πραγματικής ποσότητας που μέτρησε η αντλία (με ειδικούς ηλεκτρονικούς παλμογραφικούς μηχανισμούς που τοποθετούνται έξτρα στην κάθε αντλία και χειρίζονται ασύρματα και οι οποίοι ρυθμίζονται σε τι ποσοστό θα αλλάζουν την ποσότητα παίζοντας με την συχνότητα των παλμών)
(όταν το κράτος αφήνει ασφράγιστες τις αντλίες στο έλεος των επιτήδειων, αυτά συμβαίνουν βέβαια)

Ο άλλος τρόπος είναι κλασσικά η νοθεία όπου και αναμειγνύουν την βενζίνη με άλλα ειδικά υγρά πολύ φθηνότερα της βενζίνης (πχ χημικές ενώσεις Τολουόλιο, ξυλόλιο κ.λ.π. ή ακόμα και πετρέλαιο μέσα στη βενζίνη όταν αυτό ήταν πολύ πιο φθηνό)

O μη εσκεμμένος τρόπος είναι με το καύσιμο που παραμένει στη σωλήνα της αντλίας όταν ο βενζινάς σταματήσει να βάζει. Αυτό συμβαίνει διότι ο μετρητής δεν είναι στο ακροσωλήνιο, αλλά μέσα στην αντλία. Πράγμα που σημαίνει ότι η ποσότητα που παραμένει σε όλο αυτό το μακρινάρι ...την σωλήνα... δεν είναι καθόλου αμελητέο!
Αυτό βέβαια συμφέρει κατά πολύ τους βενζινάδες.
Στο εξωτερικό και σε πολλές προηγμένες χώρες που σέβονται τους πολίτες, οι αντλίες των βενζινάδικων έχουν ηλεκτρονικό σύστημα μέτρησης του όγκου του καυσίμου στο στόμιο του ακροσωληνίου κι όχι μέσα στην αντλία. Έτσι, ξέρεις πως όσο γράψει η αντλία, τόσο έβαλες. Δεν έχασες δηλαδή 1 λίτρο που έμεινε μέσα στη σωλήνα!

Επιστρέφοντας στα περί εσκεμμένης κλοπής, πρέπει να πούμε πως αν δεν αλλάξουν οι νόμοι, να μπουν άνθρωποι τέτοιοι στη φυλακή κι όταν βγουν να τους απαγορεύεται να ασκήσουν ξανά το ίδιο επάγγελμα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Κι από μεριά μας ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ και θέλουμε να αλλάξει κάποια στιγμή το σάπιο σύστημα σε αυτή τη χώρα, πρέπει να μιλάμε... να κάνουμε φασαρία και να καταγγέλουμε όποιους πιστεύουμε ότι μας κλέβουν κατάφατσα. Στην προκειμένη περίπτωση οι βενζινάδες. Κάντε συνεχείς καταγγελίες και θα δείτε ότι κάποια στιγμή θα αλλάξει αυτό.

Το "πάρτε το χαμπάρι ότι στα 20 θα μας κλέβουν τα 2" είναι παθητική στάση και εγώ δεν την δέχομαι. Γι' αυτό έχω ανοίξει "πόλεμο" εδώ και μήνες με τους απατεώνες βενζινάδες. Τους καταγγέλω ασυστόλως όλους αυτούς που μου βάζουν πάνω από την προβλεπόμενη ποσότητα καυσίμου.

Όσοι θέλουν ( και πρέπει να θέλουν) να κάνουν καταγγελίες, μπορούν να τις κάνουν στην γενική γραμματεία καταναλωτή στο τετραψήφιο 1520
Αυτά... και σόρυ για το σεντόνι, αλλά αφού μου δόθηκε η αφορμή, τα είπα να τα μάθουν κι όσοι δεν τα ξέρουν καθώς έχω ψαχτεί... πάααααααρα πολύ με το θέμα.
Δεν έφτασα τυχαία να κάνω ογκομέτρηση του ρεζερβουάρ μου παρόλο που η BMW δίνει ρητά 22 λίτρα. (με 4 λίτρα εναπομείναντα ΑΚΡΙΒΩΣ όταν ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας) (18+4 δηλαδή)
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 12-01-2013, 10:23
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Ωραία εμπεριστατωμένη έρευνα!

....
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 12-01-2013, 10:30
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: Πως μας κλέβουν στα πρατήρια βενζίνης

Ευχαριστούμε Αλέξανδρε !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!