GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιό 28-11-2011, 13:04
dimitrisb Ο/Η dimitrisb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πεύκη (Αθήνα)
Μoto: R1200GS (κίτρινο)
Μηνύματα: 2,458
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από arvigr Εμφάνιση μηνυμάτων
Με F800GS έχω παρατηρήσει κι εγώ δυσκολία στο ξεκίνημα, όταν όμως έχει δουλέψει η μηχανή για αρκετή ώρα. Μόλις πάω να βάλω μπροστά και πατήσω μιζιά κάνει πως γυρνάει μια στροφή η μηχανή, κομπιάζει λίγο και στη δεύτερη στροφή έχει πάρει μπρός - αυτό εδώ και κανα 6μηνο περίπου και στην αντιπροσωπεία δε βρήκαν τίποτε.

Αποκορύφωμα: Εχθές βράδυ επιστροφή από εθνική, 140-150χαω με 6η και ξαφνικά διακοπές, στρώνει για λίγα λεπτά με μαρσάρισμα και μετά ξανά διακοπές μέχρι που τελείωσε/σχόλασε. Σε προσπάθεια να ξαναβάλω μπρός η μπαταρία (2ετίας περίπου) ήταν πεθαμένη. Τελικά ήρθε συνεργείο και τη βάλαμε μπρός με ρεύμα οδικής και αυτό που παρατήρησα είναι οτι με σταθερό το γκάζι και 2000 στροφές, η μηχανή δε δουλεύει σωστά (πολλές διακοπές) και μετά από λίγο σβήνει.

Συμπέρασμα (μάλλον): φίλτρο/αντλία βενζίνης δεν είναι γιατί δε θα έπαιρνε με το ρεύμα της οδικής, οπότε μάλλον ανορθωτής ρεύματος και κατα συνέπεια και μπαταρία (μια που δε φορτίζει λόγω βλάβης ανορθωτή).

Κανείς καμιά γνώμη;
Μέτρηση μπαταρίας, μέτρηση δυναμό και να δουλεύει η μηχανή. Ο ηλεκτρολόγος θα καταλάβει το πρόβλημα. Το δυναμό πάντως επισκευάζεται να τα υπόλοιπα μέσα είναι ο.κ.
Το καλοκαίρι έπαθα το ίδιο με το αυτοκίνητο. Το δυναμό έπαψε να φορτίζει και επέστεψα ευτυχώς από Επίδαυρο μόνο με μπαταρία. Το δυναμό πήγε για ολική ανανέωση (αντικατάσταση μπαταρίας φυσικά) και όλα ο.κ.
Reply With Quote
  #42  
Παλιό 28-11-2011, 14:30
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Η μηχανή πήγε για service 30.000χλμ και εξηγήθηκε στον τεχνικό το πρόβλημα της μπαταρίας που έχω αναφέρει παραπάνω. Λόγω του ότι η μηχανή έκατσε όλο το βράδυ στο συνεργείο, βάλανε την μπαταρία στον φορτιστή. Η κατάσταση λίγο καλυτέρεψε, αν την βγάλω καθαρή για κανά 6μηνο με χρόνο θα είμαι ευχαριστημένος.
Reply With Quote
  #43  
Παλιό 28-11-2011, 14:44
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μηχανή πήγε για service 30.000χλμ και εξηγήθηκε στον τεχνικό το πρόβλημα της μπαταρίας που έχω αναφέρει παραπάνω. Λόγω του ότι η μηχανή έκατσε όλο το βράδυ στο συνεργείο, βάλανε την μπαταρία στον φορτιστή. Η κατάσταση λίγο καλυτέρεψε, αν την βγάλω καθαρή για κανά 6μηνο με χρόνο θα είμαι ευχαριστημένος.



αν ειναι αχρηστη ο φορτιστης απλα θα την φορτισει εκεινη την στιγμη,μετα off παλι....οταν σου κανει το προβλημα πανο βαλε παραλληλα με καλωδια απο μια μπαταρια,να δουμε τοτε ειναι οκ?? η παλι ζοριζεται η παλιοχοντρη????τα υπολοιπα εννοουνται.........

Last edited by jimm; 28-11-2011 at 14:45.
Reply With Quote
  #44  
Παλιό 28-11-2011, 15:34
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι αχρηστη ο φορτιστης απλα θα την φορτισει εκεινη την στιγμη,μετα off παλι....οταν σου κανει το προβλημα πανο βαλε παραλληλα με καλωδια απο μια μπαταρια,να δουμε τοτε ειναι οκ?? η παλι ζοριζεται η παλιοχοντρη????τα υπολοιπα εννοουνται.........
Οκ Δημήτρη, πιθανόν να έχουν πέσει μέσα καμμιά 150αρια ευρόπουλα.
Reply With Quote
  #45  
Παλιό 28-11-2011, 16:07
JOHN-X Ο/Η JOHN-X βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 327
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
(προσοχή, όντας ακόμη ζεστός ο κινητήρας) η μπαταρία φαίνεται να ζορίζεται,
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
βάλανε την μπαταρία στον φορτιστή. .

Και σου είπαν οτι μπορεί να έχει σχέση η φόρτιση για να ζορίζεται όταν ο κινητήρας είναι ζεστός;;;;;;;
Reply With Quote
  #46  
Παλιό 28-11-2011, 19:09
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN-X Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σου είπαν οτι μπορεί να έχει σχέση η φόρτιση για να ζορίζεται όταν ο κινητήρας είναι ζεστός;;;;;;;
Προσοχή για να μην παρεξηγούμεθα. Ανέφερα εξ αρχής ότι το ζόρισμα στην μπαταρία εμφανίζεται μετά από ολιγόλεπτη διακοπή της λειτουργίας του κινητήρα, δηλαδή είναι ακόμη ζεστός και προσπαθεί να τον επανεκκινήσει.
Reply With Quote
  #47  
Παλιό 15-12-2011, 16:39
christos1001 Ο/Η christos1001 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: xalkida
Μoto: R1200R toyring edition 2009
Μηνύματα: 35
Thumbs up Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Οι μπαταριες εκτος απο την ταση και την ενταση εχουν και μια αλλη μετρηση που λεγεται στιγμιαιο ρευμα στα 10 δευτερολεπτα στα 30 κτλπ στις ODYSEY η ονομασια τους λεει και αυτο το στοιχειο 535 ,638 κλπ αυτο ειναι το ρευμα που δινει για να γυρισει το μοτερ στην εκκινηση στα 5 δευτερολεπτα αυτη η τιμη εαν συνεχισεις να τραβας ρευμα πεφτει κατακορυφα ,στα 10 δευτερα πεφτει στο μισο στα ποιο πανω παραδειγματα ,και μετα οι μπαταριες ξαναφορτιζονται ,προφανως μετα απο ολιγολεπτη σταση δεν εχει η μπαταρια ηρεμησει ,κρυωσει,το τζελ εχει κουνηθει κτλπ εκει πρεπει να αναζητησεις την αιτια αν ειναι απο μπαταρια το προβλημα .Αφου αναβει και δεν επιδεινωνεται το προβλημα, θα το δεις οταν αλλαξεις μπαταρια μετα απο πολλα χρονια (ευχομαι) πως θα δουλευει ,με την καινουργια δεν θα κανει ,παντως μην ασχολεισαι .
Reply With Quote
  #48  
Παλιό 15-12-2011, 18:33
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μηχανή πήγε για service 30.000χλμ και εξηγήθηκε στον τεχνικό το πρόβλημα της μπαταρίας που έχω αναφέρει παραπάνω. Λόγω του ότι η μηχανή έκατσε όλο το βράδυ στο συνεργείο, βάλανε την μπαταρία στον φορτιστή. Η κατάσταση λίγο καλυτέρεψε, αν την βγάλω καθαρή για κανά 6μηνο με χρόνο θα είμαι ευχαριστημένος.
Παναγιώτη, έλα να σου δώσω τη δικιά μου μπαταρία. Την έχω 5 χρόνια πάνω στη μηχανή και... τη βαρέθηκα!
Reply With Quote
  #49  
Παλιό 15-12-2011, 21:49
xurxes Ο/Η xurxes βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 4,060
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη, έλα να σου δώσω τη δικιά μου μπαταρία. Την έχω 5 χρόνια πάνω στη μηχανή και... τη βαρέθηκα!


Παρε τη δική μου...γιατί είναι πιο φρέσκια..είναι κοντά στα τέσσερα αλλά ειναι ΜΑΜΑ!!!
Reply With Quote
  #50  
Παλιό 15-12-2011, 21:51
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: περίεργη συμπεριφορά μπαταρίας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από xurxes Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε τη δική μου...γιατί είναι πιο φρέσκια..είναι κοντά στα τέσσερα αλλά ειναι ΜΑΜΑ!!!
Mαμά είναι και η δικιά μου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!