GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιό 15-09-2010, 19:35
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο

εκανες καιρο να γραψεις, τωρα που εγραψες παλι ανακριβειες εγραψες!!!!!
Ξεχνας την συμετοχη των Βαραντεριδιδων στις Πανευρωπαικες συγκεντρωσεις 4 χρονια τωρα......ΣΥΝΕΧΩΣ καθε χρονο!!!!!! Αυτες τις συγκεντρωσεις τις οργανωνουν ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ αυτοι Varadero International :: Index ναι υπαρχει διεθνες φορουμ για Βαραντερο!!!!!! Αυτες οι Πανευρωπαικες ξερεις γινονται στην Ουγγαρια του Ναυπλιου, στην Σλοβακια της Αττικης, στην Νορβηγια της Πελοπονησου και αλλου!!! Μεχρι τωρα εχουν διοργανωθει 15 VIMs (Varadero International Meetings) και η καθε μια εχει και δικο της εμβλημα, δες φοτο!!! Η συμετοχη η ελληνικη ειναι καμια 60αρια μοτοσυκλετες ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!

Την λιστα με τις ''παθησεις'' του Βαραντερο την εχω ποσταρει εγω σε αλλο νημα.......ψαξε να τις βρεις ¨η ζητα βοηθεια απο τους αντμιν!!!!

Προτιμω να ψεκαζω αλυσιδες στην μεση του χωριου παρα να αλλαζω τσιμουχες διαφορικου στην μεση του πουθενα!!!

Υπαρχουν μερη που ανεχονται τις ανακριβειες και τα ψεμματα Μανο, εδω και ειδικα ΕΓΩ........ ΟΧΙ!!!!!!!!!
Παντα θα με εχεις αντιπαλο σου να μιλω με αποδειξεις οπως το παραπανω λινκ που πιστοποιει αυτα που λεω εδω σε αυτο το ποστ!!

Κανε το ιδιο...βαζε αποδειξεις γιαυτα που λες γιατι σε λιγο δεν θα γινεσαι πιστευτος απο κανεναν!
Γεωργιε,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Και εγω σε αγαπω και ας χαλουν τα Βαραντερο.....
Σε λιγο οπως παει το ποστ,θα κανετε και διαγωνισμο ποιος την εχει πιο μεγαλη,εχετε ξεφυγει και δεν τοκαταλαβατε.
Οποιος δεν γουσταρει τα GS παει στα Βαραντερο-καφενεια και βλογαει τα γενια του ολημερης παρεα με ομοιδεατες.
Τωρα την Βαραντεροσυναντηση στην Αυστρια-ουγγαρια τι μου την εβαλες?Απο Ανκονα ουτε 700 χλμ δεν ηταν η φετεινη ουτε η προπερσυνη συναντηση.
Σιγα το μακρυα που πηγανε ρε φιλε....Αθηνα- Καβαλα...
Εκτος και αν για το Βαρανυερο τα 700χλμ ειναι too much.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GregoryA Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου θελεις να πεις οτι για αυτό εσκασες 20 χιλιαρικα για να πηγαινοέρχεσαι τακτικά στις Ευρωπαικες στεπες με 180-200 ακατέβατα και να μπαίνεις χαλαρά και στα Ευρωπαικά χώματα ?????
Εγω πάντως που καβαλάω ενα πράσινο δαμάσκηνο (βαρα) και καθημερινή χρήση κάνω και ταξίδια πάω με 180 και τριβάλιτσος και με συνοδηγό και παραδόξως δεν φεύγουν καπάκια ουτε και τσιμούχες και ούτε χρέπι εγινε, μεχρι τωρα τουλάχιστον. Ειναι παλαιάς κοπής εργαλείο τίμιο, αξιοπιστό και με καλύπτει προς το παρόν 100%. Σέβομαι 1000% αυτούς που αγόρασαν gs και τους καταλαβαίνω απόλυτα που αντιδρούν έτσι σε άδικα ή αρνητικά γεγονότα ή σχολια που θαμπώνουν τον γυαλιστερό έλικα, που απαξιώνουν την επιλογή τους, τα 20 χιλιάρικα που απολαμβάνει η Βαβαρική φίρμα και γενικά που αμαυρώνουν την εικόνα του αναβάτη που <μπορεί> αν θέλει να γυρίσει όλο το κόσμο!!!
Αν γούσταρα να αγοράσω τον γερμανικό έλικα πίστεψτε με θα το έκανα αλλά εγω τουλάχιστον 20 χιλιάρικα για να γευτώ αγωνίες ποιοτητας και υποθετικών δυνατοτήτων που δεν θα υλοποιήσω ποτέ(200 σε εθνικές, χώματα , ερημοι, ζούγκλες,στέπες, ποτάμια, καφετέριες, κουστούμια κλπ) δεν δίνω, προς το παρόν τουλάχιστον. Πάντως οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί σε κατόχους varadero απο μερικούς συναδέλφους μοτοσικλετιστές δεν δικαιολογούν την αγωνιώδη προσπάθεια υπεράσπισης της επιλογής των!!


Δεν σημαίνει οτι μονο το GS τα καταφέρνει!!! Εδω ο Βροχίδης γύρισε την Ασία για χρόνια με ενα XR250 Honda χωρις προβλήματα, η πανακριβη GS θα κόλωνε!!!!Αλοίμονο αν δεν το εκανε και μπράβο σου φίλε μου!!!

Το σκεπτικό σου με αφήνει αναυδο και για να κλεισω.....οπως λές και συ πόσοι από τους κατόχους GS που είναι εδω πήραν το εργαλείο αυτό για να πηγαίνουν Ασια-Αφρικη!!!!
Γρηγορη,σε 2 χρονια πηγε ο τυπος εκει με το XR ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.........αλλοιμονο
Τωρα για το ποσοι απο εδω πηγαν καπου με GS...ε...κανε ενα search και θα δεις.
Reply With Quote
  #122  
Παλιό 15-09-2010, 20:02
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεωργιε,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Και εγω σε αγαπω και ας χαλουν τα Βαραντερο.....
Σε λιγο οπως παει το ποστ,θα κανετε και διαγωνισμο ποιος την εχει πιο μεγαλη,εχετε ξεφυγει και δεν τοκαταλαβατε.
Οποιος δεν γουσταρει τα GS παει στα Βαραντερο-καφενεια και βλογαει τα γενια του ολημερης παρεα με ομοιδεατες.
Τωρα την Βαραντεροσυναντηση στην Αυστρια-ουγγαρια τι μου την εβαλες?Απο Ανκονα ουτε 700 χλμ δεν ηταν η φετεινη ουτε η προπερσυνη συναντηση.
Σιγα το μακρυα που πηγανε ρε φιλε....Αθηνα- Καβαλα...
Εκτος και αν για το Βαρανυερο τα 700χλμ ειναι too much.


Γρηγορη,σε 2 χρονια πηγε ο τυπος εκει με το XR ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.........αλλοιμονο
Τωρα για το ποσοι απο εδω πηγαν καπου με GS...ε...κανε ενα search και θα δεις.

Varadero International Meeting 12
Μυτιληνη - Πειραια με καραβι,
Πειραια-Ευζωνες-Λεσκοβακ (Σερβια) πρωτη μερα
Λεσκοβακ-Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ(Κροατια) Δευτερη μερα
Ζαγκρεμπ - Λιουμπιανα (Σλοβενια)-Ζαμς (Αυστρια) Τριτη μερα
Βολτες στις Τιρολεζικες Αλπεις (3 Μερες)
Ζαμς - Στελβιο (που δυστυχως ηταν κλειστο)-Φλωρεντια
Φλωρεντια - Πιζα- Ρωμη (απο επαρχιακους παραθαλασιους)
Ρωμη-Μπαρι
Μπαρι - Πατρα με καραβι,
Πατρα- Πειραιας
Πειραιας - Μυτιληνη με καραβι,

4.950 χιλιομετρα στο οδομετρο! (Εγω! οχι καποιοι γνωστοι ταξιδευτες..)

Last edited by Gemat; 15-09-2010 at 20:04.
Reply With Quote
  #123  
Παλιό 15-09-2010, 20:22
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

....δεν τελειωνει ποτε αυτη η κουβεντα....για να πεισει ο ενας τον αλλον ποια μηχανη ειναι καλυτερη....και ποια υπερτερει που......γιατι αρχικα αλλου ξεκινησε και αλλου καταληξαμε...

αναλογα πορτοφολι/κ@υλας/"οπτικης & οδηγικης ταυτοτητας" του καθενα ξεχωριστα εδω μεσα επιλεγει σε tdm με tattoo στο μπρατσο του και remus,\ \
varadero για βολτα σε πλατειες γνωστες και χωρια/gs με προβολακια για αθηνα& γiα σαβκυρ σε στεππες και ερημους gsxr k9,8,7 χαγιαμπουσες και αλλα τετοια για παραλιακη...κοκ......

Στη foto κατα την γνωμη μου δεν ξερουμε τι εγινε πριν το συμβαν(λαλακας αναισθητος ιδιοκτητης?το πεταξε απο γκρεμο?)!!! και αυτο που λενε καποιοι πολυταξιδευμενοι εδω μεσα ειναι οτι η μηχανη gs ουδεποτε παρατηρηθηκε κατι αναλογο οπως στη φοτο σε πολυαριθμα ταξιδια τους....
τυχον λαλακιες που βγαζουν κατα καιρους πιστευω οτι ειναι μικρο το ποσοστο...και ισως να οφειλεται στη ρηση "οσο πιο παλια λιγοτερα ηλεκτρ. τοσο πιο καλα"
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη για varadero σαν πρωην κατοχος....πολλλυυυυ ανετη μηχανη για ταξιδι 2ατομα,δεν εχει μηχανικα προβληματα ιδιαιτερα και παει με 180 σε εθνικη!!ασαφεια στο μπροστινο οχι τοσο καλο σε αποτομες στροφες και κουραζει αθηνα

φιλικα παντα και πρωην κατοχος varadero 2003..νυν gs & αλλων "ιαπωνων"
Reply With Quote
  #124  
Παλιό 15-09-2010, 21:07
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Αυτό που δεν καταλαβαίνει κανείς, και αναλώνεστε σε μόνιμως αέναες κουβέντες που καταντούν βαρετές πιά είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ! Υπάρχει η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙΟΥ ΜΟΥ!

Θα προτιμούσα δε, όταν γράφονται κάποια πράγματα, να είναι τεκμηριωμένα, οπως πχ για τα αρμόνια και πιάνα που βγάζει η Yamaha και όχι η Honda.

Χαλαρά ρε παιδιά, χαλαρά.... Η καλλίτερη μηχανή του κόσμου είναι η ΜΟΤΣΥΚΛΕΤΤΑ!!!
Reply With Quote
  #125  
Παλιό 16-09-2010, 00:03
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

[QUOTE=gepol;212820]Αυτό που δεν καταλαβαίνει κανείς, και αναλώνεστε σε μόνιμως αέναες κουβέντες που καταντούν βαρετές πιά είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ! Υπάρχει η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙΟΥ ΜΟΥ!

Θα προτιμούσα δε, όταν γράφονται κάποια πράγματα, να είναι τεκμηριωμένα, οπως πχ για τα αρμόνια και πιάνα που βγάζει η Yamaha και όχι η Honda.

Χαλαρά ρε παιδιά, χαλαρά.... Η καλλίτερη μηχανή του κόσμου είναι η ΜΟΤΣΥΚΛΕΤΤΑ!!!

Αργησες,αλλα το ειπες γιωργο.....!!!!
Reply With Quote
  #126  
Παλιό 16-09-2010, 01:09
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Πω πω ρε παιδάκι μου….διαβάζω ένα σωρό μηνύματα για το gs και το varadero…και ποιο είναι καλύτερο…..
Απορώ με τι μέτρο σύγκρισης βάζετε αυτά τα δύο μηχανάκια μαζί….

Ρε τι δουλειά έχουν τα ΑΛΟΓΑ με τα ΠΑΛΙΟΜΟΥΛΑΡΑ????

(τα παλιομούλαρα είναι τα βαραντέρο)
Reply With Quote
  #127  
Παλιό 16-09-2010, 02:42
lostre7 Ο/Η lostre7 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: piraeus
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Ηρθε η ωρα να πω και γω το μακρυ μου και το κοντο μου, θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους, συμφορουμιτες,βαραντερακιδες, ΑΝ λεω ΑΝ υπαρχει κανενα βαραντερο με τρακτερωτο λαστιχο που να μπορει να σταθει ανταξια διπλα σε μια gs σε χωμα φυσικα....????γιατι αυτα που ειδαμε εχουν να κανουν με χωμα.... οσον αφορα την αξιοπιστια παντου τα ιδια βρισκεις αν εισαι καννιβαλος θα το σπασεις. Εγω παντως εχω σπασει μοτερ σε γιαπωνεζικο στον 3ο χρονο αλλα ακομα λατρευω αυτην την μοτοσυκλετα για τις ομορφες στιγμες που μου χαρισε!!!!
Reply With Quote
  #128  
Παλιό 16-09-2010, 09:41
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω πω ρε παιδάκι μου….διαβάζω ένα σωρό μηνύματα για το gs και το varadero…και ποιο είναι καλύτερο…..
Απορώ με τι μέτρο σύγκρισης βάζετε αυτά τα δύο μηχανάκια μαζί….

Ρε τι δουλειά έχουν τα ΑΛΟΓΑ με τα ΠΑΛΙΟΜΟΥΛΑΡΑ????

(τα παλιομούλαρα είναι τα βαραντέρο)
Χαιρομαι που αισθανεσαι οτι η συγκριση σου χρηζει διευκρινησης.....
Reply With Quote
  #129  
Παλιό 16-09-2010, 09:56
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lostre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρθε η ωρα να πω και γω το μακρυ μου και το κοντο μου, θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους, συμφορουμιτες,βαραντερακιδες, ΑΝ λεω ΑΝ υπαρχει κανενα βαραντερο με τρακτερωτο λαστιχο που να μπορει να σταθει ανταξια διπλα σε μια gs σε χωμα φυσικα....????γιατι αυτα που ειδαμε εχουν να κανουν με χωμα.... οσον αφορα την αξιοπιστια παντου τα ιδια βρισκεις αν εισαι καννιβαλος θα το σπασεις. Εγω παντως εχω σπασει μοτερ σε γιαπωνεζικο στον 3ο χρονο αλλα ακομα λατρευω αυτην την μοτοσυκλετα για τις ομορφες στιγμες που μου χαρισε!!!!
Μια και ρωτας, ριξε μια ματια στο παρακατω νημα του international Varadero Forum Varadero International :: View topic - Post a Pic of your Varadero και θα δεις διαφορους χωματερους βαραντερακηδες...

Δεν ξερω παντως αν διαβαζοντας απο την αρχη το νημα αυτο, βγαζεις καπου του συμπερασμα οτι γινεται συγκριση του Βαραντερο με το GS!
Σε προκαλω να ξαναδιαβασεις το νημα και να παραθεσεις κομματια κειμενου (γραμμενα απο κατοχους Βαραντερο, γιατι οι εχοντες GS "μυγιαζονται" και συγκρινουν με καθε ευκαιρια) που να συγκρινουν τις 2 μοτοσυκλετες!
Reply With Quote
  #130  
Παλιό 16-09-2010, 09:59
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρομαι που αισθανεσαι οτι η συγκριση σου χρηζει διευκρινησης.....
να το πάρουμε αλλιώς το πράγμα..

αλήθεια γιατί ποτέ μα ποτέ δεν κάνετε σύγκριση με τα v-strom?
ούτε στο βαραντέρο κλάμπ δεν εντόπισα κάτι,παρα μόνο τα σεντόνια του γιώργου.αντιθέτως και εκεί είδα ολόκληρες σελίδες αφιερωμένες στην σύγκριση με το gs.
μήπως τελικά μιλάμε για διακαή πόθο?

θεωρείται μια εντελώς διαφορετική μηχανή (το gs) μέτρο προς σύγκριση με το βαραντέρο και όχι αυτήν που πραγματικά πρέπει.το v-strom
για πες μου gemat γιατί έχω την εντύπωση πως είσαι αμερόληπτος και ο βλέπεις σωστά.απορία το έχω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
διακοπες κατα το ανοιγμα του γκαζιου... ace_gln Τεχνικά θέματα διάφορα 18 30-03-2010 12:05
Πρόβλημα κατά την εκκίνηση. (R 1200 GS) alx_k Τεχνικά θέματα διάφορα 30 19-02-2010 17:37
μαμα εξατμιση απο gs 1200 που θα παρω την δευτερα L3f Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 6 06-10-2009 00:44
εκπτωσεις στα μετρα κατα του καπνισματος Alext Χιούμορ 13 29-06-2009 23:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!