GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιό 15-09-2010, 02:43
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά τις πιο πολλές φωτογραφίες από αυτές τις έχουμε δει και ξαναδεί τα ξεραμένα λάδια στο σπασμένο άξονα του GS έχουν κάνει τον γύρο της γης άπειρες φορές που και φυσικά δεν είναι αξιόπιστο μηχάνημα στα χέρια οποιουδήποτε κάγκουρα που το καβάλησε για να κάνει αποκλειστικά και μόνο αυτό ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ μπορώ πολύ εύκολα να πετύχω ακριβώς το ίδιο σε όποιο μηχανάκι μου δώσετε σε πολύ μα πάρα πολύ λίγο χρόνο (και χωρίς να πάρω τα βουνά) . Ήμαρτον λοιπόν δεν έγινε και κάτι που κάποιος έβαλε φωτό ενός σπασμένου GS 2007 σε ένα και καλά συγκριτικό για μια κακέκτυπη μηχανή αδιάφορη, άοσμη και ανάλατη χωρίς τίποτε καινοτόμο επάνω της απλά όποιος είναι κουφιοκεφαλάκης (χαριτωμένα το λέω) παίρνει φόρα και λέει για τον αιώνιο πόνο του ή για το πως τον πλήγωσε η μοναδική μηχανή που αγάπησε!


()
Σου παραδίνω τη δική μου.
. Όχι εάν μπορέσεις να σπάσεις άξονα( αυτό το ξεχνάμε) Απλά να σε αφήσει.. Δοκιμή όπoυ και όποτε θελήσεις.. Ιδού η Ρόδος ιδού και η Honda
Reply With Quote
  #62  
Παλιό 15-09-2010, 02:47
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια, εμεις οι Βαραντεριδηδες ''την λεμε'' σε σας τους GSαδες!! Να οι φοτο, να τα βιντεο, να το ενα, να το άλλο για να αποδειξουμε τα στραβα των GS!!!!
Γιατι ρε παιδια δεν ψαχνετε κι εσεις στο νετ να βρειτε τα στραβα των Βαρα να μας την πειτε!! οχι στραβα του τυπου '' το καρμπυρατερατο καιει αντλια καυσιμου στα 50000-70000κμ'' αλλα τιποτα σπασιματα σκελετων κι αλλα σοβαρα πραγματα!!1 εεεεεεεε? γιατι ΔΕΝ?????
Μην τους προκαλείς σε παρακαλώ.. Το vara έχει πολλά προβλήματα και άς μην το παραδεχώμαστε.. Για δες τα πλαστικά του που ασπρίζουν στον ήλιο..??? Λίγο το έχεις αυτό.
Reply With Quote
  #63  
Παλιό 15-09-2010, 09:09
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τους προκαλείς σε παρακαλώ.. Το vara έχει πολλά προβλήματα και άς μην το παραδεχώμαστε.. Για δες τα πλαστικά του που ασπρίζουν στον ήλιο..??? Λίγο το έχεις αυτό.

ελα μου ντε!!! λιγο το εχεις αυτο???????
Reply With Quote
  #64  
Παλιό 15-09-2010, 09:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mario Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φίλος και συμφορουμίτης Jefe (Θανάσης) πήγε Μαρόκο και γύρισε,πήγε στην Ευρώπη και ξαναγύρισε και πρόσφατα πήγε στο Nordkapp (10000km) και γύρισε και η μηχανή του δεν διαμαρτυρήθηκε για τίποτα ούτε μηχανικά ούτε βλάβες ούτε τίποτα και ήταν φορτωμένη με τριβαλιτσο και άλλες τρεις από πάνω.Αναλογιστήτε αν είχε αλυσίδα πόσες φορές θα έπρεπε να σταματήσει για να την λαδώσει ή να την ρεγουλάρει και πόσο χρόνο θα έπρεπε να αναλώσει για να τα κάνει αύτα.Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία βλεπω μια BMWπου έχει αλλαξει το GS το '06 το '08 και το '10 και 'ολοι το συγκρίνουμε με μια VARADERO που είναι ίδια έδω και πολλα χρόνια(που σημαινει έχει λύσει τα όποια προβλήματά της) χωρίς ίχνος τεχνολογίας πάνω της και έτσι οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα. Τέλος όπως κάποιοι προείπαν όποια μηχανη οδηγησείς σε ακραίες καταστάσεις σίγουρα κάτι θα σπάσει


Υ.Γ. Οπως είπε και ο gsmaniac πιο πάνω.......
αναλογα τα φράγκα που παιρνουν απο τις εταιρίες...σπάνε και αυτοί
Απο τεχνικης αποψης και μονο σου λεω οτι οι συχρονες αλυσιδες Χring που φορανε τα συχρονα μηχανακια ουτε λαδωνονται τοσο συχνα ουτε ρεγουλαρονται τοσο συχνα!!!
Οι αλυσιδες υποφερουν στις πολεις, στο σταματα-ξεκινα, και οχι στο ταξιδι!!!!
Σε ταξιδι δεν ρεγουλαρεις ΠΟΤΕ την αλυσιδα εκτος κι αν ηδη εχει 30000κμ επανω της οποταν δεν ξεκινας με αυτην την αλυσιδα να πας Β.Ακρωτηριο!!!!
Αν η αλυσιδα ειναι σχετικα καινουρια (10000-20000κμ) πας Β.Ακρωτηριο και γυριζεις χωρις ρεγουλαρισμα κανενα!!!!

Απο την άλλη....ναι δεν ειναι αξονας!!! Κι αλλαγη χρειαζεται, και το λαδωματακι της και το ρεγουλαρισμα της και ολα αυτα!!!!
Εχει ομως τρια βασικα προτερηματα για τους κατασκευαστες και τους ιδιοκτητες μοτοσυκλετων με αλυσιδα!
  1. ειναι φτηνες σαν προμηθεια για τον κατασκευαστη και δεν χρειαζεται ειδικο σχεδιασμο η μοτο (οπως π.χ για τον αξονα) για την τοποθετηση τοης
  2. ''κλεβουν'' λιγοτερη δυναμη απο τον κινητηρα απο εναν αξονα (για οποιον τον ενδιαφερει κατι τετοιο!)
  3. μικροτερο αναρτωμενο βαρος, μικροτερο βαρος γενικα, κανενα γυροσκοπικο φαινομενο!!!!

Εν κατακλειδι, μοτοσυκλετα τουρισμου ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να εχει αξονα, ειτε ειναι δρομου ειτε ειναι ΟΝ/ΟΦΦ!!!! Ομως, στην π[εριπτωση των ΟΝ/ΟΦΦ η χρηση του πρέπει να ειναι ως εκει που του επιτρεπεται και οχι η διασχιση των διαδρομων του Παρισι-Ντακαρ και οι ειδικες του Ακροπολις με ''ν'' κμ!!!! Για τετοια χρηση χρειαζεται μετατροπη των αναρτησεων, του αξονα κ.α. μερων στην μοτοσυκλετα!! Το ιδιο άλλωστε πρέπει να γινεται και σε αυτα τα ΟΝ/ΟΦΦ με αλυσιδα!!
Reply With Quote
  #65  
Παλιό 15-09-2010, 09:25
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
....Εγω το μονο που κρινω ειναι αν η επιλογη, της κα@λας , της ομορφιας κ.λ.π αξιζουν 15000-20,000ε τα οποια χαλανε πολλάκις και συχνακις!!! Το value for money κρινω και τιποτε άλλο!

Αυτα!!!!!
Αν ποτέ σου την είχες νιώσει, θα καταλάβαινες γιατί τα 20 χιλιάρικα είναι λίγα...
Reply With Quote
  #66  
Παλιό 15-09-2010, 09:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ποτέ σου την είχες νιώσει, θα καταλάβαινες γιατί τα 20 χιλιάρικα είναι λίγα...
Αγαπητε μου εγω ειμαι 47 χρονων και οπαδος του μοτοσυκλετισμου επι 30ετιας!!! Τις μοτοσυκλετιστικες κα@λες τις περασα στην ηλικια που επρεπε μεσα απο ταξιδια και αγωνες με μοτοσυκλετα!!!!!
Τωρα εγω μεγάλωσα και ωριμασα στα θελω και τα πρέπει μου.... το αυτό ελπιζω και για άλλους συνομιληκους ¨η μεγαλυτερους μου!!!!!

Παντως προχθες στον Παρνωνα, που πηρα της GS του frits για 50κμ σε δρομο επαρχιακο, με πολλες στροφες, κακο και καλο οδοστρωμα, οπου φρενα, στησιμο κ.λ.π εχουν την αξια τους εκει δεν τρελαθηκα!!!!! Εχω μαθει να οδηγω ''βιλούδα'' και οχι γκαπα γκουπα αξονων!! Εχω μαθει να οδηγω τηλεσκοπικα πιρουνια και οχι telelever τα οποια αλλου πατανε κι αλλου νομιζεις οτι πατανε!!!
Αξονας? μαλιστα!!! Εχεις οδηγησει FJR, PanEuropean κ.λ.π? ΟΧΙ!!! αν το ειχες κανει θα ηξερες την διαφορα, υπερ των γιαπωνεζων, οπου ειτε αξονα εχεις ειτε αλυσιδα δεν καταλαβαινεις την διαφορα!!!!

Εξάλλου τις παρατηρησεις μου αυτες τις ειπα και στον frits και οι οποιες παρεπιπτοντως μνημονευθηκαν και στο ΜΟΤΟ (01/09/10), περιοδικο κατεξοχην υποστηρικτη της GS και νεκροθαφτη του οτιδηποτε απεναντι σε αυτην!!!!!

Ακομα ξεχνας την συμβιωση μου επι 10 μηνες με μια GS πριν παρω το πρωτο μου Βαραντερο!!!! Εσυ......τι συμβιωση με άλλη ''γυναικα'' ειχες πριν την Gs?

Για να νοιωσει κανεις αυτη την κα@λα και τα άλλα ομορφα που αναφερω το ονομα του προιοντος πρέπει να παιζει τον ελασσοντα ρολο και οχι τον μειζοντα!!!!

Αν και εγω λοιπον λειτουργω αλλιως επαναλαμβανω και παλι οτι εγω δεν θα μπω κριτης στο γουστο του καθενος αλλα στο value for money του καθε προιοντος!!!!
Εχω γραψει αρκετες εκαντονταδες τουριστικα κμ αγαπητε μου σε ολη την ευρωπη και σε τριτες χωρες που το πρωτο που με ενδιαφερει πια ειναι αυτο....value for money!! Τα άλλα ερχονται μετά!!!!! Ειπαμε....ωριμασα!!! Σαν γυαρμάς!!!!!!

Last edited by GeorgeP; 15-09-2010 at 10:01.
Reply With Quote
  #67  
Παλιό 15-09-2010, 09:58
evanslam Ο/Η evanslam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Λαύριο - Λαμία
Μoto: BMW R 1200 GSΑ '10
Μηνύματα: 1,389
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου εγω ειμαι 47 χρονων και κατασταλαγμενος μοτοσυκλετιστης επι 30ετιας!!! Τις μοτοσυκλετιστικες κα@λες τις περασα στην ηλικια που επρεπε μεσα απο ταξιδια και αγωνες με μοτοσυκλετα!!!!!
Τωρα εγω μεγάλωσα και ωριμασα στα θελω και τα πρέπει μου.... το αυτό ελπιζω και για άλλους συνομιληκους ¨η μεγαλυτερους μου!!!!!

Παντως προχθες στον Παρνωνα, που πηρα της GS του frits για 50κμ σε δρομο επαρχιακο, με πολλες στροφες, κακο και καλο οδοστρωμα, οπου φρενα, στησιμο κ.λ.π εχουν την αξια τους εκει δεν τρελαθηκα!!!!! Εχω μαθει να οδηγω ''βιλούδα'' και οχι γκαπα γκουπα αξονων!! Εχω μαθει να οδηγω τηλεσκοπικα πιρουνια και οχι telelever τα οποια αλλου πατανε κι αλλου νομιζεις οτι πατανε!!!
Αξονας? μαλιστα!!! Εχεις οδηγησει FJR, PanEuropean κ.λ.π? ΟΧΙ!!! αν το ειχες κανει θα δεις την διαφορα, υπερ των γιαπωνεζων, οπου ειτε αξονα εχεις ειτε αλυσιδα δεν καταλαβαινεις την διαφορα!!!!

Εξάλλου τις παρατηρησεις μου αυτες τις ειπα και στον frits και οι οποιες παρεπιπτοντως μνημονευθηκαν και στο ΜΟΤΟ (01/09/10), περιοδικο κατεξοχην υποστηρικτη της GS και νεκροθαφτη του οτιδηποτε απεναντι σε αυτην!!!!!

Ακομα ξεχνας την συμβιωση μου επι 10 μηνες με μια GS πριν παρω το πρωτο μου Βαραντερο!!!!

Για να νοιωσει κανεις αυτη την κα@λα και τα άλλα ομορφα που αναφερω το ονομα του προιοντος πρέπει να παιζει τον ελασσοντα ρολο και οχι τον μειζοντα!!!!

Αν και εγω λοιπον λειτουργω αλλιως επαναλαμβανω και παλι οτι εγω δεν θα μπω κριτης στο γουστο του καθενος αλλα στο value for money του καθε προιοντος!!!!
Εχω γραψει αρκετες εκαντονταδες τουριστικα κμ αγαπητε μου σε ολη την ευρωπη και σε τριτες χωρες που το πρωτο που με ενδιαφερει πια ειναι αυτο....value for money!! Τα άλλα ερχονται μετά!!!!! Ειπαμε....ωριμασα!!! Σαν γυαρμάς!!!!!!

Παιδιά δεν παλεύται με τίποτα ο κύριος GeorgeP! Οτι και να κάνουμε και να πούμε θα μας βγει ένα βήμα μπροστά!!!! Καλημέρα Γιώργη!
Reply With Quote
  #68  
Παλιό 15-09-2010, 10:03
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanslam Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν παλεύται με τίποτα ο κύριος GeorgeP! Οτι και να κάνουμε και να πούμε θα μας βγει ένα βήμα μπροστά!!!! Καλημέρα Γιώργη!
καλημερα Ευάγγελε σε εσενα και στο Λαυριο!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #69  
Παλιό 15-09-2010, 10:03
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Συνομίληκε GeorgeP γέρασες, δεν ωρίμασες! Αλλιώς ###### ο εικοσάρης, αλλιώς ο πενηντάρης!

Σου εύχομαι να ξαναβρείς τη νιότη σου πάλι!
Reply With Quote
  #70  
Παλιό 15-09-2010, 10:12
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Αξονας GS 1200 Adv κατα την διαρκεια συγκριτικού!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνομίληκε GeorgeP γέρασες, δεν ωρίμασες! Αλλιώς ###### ο εικοσάρης, αλλιώς ο πενηντάρης!

Σου εύχομαι να ξαναβρείς τη νιότη σου πάλι!

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
διακοπες κατα το ανοιγμα του γκαζιου... ace_gln Τεχνικά θέματα διάφορα 18 30-03-2010 12:05
Πρόβλημα κατά την εκκίνηση. (R 1200 GS) alx_k Τεχνικά θέματα διάφορα 30 19-02-2010 17:37
μαμα εξατμιση απο gs 1200 που θα παρω την δευτερα L3f Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 6 06-10-2009 00:44
εκπτωσεις στα μετρα κατα του καπνισματος Alext Χιούμορ 13 29-06-2009 23:48


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!