GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 16-08-2011, 19:46
alekos76 Ο/Η alekos76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: αγιος στεφανος
Μoto: bmw f 650
Μηνύματα: 15
Post Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

αυτο το 4ημερο πηγα μια βολτουλα μεχρι το αιγιο και να σασ πω και κατι ρε παιδια......καπου στεναχωρηθηκα.ειχα να κανω ταξιδι αρκετα χρονακια (λογο κακιας σχεσης.....)και τωρα που ειμαι παλι ελευθερο παιδι ξαναρχιζω,και διαπιστωσα οτι εχει μεγαλη διαφορα απο πριν....και εξηγουμε
οταν ταξιδευα στην εθνικη πριν απο 6-7 χρονια συναντουσα σιγουρα πιο λιγες μηχανες αλλα σχεδον ολοι χερετιομαστε η και στα παρκιν οταν βλεπαμε μηχανη για σταση τσιγαρου σταματαγαμε κιολας,και υπηρχαν παρεες με 2-3 και παραπανω μηχανες που βολταρανε.τωρα ειναι πιο πολλες οι μηχανες στον δρομο σιγουρα αλλα εχει χαθει και το αισθημα πια
απο τις 30-4ο μηχανες που ειδα ανταλλαξαμε ....γεια μονο με τις μισες η και λιγοτερες
κριμα ρε παιδια ανα κατι που ειναι αμορφο σε ενα ταξιδι αν μη τι αλλο ειναι και αυτο,
μην το χασουμε με τιποτα.


υ.γ. δεν εχω τιποτα με τους τσοπεραδες(harleades) αλλα ηταν και θα παραμεινουν λιγο ζωα
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 16-08-2011, 22:23
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Στην πρόσφατη τρήμερη απόδραση είναι αλήθεια ότι στις εθνικές δεν υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση, στα βουνά όμως χαιρετούσαν όλοι και οι τσοπεράδες.

Κάποτε πάντως είμαστε λίγοι και πιό τρελοί δεδομένων των συνθηκών τώρα τα πράγματα άλλαξαν....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 16-08-2011, 23:00
NNN Ο/Η NNN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Απάντηση:Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Στην Ελλάδα δυστυχώς λίγοι χαιρετούν. Στην υπόλοιπη Ευρώπη (τουλάχιστον στις λίγες χώρες που έχω επισκεφτεί χαιρετά η συντριπτική πλειοψηφία).

Το "άναβόσβημα" των φώτων ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν σημαίνει χαιρετισμό αλλά ΚΙΝΔΥΝΟ.

Εδώ υπάρχει ένα ωραίο άρθρο σχετικά με την ιστορία του χαιρετισμού των δικυκλιστών καθώς και τους σωστούς τρόπους χαιρετισμού. Δυστυχώς είναι στα αγγλικά και δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω αυτή την περίοδο.

The "Biker Wave" or "Biker Salute" | PugsNet.com

Όσοι ξέρουν Αγγλικά, πιστεύω αξίζει να το διαβάσουμε και να αρχίσουμε να το εφαρμόζουμε.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 17-08-2011, 01:01
spot Ο/Η spot βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΦΙΛΟΘΕΗ
Μoto: R1200GS 6-08
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NNN Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς είναι στα αγγλικά και δεν έχω χρόνο να το μεταφράσω αυτή την περίοδο.

The "Biker Wave" or "Biker Salute" | PugsNet.com


Μετάφραση από Αγγλικά σε Ελληνικά


Το "Wave Biker" ή "Salute Biker"
Από την SabMag λίστα e-mail που ανήκω σε ένα νεότερο μέλος και αναβάτη αρχίζει μια ερώτηση σχετικά με το "χαιρετισμός ποδηλάτης" ή "κύμα ποδηλάτης," και γιατί ποδηλάτες να το κάνει, και γιατί όχι κάποια επιστροφή στο κύμα, και τι ο σωστός τρόπος για να το κάνουμε, κλπ. .. Προσωπικά, είμαι ευτυχής κύμα. Αν έχω ένα άλλο σημείο ποδήλατο και είναι ασφαλές να το κάνετε αυτό, εγώ κύμα? Μου νεύμα αν δεν είναι ασφαλής στο κύμα.

Γιατί Wave;
Ιστορικά, νομίζω ότι κυματίζει σε άλλους ποδηλάτες πηγάζει από πίσω όταν μοτοσικλέτες δεν ήταν τόσο συχνές. Αυτό μοτοσικλέτες ήταν σπάνια οδήγησαν στο ίδιο είδος αναγκαστικού teaming που συμβαίνει όταν είστε κολλημένοι σε ένα ασανσέρ με κάποιον. Κανονικά, ίσως να μην μιλήσει ποτέ σε αυτό το πρόσωπο, αλλά χάρη στη σπάνια περίπτωση να κολλήσει, να αισθάνονται υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουμε και να χτυπήσει κάποιο επίπεδο φιλοφρονήσεις με το πρόσωπο. Με τον ίδιο τρόπο, οι μοτοσικλέτες ήταν μια τέτοια σπάνια περίσταση ότι οι αναβάτες τους επίσης ένιωσαν την ανάγκη να επιτευχθεί ένα επίπεδο φιλοφρονήσεις μεταξύ τους.

Το αρνητικό κοινωνικό στίγμα που συνδέεται με μοτοσικλετιστές ή "ποδηλάτες" απλώς ενισχύει αυτή την αίσθηση της κοινότητας και συνεκτικότητα σε μια «εμείς εναντίον τους" είδος του τρόπου, ή ακριβέστερα "τους εναντίον μας."

Το κύμα ήταν ένα είδος αναγνώρισης της αλληλεγγύης τους ενάντια σύμβαση και από την κοινή εμπειρία του να είσαι σε δύο τροχούς και όλες τις χαρές και περιστασιακή ενόχληση που εμπλέκονται.

Σήμερα, η αλληλεγγύη είναι τόσο ισχυρή. Υπάρχουν πολλά περισσότερα ποδήλατα στο δρόμο, και τους αναβάτες κυμαίνονται από γνήσιο Bad Boys, με τους δικηγόρους, στο κολέγιο τα παιδιά, στο ποδόσφαιρο moms, για μένα. Το αρνητικό στίγμα που έχει μειωθεί σε μεγάλο βαθμό και την ανάγκη να παρουσιάσουν ένα ενιαίο μέτωπο εναντίον "ο άνθρωπος" έχει μειωθεί με αυτό.

Ακόμα κι έτσι, εγώ ακόμα κύμα. Είμαι ακόμα προσπαθώ να πω άλλα ποδηλάτες που εκτιμώ ότι έχουν κάνει την επιλογή να παραιτηθεί από την ασφάλεια του κλειστό κλουβί σε τέσσερις τροχούς υπέρ της ελεύθερης συναίσθημα που έρχεται από το να είναι σε δύο τροχούς στον αέρα.

I που ποδήλατό μου κάτω από ένα χρόνο περίπου και υποχώρησε τριάντα περίπου μέτρα σε όλη μια off-ράμπα. Ένας άλλος ποδηλάτης σταμάτησε να ελέγξει ότι ήμουν εντάξει και να με βοηθήσει να πάρει και να αξιολογήσει το ποδήλατό μου. Κανένα από τα κλουβιά θα με έκανε. Ένας άλλος ποδηλάτης έκανε.

Γι 'αυτό, επίσης, κύμα να σας ευχαριστήσω για την κοινότητα των αναβατών που είναι πρόθυμοι να σταματήσουν και να βοηθήσουν έναν αδελφό (ή αδελφή) έξω. I κύμα να τους αφήσουμε να γνωρίζουν ότι αν τους δει να ρίξετε ένα ποδήλατο ή με ανάλυση από την πλευρά του δρόμου, θα σταματήσει για να βοηθήσει.

Γιατί μερικοί δεν Riders Wave;
Στην εμπειρία μου, η συντριπτική πλειοψηφία των λαών I κύματος με το θέλημα κύμα πίσω. Πότε-πότε, θα συναντήσει τα παιδιά που δεν έχουν. Φαίνεται ότι η πλειοψηφία των μη ταλαντεύεται είναι οι "hardcore" τύπους cruiser. Είχα αυτό μου εξήγησε ότι Harley αναβάτες θα πρέπει μόνο χαιρετά τους άλλους αναβάτες Harley. Καταλαβαίνω εμπιστοσύνη στο σήμα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πέντε οχήματα με τον τίτλο σε μένα και τη σύζυγό μου. Τρεις Honda CR-V, ένα Honda Civic, και μια μοτοσικλέτα Honda V65 Magna. Παρά τις προκαταλήψεις μου για μοντέλα της Honda, εγώ ακόμα κύμα σε όλους.

Στο τέλος, νομίζω ότι η επιλογή να μην κύμα έχει λίγο πίσω από το άλλο από ένα κομμάτι του σνομπισμού. Κάποιος δεν πιστεύει ότι είστε αξίζει τον κόπο να κύμα.

Υπάρχουν εκείνοι οι λαοί, όμως, που δεν βλέπετε, δεν ξέρετε ότι κύμα ποδηλάτες σε κάθε άλλη, που είναι στη μέση της στροφής και την ανάγκη αριστερό χέρι τους για το συμπλέκτη, κλπ. ..

Δεν έχει σημασία τόσο πολύ για μένα. Θα κύμα ανεξάρτητα. Αν δεν κύμα πίσω, είμαι ακόμα ευτυχής να είναι στην Rocinante απολαμβάνοντας πίσω στο δρόμο, είτε πρόκειται για μετακίνηση, ή slabbing, ή απλά μια βόλτα στην ελεύθερη ψυχή μου ένα κομμάτι.

Τι είναι ο σωστός τρόπος Wave
Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι για να κύματος και μερικοί αναβάτες αποδίδουν σημασίες σε διάφορες μεθόδους κυματίζει.

Η χαμηλή Wave - Να επεκταθεί το αριστερό χέρι προς τα κάτω σε σαράντα πέντε γωνία βαθμού (κατ 'ευθείαν έξω είναι το σύνθημα για μια αριστερή στροφή). Έχω δει αυτό το πιο συχνά χρησιμοποιείται από τους λαούς σε ταχύπλοα σκάφη, ειδικά Harleys. Υπάρχουν παραλλαγές του χαμηλού κύματος:

Μια γροθιά με το δείκτη και το μεσαίο δάκτυλο επεκταθεί μαζί - Η χαμηλή κύμα εάν είστε σε έναν κύλινδρο δύο ποδήλατο.
Και τα τέσσερα δάχτυλα εκτεταμένα - Η χαμηλή κύμα, αν είστε σε μια τεσσάρων κυλίνδρων μηχανή.
Μια γροθιά με το δείκτη και το μεσαίο δάκτυλο παραταθεί αλλά εξαπλωθεί πέρα ​​- Ένα σύμβολο ειρήνης που σημαίνει «ειρήνη στο δρόμο."
Αντίχειρα και το δείκτη κάνοντας έναν κύκλο άλλα τρία δάχτυλα επεκταθεί - ". Είμαι εντάξει, είσαι εντάξει" Η "OK" σημάδι λέει, Μπορεί επίσης να είναι μια ερώτηση που σας ρωτά εάν ο άλλος αναβάτης είναι εντάξει.
Και τα πέντε δάχτυλα επεκταθεί, παλάμη προς τα εμπρός - το "χαμηλό πέντε ετών."
Οι δύο Finger Flip - Αριστερό χέρι παραμένει στο κράτημα, αλλά ο δείκτης και το μεσαίο δάκτυλο καταλήξει. Αυτό είναι συχνά χρησιμοποιείται από τους τύπους πυραύλων καβάλο επειδή η προς τα εμπρός κλίσης μπορεί να είναι λίγο δύσκολο να πάρει το αριστερό χέρι από το μπαρ. Επίσης χρησιμοποιείται από ποδήλατα όλων των τύπων στην κίνηση όταν δεν είναι αρκετά αισθάνονται ασφαλείς, λαμβάνοντας ένα χέρι από το μπαρ.
Οι τέσσερις κουνάω δάχτυλο - Αριστερό χέρι παραμένει στο κράτημα, αλλά και τα τέσσερα δάχτυλα έρχονται και οι wiggled μία πλευρά στην άλλη λίγο. Χρησιμοποιείται υπό τις ίδιες συνθήκες όπως το Flip Δύο δάχτυλο.
Το Mini-Wave - Το αριστερό χέρι έρχεται ένα ζευγάρι ίντσες από το πιάσιμο να αναβοσβήνει ένα κύμα πριν επιστρέψει στη λαβή.
Η πλήρης Wave - το αριστερό χέρι έρχεται μέχρι το ύψος των ώμων ή υψηλότερο στο κύμα.
Η έντονη Πλήρης Wave - Το αριστερό χέρι έρχεται μέχρι το ύψος των ώμων ή υψηλότερη και είναι κυμάτιζαν μπροστά και πίσω σθεναρά.
Ο χαιρετισμός Biker - Αριστερά γροθιά που πραγματοποιήθηκε ψηλά. Έχω μόνο ποτέ ακούσει για αυτό ή να διαβάσετε από αυτό, αλλά ποτέ δει. Οι αναφορές που έχω διαβάσει ή ακούσει δείχνουν ότι πρόκειται για ένα παλιό χρόνο πράγμα συμμορία ποδηλατών. Δεν ξέρω πόσο αλήθεια ότι είναι ή δεν είναι.
Η Σύνδεση Ειρήνης - Το αριστερό χέρι κάνει μια γροθιά με το δείκτη και το μεσαίο δάκτυλο επεκταθεί και να εξαπλωθεί.

Προσωπικά, χρησιμοποιήστε το σύμβολο της ειρήνης ως επί το πλείστον. Αν δεν είμαι ο εμπνευστής και επιστρέφω κύμα κάποιου άλλου, θα έχουν την τάση να μιμούνται το κύμα που χρησιμοποιείται.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 17-08-2011, 06:52
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο



Δυστυχώς τείνει να εκλείψει το φαινόμενο του χαιρετισμού όντος .


Reply With Quote
  #6  
Παλιό 17-08-2011, 07:10
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πρόσφατη τρήμερη απόδραση είναι αλήθεια ότι στις εθνικές δεν υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση, στα βουνά όμως χαιρετούσαν όλοι και οι τσοπεράδες.

Κάποτε πάντως είμαστε λίγοι και πιό τρελοί δεδομένων των συνθηκών τώρα τα πράγματα άλλαξαν....




Συμφωνώ με το Σταύρο,κάποτε είμασταν λίγοι και τρελοί.Τώρα οι τρελοί μείναμε λίγοι
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 17-08-2011, 08:11
jonyp Ο/Η jonyp βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Preveza
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Για να πω την αλήθεια φταίμε όλοι μας για αυτό το φαινόμενο.
Παλιότερα μόλις βλέπαμε μηχανή από την χαρά μας χαιρετάγαμε με όλη μας την ψυχή..... τώρα πρέπει να δούμε πρώτα μήπως είναι κανά παιδαρέλι, μήπως είναι κανένας κάγκουρας, μήπως δεν είναι ντυμένος μέχρι τα εσώρουχα με δερμάτινα? Τι μοτοσυκλέτα έχει? Εγώ με 1000ρι μέχρι πόσα κυβικά χαιρετάω? 250 ή πιο κάτω ακόμα? και άλλα τέτοια ωραία!
(δε τα λέω από το μυαλό μου αυτά τα έχω διαβάσει και σε άλλες συζητήσεις)

Για μένα αν ενδιαφέρει κάποιον η άποψη μου πρέπει να χαιρετάμε και καλύτερα που δεν απαντάνε όλοι στο χαιρετισμό για να αισθανόμαστε και λίγο μοναδικοί οι εναπομείναντες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-08-2011, 08:39
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Εγώ πάντως χαιρετάω πάντα με παίξιμο φώτων και όχι με χειρονομία.
Στις μεγάλες ταχύτητες ή σε στροφιλίκια δε θέλω να αφήνω το χέρι μου από το τιμόνι.
Και για να σας πω την αμαρτία μου, είμαι ρατσιστής, τους οδηγούς σκούτερ δε τους χαιρετάω.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 17-08-2011, 09:02
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Παρολα αυτά όμως κυριοι εξω δεν υπάρχει αναβατης που να μην χαιρετίσει και να μην χαιρετηθεί και ναι……………….. είναι ωραιο συναίσθημα!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-08-2011, 09:11
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρολα αυτά όμως κυριοι εξω δεν υπάρχει αναβατης που να μην χαιρετίσει και να μην χαιρετηθεί και ναι……………….. είναι ωραιο συναίσθημα!!!
Θα συμφωνήσω!
Η γυναίκα μου στο πρώτο μεγάλο ταξίδι που πήγαμε ενθουσιάστηκε με τις χαιρετούρες....βέβαια δεν χαιρετάν όλοι.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απίστευτο και όμως αληθινό: Κίνα: Ισόβια επειδή δεν πλήρωνε διόδια MARK Κόσμος 5 20-01-2011 10:30
Απίστευτο. Πετάνε στο δρόμο τα καρνάγια των Σπετσών. philipe Ελλάδα 11 04-08-2010 13:53
Αυτόματα κιβώτια σε μοτοσικλέτες ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-03-2010 14:05
Πανδημία Γρίπης. Τί δεν μας Λένε Alext Χρήσιμα 10 04-10-2009 12:07
To Youtube δεν επιτρέπει στους Άγγλους να δούνε μουσικά βίντεο Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 13-03-2009 02:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!