GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τηλεφωνία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-10-2012, 11:12
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Άντε πάλι vs...

Ενδιαφέρον: Λογικά μέχρι τέλος του έτους το Google Play θα περάσει σε εφαρμογές το iTunes Apps Store... κάτι που ήταν το καύχημα της Apple από... πάντα.
Αυτή τη στιγμή είναι περίπου στα ίδια.

Επίσης το 72% των android εφαρμογών είναι free, ενώ στο άλλο είναι το 46%.

Επίσης για να δει κανείς τι σημαίνει "έχω πιάσει την αγορά από τα μαλλιά" να αναφέρω μερικά προϊόντα (δεν είναι αντιπροσωπευτικά σε κάτι, απλώς δείχνουν το εύρος που οι "άλλοι" ούτε ΚΑΝ φαντάζονται)...

HTC J Butterfly: Παρουσιάστηκε το πρώτο tabletphone της εταιρείας με οθόνη 5'' Full HD!
(440ppi? α και υπόψη δεν είναι το μόνο με αυτή την οθόνη)

Archos GamePad: Το πολλά υποσχόμενο Android gaming tablet σε hands-on video
(την τιμή που αναμένεται δείτε)

Asus Padfone 2: Παρουσιάστηκε επίσημα το νέο smartphone/tablet της εταιρείας! [Update: Videos]
(είναι ήδη στη 2η έκδοση του)

ViewSonic VSD220 Smart Display, touchscreen οθόνη 1080p με λειτουργικό Android
(η επόμενη οθόνη μου... εν περιλήψη, είναι σαν 22" tablet, είναι touchscreen για το PC, κάτι τρομερό ειδικά με τα Win8, παίρνει USB keyboard mouse και για τον... εαυτό του για μέσα στο Android αλλά και για το PC, έχει καμερούλα κλπ. κλπ. ΕΙΔΙΚΑ το ότι μπορεί να την έχεις για οθόνη του PC και για κάνα browsing ή κάνα angry birds δεν χρειάζεται να ανοίγεις το PC, είναι ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ)

Motorola RAZR i: Ανακοινώθηκε το πρώτο Android smartphone στον κόσμο με επεξεργαστή Intel 2GHz! [Video]
(με... intel CPU στα 2GHz)

H NASA ετοιμάζει mini δορυφόρους βασισμένους σε Nexus One smartphones
(αυτό δεν είναι προϊόν, απλά αναρωτιέται κανείς γιατί να μη στείλουν iPhone στο διάστημα... είναι και Αμερικάνικη εταιρία η Apple)

Αυτά. Φυσικά Android θα βρείτε και σε τηλεοράσεις, σε ηχοσυστήματα κλπ.
Επειδή "Android" δεν είναι μόνο το S III. Αλλά για τον απλό εγκέφαλο του μέσου i-user, χρειάζεται κάποιο απλό branding καταλαβαίνω.
(εδώ επί χρόνια η Apple προσπαθούσε να μας πείσει πως ΕΝΑ πλήκτρο mouse έφτανε)
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-10-2012, 16:00
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

https://www.youtube.com/watch?v=ylFIXqrQtns

Ένα βιντεάκι από εμένα.
Συγχωρήστε την ποιότητα, είναι από ένα HD2 (WM6.5) που το κρατάω στο χέρι.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-10-2012, 01:42
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Παρόλα αυτά, τα όντως καταπληκτικά, ta iphonia πουλανε σαν ζεστο ψωμι...

ειναι και το image status symbol, που θα κανει χρονια να το αποκτησει το android

και μια και είσαι του κόμματος android καθώς και εγώ,
αυτά τα παπαράκια usb stick που κανουν την tv android λένε? αν ναι, ποιό?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-10-2012, 02:04
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Τα iphones πουλάνε ναι. Όχι όπως πούλαγαν όμως. Αρχίζει και τουμπάρει το πράγμα. Στατιστικά έχω ήδη δώσει.

Αρχίζει να περνάει ότι το iphone το παίρνει ο λίγο ψαγμένος και ο πιο πολύ θα πάρει Android (ναι ακόμα και στους λίγο ψαγμένους για να δείξουν πολύ ψαγμένοι).
Χαχαχα.

Για τα στικάκια αυτά δεν έχω ψάξει ποιο λέει. Γιατί ψήνω τη γυναίκα μου να πάρει smarttv κανονική (και άρα ότι θα αποφύγει κάτι τέτοιο δεν το πλησιάζω) ενώ ήδη (εδώ και 10 χρόνια... ΠΡΙΝ γίνει της μόδας) έχω PC dedicated για το σαλόνι και με ρόλο home cinema (και τρεις κάρτες TV μέσα και για αναλογικά και για ψηφιακά και για δορυφορικά).

Πάντως το πιο "μουράτο" τέτοιο παπαράκι το είδα να είναι υπό χρηματοδότηση σε αυτά τα sites που ζητάνε χρηματοδότηση. Και την οποία την πέτυχε κιόλας ΑΝΕΤΑ. Αν βρω link θα στο δώσω.

EDIT: Έλα το βρήκα. Googlαρε Ouya. Ζήταγαν 950 χιλιάρικα δολάρια να το φτιάξουν και μάζεψαν μόλις... $8.600.000 ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ. (ακούτε i-fans;...) - θα το προσθέσω τώρα στο πρώτο ποστ αν με αφήσει.

Last edited by NLS; 18-10-2012 at 02:09.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-10-2012, 06:32
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Σίγουρα η apple θα πέσει σταδιακά σε ποιότητα και πωλήσεις μέτα το θάνατο του job.

Αλλά όχι τόσο γρήγορα.

Ο ανταγωνισμός βγάζει κάτι καλύτερο στο ένα , κατι καλύτερο στο άλλο , άλλα όλοι περιστρέφονται γύρω από τις αρχικές ιδέες του job . Αν και όχι όλες δικές του , όμως αυτός τις έβγαλε ευρέως στην αγορά.

Ανέδειξε τους πρώτους προσωπικούς υπολογιστές iMac , συσκεύες για μουσικήςiPod , τηλέφωνο με εξολοκλήρου οθόνη αφής χωρίς πένα με το δάκτυλο το iPhone, τα tablet iPad που όλοι λέγανε ότι δεν θα πίασουν στην αγορά, ότι είναι άχρηστα και μερικά χρόνια μέτά η αγόρα κατακλύζεται απο αυτά.

Δεν είναι τυχαία από τους καλύτερους CEO του πλανήτη.


Περιμένω πραγματικά να δώ κάτι επαναστατικό, όχι λίγο καλύτερο κινητό, μια καλύτερη ´εκδοση GS κλπ.

Κάτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νέο, τρισδίαστατη τηλεόραση ας πούμε, αυτοκίνητο παραγωγής φθηνό με υδρογόνο, τα σπίτια μας με κεντρική ηλεκτρονική μονάδα διαχείρησης ενέργειας , ατομικές συσκευές που θα σε μεταφέρουν πάνω από το ´εδαφος.

Θα μου πείτε και τώρα υπάρχουν αυτά , όμως δεν διατίθενται ευρέως στην αγορά για όλα τα Βαλάντια ........

Περιμένω λοιπόν ........

Και άσε μερικούς να πιστέυουν ότι με μία καλύτερη οθόνη και με λίγη περισσότερη μνήμη ή με μια υδρόψυξη στον κινητήρα θα ανακαλύψουν την Αμερική.

Η με μερικές εφαρμογές παραπάνω σε ένα ιντερνετομάγαζο .......ποιό να διαλέξω της apple , της google ..... Μεγάλος προβληματισμός......

(Ηθελες vs δεν φταίω εγώ , θα έσκαγα άμα δεν έβαζα το τελευταίο )




Sent from my iPad using Tapatalk HD

Last edited by peterv; 18-10-2012 at 06:39.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 20-10-2012, 11:45
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Ο Jobs (RIP) ήταν κορυφαίος μαρκετίστας και ναι και οραματιστής.
Δεν είχε πρόβλημα να κατακλέψει όμως.

Όταν έφτιαξαν με τον Wozniak τον Apple I στο γκαράζ, η αλήθεια είναι ότι ο Woz τον έφτιαξε και ο Jobs τον πλάσαρε. Δες που είναι ο Woz τώρα.
Όταν έφτιαξαν την πρώτη Liza (πρόγονο του Macintosh), ήταν μια καθιστή κλεψιά. Τα... 2/3 ήταν τεχνολογία του Xerox PARC (όπως βασικά το ποντίκι και το desktop).
Αργότερα έκλεψαν από Amiga και τελευταία ακόμα και από Windows (βέβαια και το ανάποδο έγινε στη 2η περίπτωση).
Μετά στην εξέλιξη επέμεναν στον κανόνα του απλού, αλλά δυστυχώς κάτι που βλέπουμε και σήμερα ακόμα είναι ότι ξεφεύγουν μέχρι την κατάντια του "απλοϊκού". Αυτό δεν είναι περίεργο αν δούμε μέχρι που (προς τα κάτω) ήθελαν να απευθύνονται. Τα ΜΟΝΙΜΑ κλειδώματα σε όλα τους τα προϊόντα (συσκευές και υπολογιστές) ήταν για τον ίδιο λόγο. Όσο λιγότερο το πειράξεις τόσο ποιο safe είσαι και εσύ να δουλεύει και η εταιρία να μην ρισκάρει. Οπότε φάε ένα lock down από παντού.

Το iPod ήταν πράγματι το portable player που καθόρισε την αγορά. ΟΧΙ το πρώτο βέβαια, όχι το καλύτερο βέβαια και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι το φτηνότερο.

Το iPhone το όρισες αρκετά σωστά γιατί πρόσεξες το "με το δάχτυλο". Smartphones αφής φυσικά υπήρχαν ήδη και ναι και σε αυτά δούλευε το δάχτυλο αλλά δεν ήταν ΦΤΙΑΧΜΕΝΑ για την (χοντρότητα) του δάχτυλου. Εκεί η Apple άλλη μια φορά απλοποίησε τα πράγματα. Μόνο που έμεινε εκεί.

Το iPad ήρθε ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ από τα TabletPC. Τα δεύτερα δεν πέτυχαν αρκετά, αλλά άλλη μια φορά το iPad ήρθε να μπει με τον κατάλληλο τρόπο στην τσάντα του τύπου που ήθελε να διαβάσει τους NY Times στο Starbucks 15th & 3rd avenue (btw ακριβώς έτσι είχα δει από τα πρώτα). Ξαφνικά ο κόσμος ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ την ύπαρξη των TabletPC, αλλά όλοι ξέρουν τα iPad. Βέβαια και εκεί το Android έκανε το μπαμ (και τρομερό μπαμ) αλλά και η MSFT μόλις έβγαλε την (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ) αντεπίθεση της. Θα δείξει.

Η φράση "καλύτερος CEO" είναι σωστή. Αυτό ήταν. Θα μπορούσε να δουλεύει στην Ford και θα είχαμε όλοι Ford και ας ήταν άλλα καλύτερα.

Πολλές ελπίδες στηρίζεις στην Apple. Άνοιξε τα μάτια και δες πιο πέρα. Το S3 (και κάθε S3) δεν είναι κάτι με καλύτερη μνήμη και οθόνη. Μην του αφαιρείς αξία λέγοντας τα αυτά. Είναι καλύτερο smartphone. Απλά και όμορφα.

Αλλά που να το πεις αυτό σε i-person και να νιώσει 2ος... δεν γίνεται. ΓΙΝΕΤΑΙ;

Last edited by NLS; 20-10-2012 at 11:47.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 20-10-2012, 11:57
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλλά που να το πεις αυτό σε i-person και να νιώσει 2ος... δεν γίνεται. ΓΙΝΕΤΑΙ;

έτσι!!!!
κρατάω το iphone και είμαι κάπως.... και κάποιος
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 20-10-2012, 12:26
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι!!!!
κρατάω το iphone και είμαι κάπως.... και κάποιος
Παντως εχετε αυτογνωσια...

Αποκαλυφτηκατε σιγα σιγα...ολα για την μουρη και το πρεστιζ...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 20-10-2012, 12:37
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εχετε αυτογνωσια...

Αποκαλυφτηκατε σιγα σιγα...ολα για την μουρη και το πρεστιζ...
Αν πραγματικά θέλετε, όλοι να σας έχετε πρεστιζ και να το παίζετε μούρη, πάρτε ένα Nokia 6230I !!!
Όπου και αν το εμφανιζω, όλοι με κοιτάνε με απορία και μου λένε:
"Ακόμα με τέτοιο κυκλοφορεις ;"
ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ σας λέω !

Υ.γ
Επίθεση κατα μέτωπο, προς όλους τους gadgetακιδες !!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 20-10-2012, 16:03
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Άντε πάλι vs...

Εχώ αν και άνθρωπος της τεχνολογίας, με τον boxer είμαι. Θα ήθελα το 2ο τηλ. μου αντί να είναι smartphone να είναι ένα μικρό ΑΠΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ από αυτά που απλώς... παίρνουν τηλέφωνο (και SMS). Ούτε πειράματα, ούτε κολλήματα, ούτε μπαταρίες μιας μέρας...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!