GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-03-2010, 23:22
sakis656 Ο/Η sakis656 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: BMW R1200GS '04
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

apple2, δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΑ λογικά και σωστά τα όσα παραθέτεις παραπάνω. Εγω μαζί σου... θα ακολουθήσω το μονοπάτι που χαράζεις, επικροτώντας τα όσα παραθέτεις και εύχομαι τα πράγματα να πάνε καλύτερα, μιάς και πιο κάτω δεν πάει (έχουμε πιάσει πάτο!!)
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-03-2010, 03:57
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

Φίλε μου σου ζητώ χίλια συγνώμη εχεις δίκιο αλλα λόγω επαγγέλματος(καφε και ναυτιλιακα ιδιόκτητες επιχειρήσεις) πρεπει να σου πω οτι ένας δημοσιος υπάλληλος πχ εκπαιδευτικος δουλεύει 7-8 μήνες το χρόνο και πληρώνεται για 12 όπως και τα επιδόματα του και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν τον ενδιαφέρει να διδαξει τα παιδιά μας για να μην πω για γυναικα εκπαιδευτικο που αν μεινει 2 φορες έγγυος μπορεί να λείψει και τρεις σεζον συνεχόμενα(περίπτωση φίλης μου)
Εγώ λοιπόν κατα τα λεγόμενα πρέπει να φορολογηθώ με 40%(να κάνω το κράτος συνέταιρο στην τσέπη μου) να μειώσω την τιμή του καφέ(όταν πληρώνω για Χτμ 11000ευρω ακατέβατα ενοικιο) και για να γίνουν αυτά θα πρεπει να πω στους ιδ.υπαλληλους ή μειωση ή φεύγετε.
Και θα πρεπει κατα τα γραφόμενα να συμβαλλουμε και 10-20% στο κράτος....
Και όλα αυτά γιατι....
..για να μην κοπουν τα επιδοματα του δημόσιου υπάλληλου...
..αυτου που δουλευει στην Δ.Ε.Η και δεν πληρώνει ειδικο τέλος και φορο στο ρεύμα και δεν του το κοβουν(γιατι εχει φίλο και θα το συνδέσει πάλι)...
..του υπάλληλου της εθνικης τράπεζας που έχει 5 ταμεια και μόνιμα τα 3 είναι άδεια(γιατι πίνουν το καφεδακι τους σε μας)...
...ή του εκπαιδευτικού που κάνει τις διακοπες του 3-4 μήνες το καλοκαιρι και τις γιορτες...
ενω εμεις παλεύουμε για να πληρώσουμε όλους τους παραπάνω

Ειλικρινα δεν έχω κάτι με τα γραφόμενα σου είμαι κι΄γω αγανακτισμένος απλά πιστεύω οτι όλοι πρέπει να συμβάλλουμε εγώ ως ελευθερος επαγγελματίας το κάνω με αχγος ενω ο δημόσιος υπάλληλος χωρίς.

Last edited by mario; 13-03-2010 at 04:02.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-03-2010, 04:05
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

Μάριο διάβασσα με ενδιαφέρων το ποστ σου. Μεγάλες αλήθειες.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mario Εμφάνιση μηνυμάτων
(όταν πληρώνω για Χτμ 11000ευρω ακατέβατα ενοικιο)
Στο παραπάνω σου κόβει ο ιδιοκτήτης απόδειξη για αυτό το ενοίκιο? Ή μια της τάξης των 600ε ας πούμε. Και τα υπόλοιπα 10,400ε φαίνονται καθαρό εισόδημα.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-03-2010, 04:14
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριο διάβασσα με ενδιαφέρων το ποστ σου. Μεγάλες αλήθειες.

Στο παραπάνω σου κόβει ο ιδιοκτήτης απόδειξη για αυτό το ενοίκιο? Ή μια της τάξης των 600ε ας πούμε. Και τα υπόλοιπα 10,400ε φαίνονται καθαρό εισόδημα.

Το θέμα των ενοικίων .... είναι άλλη πληγή Κώστα ...

Με τα υπέρ κ τα κατά .....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-03-2010, 09:05
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

το χάλι αυτής της χώρας οφείλεται και στον δημόσιο υπάλληλο που δεν παράγει έργο γιατί κάθεται ή γιατί την κοπανάει απο τη δουλειά του ή είναι υπεράριθμος και δεν εχει τι να κάνει ΑΛΛΑ και στον ιδιώτη ο οποίος φοροδιαφεύγει και αυξάνει την κερδοσκοπία του σε κάθε ευκαιρία αναταραχής.
Αρα όλοι φταίμε άλλος λίγο άλλος πολύ.Το θέμα είναι ποιός από όλους θα πληρώσει γιαυτό.Αυτοί που πληρώνουν πάντα ή επιτέλους και οι άλλοι οι οποίοι δεν πιάνονται ποτέ?
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-03-2010, 09:35
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

Μπράβο, έχεις δίκιο . στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι η φορολογία για τις μικρές επιχείρηση στο 40% και βλέπω και ο Μάριος. Το λένε όλοι με σιγουριά νομίζοντας πως θα ζημιωθεί μόνο ο επιχειρηματίας, αλλά εδώ είναι το μεγάλο λάθος. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν επιχείρηση που δουλεύουν με ελάχιστο κέρδος και με 3-5-10 άτομα προσωπικό. Πώς θα ανταπεξέλθουν αυτές στα νέα μέτρα? Διώχνοντας μέρος του προσωπικού ή ανεβάζοντας τις τιμές ή χαλώντας την ποιότητα με αποτέλεσμα να μην επωφελείται κανείς μας. Ας κόψουμε εμείς την ελληνική νοοτροπία σε πολλά θέματα και τότε θα διορθωθούν όλα. Πχ να ζητάμε απόδειξη να μην δώσουμε φακελάκι στο γιατρό, στον εφοριακό ή σε όποιον άλλον δίνουμε , να μην ζητάμε ρουσφέτια να μην μας σβήσουν την κλήση να μπαίνουν μέσα οι βουλευτές κ.τ.λ. πιστεύω πως όλα είναι θέμα νοοτροπίας , ιδεολογίας και παιδείας που οι περισσότεροι και πρώτος εγώ δεν διαθέτουμε. Δείτε το παρακάτω βίντεο να καταλάβετε που πάμε και ποιοι μας κυβερνάν


Last edited by gandreas; 13-03-2010 at 09:38.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-03-2010, 16:37
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Φταίω εγώωωωωω ?????????????

ετσι είναι δυστυχός

Last edited by mario; 13-03-2010 at 16:39.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!