GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 29-12-2012, 17:48
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Θέλω να ελέγξω την μπροστινή ζάντα μου γιατί στα 140 km/h μου παρουσιάζεται ταλάντωση. Εχουμε κάποιον εξειδικευμένο σε αυτόν τον τομέα?
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 29-12-2012, 18:08
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Τι σημαίνει ταλάντωση Γιώργη ;


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 29-12-2012, 18:10
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Ακριβώς στα 140 στο τιμόνι το νοιώθω να πηγαίνει δεξιά -αριστερά.Υποψιάζομαι την ζάντα γιατί τα ελαστικά αλλάχθηκαν .Η ζάντα πριν την αλλαγή ελαστικών επισκευάσθηκε λόγω του ότι μάλλον χτυπήθηκε και έχανε αέρα το λάστιχο
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-12-2012, 18:12
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Στο συνεργείο ελαστικών δεν είδαν κάτι στην ζάντα αλλά πιθανόν να θέλει πιο ειδικό έλεγχο
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-12-2012, 18:36
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

τσεκαρε καλου κακου το πίσω μέρος...ειδικά την βαλίτσα...μην παίζει....αν παίζει σου φέρνρι ταλάντωση μπροστα.....αλλα και τα ελεστικα...ειχε γινει της μουρλής με εκεινα τα μετζελερ.....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-12-2012, 18:38
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σημαίνει ταλάντωση Γιώργη ;


Sent by Arkas via Tapatalk !
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
Κλασική Μηχανική . [εμφάνιση]Θεμελιώδη Μεγέθη [εμφάνιση]Μεταφορική Κίνηση [εμφάνιση]Περιστροφική κίνηση [εμφάνιση]Ταλαντώσεις [εμφάνιση]Βαρυτικό πεδίο [εμφάνιση]Μηχανική των στερεών [εμφάνιση]Μηχανική των ρευστών [εμφάνιση]Ακουστική [εμφάνιση]Μαθηματικά μοντέλα μηχανικής Πρότυπο: προβ.συζ.επεξ.
Στη Φυσική με τον όρο ταλάντωση χαρακτηρίζεται οποιαδήποτε παλινδρομική περιοδική μεταβολή οποιουδήποτε φυσικού μεγέθους γύρω από μία κεντρική τιμή. Με άλλα λόγια ταλάντωση είναι η αρμονική μεταβολή μεγέθους, γύρω από μία τιμή και η οποία επαναλαμβάνεται. Οι ταλαντώσεις είναι πολλών ειδών, χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι η μηχανική ταλάντωση και η ηλεκτρική ταλάντωση. Στην μηχανική ταλάντωση μεταβάλλεται αρμονικά η θέση ενός σώματος γύρω από την θέση ισορροπίας του ενώ στην ηλεκτρική ταλάντωση μεταβάλλεται αρμονικά η ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος που διαρρέει ένα ηλεκτρικό κύκλωμα. Παράδειγμα μηχανικής ταλάντωσης είναι το εκκρεμές, το οποίο όταν αιωρείται, εκτελεί ταλάντωση. Αυτό σημαίνει πως παλινδρομεί (πηγαινοέρχεται) γύρω από την ίδια συγκεκριμένη θέση. Παράδειγμα ηλεκτρικής ταλάντωσης είναι το κύκλωμα LC.
Ένα σύστημα που εκτελεί ταλάντωση ονομάζεται ταλαντωτής.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-12-2012, 19:17
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
τσεκαρε καλου κακου το πίσω μέρος...ειδικά την βαλίτσα...μην παίζει....αν παίζει σου φέρνρι ταλάντωση μπροστα.....αλλα και τα ελεστικα...ειχε γινει της μουρλής με εκεινα τα μετζελερ.....
Θα γράψω την ιστορία από την αρχή.Τα λάστιχα της αρχικής αγοράς ήταν BRIDGESTONE BATTLEWING.Με αυτά κανένα πρόβλημα.Κάποια στιγμή έχανε το μπροστινό αέρα όταν καθόταν η μηχανή και στο βουλκανιζατέρ μου είπαν για χτύπημα στράβωμα- ελάχιστα βέβαια-της μπροστινής ζάντας.Την έστειλαν σε ''ζαντάδικο'' και την επισκεύασαν.Δεν θυμάμαι να έκανε κάποια ταλάντωση ούτε πριν ούτε μετά την επισκευή της ζάντας.Τα λάστιχα βέβαια ήταν παλαιά 3 ετών και όταν το κατάλαβα αλλάζω σε Anakee.Από την πρώτη στιγμή παρουσιάστηκε το πρόβλημα.Μου είπαν ότι πιθανον η μηχανή να είχε πρόβλημα και όταν αλλαξα τα ελαστικά επειδή πατούσε καλύτερα να εμφάνισε την ταλάντωση.Μου αλλάζουν το εμπρός ελαστικό χωρίς διαφοροποίηση.Μου αλλάζουν ξανά το εμπρός χωρίς διαφορά.Μου αλλάζουν το πίσω πάλι το πρόβλημα υπήρχε.Ζυγοστάθμιση οκ .Την πίσω βαλίτσα που την είχα και με τα bridgestone την βγάζω πάλι το ίδιο.Μόνο εγώ που δεν κατέβηκα από τη μηχανή.Εσφιξαν ρουλεμαν τιμονιού πάλι τα ίδια.
Τελικά ζω με το πρόβλημα και περιμένω την επόμενη αλλαγή ελαστικών .Γιαυτό σκέφτηκα να ξαναδώ την ζάντα μήπως φταίει αυτή.Επαιξα και με την πίσω ανάρτηση μήπως φτιάξει αλλά τίποτα
Μέχρι τότε οδηγώ vespa που έτσι και αλλιώς πάει χάλια οπότε δεν το ψάχνεις


Μήπως να στην φέρω να την ευλογήσεις????

Last edited by geolag; 29-12-2012 at 19:19.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-12-2012, 19:49
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geolag Εμφάνιση μηνυμάτων
............................................................................................

Την έστειλαν σε ''ζαντάδικο'' και την επισκεύασαν.............................


Τον επισκευαστή να ενοχλήσεις....

αφού δεν είναι το λάστιχο... το άλλαξες είπες...

Σε παρόμοιο περιστατικό σε εμένα τελικά ήταν το λάστιχο...

και το εμαθα οταν αλλαξα λάστιχα

και αφού είχα δώσει και τσαμπα 100 ευρα στο μοτομονο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-12-2012, 20:35
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Αν έχω καταλάβει σωστά μπορεί να έχει συμβεί το εξής:

Αν η ζαντα μείνει με προβλημα για μεγάλο διάστημα, τότε φθείρεται ανομοίομορφα το ελαστικό. Διότι "προσαρμοζεται" η επιφανειά του στη γεωμετρια της ζαντας. Ετσι όταν στη συνέχεια επισκεύασες τη ζαντα, το ελαστικό παρουσιάζει πρόβλημα εφόσον ειναι εκείνο πλέον "στραβό"...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-12-2012, 20:51
manro Ο/Η manro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή Απάντηση: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ

Εμένα λάστιχο μου μυρίζει. Πήγαινε στον Περιστερά και πες του να σου βάλει ένα παλιό λάστιχο. Οτι νάναι. Κάνε τη δοκιμή σου και μετά ψάχνεσαι για ζαντάδες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!