GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Βιβλίο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 24-08-2009, 14:24
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Μάτια μου.

Μάτια μου


Εκείνο το απόγευμα, κάθονταν στο μόλο, πάνω στα δίχτυα των ψαράδων.
Της είχε προτείνει ο Λουκάς να καθίσουν να απολαύσουν το ηλιοβασίλεμα.
Η Λένα μύριζε τον αέρα, ανάσαινε την αλμύρα της θάλασσας και ρουφούσε τα λόγια του με ακόρεστη δίψα.
«Μακάρι να μπορούσες να το δεις, Λενιώ…»
«Το βλέπω, Λουκά. Το βλέπω μέσα από σένα. Εσύ είσαι τα μάτια μου».

Ο Λουκάς και η Λένα, η τυφλή φίλη του, αγαπιόνταν από παιδιά. Ονειρεύονταν να παντρευτούν και να ζήσουν ευτυχισμένοι στο χωριό τους.
Αλλιώς, όμως, τα ’φερε η τύχη…

Τριάντα χρόνια αργότερα, οι ίδιοι πρωταγωνιστές θα ξανασυναντηθούν κάτω από πολύ ιδιόμορφες συνθήκες, σε διαφορετικούς ρόλους αυτή τη φορά.
Άραγε, άντεξε στο χρόνο εκείνη η αγάπη;


Μια συγκλονιστική ιστορία αγάπης,
έρωτα και πάθους, μέσα από δύο μάτια
που δεν είδαν ποτέ το φως του ήλιου.


Από το εισαγωγικό σημείωμα της συγγραφέως:

«Το βιβλίο «Μάτια μου» είναι βασισμένο σε πραγματικά πρόσωπα και διαδραματίζεται σε πραγματικό και όχι φανταστικό τόπο.
Η ηρωίδα του, η Λένα, έζησε όντως στον τόπο του βιβλίου και η πορεία της ζωής της ήταν παραπλήσια με αυτήν που έφτιαξα για χάρη της στο μύθο μου.
Ο γιος της, ο Κωνσταντίνος-ο παιδικός μου φίλος Παναγιώτης Βέρρας*- είναι ο άνθρωπος χάρη στον οποίο έγραψα αυτό το βιβλίο.
Αυτός μου το ενέπνευσε και ήταν η πηγή πολλών πληροφοριών για τη ζωή και τον τρόπο σκέψης των τυφλών ανθρώπων.
Όλα τα υπόλοιπα πρόσωπα είναι φανταστικά ή σχεδόν φανταστικά, στο βαθμό που ο μύθος μπλέκεται με την πραγματικότητα, οπότε η διαχωριστική γραμμή γίνεται πλέον δυσδιάκριτη.»


Το βιβλίο «Μάτια μου» 455 σελίδων, έχει γραφτεί από την συγγραφέα Μαρία Τζιρίτα, έργο της οποίας είναι και το μπεστ σέλερ «Το παιδί της αγάπης».
Έχει ήδη εκδοθεί σε 12000 αντίτυπα από τις εκδόσεις Ψυχογιός.


Προσωπική μου άποψη ως αναγνώστη,
είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο, μια ιστορία αγάπης που εκτυλίσσεται από την δεκαετία του ’50 και φθάνει ως τις μέρες μας.
Άψογη ψυχογράφηση και σκιαγράφηση των χαρακτήρων, εμπεριστατωμένη απόδοση των χρονικών πλαισίων της κάθε εποχής και το κυριότερο «ζεστή», διακριτική και ενδελεχής προσέγγιση της καθημερινότητας των τυφλών.
Μέσα από αυτό το βιβλίο, το οποίο σημειωτέον δεν ήθελα να αφήσω από τα χέρια μου πριν φθάσω στο τέλος του, «είδα» τους τυφλούς με άλλο βλέμμα.
Απαλλαγμένο από τον οίκτο και τη λύπηση που είχα προς αυτούς μέχρι χθες, πλέον τους αντιμετωπίζω με απεριόριστο σεβασμό, εκτίμηση και θαυμασμό γιατί ό,τι έχουν πετύχει στη ζωή τους είναι αποτέλεσμα σκληρής, συνεχούς και αντίξοης πολλές φορές προσπάθειας και εργασίας.


Κλείνοντας, θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά αποσπάσματα του βιβλίου που πραγματικά με άγγιξαν:

«Βρε Λενιώ, όταν ονειρεύεσαι, τι βλέπεις με το μυαλό σου;»
«Αυτό που βλέπω κι όταν είμαι ξύπνια, Λουκά.
Ήχους, μυρωδιές και κυρίως ό,τι αισθάνομαι με τα χέρια μου.
Μην ξεχνάς ότι για μένα αυτά εδώ τα δάχτυλα είναι τα μάτια μου. Έτσι, τα όνειρά μου είναι κι αυτά στο σκοτάδι, αλλά γεμάτα από αισθήσεις.
Αισθήσεις και αισθήματα.
Για μένα, κάτι που ονομάζω όμορφο σημαίνει ότι το νιώθω όμορφο. Εσείς, ίσως το κρίνετε από το πώς το βλέπετε, εγώ το κρίνω από το πώς το νιώθω…»


Ο παπά-Φώτης προβληματίστηκε πολύ με τη υπόθεση της Λένας…………..
…….Από μικρό κοριτσάκι την ήξερε και την είχε μέσα στην καρδιά του.
Ήταν ένα βαθιά θρησκευόμενο πλάσμα και είχε χρυσή καρδιά.
Δεν ήταν οίκτος αυτό που ένιωθε ο παπάς για τη Λενιώ, ήταν θαυμασμός.
Δεν τη λυπόταν επειδή ήταν τυφλή, την εκτιμούσε διότι είχε καταφέρει να μετατρέψει την αδυναμία της σε δύναμη, σε μεγαλείο ψυχής.


……«Αγάπη μου γλυκιά», είπε η Λενιώ στον μικρό γιό της Κωνσταντή, ανεβάζοντάς τον να καθίσει στα γόνατά της, «εμείς που ποτέ δεν είδαμε με τα μάτια μας, μάθαμε να κρίνουμε διαφορετικά τους ανθρώπους και το ποιος μας αρέσει και ποιος όχι.
Μάθαμε να νιώθουμε περισσότερο, χρησιμοποιώντας άλλες αισθήσεις, όπως την ακοή και την αφή.
Έτσι, εγώ, τώρα που σε αγγίζω και σε μυρίζω, νιώθω ότι μου αρέσει αυτό κι άρα για μένα είσαι όμορφος, κατάλαβες;
Μπορεί να έρθει κοντά μου ένας άνθρωπος που η μυρωδιά του ή κάτι στη φωνή του να μη μου αρέσει και τότε δεν θα τον συμπαθήσω. Είναι ο δικός μου τρόπος αυτός, ο τρόπος του μπαμπά και όλων των ανθρώπων που δεν μπορούν να δουν.
Είναι ο τρόπος μας να βλέπουμε, Κωνσταντή μου.
Και πίστεψέ με, πολλές φορές είναι πιο αξιόπιστος από εκείνον της όρασης…»


*Σημείωση: Ο Παναγιώτης Βέρρας, χάρη στον οποίο γράφτηκε το βιβλίο, είναι ο γνωστός σε όλους μας Πάνος (wolferin).
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 24-08-2009, 14:35
vaggel Ο/Η vaggel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων

Μια συγκλονιστική ιστορία αγάπης,
έρωτα και πάθους, μέσα από δύο μάτια
που δεν είδαν ποτέ το φως του ήλιου.



ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 24-08-2009, 15:04
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 24-08-2009, 18:35
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Ανάλαφρο κοινωνικό ευχάριστο το έχω διαβάσει ,


................
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 24-08-2009, 19:18
Memy Ο/Η Memy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Μου έστειλε ο Παναγιώτης το λινκ κι αναγκάστηκα να κάνω εγραφή για να διαβάσω αυτό το εξαιρετικό ποστ, αφιερωμένο στο βιβλίο μου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα απ'την καρδιά μου στον Arkas για την ευαισθησία με την οποία άγγιξε το έργο μου και τον τρόπο που την εξέφρασε εδώ σε όλους τους φίλους. Ειλικρινά είμαι πολύ συγκινημένη - ευχαριστώ Παναγιώτη για την υπέροχη έκπληξη!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 24-08-2009, 19:24
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Memy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έστειλε ο Παναγιώτης το λινκ κι αναγκάστηκα να κάνω εγραφή για να διαβάσω αυτό το εξαιρετικό ποστ, αφιερωμένο στο βιβλίο μου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ μέσα απ'την καρδιά μου στον Arkas για την ευαισθησία με την οποία άγγιξε το έργο μου και τον τρόπο που την εξέφρασε εδώ σε όλους τους φίλους. Ειλικρινά είμαι πολύ συγκινημένη - ευχαριστώ Παναγιώτη για την υπέροχη έκπληξη!

Και μια και έγινε η εγγραφή... θα ήταν τιμή μας αν παρευρισκόσασταν, σε κάποια συνάντησή μας!!!!!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 24-08-2009, 19:27
Memy Ο/Η Memy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Με μεγάλη μου χαρά! Απλά ειδοποιήστε με - έτσι κι αλλιώς έχω περάσει 12 συναπτά έτη απ'τη ζωή μου πάνω σε δυό ρόδες...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 24-08-2009, 19:33
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Δεν το έχω διαβάσει (πρόκειται σύντομα),

αλλά έχω την τύχη και την τιμή,

να μου το έχει διηγηθεί,

ο πρωταγωνιστής της ιστορίας (στην πραγματικότητα κ στο βιβλίο)

ο ΦΙΛΟΣ μου κ συμφορουμίτης Πάνος - στα Ελληνικά κ κατά κόσμον Wolferin ....











.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 24-08-2009, 19:54
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

Εγώ απλά να συμπληρώσω οτι είναι μεγάλη τιμή για το GSforum και κατ'επέκταση σε όλους εμάς (τα μέλη),που βρίσκονται ανάμεσα μας και στην παρέα μας,ανθρώποι των γραμμάτων,των γνώσεων που με τις ικανότητές τους και τα βιβλία τους ,μας περνούν στοιχεία και πραγματικότητες που δεν έχουμε <<δει>> ποτέ!Σας Ευχαριστούμε!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 24-08-2009, 20:10
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Μάτια μου.

...και να συμπληρωσω οτι ειναι χαρα μου που μεσω του forum αυτου εχω γνωρισει καποια πολυ αξιολογα ατομα,στους οποιους συγκαταλεγεται κι ο πανος(wolferin) οπως και η βιβη!

Υ.Γ.αν και πολλες φορες τον στεναχωρω χωρις να μπορω να κανω διαφορετικα...ξερει αυτος!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ματια μου!!! georgekostas Διάφορα 12 17-08-2009 20:43
Πειτε μου μεγια.... Kwstas_kef Ένδυση 26 09-08-2009 11:17
η δικια μου BATALOS Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 13 25-06-2009 23:19
Μάτια - καθρέπτες! skippybi Ζώα 7 10-04-2009 08:59
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!