GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Info ταξιδιών εξωτερικού

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 19-07-2011, 13:10
theoadon Ο/Η theoadon βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Περιστέρι - Ευρυτανία
Μoto: XL1000VA5
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!
Τα πέρασα πριν ένα μήνα...

1.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο κύκλο υπάρχει παραλιακός δρόμος... Κροατίας - Βοσνίας - Κροατίας
2.Χρειάζεται διαβατήριο (Αλβανία - Μαυροβούνιο - Βοσνία) θα σου το σφραγίζουν κιόλας.
3. Μαυροβούνιο έχει ευρώ. Αλβανία κάνουν σαν τρελοί για ευρώ. Οι Κροάτες τα δέχονται μεν αλλά προτιμούν τα Κούνα, τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις εύκολα συνάλλαγμα... δεν κλέβουν σας εμάς.
4. Και εγώ κάθε μέρα σε διαφορετικό ήμουν. Αλλά ήταν Ιούνιος. Η παραλιακή έχει κίνηση αλλά θα βρεις πολλά δωμάτια και ξενοδοχεία. "apartman" θα έχουν ως επιγραφή.
5. Φθηνότερα από τα ελληνικά νησιά. Βενζίνη στην Αλβανία 1,20 €/λ περίπου, Μαυροβούνιο - Κροατία 1,30-1,35€/λ. Στην Αλβανία θέλει προσοχή στο τρόπο που οδηγούν και "όχι μαγκιές". Μαυροβούνιο δεν τρέχουμε...
Αλβανία - Μαυροβούνιο δεν έχει διόδια - βινιέτα, Κροατία διόδια με χιλιομετρική χρέωση, χαρτάκι παίρνεις στο έμπα και πληρώνεις στο έβγα....
6. Κοτορ - Σβετι Στεφαν - Μπουντβα , Για να επισκεφθείς στο Μαυροβούνιο.
Ντουμπρόβνικ - Σπλιτ - Τσαβτατ - Τρογκιρ - Ζανταρ - Ριjeka - Hvar - Πουλα, Για Κροατία... ότι μπορέσεις. Αν σου αρέσει η φυση Plitziska Jezzera και Κρκα (δυο μεγάλα φυσικά πάρκα).

Επιστροφή μπορείς και από Κροατία - Σερβία -Σκόπια ή μέσω Ιταλίας.....Αν αποφασίσεις για Σερβία μην πάς διπλός....θα "χωρίσεις".

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα.

Last edited by theoadon; 19-07-2011 at 13:11. Λόγος: ορθογραφία
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-07-2011, 18:51
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

λιτος και ουσιαστικος!!!!χιλια ευχαριστω. ευχομαι συντομα και το μοτο που επιθυμεις
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 20-07-2011, 23:36
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι απο αλβανια- μαυροβουνιο-βοσνια και κροατια μετα κατα μηκος παραλια.απο μαυροβουνιο μπαινοντας βοσνια πρεπει να κανω καποιο σεβαστο κυκλο γιατι δεν εχει παραθαλασσιο δρομο οπως ειδα στον χαρτη. κανω λαθος σε αυτο? περνας με ταυτοτητα, η καπου θελει διαβατηριο?οι οικονομικες συναλλαγες ειναι μεγαλο προβλημα?...καθε μερα θα ειμαι το ποιο πιθανο σε διαφορετικο δωματιο. θα δυσκολευομαι να βρω,λαμβανοντας υπ'οψιν την περιοδο?κοστολογια χονδρικα και οτι νομιζεις κατι σημαντικο tip. σ'ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από theoadon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πέρασα πριν ένα μήνα...

1.Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιο κύκλο υπάρχει παραλιακός δρόμος... Κροατίας - Βοσνίας - Κροατίας
2.Χρειάζεται διαβατήριο (Αλβανία - Μαυροβούνιο - Βοσνία) θα σου το σφραγίζουν κιόλας.
3. Μαυροβούνιο έχει ευρώ. Αλβανία κάνουν σαν τρελοί για ευρώ. Οι Κροάτες τα δέχονται μεν αλλά προτιμούν τα Κούνα, τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις εύκολα συνάλλαγμα... δεν κλέβουν σας εμάς.
4. Και εγώ κάθε μέρα σε διαφορετικό ήμουν. Αλλά ήταν Ιούνιος. Η παραλιακή έχει κίνηση αλλά θα βρεις πολλά δωμάτια και ξενοδοχεία. "apartman" θα έχουν ως επιγραφή.
5. Φθηνότερα από τα ελληνικά νησιά. Βενζίνη στην Αλβανία 1,20 €/λ περίπου, Μαυροβούνιο - Κροατία 1,30-1,35€/λ. Στην Αλβανία θέλει προσοχή στο τρόπο που οδηγούν και "όχι μαγκιές". Μαυροβούνιο δεν τρέχουμε...
Αλβανία - Μαυροβούνιο δεν έχει διόδια - βινιέτα, Κροατία διόδια με χιλιομετρική χρέωση, χαρτάκι παίρνεις στο έμπα και πληρώνεις στο έβγα....
6. Κοτορ - Σβετι Στεφαν - Μπουντβα , Για να επισκεφθείς στο Μαυροβούνιο.
Ντουμπρόβνικ - Σπλιτ - Τσαβτατ - Τρογκιρ - Ζανταρ - Ριjeka - Hvar - Πουλα, Για Κροατία... ότι μπορέσεις. Αν σου αρέσει η φυση Plitziska Jezzera και Κρκα (δυο μεγάλα φυσικά πάρκα).

Επιστροφή μπορείς και από Κροατία - Σερβία -Σκόπια ή μέσω Ιταλίας.....Αν αποφασίσεις για Σερβία μην πάς διπλός....θα "χωρίσεις".

Αυτά, και ελπίζω να βοήθησα.



Συγνώμη για την αργοπορία στην απάντησή μου, αλλά όπως ξέρεις η ζωή γράφει τα δικά της σενάρια....
Δεν έχω κάνει την διαδρομή από Αλβανία, κ σε αυτό το θέμα έχει πολλά να σου πει ο Κώστας(tsompanis).
Θα ήταν καλή επιλογή να ανέβεις από Ιωάννινα κ να διασχίσεις την Αλβανία. Κερδίζεις χρόνο κ γλυτώνεις χιλιόμετρα. Θα βγεις στο Μαυροβούνιο κ θα κατευθυνθείς στο Κότορ που είναι όμορφο...
Δεν είναι ανάγκη να μπεις Βοσνία-Ερζεγοβίνη για να πάς στο Κότορ. Από Αλβανία περνάς κατευθείαν Μαυροβούνιο. Εγώ πάντα έχω μαζί μου διαβατήριο, κ πιστεύω πως καλό θα ήταν να έχεις(διαβατήριο).
Μετά το Κότορ ανεβαίνοντας συναντάς το Ντουμρόβνικ, το οποίο είναι εντυπωσιακό. Καλό θα ήταν να βρεις κατάλυμα έξω από την παλιά πόλη γιατί θα σου έρθει πιο οικονομικά. Το Cavtat είναι ένα γραφικό παραθαλάσσιο χωριουδάκι που θα συναντήσεις πριν φτάσεις στο Ντουμπρόβνικ, κ είναι ωραίο για μία στάση.
Μετά το Ντουμπρόβνικ, το Σπλίτ είναι όμορφο(όχι σαν το Ντουμπρόβνικ όμως...).
Αυτοκινητόδρομος είναι ο Α1, καινούργιος κ περνάει μέσα από δάση σε κάποια σημεία του(έχει πολύ πράσινο η Κροατία), αλλά ωραία θα ήταν να χρησιμοποιούσες τον επαρχιακό παραθαλάσσιο δρόμο, αλλά θέλει προσοχή. Από τον επαρχιακό, έχεις πολλά να δεις....
Δωμάτια θα βρίσκεις παντού, αφού οι Δαλματικές ακτές είναι άκρως αξιοποιημένες από τους Κροάτες.
Το Ζαντάρ είναι ο επόμενος σταθμός, όπου οπωσδήποτε πρέπει να πάς στην προβλήτα, για να ακούσει την μουσική που δημιουργεί η θάλασσα στους αυλούς που έχουν βάλει κάτω από την προβλήτα....
Άλλη μία πόλη κ η Ριέκα, η οποία δεν μου άφησε κάτι ιδιαίτερο στην μνήμη...
Ανατολικότερα είναι το Ζάγκρεμπ όπου αξίζει να πάς σίγουρα, αλλά με τίποτα δεν πρέπει να χάσεις την Λιουμπλιάνα, πρωτεύουσα της Σλοβενίας! Πολύ όμορφη πόλη, κ οι Σλοβένες, απίστευτες....
Θα ήταν παράλειψή μου, να μην αναφέρω κ τα νησιά(Krk, Cres, Brac, Hvar κλπ) που εκτείνονται κατά μήκος των Δαλματικών ακτών. Δεν είχα τον χρόνο να τα επισκεφτώ, αλλά συστήνονται ανεπιφύλακτα.
Πολλές πληροφορίες πήρες κ από τον Θοδωρή, κ κάποιες άλλες μπορείς να πάρεις(αν δεν το έχεις κάνει ήδη) από το ταξίδι του GSForumστα Βαλκάνια.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Εύχομαι να σχεδιάσεις ένα όμορφο ταξίδι κ να ευχαριστηθείς κάθε χιλιόμετρό του!




Jefe
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 21-07-2011, 01:27
V-STRONG Ο/Η V-STRONG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

αγαπητε μου φιλε σε ευχαριστω για την ενημερωση.καταλαβα μολις χθες τον λογο καθυστερησης και λυπηθηκα πολυ ακομα και αν δεν γνωριζομαστε. την λυπη σου συντομα να την ακολουθησουν χαρες και γλυκες αναμνησεις. με εκτιμηση γιαννης-ιφι.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 21-07-2011, 07:41
Jefe Ο/Η Jefe βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΡΙΟΝ
Μoto: 1200GS Adventure
Μηνύματα: 11,154
Προεπιλογή Απάντηση: Δαλματικές ακτές ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από V-STRONG Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητε μου φιλε σε ευχαριστω για την ενημερωση.καταλαβα μολις χθες τον λογο καθυστερησης και λυπηθηκα πολυ ακομα και αν δεν γνωριζομαστε. την λυπη σου συντομα να την ακολουθησουν χαρες και γλυκες αναμνησεις. με εκτιμηση γιαννης-ιφι.









Jefe
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ένα Φθινοπωρινό Σαββατοκύριακο στο Πήλιο και τις ακτές του Michael Chatzilias Εκδρομές εντός Ελλάδος 45 01-10-2010 17:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!