GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 26-01-2012, 12:21
El Diablo Ο/Η El Diablo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: S 1000 RR
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να αγγίξω ένα ευαίσθητο θέμα που μου έρχεται στο μυαλό όποτε διαβάζω τα σχόλια μερικών ‘φίλων’ της BMW σε αυτό το Forum…

Κατ’ αρχάς επιτρέψτε μου να πω 2 λογάκια για τον εαυτό μου, όχι για να περιαυτολογήσω αλλά για να εξηγήσω σε όποιον μπει στον κόπο να διαβάσει τα λεγόμενα μου ότι ‘μιλάω μοτοσικλετιστικά’: Είμαι 40 χρονών, οδηγώ μοτοσικλέτα από τα 16 μου και από τα χέρια μου έχουν περάσει δεκάδες μοτοσικλέτες (Cagiva Mito 125, Honda CBR 600 F, Honda VFR 750, Yamaha FZR 250 RR, Honda Africa Twin 750, Honda Varadero, Harley Davidson Sportster 883,Triumph Speed Triple, κλ.π.)

BMW συγκεκριμένα πρωτοπήρα το 2006, ένα R 1150 GS, από τότε είχα διάφορα R 1200 GS και Adventure, R 1200 S , K 1200 S και K 1300 S/R και τώρα έχω ένα S 1000 RR 11’. Ούτε πλούσιος είμαι ούτε βρίσκω λεφτά στο δρόμο, αυτοκίνητο δεν έχω και οδηγώ καθημερινά μοτοσικλέτα τα τελευταία 25 χρόνια βρέξει - χιονίσει. Δύο είναι τα hobby που λατρεύω και αγαπάω, τα track days με μοτοσικλέτα και την αυτόνομη κατάδυση.

Και τώρα στο δια ταύτα: Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εντόπισα προσωπικά στο forum το οποίο με κάνει και νιώθω άβολα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται γενικά η BMW σε διάφορα θέματα. Συγκεκριμένα λαμβάνω πολλές φορές μια αρνητική και κακοπροαίρετη διάθεση η οποία ξεφεύγει από την κριτική η οποία με τη σειρά της θεωρητικά θα έπρεπε να είχε εποικοδομητικό χαρακτήρα. Πολλά σχόλια έχουν αρνητική προδιάθεση σε σημείο που νομίζω ότι μπήκα σε λάθος Forum… Δεν μπορεί οι περισσότεροι από εσάς να είναι κρυφό – μαζοχιστές… Πως γίνεται να αγαπάτε τη BMW και να αγοράζετε BMW και από την άλλη να γράφετε και να δηλώνετε με τρομερή άνεση ανακρίβειες χαρακτηριστικής ασχετοσύνης με τις οποίες όμως επηρεάζετε τόσα μέλη του Forum τα οποία δεν έχουν τις δήθεν γνώσεις που διατυμπανίζετε;;

Παραδείγματα τα οποία με σόκαραν:

Για τα νέα Scooter, κάποιος αναφέρει ότι βρήκε ένα βίντεο στα γαλλικά που περιγράφει την ανάρτηση και αμέσως κάποιος άλλος απανταέι ότι μάλλον σε πρόβλημα αναφέρεται! Επειδή λοιπών γνωρίζω Γαλλικά και Ισπανικά (λόγο καταγωγής μου) ο δημοσιογράφος απλά τονίζει την ιδιαίτερα κομψή και ‘σπορτιφ’ τοποθέτηση του αμορτισέρ!!

Για το S 1000 RR: είναι το απόλυτο 1000άρι με διαφορά τα τελευταία 3 χρόνια! Και επειδή ο Μπούστας είπε τις γνωστές μ@λακίες του και έκανε στο συγκριτικό επί Ελληνικού εδάφους σαν ειδικός ξαφνικά το CBR είναι καλύτερο…! Το ότι όλος ο ξένος τύπος σε ΠΑΓΚΩΣΜΙΟ επίπεδο διατύπωσε ότι το S 1000 RR είναι 1 γενιά μπροστά από όλα τα υπόλοιπα δεν μετράει;; Επειδή ο Μπούστας κέρδισε τον Σινιώρη το CBR είναι καλύτερο… το ότι ο Βούλγαρος φίλος μας ο Choy με S 1000 RR τον διέλυσε όπου τον πέτυχε επίσης δεν μετράει…, Σημειώστε ότι τα ελληνικά περιοδικά μοτοσικλέτας δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα σε ότι αφορά τα τεστ τους και τις ικανότητες των οδηγών τους… θυμηθείτε ότι πριν ορισμένα χρόνια το Μοτό έβγαλε στο μεταξύ τους συγκριτικό, καλύτερη μοτοσικλέτα το Transalp σε σχέση με το Vstrom και όσοι γνωρίζουν γελάνε ακόμα… εννοείτε ότι τα αποτελέσματα του τεστ δεν είχαν καμία σχέση με το ότι η Σφακιανάκης είχε περιορίσει τις διαφημιστικές δαπάνες εκείνη τη περίοδο… Το ίδιο περιοδικό που ανέδειξε το S 1000 RR αργότερο από το GSXR στις Σέρρες! Με οδηγούς τον απίστευτο Μπάμπη Μέντη!... την ώρα που τα μεγαλύτερα περιοδικά του κόσμου με οδηγούς επιπέδου Jurgen Fuch (MOTO GP!!) έχρηζαν νικήτρια στο μεγαλύτερο τεστ Superbike του πλανήτη με συμμετοχές δημοσιογράφων από 11 χώρες το S 1000 RR!!

Για το R 1200 G: Το ότι το R 1150 GS είναι καλύτερη μοτοσικλέτα! Χα, χα, χα! Ότι το Varadero έχει καλύτερο ABS! Ότι το νέο υδρόψυκτο GS θα σου καίει τα μπουτάκια λόγο ψυγείων νερού όταν θα οδηγάς με σορτσάκι!!! Ότι η BMW θα καταργήσει το Telelever για να χωρέσει το ψυγείο…
Συγνώμη κύριοι, έχετε οδηγήσει R 1200 GS;; Συγκρίνεται η απόδοση του με το 1150;; Έχει καλύτερα φρένα; λιγότερο βάρος; καλύτερη συμπεριφορά;; θα μας τρελάνετε τελείως;;;;;
Έχετε οδηγήσει Varadero;; έχει καλύτερα φρένα από το GS;;; καλύτερο μοτέρ, συμπεριφορά; σοβαρά;;;

Το ABS της Honda CBR είναι καλύτερο από του S 1000 RR;;; Το ABS το οποίο ζυγίζει 10 κιλά σε σχέση με το δικό μας που ζυγίσει 2,5;;; Το οποίο CBR δεν έχει δυνατότητα απενεργοποίησης του;;; Σε σχέση με το ABS της BMW που όλοι οι δημοσιογράφοι του ξένου τύπου παινεύουν;; Το 1ο RACING ABS σε μοτοσικλέτα παραγωγής και όχι σαν το CBS της Honda το οποίο τοποθετείται σε όλα τα μοντέλα… και μην ξεχνάτε παρακαλώ ότι το HP2 Sport τοποθετήθηκε ABS ένα χρόνο πριν το Honda…

Για πείτε μου, ποια μάρκα τοποθέτησε 1η ABS σε όλη τη γκάμα, ποια μάρκα εισήγαγε τον ψεκασμό; Ποια μάρκα έφερε τα ASC/ DTC (antispin) στις μοτοσικλέτες παραγωγής; Ποια τις ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις; Και πάει λέγοντας…
Πόσα μοντέλα παρουσίασε η BMW τα τελευταία χρόνια; R 1200 GS/ADV, K 1200/1300, F 650/800 GS, Κ 1600!!, C 600/650, κ.λπ…

Πόσα χρόνια έχει να αλλάξει το Varadero;;; Το Transalp;;; Το Vstrom;;; Το GSXR;;; Τι καινούργιο έχουν παρουσιάσει οι Ιάπωνες τα τελευταία χρόνια;;; Το Honda CrossTourer;;; Που είναι η Yamaha, Kawasaki, Suzuki;; Θέλετε να μιλήσουμε για την Triumph που είναι τελείως αντιγραφή BMW πλέον;;;

Θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη αν ανέβασα τους τόνους αλλά θεωρώ ότι γράφτηκα σε ένα forum οπού αγαπάνε τις μοτοσικλέτες BMW, οι οποίες και σαφώς δεν είναι τέλειες (και εγώ έχω μείνει αρκετές φορές…) αλλά εξακολουθούν να είναι ένα βήμα μπροστά από ότι κυκλοφορεί, εξακολουθούν να μου προσφέρουν γκάζια με τρομερή ασφάλεια και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντιμετώπισης από το δίκτυο… Τώρα πως γίνεται κάποιοι να ‘κράζουν’ συνέχεια και να έχουν γνώμη για όλα και για όλους, σε θέματα τεχνικά, σχεδίασης, συμπεριφοράς, κ.λπ. πραγματικά ακόμα δεν το έχω βρει… Πόσοι από εσάς που σχολιάζετε τα πάντα έχετε μπει ποτέ σε πίστα; Πόσοι έχετε οδηγήσει τις μοτοσικλέτες για τις οποίες εκφράζεστε έτσι άνετα και πόσοι επαναλαμβάνετε όποια μ@λακία ακούσατε η διαβάσατε; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο; Πόσοι έχετε την πραγματική ικανότητα να κρίνετε τη δουλεία ειδικών και να βγάζετε πορίσματα χωρίς καν να έχει εμφανιστεί το νέο μοντέλο;;!! Γιατί δεν αγοράζετε KTM;; Γιατί δεν ξαναγοράζετε Varadero;; Πραγματικά θα χαρώ να γνωρίσω μερικούς από εσάς από κοντά και να σας δώσω το RR μου να το δοκιμάσετε και μετά ξαναμιλάμε…

ΥΣ. Όπως υπάρχουν και κακοί εκτιμητές κατ’ εμέ (οι γνώμες είναι σαν κ@λοτρυπίδες όλοι έχουν από μια…) υπάρχουν και πολύ σοβαροί κύριοι τους οποίους πραγματικά χαίρομαι να διαβάζω (πχ. IoannisPanagiotidis, manosbmw)… είναι κρίμα που οι ποιο σοβαροί από εσάς δεν επεμβαίνετε ποιο συχνά…
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 26-01-2012, 12:32
ksta Ο/Η ksta βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από El Diablo Εμφάνιση μηνυμάτων
; Πόσοι έχετε πραγματικά την ικανότητα να στρίψετε μια μοτοσικλέτα και να φρενάρετε στο όριο;

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 26-01-2012, 12:33
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

φίλε μου,
επειδή όλοι πραγματικά έχουμε και τρυπίτσα πίσω αλλά και γνώμη για όλα, εδώ την εκφράζουμε (ας πούμε) σχεδόν ανεμπόδιστα χωρίς να διεκδικούμε δάφνες αξιοπιστίας... ο καθένας γράφει το κοντό και το μακρύ του αλλά δεν θα αναλάβει κανείς να γράψει διδακτορική διατριβή με τα στοιχεία που έχει και μάλιστα, σαφώς δεν θα κρίνει το μέλλον της μοτοσυκλετιστικής βιομηχανίας....
σκέψου το σαν καφενείο όπου ο καθένας λέει τα δικά του....

γενικά κανείς ιδιοκτήτης BMW δεν "μισεί" τη μοτοσυκλέτα του, ίσως βέβαια να ζηλεύει τη μοτό του διπλανού του, αλλά συνήθως το προσωπικό θέμα του καθενός δεν είναι κάτι που σταματά τους υπόλοιπους από το να αμπελοφιλοσοφούν.....

φιλικά
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 26-01-2012, 12:34
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Φίλε Κωνσταντίνε,αν βάλουμε και κανόνες ορθής γραφής η αναφοράς θεμάτων η απαγορέψουμε τα λάθη μας και τις απόψεις μας (με πια πρότυπα άραγε?), τότε δεν θα είμαστε ένα ζωντανό κύταρο,αλλά όπως οι βουλευτές μας με κοματική πειθαρχία (είδατε τι έγινε όταν τους αφίσανε αμολυτούς!!!).
Έχεις δίκιο σε αρκετά που αναφέρεις,αλλά είναι αναφάιρετο δικαίωμα όλων μας να γράφουν αυτό που πιστεύουν σωστό χωρίς να προσβάλουν τους άλλους και να ρίχνουν λάσπη ανεξέλεγκτα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-01-2012, 12:38
kostaskyriakos Ο/Η kostaskyriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μoto: 1200 gs adv
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-01-2012, 12:48
silvestros Ο/Η silvestros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Σερρες
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 1,945
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

εγραψα κατι αλλα θυμηθηκα καποιους που μου ειπαν να μην ασχολουμαι με trollακια και εχουν δικιο

Last edited by silvestros; 26-01-2012 at 12:56.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-01-2012, 13:04
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Τα είπαμε...!!! Οδηγούμε την απόλυτη μοτοσυκλέτα... εξ'ου και η ασχολία όλων των υπολοίπων με αυτήν...

Εεεε... ας τους να ασχολούνται... εμένα με διασκεδάζει πλέον...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 26-01-2012, 13:11
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

σε μια περιλιψη αυτα που ειπε πιο πανω ο φιλος ειναι οτι, οποιος εχει καβαλλησει οποιαδηποτε μοτο, μονο και μονο για αυτην μπορει να εχει γνωμη και οχι για οποιαδηποτε αλλη, οποτε τα σχολια απο μη εχοντες ποτε οδηγησει τις συγκεκριμενες μοτο (οποιασδηποτε μαρκας) δεν μπορει να εχει αντικειμενικη γνωμη,
σχολια του τυπου, εγω ακουσα..., μου ειπαν..., κλπ δεν ειναι σωστα και απλως παραπληροφορουν,
για αυτο υπαρχει και το φορουμ, κατι που δεν ξερει καποιος να ρωτησει, να μαθει, αλλα απο ανθρωπους που το κατεχουν,
απλα αυτο ειναι το παραπονο του (και βεβαια για μενα εχει δικιο)
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 26-01-2012, 13:14
danaos Ο/Η danaos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μoto: !?!?!?
Μηνύματα: 6,920
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μια περιλιψη αυτα που ειπε πιο πανω ο φιλος ειναι οτι, οποιος εχει καβαλλησει οποιαδηποτε μοτο, μονο και μονο για αυτην μπορει να εχει γνωμη και οχι για οποιαδηποτε αλλη, οποτε τα σχολια απο μη εχοντες ποτε οδηγησει τις συγκεκριμενες μοτο (οποιασδηποτε μαρκας) δεν μπορει να εχει αντικειμενικη γνωμη,
σχολια του τυπου, εγω ακουσα..., μου ειπαν..., κλπ δεν ειναι σωστα και απλως παραπληροφορουν,
για αυτο υπαρχει και το φορουμ, κατι που δεν ξερει καποιος να ρωτησει, να μαθει, αλλα απο ανθρωπους που το κατεχουν,
απλα αυτο ειναι το παραπονο του (και βεβαια για μενα εχει δικιο)

ποιος κατέχει τι και από που απορρέει αυτό...??!?!
Μια ερώτηση κάνω.. .
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 26-01-2012, 13:17
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Με έχει προβληματίσει πολύ το forum

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Albatros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Κωνσταντίνε,αν βάλουμε και κανόνες ορθής γραφής η αναφοράς θεμάτων η απαγορέψουμε τα λάθη μας και τις απόψεις μας (με πια πρότυπα άραγε?), τότε δεν θα είμαστε ένα ζωντανό κύταρο,αλλά όπως οι βουλευτές μας με κοματική πειθαρχία (είδατε τι έγινε όταν τους αφίσανε αμολυτούς!!!).
Έχεις δίκιο σε αρκετά που αναφέρεις,αλλά είναι αναφάιρετο δικαίωμα όλων μας να γράφουν αυτό που πιστεύουν σωστό χωρίς να προσβάλουν τους άλλους και να ρίχνουν λάσπη ανεξέλεγκτα.
:sm5:
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Με ενοχλεί (στενεύει) το κράνος. tassos85 Κράνη 21 03-01-2012 10:54
Βάση στο φεγγάρι θέλει να χτίσει η Ρωσία SenseiG Κόσμος 13 19-04-2011 03:16
Στη φυλακή θα πάει ο Μάσα αν επιτρέψει στον Αλόνσο να περάσει! ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αυτοκίνητο 18 07-11-2010 21:04
Με τι μοιαζει;;;;; georgekostas Διάφορα 8 03-06-2009 02:19
Ρε παιδιά ας βοηθήσει κάποιος το παλικάρι...έχει σοβαρή απορία! vtheo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 20 11-05-2009 12:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!