GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 27-11-2013, 19:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Δεν διαφωνώ, ως προς τις ταμπέλες. Το ζητούμενο όμως παραμένει. Τι μπορεί να θεωρείται "αριστερά" και τι "δεξιά". Αν, αυθαίρετα, ορίσουμε την δεξιά ως συντηρητική στάση και την αριστερά ως πρόοδο, ποιές ιδέες θα εκπροσωπούν κάθε πλευρά;; Κατ' επέκταση τι θα μπορούσε να είναι πρόοδος; Η προσπάθεια για κοινωνική ισότητα; Η εξασφάλιση ευημερίας για όλους; Η εξάλειψη της εκμετάλλευσης;; Και κατά συνέπεια, τι σημαίνει εκμετάλλευση, πως επιτυγχάνεται, κάτω από ποιές συνθήκες;; Είναι στρεβλή συνθήκη ή φυσική απόρροια; Επιβάλλεται με την βία ή με την σιωπηρή συναίνεση των εκμεταλλεύσιμων;;
Θα μπορούσε αντίστοιχα να είναι ο δρόμος προς την επικράτηση μέσω της εξέλιξης;;
Θέλω να πω με αυτά, μήπως είναι καιρός να αναθεωρήσουμε ριζοσπαστικά, για μια ακόμη φορά στην ιστορία, τις επιδιώξεις μας;;
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 27-11-2013, 21:54
f1shf1nder33 Ο/Η f1shf1nder33 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1150GS
Μηνύματα: 794
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Για να ριζοσπαστικοποιήσουμε τις επιδιώξεις μας,πρέπει να

γνωρίζουμε τι επιδιώκουμε,αν γνωρίζουμε, κατά την γνώμη μου όπως

διαμορφώνονται τα πράγματα αριστερά και δεξιά δεν πρέπει να σημαίνει τίποτα.

Αν ριζοσπαστικοποίηση σημαίνει να καταλάβουμε πόσο αριστερός είναι ο σύριζα ή

πόσο δεξιά είναι η νδ τότε είμαστε στον ίδιο παρονομαστή που μας οδήγησε εδώ.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 27-11-2013, 22:26
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα του σήμερα μπορεί να γίνει διαχωρισμός αριστεράς - δεξιάς. Δεξιά κυβέρνηση είναι αυτή που έχει ξεσκίσει τον κόσμο με κάθε είδους φόρο που δεν παραπέμπει σε πρακτική ελεύθερης αγοράς, παρά σε σοβιετικού προσανατολισμού οικονομία.


Ισως να υφίσταται στα μυαλά αμετανόητων καθοδηγημένων.

Για ποιά αριστερά μιλάμε; αυτή που εκμεταλλεύεται πρώτη απ'όλες τους εργασιοκτόνους νόμους;


Προσωπικά δεν ακούω πλέον κανέναν, δεν έχουν τι να μου πουν. Προσπαθώ μόνο μέσα στην καταιγίδα να μην αλλοτριώσω την προσωπικότητα και τις αρχές μου. Τους επαγγελματίες καρεκλάκηδες τους έχω γραμμένους στα μπελέκια μου!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 27-11-2013, 23:18
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Αλίμονο αν μας ενδιέφερε αν είναι αριστερά ή όχι ο σύριζα!!!! Άντε να εξαιρέσουμε τον Γιώργο!!!
Όμως βλέπουμε όλα τα κόμματα/παρατάξεις/τάσεις, να αναμασούν τα ίδια και τα ίδια "εγκλωβίζοντας" όσους μπορούν και από την άλλη να βρίσκουν χώρο ανάπτυξης "επαναστατικές" μπαρούφες στυλ καμμένου κλπ.
Εντάξει, η κρίση που περιμέναμε (όσοι τέλος πάντων) ήρθε. Αποφύγαμε πεπονόφλουδες και σαπουνόφουσκες και ήδη φαίνεται να περνάει το μάτι του κυκλώνα. Μείναμε συσπειρωμένοι σε παρωχημένα σχήματα, μη έχοντας τίποτα καλύτερο και ακόμη και οι πρώην πολέμιοι αναγνώρισαν την μονόδρομη επιλογή.
Και τώρα τι;;;
Άλλαξε στην ουσία κάτι ή απλά μια λίγο πιο σφιχτή (αναγκαστικά λόγω ελέγχου από τους δανειστές) διαχείριση μας δίνει μια ανάσα και "ξανά προς την δόξα τραβά";;;
Δεν αναφέρομαι στα οικονομικά μεγέθη, αφού αυτά είναι προκαθορισμένα και ελεγχόμενα. Με ενδιαφέρει, όπως και όλους φαντάζομαι, η ορθολογικότερη κατανομή των πόρων, έτσι που να μην φτάσουμε σύντομα στα ίδια αδιέξοδα.
Αυτό φυσικά δεν γίνεται με αφορισμούς και ηλιθιότητες τύπου "να φάμε όλους τους πολιτικούς"... όπως και δεν έγινε.
Οι πολιτικοί και οι υπάρχουσες παρατάξεις υφίστανται γιατί εμείς τις στηρίζουμε. Κυρίως με τις ιδέες μας και κατά δεύτερο λόγο με την ψήφο.
Επιμένω πως πρώτος λόγος είναι οι ιδέες, αφού και όσοι υποτίθεται πως διαφωνούν με το παλαιοκομματικό καθεστώς, δεν έχουν να προτείνουν κάτι σοβαρό σαν στόχο και όραμα. Όπως είπα, αναμασούν τα ίδια και τα ίδια, περί δικαιοσύνης, ισότητας, ελευθερίας κλπ κλπ
Αν όμως αυτοί οι στόχοι ήταν οι πραγματικά ζητούμενοι, τι εμπόδιζε την ανθρωπότητα τόσους αιώνες, να τους πετύχει;;
"Η ελευθερία δεν είναι το μέσο για έναν ανώτερο πολιτικό σκοπό. Η ίδια είναι ο υπέρτατος πολιτικός σκοπός". Έτσι έλεγε ο Λόρδος Άκτον για παράδειγμα. Είναι έτσι όμως;;
Πόσες φορές οι εκάστοτε "προηγμένες" κοινωνίες κατέφυγαν στην λύση των σκλάβων για ανάπτυξη;; Από την αρχαιότητα έως και σήμερα...
Δικαιοσύνη;; Μιας και θυμήθηκα τον Μπαρπα-Γιάννη τον Άκτον, ας αναφέρουμε άλλο ένα διάσημο τσιτάτο του. "Η εξουσία έχει την τάση να διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα". Τι μπορεί να είναι δίκαιο λοιπόν και τι όχι; Το δίκιο του εργάτη;; Του επιχειρηματία; Του αδύναμου; Του ικανού; Του παπά; Του χωροφύλακα;
Αντίστοιχα ποια ισότητα και όλα όσα ακόμη επιδιώκουμε.
Όταν λέω για αριστερά και δεξιά, εννοώ τους δύο κάθε φορά πόλους. Αν λοιπόν (αυθαίρετα και πάλι) θεωρήσουμε ως συντήρηση την δεξιά και αυτονόητα κατατάξουμε εκεί όλο το πολιτικό σκηνικό της κοινωνίας μας και όχι μόνο, τότε τι θα μπορούσε να είναι αριστερά;; Όχι κάποιο κόμμα, αφού δεν βλέπω κάτι σχηματισμένο ακόμη, αλλά ποιές ιδέες και με ποιον απώτερο σκοπό.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 27-11-2013, 23:49
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Ισως θα έπρεπε να ορίσουμε πρώτα τι εννοούμε "συντήρηση".

Την διατήρηση του πολιτικού statous quo και μόνο;

Για μένα πχ, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, βαθιά συντηρητικό είναι το ΚΚΕ.

Ριζοσπαστική είναι η ΝΔ ψηφίζοντας νόμους που είναι ενάντια στην υποτιθέμενη ιδεολογία της.

ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ δεν το σχολιάζω καθόλου, αχταρμάς.



Αν αφήσουμε κατά μέρος τη συγκυρία, κι όπως λες Γιάννη ( αυθαίρετα ) βαφτίσουμε συντήρηση τη δεξιά, εγώ λέω το ίδιο ( αυθαίρετα ) συντήρηση και την αριστερά,
νομίζω ότι το ιδεατό θα ήταν κάπου ανάμεσα, ένα πάντρεμα των θετικών ένθεν κακείθεν.

Στον οικονομικό τομέα ναι, θέλω ελεύθερη αγορά κι ελεύθερα επαγγέλματα, υπό την υψηλή εποπτεία του κράτους ώστε να διατηρείται μιά ισορροπία και να υπάρχουν κανόνες αλλιώς θα γίνουμε ζούγκλα.

Θέλω έλεγχο των πρακτικών των τραπεζών ώστε να τίθενται όρια στην αδηφαγία τους.

Για να έρθουμε στην επικαιρότητα, που είναι κι ο προάγγελος του μέλλοντος, η υγεία θα ιδιωτικοποιηθεί και σίγουρα δεν είναι κακό, αρκεί να είναι προσβάσιμη σε όλους ανεξαιρέτως. Κι εδώ φυσικά η υψηλή εποπτεία του κράτους κι ο καθορισμός των περιθωρίων κέρδους είναι απαραίτητος.

Δεν ξέρω να πω που κατατάσσονται αυτά που γράφω, έτσι θα τα ήθελα.

Στον κοινωνικό τομέα, νομίζω ότι είναι "επικίνδυνο" να αναπτύξουμε θέσεις, θα πρέπει να πάμε στα επιμέρους κι εκεί μπορεί να γίνει κόλαση! Υποχρεωτικά θα εμπλακεί η θρησκεία κι οι πεποιθήσεις καθενός μας και θα γίνουμε μύλος, προτείνω να το αποφύγουμε.

Στην πολιτική; Το αρκούντως γεμάτο στομάχι γεννά ιδέες, το παραφουσκωμένο τρυφηλότητα και το άδειο βία.

Οντως δε φαίνεται να υπάρχει κάτι στον ορίζοντα, υποθέτω ότι γίνονται ζυμώσεις, θα περιμένουμε κουβεντιάζοντας στη μικρή " Βουλή " μας!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 28-11-2013, 00:02
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Μια διευκρίνηση.
Δεν είπα πως συντήρηση είναι τα σημερινά κόμματα της δεξιάς και πρόοδος τα σημερινά της αριστεράς!!!!
Το αυθαίρετο ήταν η περιγραφή της δεξιάς ως συντήρησης και το ανάλογο για την αριστερά.
Όσον αφορά τα σημερινά κόμματα, κατά την γνώμη μου στο σύνολό τους ανήκουν στην συντήρηση. Και όχι, δεν θεωρώ ριζοσπαστική την νδ. Ότι μέτρα παίρνει είναι κατ' εντολή και από ανάγκη. Δεν είναι θεωρητικές της επιλογές. Το κκε δεν έγινε τώρα συντηρητικό κόμμα, αλλά από το 1944 τουλάχιστον, οπότε και έπαψε να εκφράζει πραγματικά επαναστατικούς σκοπούς.
Τα περί θρησκείας δεν με ενδιαφέρουν, είναι σκοταδισμός και απλά εκμεταλλεύονται την έλλειψη βαθύτερης παιδείας. Όσοι... πιστοί απέλθετε!!!

ΥΓ. Μην γίνεται σύγχυση... ψηφίζω τελευταία κκε από επιλογή, αλλά ποτέ δεν ήμουν σύμφωνος με τις απόψεις του. Απλά λόγοι τακτικής και εκτίμησης στο πρόσωπο πολλών μελών του.

Last edited by yannis; 28-11-2013 at 00:05.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 28-11-2013, 00:22
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Γιάννη συμφωνώ μαζί σου,

είδες ότι έγραψα πως η θρησκεία πρέπει να μείνει έξω από την κουβέντα μας, αλλά είναι γεγονός ότι όλοι οι κομματικοί σχηματισμοί με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο την "εκμεταλλεύονται" διότι υπάρχουν "πελάτες".

Στον οικονομικό τομέα πρέπει να πάμε στα επιμέρους, αλλά για να έχουμε ένα "συμπέρασμα" πρέπει να συμμετάσχουν περισσότεροι, απλά και μόνο επειδή δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι όλες τις απαραίτητες γνώσεις, εμπειρίες και τελικά προτάσεις.


Πραγματικά δεν ξέρω τι θα ήθελα να είναι η αριστερά, δεν ξέρω τι είναι η δεξιά τελικά.

Εδωσα στο προηγούμενο ποστ ένα παράδειγμα για το τι θα θεωρούσα εγώ σωστό, δεν έχει να κάνει με αριστερά και δεξιά κι ίσως είμαι off topic.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 28-11-2013, 00:39
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Άμα δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη....

Αυτό ήταν είναι και θα είναι η Ελληνική Ελλάδα!

....και μετά από τόσο "ξύλο" που φάγαμε τα τελευταία χρόνια τπτ δεν αλλάζει στις πρακτικές και στις νοοτροπίες...

Αυτό είναι που με τσατίζει και το παίρνεις ως αντιπάθεια Γιώργο...

Όλα γίνονται με τον γνωστό Ελληνικό τρόπο α κ ό μ α


Μην το πάρετε οφφ τόπικ αυτή είναι η δική μου προσέγγιση ως προς τα κόμματα και τις ιδεοολογίες δεξιές αριστερές και κεντρώες...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 28-11-2013, 08:20
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Όταν ψάχνεις δεν είσαι ποτέ off topic!!!!!
Τα λέμε ξανά όταν πιάσω σύνδεση!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 28-11-2013, 14:03
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει αριστερά και δεξιά για τον καθένα σήμε

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη συμφωνώ μαζί σου,

είδες ότι έγραψα πως η θρησκεία πρέπει να μείνει έξω από την κουβέντα μας, αλλά είναι γεγονός ότι όλοι οι κομματικοί σχηματισμοί με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο την "εκμεταλλεύονται" διότι υπάρχουν "πελάτες".

Στον οικονομικό τομέα πρέπει να πάμε στα επιμέρους, αλλά για να έχουμε ένα "συμπέρασμα" πρέπει να συμμετάσχουν περισσότεροι, απλά και μόνο επειδή δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι όλες τις απαραίτητες γνώσεις, εμπειρίες και τελικά προτάσεις.


Πραγματικά δεν ξέρω τι θα ήθελα να είναι η αριστερά, δεν ξέρω τι είναι η δεξιά τελικά.

Εδωσα στο προηγούμενο ποστ ένα παράδειγμα για το τι θα θεωρούσα εγώ σωστό, δεν έχει να κάνει με αριστερά και δεξιά κι ίσως είμαι off topic.

Αν ζουσες στο 1945-1955-1965-1970 πραγματικα θα γνωριζες(-αμε) επακριβως την διαφοροποιηση αριστερας και δεξιας. Ηταν απολυτα καθαρο τι ηθελε η μια και τι ηθελε η αλλη πλευρα ΤΟΤΕ.
Ολα αυτα δεν ηταν τοσο εντονα πριν το 1919 χρονια της Ρωσικης Επαναστασης και την ανοδο του Κου#####σμου σε αυτην την αχανη χωρα παρολο που οι οροι αριστεροι και δεξιοι προερχονται απο την Γαλλικη επανασταση του 1789 κατα την διαρκεια της συζητησης των δυο ταξεων (Δεξια του Λουδοβικου οι αριστοκρατες κι αριστερα του οι λαικοι) στην συνελευση για τον ορισμο των εξουσιων του Βασιλια της γερουσια και της βουλης..
Απο την ιδρυση της Σ.Ενωσης κι επειτα η αριστερα αντιμετωπιζεται ως κατι το οποιο πρεπει να εξαλειφθει με καθε τροπο........ΓΙΑΤΙ?
Μηπως γιατι διακηρησσει την ισοτητα κιαυτο δεν αρεσει στην αλλη μερια?
Μηπως γιατι διακηρησσει την ισοτητα που την εφαρμοζει μεσω της φτωχειας κι οχι της αναπτυξης? δλδ ολοι φτωχοι, κανεις πλουσιος ουτε καν μετριος!!! οι μονοι που απολαμβανουν μετριοτητα ¨η/και πλουτη ειναι τα μελη του κομματος.
Μηπως διοτι οποιος δεν ειναι του κομματος φυλακιζεται, εξοριζεται...τουφεκιζεται?
Αυτη ειναι η αριστερα οπως την ζησαμε στην διεθνη σκηνη, στην ελλαδα οχι.
Στην Ελλαδα ζησαμε μια αριστερη εκδοχη της αριστερας απο το 1981 μεχρι το 2010.

Τι ειναι ομως κι η δεξια? το αντιπαλο δεος της αριστερας? οι κακια μερια που φυλακιζει αριστερους? η πλευρα που απο ανεκαθεν κυνηγουσε τους εργαζομενους και πολεμουσε καθε τι φιλεργατικο? η πλευρα που εστελνε και στελνει τις αστυνομικες δυναμεις για να καταστειλουν καθε διαδηλωση?
Μα τι ειναι τεσπα αυτη η δεξια?

Ειναι εκεινη η πλευρα που απεκατεστησε τους δημοκρατικους θεσμους ενω στην αριστερη Σ.ενωση παταχθησαν αλειπητα.
Η οικονομικη αναπτυξη ηταν παρουσα μεχρι το 1981....οταν στην Σ.Ενωση την μιση παραγωγη την πεταγαν στις στεπες της σιβηριας αφου παρεμενε αδιαθετη......ομως οι εργατες πηγαιναν καθε μερα στην δουλεια τους και επληρωνοντο κανονικα, με ψιχουλα μεν ισα-ισα για να ζουνε αλαλ πληρωνοντο.

Αν κανουμε μια ιστορικη αναδρομη απο την ληξη του εμφυλιου μεχρι το 1981 -εξαιρεση η 7ετια της Χουντας - η Ελλαδα της Δεξιας ολα αυτα τα χρονια γνωριζει μια ακρως αναπαντεχη αναπτυξη κατατασσοντας την δευτερη στην ευρωπη με την Δυτ. γερμανια να ακολουθει(!!!). Οι τομεις που αναπτυχθησαν ηταν η οικοδομη (βλ. αντιπαροχη), η ναυτιλια (πρωτη στον κοσμο), τουρισμος και η βιομηχανια.........

Η εκδοχη της αριστερας μετα το 1981 τι εκανε?
Το διάστημα 1981-1985 κυρίως, η τοτε κυβερνηση της ''εκδοχης της αριστερας'' προέβη σε σειρά εθνικοποιήσεων, τηρώντας και τις προεκλογικές δεσμεύσεις του κόμματος για την "κοινωνικοποίηση των επιχειρήσεων". Κρατικοποιήθηκαν επιχειρήσεις που ανήκαν σε πολύ ισχυρούς οικονομικούς παράγοντες: η ΛΑΡΚΟ και η ΠΥΡΚΑΛ, τα τσιμέντα ΑΓΕΤ-ΗΡΑΚΛΗΣ, η Ελληνική Χαλυβουργία, τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά της οικογένειας Νιάρχου, η Πειραϊκή-Πατραϊκή (βιομηχανία) και η πολυεθνική ΕΣΣΟ-Πάππας. Η Αριστερά, αλλά και μεγάλο τμήμα της κοινωνίας γενικώς, αντέδρασε θετικά σε αυτές τις πολιτικές ως επιβολή του κράτους στην παραδοσιακή επιχειρηματική ελίτ.

Συνοψιζοντας λοιπον τα πιο πανω μακροσκελη ειναι η αληθεια, μπορουμε να συμπερανουμε οτι η Αριστερά είναι έννοια με σημασία που ποικίλλει, ανάλογα με τη θέση εκείνου που χρησιμοποιεί τη λέξη. Κάποτε καλύπτει τους κομ#####στές, κάποτε περιλαμβάνει και τους σοσιαλιστές κι όχι σπάνια εκτείνεται κι ως τους φιλελεύθερους.
Στην Μ. Βρετανια και στους κόλπους των συντηρητικών ο αριστερός κι ο δεξιός σημαίνουν εκείνους από τους οπαδούς που δέχονται ή δε δέχονται κάποιες θέσεις των εργατικών ως σωστές.

Στις ΗΠΑ, αριστερός και δεξιός έχουν περίπου την ίδια περιφρονητική έννοια του δογματικού, ανάλογα με την πλευρά στην οποία αυτός ανήκει. Αντίθετα, η Αριστερά ως ουσιαστικό χαρακτηρίζει «μια ανοργάνωτη αλλά συνειδητή μειοψηφία, συγκροτημένη κυρίως από διανοούμενους».

Ουτως ¨η αλλως στις μερες μας, οι έννοιες των δύο αυτών λέξεων έχουν να κάνουν με την ιδεολοπολιτική θέση εκείνου που τις χρησιμοποιεί. Ο σοσιαλδημοκράτης για παράδειγμα, για τον κομ#####στή είναι δεξιός και για τον χριστιανοδημοκράτη αριστερός. Κάτι ανάλογο με την ερμαφροδιτη Ελληνικη κεντροαριστερά και τις περιπέτειές της.

Για μενα, οπως εκφραστηκε και στην γαλλικη συνελευση του 1789, η Αριστερά εκφράζει κάθε προχωρημένη άποψη (πολυ επικινδυνο τις συνεπειες του οποιου ζουμε στην ελλαδα), και η Δεξιά εκφράζει κάθε διατήρηση και συνέχεια με την πραγματοποίηση μικρών βημάτων, το οποιο για μενα ειναι το ακρως λογικον και πρεπον και το οποιο ακολουθουσε η Ελαλδα μεχρι το 1981.
Ομως, στις μέρες μας, όταν κάποιος αποκαλεί δεξιό έναν αντίθετό του, εννοεί πως είναι συντηρητικός, οπισθοδρομικός κι ενάντιος στη διεύρυνση των λαϊκών δικαιωμάτων. Κι όταν, αντίθετα, τον αποκαλεί αριστερό, εννοεί πως είναι εξτρεμιστής, επαναστάτης και ανατρεπτικός. Λαθος και τα δυο, τα οποια εκρεουν απο την ιδεολοπολιτική θέση εκείνου που τις χρησιμοποιεί οπως αναφερω πιο πανω.

Last edited by GeorgeP; 28-11-2013 at 14:05.
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!