GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Έχει ο Ελληνικό νόμος κενά ή όχι
Ναι, έχει 19 100.00%
Οχι, δεν έχει 0 0%
Ψήφισαν: 19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 02-08-2009, 11:13
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Φταις η δε φταις?

Το παρακάτω είναι ελαφρώς μακάβριο και για γερά στομάχια οπότε όσοι δε τ’ αντέχετε αλλάξτε thread.

Φανταστείτε ότι βρίσκεστε σε κάποια Ελληνική Εθνική οδό, και ενώ οδηγείτε άκρως συνετά και εντός ορίων ταχύτητας ξαφνικά πετάγεται ένα άτομο από το πουθενά, πέφτει πάνω στο ι.χ. σας και τον σκοτώνετε.
Οδηγείστε βιαίως (ενίοτε και χειροπεδάτος) ενώπιον της δικαιοσύνης, η οικογένεια του εκλιπόντος κυνηγά να σας λυντσάρει και εσείς χεσμένος από το φόβο, την έκπληξη και τη τεράστια στεναχώρια (διότι όπως και νάχει-σκοτώσατε έστω και ακούσια) ψάχνεται μέρος να κρυφτείτε (μεταφορικά & νοητά βέβαια).
Περιγράψτε τα αισθήματα που σας προκαλεί το παραπάνω.
Αδικία, πίκρα, θυμό, λάθος ή σωστό της δικαιοσύνης.
Έπειτα διαβάστε και αυτό:
Απόσπασμα:
Από AgoraPress.gr (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1665)
...Στην προσπάθειά του ο άτυχος ιερέας να διασχίσει κάθετα το οδόστρωμα, παρασύρθηκε από ένα διερχόμενο ΙΧ αυτοκίνητο, που είχε κατεύθυνση από το Ηράκλειο προς το Ρέθυμνο.
Ο 51 ετών οδηγός του οχήματος δεν πρόβαλε να τον αντιληφθεί με αποτέλεσμα να τον παρασύρει και να τον σκοτώσει.
Άμεσα στην περιοχή έσπευσε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, όπου οι διασώστες του μετέφεραν τον άτυχο ιερωμένο στο νοσοκομείο, όμως ήταν ήδη πολύ αργά καθώς ο 75χρονος είχε ήδη εκπνεύσει.
Άνδρες του τμήματος τροχαίας Ρεθύμνου συνέλαβαν τον οδηγό του ΙΧ, ο οποίος κατάγεται από το Ρέθυμνο αλλά διαμένει στην Αθήνα.
Ο 51 ετών άνδρας κατηγορείται για ανθρωποκτονία από αμέλεια και τις επόμενες ώρες θα οδηγηθεί ενώπιον της δικαιοσύνης.
Την προανάκριση για τα ακριβή αίτια του δυστυχήματος διενεργεί το τμήμα τροχαίας Ρεθύμνου.
Φίλοι μου το 1995 και ενώ πήγαινα στη δουλειά μου μέρα μεσημέρι έπεσε πάνω μου ένας υπερήλικας ο οποίος λες και ήθελε να αυτοκτονήσει στόχευσε το αμάξι μου και το πέτυχε!
Αποτέλεσμα: Ο παππούς έμεινε επί τόπου και εμένα ξεκινούσε ο 12ετής Γολγοθάς μου.

Στοιχεία ατυχήματος:
Ευθεία οδός μέρα μεσημέρι με άπειρη ορατότητα. Τον είδα αριστερά πάνω στο μηχανάκι του αλλά δε φανταζόμουνα με τίποτα ότι θα έκανε το "σάλτο μορτάλε" προς το αμάξι μου. Ούτε το πόδι στο φρένο δε πρόλαβε να πάει.
Ξηρό οδόστρωμα. Από το φρενάρισμα αποδείχθηκε η ταχύτητα μου ότι ήταν εντός ορίων.
Ο δρόμος ήταν β' εθνικό δίκτυο δηλαδή ταχεία οδός με διπλή γραμμή στη μέση που σημαίνει τοίχος και που σε καμία περίπτωση δεν διασχίζεις κάθετα.
Ο παππούς όμως ήθελα να πάει από το χωράφι στο απένταντι χωράφι, κοίταξε μόνο απο τη μια μπάντα, δεν κοίταξε από τη δικιά μου και βγήκε αστραπή!
Ο παππούς ήταν πρόσφατα εγχειρισμένος σε κακή κατάσταση υγείας και με καταρράχτη στα μάτια.
Είχε 4 παραβάσεις του κοκ ενώ εγώ καμία.
Το ψυχολογικό μου σοκ μεγάλο για χρόνια και έκτοτε στη θέα του αίματος ή ενός ατυχήματος νοιώθω το "κόμπο" στο στομάχι μου.

Και όμως... οδηγήθηκα στη δικαιοσύνη, σύρθηκα είναι ο όρος, η οικογένεια που την έπεσε.
Στο 1ο ποινικό δικαστήριο και ενώ αποδείχθηκε ότι ήμουν παντελώς αθώος εντούτοις έφαγα 2 μήνες μόνο, με το σκεπτικό της δικαιοσύνης και βάσει ενός άγραφου νόμου, ότι πρέπει να προσέχουμε το τρελό και το τυφλό.
Η δικαιοσύνη όμως δεν μας εξηγεί το πως! Πως μπορείς τεχνικά και ενώ οδηγείς με 70 ή 80 χλμ να προλάβεις να σταματήσεις στα 2 μέτρα όταν πέσει ξαφνικά κάποιος πάνω σου? Πως? Ούτε υπερσύγρονο κομπιούτερ της NASA δεν μπορεί να τα καταφέρει!

Έπειτα από αρκετά χρόνια, ο γιος του εκλιπόντα θέλησε να αντικαταστήσει το αμάξι του (το ταξί του) και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός του θανάτου του πατέρα του και προσπάθησε να μου αποσπάσει χρηματική αμοιβή.
Αφού αρνήθηκα οδηγηθήκαμε στα δικαστήρια.
Στο 1ο μια προεδρίνα με δίκασε με συνυπαιτιότητα 40% και ο δικηγόρος του διεκδικούσε κάποια εκατομμύρια.
Στο 2ο (εφετείο) αθωώθηκα πλήρως και
στο 3ο στον Άρειο Πάγο δηλαδή ... μια από τα ίδια. Αθωώθηκα παμψηφεί
Ο γιος πλήρωσε μια περιουσία στο δικηγόρο που προφανώς τους είχε τάξει ότι τα τον ξεβρακώσουμε το μαμακα τον Villy και θα γίνει πλούσιος.
Εγώ όμως φίλοι μου τελικώς έλαβα την απόφαση του ¨Άρειου Πάγου με πλήρη αθώωση και μάλιστα παμψηφεί έπειτα από 12 ολόκληρα χρόνια, ταλαιπωρίας. 12 χρόνια ψυχολογικής πίεσης και αρκετής στεναχώριας που όλα αυτά δεν τα χρωστούσα σε κανένα όταν πήγαινα στη δουλειά μου νηφάλιος και απερίσκεπτος εκείνο το μοιραίο μεσημέρι του 1995.

Τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου και απλά απαντήστε στο ερώτημα:
Μήπως ο νομοθέτης πρέπει να αναθεωρήσει τη πρακτική που ακολουθείται σε αυτές τις περιπτώσεις με στόχο να προασπίσει τη τιμή, την υπόληψη και κυρίως τη ψυχή των άτυχων οδηγών που μαζί με τα πραγματικά θύματα είναι και αυτοί με τη σειρά τους θύματα?
Εχει τελικά ο Ελληνικός νόμος κενά σε αυτή τη περίπτωση ή όχι?

Last edited by VILLY; 02-08-2009 at 11:22.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 02-08-2009, 11:55
DERTILAS Ο/Η DERTILAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Μαρουσι Αθηνα
Μoto: GS 1200 ADVENTURE
Μηνύματα: 820
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Ποιος νομος δεν εχει κενα????Για αυτο και ειμαστε λογικα οντα ( σε καποια μεγαλη πλειοψηφια!) για να μπορουμε να χειριζομαστε τις καταστασεις! Για αυτο και υπαρχουν τα δικαστηρια, οι ενορκοι, για να ζυγιζουν τις καταστασεις και να βγαζουν δικαιες αποφασεις! Αυτα βεβαια σε ενα κρατος δικαιου και οχι σε αυτο που σημερα ονομαζουμε δημοκρατικο καθεστως! Προτεινω λοιπον να κυνηγησουμε μανιωδως την ενταξη μας στο βουλευτικο σωμα, εκεινο που εχει αυτην την...........πως την λενε??? ΑΣΥΛΙΑ την λένε, γιατί όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες πολιτες δεν έχουμε καμμια ελπίδα με το κατεστημένο! Ολα απλα είναι θεμα τυχης, και εσυ αγαπητέ φιλε απλά βρεθηκες σε λάθος τόπο και χρόνο! Τουλαχιστον βρήκες το δίκιο σου εστω και μετα απο 12 χρόνια!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 02-08-2009, 11:57
vellos Ο/Η vellos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: R-1200-GS
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DERTILAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος νομος δεν εχει κενα????Για αυτο και ειμαστε λογικα οντα ( σε καποια μεγαλη πλειοψηφια!) για να μπορουμε να χειριζομαστε τις καταστασεις! Για αυτο και υπαρχουν τα δικαστηρια, οι ενορκοι, για να ζυγιζουν τις καταστασεις και να βγαζουν δικαιες αποφασεις! Αυτα βεβαια σε ενα κρατος δικαιου και οχι σε αυτο που σημερα ονομαζουμε δημοκρατικο καθεστως! Προτεινω λοιπον να κυνηγησουμε μανιωδως την ενταξη μας στο βουλευτικο σωμα, εκεινο που εχει αυτην την...........πως την λενε??? ΑΣΥΛΙΑ την λένε, γιατί όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες πολιτες δεν έχουμε καμμια ελπίδα με το κατεστημένο! Ολα απλα είναι θεμα τυχης, και εσυ αγαπητέ φιλε απλά βρεθηκες σε λάθος τόπο και χρόνο! Τουλαχιστον βρήκες το δίκιο σου εστω και μετα απο 12 χρόνια!


Reply With Quote
  #4  
Παλιό 02-08-2009, 19:14
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Παλι καλα που δικαιωθηκες μετα απο ΜΟΝΟ 12 χρονιαειναι μεγαλο τα θεμα και ειναι δυσκολο να συζητηθει στο forum,η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο διφορετικη.....ενας τυπος ψιλοσουρωμενος ,περασε ενα κοκκινο,4 τα ξημερωματα και επεσε πανω στο κεντρο του δικου μου αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδων νοσηλεια κλπ,καταλαβα οτι αυτο θα μπορουσε να συμβει στον καθενα και δεν κυνηγησα νομικα τον τυπο.το αποτελεσμα ηταν μετα απο 4 δικαστηρια που μαζι παρουσιαζομασταν και ζητουσα αθωωση του,να ξεμπερδεψη.νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα συνειδησης
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-08-2009, 20:14
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

φιλε villy,σε καταλαβαινω απολυτα!κατι παρομοιο ειχε συμβει και στον παππου μου με ενα ζευγαρι υπερηλικων και παρομοιες καταστασεις ειχαμε περασει κι εμεις.κανονικα θα πρεπε οταν δε φταις να πηγαινεις σπιτακι σου και να μη σου σκοτιζουν τα π@π@ρια!και πιστευω οτι αν μου τυχαινε κατι παρομοιο δεν θα ειχα καν τυψεις!ερχεται στο καθε ζωο να κανει οτι πιο κουλο στο δρομο και θα ζητανε οι συγγενεις τα ρεστα?ελεος!οπως και,ασχετο βεβαια,δε θα χα τυψεις αν αναγκαζομουν να σκοτωσω για να προστατεψω την οικογενεια μου!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 03-08-2009, 11:04
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

φίλε Ντινόπουλε δεν είναι ακριβώς έτσι

όσο και να μη φταις, αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν είσαι και εσύ όσο ζώο είναι (στιγμιαία ζώο πάντως) αυτός που έκανε το αψυχολόγητο και το πλήρωσε "πάνω σου" με τη ζωή του

τύψεις μπορεί να μη νιώθεις αφού δεν φταις ούτε 1% (ΟΤΑΝ δεν φταις ούτε 1% γιατί πίστεψε με, το 1% το έχει και ο πιο... αθώος), αλλά νιώθεις σίγουρα άσχημα γιατί εμπλέκεσαι χωρίς να το θες (αυτό έλειπε να το ήθελες), στο θάνατο ενός ανθρώπου

ακόμα και αυτοκτονία να ήταν (όχι δυστύχημα) με σημείωμα του νεκρού κλπ. ΠΑΛΙ κάθε φυσιολογικός άνθρωπος θα ένιωθε χάλια

έχω ζήσει παρόμοια με τα προαναφερόμενα ως τρίτος (δηλ. δικό μου πρόσωπο, να εμπλακεί σε κάτι τέτοιο) και ελαφρότερα (τραυματισμός άλλου) ως άμεσα εμπλεκόμενος ...ως τρίτος η εύκολη αντίδραση (και αυτή που είχα και εγώ) είναι αυτή που αναφέρεις... ΜΟΝΟ ως τρίτος όμως... στα παπούτσια του εμπλεκόμενου δεν μπαίνεις εύκολα (και δεν στο εύχομαι και καθόλου δηλαδή)

Last edited by NLS; 03-08-2009 at 11:06.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-08-2009, 11:44
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Ντινόπουλε δεν είναι ακριβώς έτσι

όσο και να μη φταις, αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν είσαι και εσύ όσο ζώο είναι (στιγμιαία ζώο πάντως) αυτός που έκανε το αψυχολόγητο και το πλήρωσε "πάνω σου" με τη ζωή του

τύψεις μπορεί να μη νιώθεις αφού δεν φταις ούτε 1% (ΟΤΑΝ δεν φταις ούτε 1% γιατί πίστεψε με, το 1% το έχει και ο πιο... αθώος), αλλά νιώθεις σίγουρα άσχημα γιατί εμπλέκεσαι χωρίς να το θες (αυτό έλειπε να το ήθελες), στο θάνατο ενός ανθρώπου

ακόμα και αυτοκτονία να ήταν (όχι δυστύχημα) με σημείωμα του νεκρού κλπ. ΠΑΛΙ κάθε φυσιολογικός άνθρωπος θα ένιωθε χάλια

έχω ζήσει παρόμοια με τα προαναφερόμενα ως τρίτος (δηλ. δικό μου πρόσωπο, να εμπλακεί σε κάτι τέτοιο) και ελαφρότερα (τραυματισμός άλλου) ως άμεσα εμπλεκόμενος ...ως τρίτος η εύκολη αντίδραση (και αυτή που είχα και εγώ) είναι αυτή που αναφέρεις... ΜΟΝΟ ως τρίτος όμως... στα παπούτσια του εμπλεκόμενου δεν μπαίνεις εύκολα (και δεν στο εύχομαι και καθόλου δηλαδή)
δε λεω οτι πετας απ τη χαρα σου,οπωσδηποτε στεναχωριεσαι,αλλα οχι και τυψεις!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-08-2009, 12:12
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Φίλε Βασίλη όπως τα περιγράφεις φυσικά και δεν φταις αλλά:

1. Να υποθέσω ότι δεν κινήθηκες καθόλου εξαρχής το 1995 έναντι των αντιδίκων ή της πρωτόδικης απόφασης (όπως θα κάναμε οι περισσότεροι) και γιαυτό ήσουν τόσα χρόνια "εκθετος" στην βουλιμία των συγγενών. Ο νόμος άφησε το κενό σε περίπτωση που βρισκόταν κάτι άλλο στην πορεία να σε επιβαρύνει.
2. Οι νόμοι θεσπίζονται από νομικούς, ψηφίζονται από νομικούς και εφαρμόζονται από νομικούς (δικολάβους) άρα όπως καταλαβαίνεις για το ψωμάκι τους δουλευουν οι άνθρωποι όσο μεγάλο και εάν είναι αυτό.
3. Η ψυχική σου οδήνη μπορεί πολλές φορές να σε καταστρέψει εάν την μεταφέρεις και την μετατρέψεις σε πόνο δικό σου ή της οικογένειάς σου και γιαυτό πρέπει να αφήσεις πολλές φορές τους νόμους της φυσικής να κάνουν την δουλιά τους (δράση - αντίδραση) .
4. Τις υλικές ζημιές τις δικές σου ποιός τις πλήρωσε? Δεν περιμένω απάντηση από τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως το έκανες εσύ (βλέπε 1 και 3).
5. Οι νόμοι δεν έχουν κενά έχουν παράθυρα μικρά ή μεγάλα γιατί εάν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχε και δικαστικό σύστημα και όλοι αυτοί που ζουν από αυτό αλλά και οι ίδιοι οι νόμοι θα ήταν απολύτως απόλυτοι πράγμα που δεν θα το θέλαμε.
6. Δεν είμαι νομικός. (ακούω όμως τον Νομικό )


Last edited by pepax66; 03-08-2009 at 12:19.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-08-2009, 02:23
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Φίλε VILLY ,το ότι εμπλεκόμενος σε θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα οδηγήθηκες στην δικαιοσύνη είναι σωστό ,γιατί διαφορετικά ποιος θα εξετάσει τις συνθήκες του ατυχήματος ώστε να αποδοθούν ευθύνες εάν προκύπτουν ; Ο...αστυφύλακας ; Στην περιγραφή του δικαστικού … σίριαλ αφήνεις πολλά κενά όπως το πως μετρήθηκε φρενάρισμα όταν λες ¨Ούτε το πόδι στο φρένο δε πρόλαβε να πάει¨ και ¨ ενώ οδηγείς με 70 ή 80 χλμ να προλάβεις να σταματήσεις στα 2 μέτρα όταν πέσει ξαφνικά κάποιος πάνω σου? ¨ έγινε πραγματογνωμοσύνη ;κατατέθηκε στο δικαστήριο; Γιατί άφησες για χρόνια την πρωτόδικη απόφαση να υφίσταται και δεν έκανες προσφυγή στο εφετείο ( ποινικό ) δίνοντας πάτημα στον υιό του θανόντα να σε σύρει σε μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα στα ΑΣΤΙΚΑ δικαστήρια ;Γιατί δίνης το χαρακτηρισμό ¨μόνο¨ στη 2μηνη καταδίκη αφού ¨αποδείχθηκε ¨η αθωότητα σου ; ΔΕΝ υπάρχει καταδίκη βάση ΑΓΡΑΦΟΥ νόμου. Τελικά η δικαιοσύνη βάση των ισχύων νομών σε δικαίωσε! Το μακροχρόνιο αυτών των υποθέσεων έχει σχέση με την πλήθος τους και όχι με νομικά κενά-παράθυρα και υφίσταται σε όλα τα κράτη και όχι μόνο στην Ελλάδα.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-08-2009, 09:39
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε VILLY ,το ότι εμπλεκόμενος σε θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα οδηγήθηκες στην δικαιοσύνη είναι σωστό ,γιατί διαφορετικά ποιος θα εξετάσει τις συνθήκες ......
............ Τελικά η δικαιοσύνη βάση των ισχύων νομών σε δικαίωσε! Το μακροχρόνιο αυτών των υποθέσεων έχει σχέση με την πλήθος τους και όχι με νομικά κενά-παράθυρα και υφίσταται σε όλα τα κράτη και όχι μόνο στην Ελλάδα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.

1)Όταν αναφέρομαι στο ότι δε πρόλαβα να πατήσω το πόδι στο φρένο, κυριολεκτώ. Δε πρόλαβα να κάνω τη κίνηση για να σώσω τον άνθρωπο. Βέβαια το πόδι τελικά σαφώς και πήγε στο φρένο (αντανακλαστικά) αλλά είχα ήδη τον μακαρίτη κάτω από το jeep μου, μαζί με το μικρό μηχανάκι του.
Η Τ.Ο.Τ.Α. έσπευσε επί τόπου και διενήργησε εξονυχιστικό έλεγχο και αφού κατέγραψε τα στοιχεία του ατυχήματος, η έκθεση και το πόρισμα της ΤΟΤΑ ήταν τόσο εις βάρος του μακαρίτη και τόσο υπέρ εμού που ο δικηγόρος μου (πολύπειρος σε αυτά) δεν έχει ξανασυναντήσει τόσο ξεκάθαρη υπόθεση όπως μου είπε τότε.

2)Το "μόνο" για τους 2 μήνες της καταδίκης, το συμπεριέλαβα διότι όποιος γνωρίζει από αυτά (εγώ τα έμαθα ως εμπλεκόμενος πλέον), 2 μήνες για θάνατο εξ αμελείας είναι το ελάχιστο της ποινής μιας και ουδέποτε έχει αθωωθεί παντελώς κανείς. Έστω και για τη ψυχική οδύνη των συγγενών, ο πρόεδρος επιδικάζει ένα ελάχιστο.

3)Ο άγραφος νόμος που αμφισβητείς, όντως υπάρχει. Οι δικαστές λένε ότι πρέπει πάντα νάχουμε το νου μας στους τυφλούς και στους τρελούς. Αυτό ειπώθηκε άλλωστε και όταν έγινε η ανάγνωση της ποινής. Βάσει αυτού κανείς δεν είναι 100% αθώος αλλά δεν μας εξηγούν όμως πως θα αποφύγουμε ένα τρελό ή τυφλό που πέφτει στο καπό του αμαξιού μας ενώ αυτό κινείται με 70 χλμ την ώρα. Όπως έγραψα και το προηγούμενο ποστ ούτε η NASA μπορεί να βρει τέτοιο σύστημα ακαριαίας αντιμετώπισης!

4)Την πρωτόδικη απόφαση δεν την άφησα. Όταν βγαίνει η απόφαση στο πρωτοδικείο ο εναγόμενος έχει το δικαίωμα να ασκήσει την έφεση.
Εγώ θεωρώντας ότι έλαβα το κατώτατο της ποινής με δεδομένο ότι ουδείς (όπως είπαμε και πριν) αθωώνεται πλήρως, δεν άσκησα έφεση. Απλό!
Ο γιος όμως του θανούντα (ρεμάλι) αφού θυμήθηκε μετά από κάποια χρόνια ότι υπάρχει τρόπος να τα κονομήσει (εκμεταλλευόμενος το θάνατο του ίδιου του πατέρα) και αφού παροτρύνθηκε από τον "αετονύχη" δικηγόρο που τσέπωσε στο ακέραιο τελικά τη παχιά αμοιβή του ξεκίνησε το αστικό δικαστήριο 1 βδομάδα προ της λήξεως της προθεσμίας τους.
Βλέπεις ο δικηγόρος του τσέπωσε κάποιες χιλιάδες ευρώ αφού κατάφερε να πείσει το βλάκα το γιο να το φτάσουν έως τον Άρειο Πάγο. Μόνο τα παράβολα του Αρείου πάγου αν θυμάμαι καλά ξεπερνούν τα 2000 ευρώ.
Το κακό είναι ότι σε αυτή την κατρακύλα των οικονομικών αμοιβών για δικηγόρους μπήκα δυστυχώς και εγώ αφού έπρεπε να πληρώνω τα ίδια και στο δικό μου. Με αθώωση 100 % σε Εφετείο και Άρειο Πάγο (εκεί στα αστικά δεν άφαγα ούτε μια ημέρα ποινής, ούτε ένα ευρώ αποζημίωσης) μου υπεδείχθη να διεκδικήσω εις το ακέραιο τις αμοιβές που πλήρωσα εγώ, από το συκοφάντη αντίδικό μου (γιο), πράγμα που και πάλι αρνήθηκα σεβόμενος μνήμες, ήθη και αξίες!
Η μαμακία για το βλάκα το γιό είναι ότι προσπάθησα να έρθω σε συνενόηση μαζί του ούτως ώστε να τον βοηθήσω εγώ προσωπικά (συνεναίσω) να πάρει κάποιο καλό ποσό από την ασφαλιστική μου, αλλά ο τυπάκος γύρευε τον άμεσο πλουτισμό και πήγε για τα πολλά. Πήγε βέβαια για μαλί και βγήκε ... εντελώς κουρεμένος, αφού όπως προανέφερα και τα 2 δικαστήρια δεν μου επιδίκασαν ούτε ένα ευρωσέντ!!!

Last edited by VILLY; 04-08-2009 at 09:47.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 γκολ που δε χανονται με τιποτα... georgekostas Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 11 17-06-2009 13:39
Άμα δε σε λένε **************!!! vtheo Διάφορα 12 28-02-2009 20:29
Τι άλλο θα ακούσουμε? Μα δε ντρέπονται...? VILLY Ελλάδα 17 26-02-2009 17:57
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : Kανεις δε θα σε θυμαται για τις κρυφες σου σκεψεις... skippybi Πολιτισμός 2 30-01-2009 19:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:20.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!