GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Κοινωνική ευαισθησία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Έχει ο Ελληνικό νόμος κενά ή όχι
Ναι, έχει 19 100.00%
Οχι, δεν έχει 0 0%
Ψήφισαν: 19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 04-08-2009, 10:42
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

κακως δε διεκδικησες τουλαχιστον τα χρηματα που εβαλες!επισης επρεπε να τον γραψεις στα αρχ..ια σου !αυτα!μη σου πω να του τραβαγες μια αγωγη για ψυχικη οδυνη!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 04-08-2009, 13:34
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη όπως τα περιγράφεις φυσικά και δεν φταις αλλά:

1. Να υποθέσω ότι δεν κινήθηκες καθόλου εξαρχής το 1995 έναντι των αντιδίκων ή της πρωτόδικης απόφασης (όπως θα κάναμε οι περισσότεροι) και γιαυτό ήσουν τόσα χρόνια "εκθετος" στην βουλιμία των συγγενών. Ο νόμος άφησε το κενό σε περίπτωση που βρισκόταν κάτι άλλο στην πορεία να σε επιβαρύνει.
2. Οι νόμοι θεσπίζονται από νομικούς, ψηφίζονται από νομικούς και εφαρμόζονται από νομικούς (δικολάβους) άρα όπως καταλαβαίνεις για το ψωμάκι τους δουλευουν οι άνθρωποι όσο μεγάλο και εάν είναι αυτό.
3. Η ψυχική σου οδήνη μπορεί πολλές φορές να σε καταστρέψει εάν την μεταφέρεις και την μετατρέψεις σε πόνο δικό σου ή της οικογένειάς σου και γιαυτό πρέπει να αφήσεις πολλές φορές τους νόμους της φυσικής να κάνουν την δουλιά τους (δράση - αντίδραση) .
4. Τις υλικές ζημιές τις δικές σου ποιός τις πλήρωσε? Δεν περιμένω απάντηση από τα γραφόμενα σου κατάλαβα πως το έκανες εσύ (βλέπε 1 και 3).
5. Οι νόμοι δεν έχουν κενά έχουν παράθυρα μικρά ή μεγάλα γιατί εάν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα υπήρχε και δικαστικό σύστημα και όλοι αυτοί που ζουν από αυτό αλλά και οι ίδιοι οι νόμοι θα ήταν απολύτως απόλυτοι πράγμα που δεν θα το θέλαμε.
6. Δεν είμαι νομικός. (ακούω όμως τον Νομικό )

Συμφωνώ
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 04-08-2009, 15:36
pepax66 Ο/Η pepax66 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νίκαια
Μoto: ΘΥΜΑ ΚΡΙΣΗΣ
Μηνύματα: 2,021
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από VILLY Εμφάνιση μηνυμάτων
3)Ο άγραφος νόμος που αμφισβητείς, όντως υπάρχει.
Φίλε Βασίλη όχι μόνο άγραφος νόμος υπάρχει αλλά και εθιμικό δίκαιο και αρκετά άλλα πράγματα που δεν υπάρχουν στο ποινικό κώδικα ή στην δικονομία παρά μόνο σε παραδείγματα όπως για μια μπαλωθιά στην Κρήτη δεν θα σε δικάσουν με τον ίδιο τρόπο για μια μπαλωθιά στον Πειραιά! Το πλημμέλημα που διέπραξες αφού αποδείχθηκε ότι ήταν αυτό (φόνος εξ αμελείας) έχει ανώτερα και κατώτερα όρια ποινής και το γεγονός ότι ορίσθηκε κάποιο από αυτά σημαίνει ότι καταδικάσθηκες και δεν αθωώθηκες. Το γεγονός ότι υπήρχε συνέχεια στα αστικά αποδεικνύει ότι υπήρχε καταδικαστική απόφαση εναντίον σου την οποία αμέλησες. Την μνήμη του μακαρίτη μόνο εσύ τίμησες και μπράβο σου αλλά τώρα που την σπείλωσε ο γυιός του πως νιώθεις?

Reply With Quote
  #14  
Παλιό 04-08-2009, 17:25
VILLY Ο/Η VILLY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Varadero XL1000V '07
Μηνύματα: 548
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη ................
Την μνήμη του μακαρίτη μόνο εσύ τίμησες και μπράβο σου αλλά τώρα που την σπείλωσε ο γυιός του πως νιώθεις?


Αηδία!!! τι άλλο;
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 09-08-2009, 15:51
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Το ¨μόνο¨ δεν το εννοούσα νομικά αλλά πως το δέχθηκες και δεν πήγες εφετείο θεωρώντας αδύνατη την αθώωση(λάθος). Στις περισσότερες περιπτώσεις πρωτόδικα τρως μια ποινή για να δουλέψει το σύστημα (ξέρεις τι πλάκα έχει να βλέπεις δικηγόρους να ζητούν από το δικαστή μεγαλύτεροι ποινή από αυτή που μόλις ανακοίνωσε για να είναι εφέσιμη! Σωστά πράττουν βέβαια). Αυτά που πέρασες είναι ένα μάθημα για όλους ώστε να μην αφήνουν εκκρεμής υποθέσεις και εμπιστεύονται προφορικές διαβεβαιώσεις του στιλ ¨δε θέλω τίποτα¨ .Όταν γράφετε μια ποινή πάντα συνοδεύεται από το άρθρο του Π.Κ.(π.χ. 5μηνες φυλακή και 2000 χρηματικό πρόστιμο για 361 Π.Κ.) δεν μπορεί να γραφτεί ποινή για άγραφο νόμο, εάν το αδίκημα δεν προβλέπετε ο παραβάτης αθωώνετε(π.χ. η ανάπτυξη του διαδικτυου έφερε αδικήματα που άργησε να ενσωματώσει η δικονομία). Τα ελαφρυντικά είναι άλλο πράγμα.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 23-08-2009, 12:26
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Περαστικά κι' αγύριστα φίλε Βασίλη!
Τίποτε άλλο...
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 24-08-2009, 09:19
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Ας σας πω λοιπόν και γω την δική μου ιστορία που εμπίπτει στην κατηγορία αυτή της τρέλλας. Ηταν 1995 Μάιος, 22 του μήνα μια μέρα μετά την γιορτή μου και ήμουνα με άδεια στην Αθήνα, απο το στρατό που υπηρετούσα στην Χιο ως έφεδρος λοχίας.

Κάθοδος της Μεσογείων, περίπου 10 το πρωί οδηγώ ενα TENERE 600 γαλάζιο που χα τότε και βρίσκομαι στην μεσαία λωρίδα σε φανάρι πρίν το κεντρικό φανάρι του Χολαργού (που στρίβει αριστερά στον διπλό δρόμο που ανηφορίζει μέχρι μια εκκλησία κ.λ.π.)

Μου ανόιγει πράσινο και ξεκινάω , έχοντας πίσω δεξιά μου 2-3 αυτοκίνητα και αριστερά αλλα δυο και ενα παλικάρι με ενα ΧΤ.

Λογικά φεύγω απο το φανάρι προπορευόμενος με τους υπόλοιπους να με ακολουθούν σε κοντινή απόσταση. Χωρίς ιδιάιτερη επιτάχυνση, κάνοντας νορμαλ αλλαγές.

Φτάνοντας κάποια μέτρα πρίν το επόμενο φανάρι υπάρχει στην μέση του οδοστρώματος κυρία ηλικίας περίπου 65 ετών, με την τσάντα της, η οποία κινείται (ενώ υπάρχει κόκκινο για τους πεζούς και πράσινο για την κυκλοφορία στην οποία βρισκόμουνα) απο το μέσο της οδού (διαχωριστική νησίδα της Μεσογείων, πρόςτην απέναντι πλευρά , την δεξιά της Μεσογείων όπως κατεβαίνουμε). Όταν την βλέπω είναι στην δική μου νοητή ευθεία και κινείται πρός τα δεξιά , πρός το πεζοδρόμιο. φτάνοντας σχετικά κοντά της και προκειμένου να μην την αγχώσω κόβω ταχύτητα (κάτι το οποίο αποδείχτηκε τομεγαλύτεροσφάλμα μου ).

Η κυρία βέβαια διέσχιζε την οδό μην έχοντας ελέγξει την κυκλοφορία που κατέβαινε την Μεσογείων. ότανέχει περάσει απο την νοητή ευθεία μου και είναι στα δεξιά μου , αποφασίζει να κοιτάξει πρός τα πάνω, και βλέπει τα αυτοκίνητα που κινούνται, πίσω και δεξιά μου καιπανικόβλητη αρχίζει να πισωπατάει και να επιστρέφει πρός το μέρος μου. Βλέποντάς την, ελέγχω καθρέφτη για να κάνω αριστερά αλλά υπήρχε αυτοκίνητο. Μοιραία έπεσε πάνω μου στο δεξί μέρος της μηχανής, την πέταξα κάποια μέτρα παραπέρα, εγώ έπεσα η μηχανή έπαθε σοβαρές ζημιές απο την κουτρουβάλα (σπασμένα κάρτερ, τιμόνια, ψαλίδια κ.λ.π.). όλα αυτά σε κλάσματα δευτερολέπτου όπως γίνεται κατανοητό .

Η κυρία ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα παρά κακώσεις στα πλευρά και εγώ διάφορες κακώσεις χωρίς όμως σπασίματα (λόγω εμπειρίας απο το τζούντο ενστικτωδώς έπεσα αρκετά τεχνικά ).

Μαζεύω μες τα αίματα την μηχανή όπως όπως σε μια γωνιά,με βοηθάει και το παλλικάρι απο το ΧΤ, μου δίνει και το τηλέφωνό του, σε περίπτωση που το χρειαστώ για δίκη και λοιπά,καλή του ώρα.

Στο ασθενοφόρο που μας μετέφερε στο νοσοκομείο και τους δυο, μου λεγε παιδάκι μου τι σούκανα ,που μουνα αφηρημένη και τετοια . Στο νοσοκομείο ήρθε και ο γιός της να με δει και μου ειπε ,έφταιγε η μητέρα μου και λοιπά . Έρχεται αξιωματικός της τροχαίας να πάρει κατάθεση και όταν με ρωτάει αριθμό δελτίου ταυτότητας(όχι να την δείξω να του τον πω), ο ηλίθιος ειλικρινής του λέω "υπηρετώ την θητεία μου, σε εκείνη την ,μονάδα κ.λ.π. ".

Τον βλεπω που σκοτεινιάζει και καταλαβαίνω ότι έκανα ..μακακία.

Δίνω κατάθεση και επιστρέφω σπίτι και λοιπά.

Γυρνάω στην μονάδα μου και κανα δυο μήνες μετά σκάει μύτη φάκελλος προανάκρισης για Στρατοδικείο, επειδή η κυρία "η αφηρημένη", "που εκείνη έφταιγε" πήγε στην αστυνομία δασκαλεμένη απο κάποιον και μού κανε μύνηση, προσδοκώντας κάποια οφέλη.

Ευτυχώς και επειδή είχα άριστη σχέση με τον διοικητή της μονάδας, και αφού του εξήγησα ακριβώς το συμβάν, μου πρότεινε να καθυστερήσει με δική του ευθύνη την προανάκριση και να κάνει την αποστολή του φακέλλου, λίγο πρίν απολυθώ ώστε όταν θα πήγαινα Στρατοδικείο, να μην υπηρετούσα πλέον και να μην έκανα επιπλέον θητεία και λοιπά. Πράγματι έτσι και έγινε .

Ένα χρόνο μετά, αφότου απολύθηκα μούρχεται κλήση για στρατοδικείο.

Πηγαίνω στο στρατοδικείο, με δικηγόρο , έχοντας καλέσει το παλλικάρι με το ΧΤ για μάρτυρα, με έκθεση της τροχαίας που ανέφερε την προσπάθειά μουνα φρενάρω (βάση σημαδιών στο οδόστρωμα κ.λ.π.)

Αφού καταθέτω αναλυτικά το περιστατικό , καταθέτει ο μάρτυρας, καταθέτει και η εν λόγω κυρία. Η οποία δεν θυμόταν αν ήταν κόκκινο ή πράσινο για τους πεζούς όταν πέρασε το δρόμο, δεν θυμόταν ότι έπεσε πάνω μου , δεν θυμόταν αν έσπασε τίποτα ή αν χτύπησε σοβαρά, το μονο που θυμόταν ήταν ότι πόνεσε και ότι έπρεπε να τιμωρηθώ επειδή οδηγούσα μηχανή .

Ο πρόεδρος της έκανε διάφορες ερωτήσεις αλλά οι απαντήσεις ήταν παραληρηματικού τύπου και ασυνάρτητες οπότε εγκατέλειψε. Ο δε εισαγγελέας ενας νεαρός τύπου νέρντ, την συμπονούσε εντελώς και την καθοδηγούσε κανονικά με την μέθοδο της ερωταπάντησης που και τις δυο τις έκανε εκείνος.

Τέλος πάντων τελειώνει η διαδικασία και συνέρχεται το δικαστήριο να αποφασίσει .
Επανέρχονται λοιπόν και ο "φίλος μου " ο εισαγγελέας με καλεί στο εδώλειο και με ρωτάει . "Πόσα κυβικά ήταν η μηχανή που οδηγούσατε κύριε ?" "600" του απαντάω απορημένος . "Αλλά τι σχέση έχει αυτό συνεχίζω ?" ¨" Πως δεν έχει κύριε μου λέει ξαφνικά εξοργισμένος, αν οδηγούσατε μικρότερη μηχανή θα τρέχατε λιγότερο και δεν θα χτυπούσατε την κυρία, όλες οι μεγάλες μηχανές τρέχουν σαν τρελλές" και με αφήνει κάγκελο !

χάνω τη λαλιά μου

Απόφαση και αιτιολογία του πρόέδρου ?

Παρότι είναι εμφανές απο τις καταθέσεις και τα στοιχεία, ότι ο οδηγός δεν έφταιγε, παρότι απο την κατάθεση της κυρίας δεν προκύπτει ευθύνη του οδηγού, παρότι δεν υπηρξε ουσιαστικός τραυματισμός,επειδή η κυρία ήταν πεζή , πάρε 2 μήνες φυλάκιση με αναστολή μετά απο την πρόταση και την επιμονή του κυρίου εισαγγελέα !

τα υπόλοιπα τα ξέρετε και πληρώνεις και είσαι δαρμένος και αισθάνεσαι ο πιο μ@λ@κας του κόσμου .

Κατά τα άλλα πρέπει να έχω εμπιστοσύνη στους θεσμούς. Σημειώστε ότι οδηγώ απο τα 13 (παπί κ.λ.π.) και είμαι 40 , και δεν έχω εμπλακεί σε άλλο ατύχημα, ούτε έχω προκαλέσει επίσης .

Η κρίση και η κριτική σε εσάς


Υ.Γ. Το παλικάρι με το ΧΤ με παρηγόρησε λέγοντας μου ότι πρίν λίγα χρόνια , βράδυ έξω απο το Δαφνί, απο κλαδί δέντρου είχε πέσει μπροστά στην μηχανή του ψυχοπαθής τον οποίο και σκότωσε , και τραβιόταν 8 χρόνια . Και γι αυτό έσπευσε να με συνδράμει και να μου δώσει τηλέφωνο για δικαστήρια και λοιπά .
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 24-08-2009, 09:50
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Ελλαδιστάν φίλτατε Κώστα, καταλαβαίνω την οποιαδήποτε αγανάκτηση σου....!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 24-08-2009, 09:59
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

ειναι να κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο!!!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 24-08-2009, 10:00
Major_Goose Ο/Η Major_Goose βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: AGIA PARASKEYH - ATHENS - GREECE
Μoto: R 1150 GS ADVE
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή Απάντηση: Φταις η δε φταις?

Δεν ξέρω ρε φίλε αν είναι μόνο στην Ελλάδα αυτά ή και σε άλλα μέρη αλλά αισθάνομαι πολύ βλάκας με τέτοια περιστατικά . Αλλά φαντάζομαι c est la vie οπότε.....
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, f800, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gs800, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 γκολ που δε χανονται με τιποτα... georgekostas Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 11 17-06-2009 13:39
Άμα δε σε λένε **************!!! vtheo Διάφορα 12 28-02-2009 20:29
Τι άλλο θα ακούσουμε? Μα δε ντρέπονται...? VILLY Ελλάδα 17 26-02-2009 17:57
Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : Kανεις δε θα σε θυμαται για τις κρυφες σου σκεψεις... skippybi Πολιτισμός 2 30-01-2009 19:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:26.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!