GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 20-05-2009, 18:29
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty Εμφάνιση μηνυμάτων
μοτοσυκλέτα=ελευθερια

ο καθένας απο εμας μπορει αυτό να το μεταφράσει όπως αυτός θέλει!!!!
μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν στις στροφες μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν σε ποτάμια μερικοι γουστάρουν να μπάινουν στο κέντρο...

τωρα αν τα gs ειναι για χωμα η οχι η αποψη μου ειναι οτι πανε οπου τα πας
χωρίς προβλήματα(συνηθος)

τωρα τι να πω οτι όπου είχα παει με τα καθαρα που ειχα εχω παει και με το adve....απλα τωρα με το adve χαζευω και λιγο την φύση ενω παλία με τα καθαρα ημουν με την ταυτότητα στο στόμα χαχαχα!!!

οσο για τις ζημιές εμενα προσωπικά δεν μου έχει βγάλει τιποτα εκτός απο τα προστατευτικα στα καπάκια που εχω πέσει μερικ΄ς φορές αλλα για αυτο ειναι εκει για να φανε το ζορισμα

αλλα υπάρχουν και μερικοι αναβάτες που δεν θέλουν το μηχανάκι τους που το εχουν πληρώσει χρυσάφι να το ζορίζουν στο χώμα και καλά κάνουν γιατι αν παθει κατι θα ξενερώσουν για κανενα χρόνο!!!

ειναι όπως το βλέπει κανεις παίδες μερικοι βλέπουν ωραία την μηχανή τους πλθμένη μερικοι την βλέπουν ωραία λασπωμένη

Νεκτάριε δεν πήρες Βαραντέρο????

Δαναε καλα κανεις οτι και αν κανεις για να περνας καλα με φιλους και να ξεφεύγεις απο την καθημερινότητα που μας τρωει !!!!

λοιπον για τους χωματινους φίλους εβγαλα διαδρομη κολωνακι - γλυφαδα απο χωμα

να ειμαστε ολοι καλα και να περναμε καλα με αυτο που κανουμε αντε καλο μας καλοκαιρι & ραντεβου στις εθνικές!!!!!!
Ωραια τα ειπε ο ανθρωπος...και επειδη ειμαι νοεοσυλλεκτος στο χωμα και πολλα ακουστηκαν για τα καπακια, ποσο κοστιζουν τελικα?Τι λυσεις εχουμε αντιμετωπιζωντας τετοια βλαβη στο βουνο?
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 20-05-2009, 19:01
Akis Ο/Η Akis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Για να βαλω λιγο τα πραγματα στην θεση τους...

Τα GS και μπορουν και πανε χωμα κλπ...κλπ...

οπως ειπα εχω GS 22 χρονια 4 διαφορετικα μοντελα.

Εντουρο επισεις κανω χρονια με διαφορα μοτο, και ακομα κανω οσο αντεχω.

Αλλα .....

ο ιδανικος τροπος χρησης τους δεν ειναι αυτος.
ειναι οι εκδρομες στην φυση, οπου εαν χρειαστει θα περασεις το ποταμακι, την κροκαλα, το διασελο.....για αυτην την δουλεια ειναι τελεια μοτο τα μεγαλα 1000αρια και το GS(εως 1150) σιγουρα το καλυτερο μαζι με το ΚΤΜ.
Βαρκαδερο και λοιπα απλα δεν κανουν για διαφορους λογους...

Για φουλ γκαζια, αλογα, αλματα και αλλα "αστεια" που βλεπω σε διαφορα φορουμς,
τα θεωρω καταλοιπα κομπλεξ των αναβατων τους...που καπου καποτε ηθελαν να τα κανουν (στα 18 τους.....) και πραγματικα τα θεωρω ανουσια....
Μπορει δεν μπορει η μοτο-λιγη σημασια εχει...υπαρχει λογος;κανενας...

Αυτα τα ολιγα για να ξεκαθαρισω την θεση μου σαν Ακης και σαν κατοχος GS.

Δεν εχω σκοπο να διαφωνισω "εντονα" με κανεναν αλλα προ 15 ετιας ετρεχα και στο πανελληνιο και ολο και κατι θα ξερω και εγω....δεν μπορει....

καλο βραδυ σε ολους.
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 20-05-2009, 21:10
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasmats Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια τα ειπε ο ανθρωπος...και επειδη ειμαι νοεοσυλλεκτος στο χωμα και πολλα ακουστηκαν για τα καπακια, ποσο κοστιζουν τελικα?Τι λυσεις εχουμε αντιμετωπιζωντας τετοια βλαβη στο βουνο?
Τα καπακια κοστιζουν περιπου 100ευρω το ενα.
Οι λυσεις που εχεις ειναι τρεις:
1.Βαζεις προστατευτικα σκαφακια κυλινδρων ειτε μαμησια, ειτε τουρατεκ.
2.Βαζεις καγκελα προστασιας κυλινδρων.
3.Αγοραζεις δυο λαστιχενιες προστατευτικες καποτες (50ευρω περιπου η μια), τις ,οποιες οταν απο πτωση ραγισει το καπακι, τις κουμπωνεις πανω σ αυτο και μπορεις να κινηθεις χωρις να εχεις διαρροη λαδιων. Ετσι μπορεις τουλαχιστον κατεβεις απο του βουνο.

Η αλλη λυση ειναι κολλα δυο συστατικων. Μπαλωνεις το καπακι προχειρα, συμπληρωνεις λιγο λαδι (πρεπει να εχεις στο βουνο λιγο) και εισαι οκ.
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 21-05-2009, 01:52
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα καπακια κοστιζουν περιπου 100ευρω το ενα.
Οι λυσεις που εχεις ειναι τρεις:
1.Βαζεις προστατευτικα σκαφακια κυλινδρων ειτε μαμησια, ειτε τουρατεκ.
2.Βαζεις καγκελα προστασιας κυλινδρων.
3.Αγοραζεις δυο λαστιχενιες προστατευτικες καποτες (50ευρω περιπου η μια), τις ,οποιες οταν απο πτωση ραγισει το καπακι, τις κουμπωνεις πανω σ αυτο και μπορεις να κινηθεις χωρις να εχεις διαρροη λαδιων. Ετσι μπορεις τουλαχιστον κατεβεις απο του βουνο.

Η αλλη λυση ειναι κολλα δυο συστατικων. Μπαλωνεις το καπακι προχειρα, συμπληρωνεις λιγο λαδι (πρεπει να εχεις στο βουνο λιγο) και εισαι οκ.
Σαφεστατος!Ευχαριστω πολυ
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 21-05-2009, 13:43
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Akis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να βαλω λιγο τα πραγματα στην θεση τους...

Τα GS και μπορουν και πανε χωμα κλπ...κλπ...

................................................................................................
Για φουλ γκαζια, αλογα, αλματα και αλλα "αστεια" που βλεπω σε διαφορα φορουμς,
τα θεωρω καταλοιπα κομπλεξ των αναβατων τους...που καπου καποτε ηθελαν να τα κανουν (στα 18 τους.....) και πραγματικα τα θεωρω ανουσια....
...................................................................................................
Αυτα τα ολιγα για να ξεκαθαρισω την θεση μου σαν Ακης και σαν κατοχος GS.

Δεν εχω σκοπο να διαφωνισω "εντονα" με κανεναν αλλα προ 15 ετιας ετρεχα και στο πανελληνιο και ολο και κατι θα ξερω και εγω....δεν μπορει....

καλο βραδυ σε ολους.
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 21-05-2009, 13:44
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!
γιατι κανεις χαρακτηρισμους?τον ειπες χριστιανο τον ανθρωπο!!!
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 21-05-2009, 13:47
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι κανεις χαρακτηρισμους?τον ειπες χριστιανο τον ανθρωπο!!!
Έχε χάρη που γιορτάζεις σήμερα....
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 21-05-2009, 16:44
Akis Ο/Η Akis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Peristeri
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!

Γιατι οχι....αυτη ειναι η γνωμη μου....
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 22-05-2009, 17:37
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Πωπω ξέφυγε τελείως το τόπικ.....

Καταρχάς Δαναέ μέσα στα τιμόνια πρώτα απο όλους έπρεπε να βάλεις τον Ιταλό...όλοι οι άλλοι έρχονται μετα...!!!

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με τις μηχανές του κ τέλος!!!

Πέσατε όλοι να φάτε τον ΝΕΚ21...χωρίς να τον ξέρω προσωπικά....δεν μου φάνηκε να είπε κάτι τραγικό.....χιούμορ έκανε ο άνθρωπος κ τέλος....!!!

Αυτό που δεν μαρέσει να βλέπω σε τόπικσ...είναι όταν κάποιοι επειδή έχουν διαφορετική άποψη απο τους άλλους προσπαθούν να τη επιβάλλουν με το έτσι θέλω......ε αυτό δε γίνεται ρε πέδες έλεος...!!!!

Ο καθένας απο εμάς έχει τη μοτοσυκλέτα του κ τη χαίρεται με όποιο τρόπο θέλει......!!! κανένας δεν μπορεί να επιβάλλει και να λέει ότι η άποψη μου είναι σωστή και η δικιά σου είναι λάθος.......ΟΧΙ φίλε μου εγώ αυτό πιστεύω και δεν θα μου το αλλάξεις....σε ακούω...σέβομαι την άποψη σου αλλά δεν την υιοθετώ και τέλος!!!
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 22-05-2009, 19:39
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: ENDURO Βολτα με απροοπτα

Ιταλε δεν ειπε κανενας το αντιθετο. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει με την μηχανη του.
Στην αρχη απλα αναφεραμε οτι κανει λαθος οτι τα GS δεν πανε χωμα, γιατι πολυ απλα πανε.
Καποιοι μπερδεψαν την απλη βολτα με τα gs (αυτην που κανουμε εμεις) στο βουνο με το αγωνιστικο enduro.
Το αποκορυφωμα βεβαια ηταν που καποιοι εμφανισαν κατι φωτογραφιες με τρακτερ. Αυτο για πολλους θεωρηθηκε, και ετσι ειναι, προσβλητικο.
Απο εκει ξεκινησε η εντονη αντιπαραθεση και οχι απο την αποψη του καθενος για το πως θελει και γουσταρει να χρησιμοποιει την μηχανη του.
Reply With Quote
Απάντηση

Tags
1100, 1150, 1200, bmw, bmw gs moto, bmw moto, bmw moto gs, bmwmoto, forum, forumgs, gs 1150, gs forum, gs moto bmw, gs_gs, gs1100, gsbmw, gsbmwmoto, gsforum, gsmoto, moto, moto bmw, motobmw


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 19:45
Enduro Training απο την Moto Adventures. Προσφορά για τα μέλη του GS Forum. SpanosNikos GS Forum - Road & Enduro Training 169 11-06-2009 14:43
Μόνο 75 μοτοσυκλέτες ΚΤΜ 950 Super Enduro ;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Άλλες εταιρίες 17 24-03-2009 07:59
Γιατί τα enduro κρανη; arisxios Κράνη 16 05-03-2009 19:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:31.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!