GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Αθλητισμός

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-04-2013, 11:10
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή η πτωση της ΑΕΚ

θα το ζησουμε και αυτο οπως ειπε ενας καλος φιλος η ΑΕΚ μας στη Β εθνικη
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-04-2013, 11:55
alekni Ο/Η alekni βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

εχτες στο γηπεδο ειδα κοσμο να κλαιει....οχι απο δακρυγονα
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-04-2013, 12:12
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Φοβάμαι φιλαρακι μου ότι μπορεί να δεις την ΑΕΚ και στην 4η εθνική ,για σκέψου λιγάκι
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-04-2013, 12:48
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Δεν το περίμενα αυτο...πραγματικα,που έπεσε Θεέ μου,που ηταν και πως την κατάντησαν


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-04-2013, 12:50
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι φιλαρακι μου ότι μπορεί να δεις την ΑΕΚ και στην 4η εθνική ,για σκέψου λιγάκι
το εχω το εχω
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-04-2013, 13:11
REK Ο/Η REK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: ΚΑΝΤΖΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μoto: BMW GS1200 ADV
Μηνύματα: 3,923
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

εαν και γαύρος..λυπάμαι...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-04-2013, 13:27
Slane Ο/Η Slane βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: BMW F 650 GS TWIN 2010
Μηνύματα: 841
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Κι εγώ αν και Παναθηναϊκός λυπήθηκα πάρα πολύ χθες.
Ομάδα της προσφυγιάς με κόσμο, βαριά φανέλα και ιστορία
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 15-04-2013, 13:33
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Μάλλον δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι σήμερα...

Λουκάς Μπάρλος

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ο Λουκάς Μπάρλος (1920, Θεσσαλονίκη - 1999, Αθήνα) ήταν ένας Έλληνας επιχειρηματίας, ο οποίος έγινε ιδιαίτερα γνωστός για την θητεία του ως o 23ος πρόεδρος στην ΑΕΚ, μεταξύ 1974 και 1981. Θεωρείται από πολλούς, ως ο πιο επιτυχημένος πρόεδρος του συλλόγου όλων των εποχών, λόγω όσων προσέφερε.
Ως έφηβος, υποστήριζε την ομάδα του Άρη και προσπάθησε να ασχοληθεί με τον σύλλογο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, αντίθετα ασχολήθηκε με τα κοινά της ΑΕΚ και αγάπησε την ομάδα, σε σημείο που υποθήκευσε για τα οικονομικά της συμφέροντα, την περιουσία του. Πέθανε στις 20 Οκτωβρίου του 1999, από καρκίνο του πνεύμονα.


Τον Σεπτέμβριο του 1974, έγινε πρόεδρος της ΑΕΚ, μετά από προτροπή της Χούντας, αλλά με κανονικές εκλογές. Η ομάδα είχε να κερδίσει το πρωτάθλημα από το 1971 και αντιμετώπιζε δυσκολίες, με πολλούς πρώην αστέρες της, είτε να αποσύρονται, είτε να αποχωρούν για άλλες ομάδες. Ο Μπάρλος σχεδόν αμέσως μετά την ανάληψη της ομάδας, έδωσε πολλά χρήματα και έφερε τον προπονητή, Φράντισεκ Φάντροκ, αλλά και ποδοσφαιριστές μεγάλης αξίας, όπως ο Χρήστος Αρδίζογλου, Γιώργος Σκρέκης, Γιώργος Δεδές, Βάλτερ Βάγκνερ και Τίμο Ζανλέιτερ. Το 1976, η ομάδα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο, με τις προσθήκες των μεταγενέστερα θρύλων της, του Θωμά Μαύρου, του Τάκη Νικολούδη και του Νίκου Χρηστίδη, ενώ την επόμενη χρονιά, ήρθε και ενίσχυση από το εξωτερικό με τους Ντούσαν Μπάγεβιτς και Μίλτον Βιέρα. Η ομάδα όλων αυτών των αστέρων ηγήθηκε στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, δύο σεζόν συνεχόμενες (1978, 1979), ενώ η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα με σημαντική ευρωπαϊκή διάκριση, φτάνοντας στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.




Την εποχή του Μπάρλου, από την ΑΕΚ πέρασαν και άλλοι δύο σπουδαίοι ποδοσφαιρικοί άνθρωποι (ως προπονητές), οι Τσαϊκόφσκι και Πούσκας, ενώ δόθηκε βάση και στην παραγωγή ταλέντων μέσω των ακαδημιών του συλλόγου. Την δεκαετία του 80' μέσω την βελτιστοποίησης των, αναδείχτηκαν ταλέντα όπως ο Στέλιος Μανωλάς, ο Βαγγέλης Βλάχος και ο Λύσανδρος Γεωργαμλής.


Άλλα έργα

Εκτός από την αγωνιστική αναγέννηση της ομάδας, ο Μπάρλος έγινε ευεργέτης της, και σε θέματα εγκαταστάσεων, αφού επί των ημερών του θεμελιώθηκε το κλειστό γήπεδο μπάσκετ του συλλόγου και η διώροφη "σκεπαστή" εξέδρα στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Παρόλο που μεγάλωσε ως οπαδός του Άρη, αγάπησε τόσο την ΑΕΚ, που δεν δίστασε να υποθηκεύσει την περιουσία του και το σπίτι του, για να την βοηθήσει οικονομικά. Η θητεία του ως πρόεδρος της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε το 1981. Ο ίδιος δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά με τον αθλητισμό μην μπορώντας να προσαρμοστεί και εναρμονιστεί με τις νέες συνθήκες του επαγγελματισμού.


«Δεν ήθελα να πάρω από την ΑΕΚ, μόνο να δώσω ήθελα.
Δεν είμαι επενδυτής εγώ και μάλλον δεν έχω θέση στο σύγχρονο ποδόσφαιρο.
Ευχαριστώ τον Θεό για τις στιγμές που μου χάρισε στην ΑΕΚ.
Aυτή η ομάδα είναι ό,τι σημαντικότερο είχα στην ζωή μου».



Λουκάς Μπάρλος - Βικιπαίδεια


....και πως να μη θυμάσαι με νοσταλγία έναν τέτοιο πρόεδρο, ιδίως όταν αναλογιστείς ποιοί ακολούθησαν....


Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι η ΑΕΚ θα επιστρέψει υγιής και δυνατή κι ευελπιστώ μετά από μερικά χρόνια να μπορώ να πάω τον Κωνσταντίνο στη Νέα Φιλαδέλφεια, διότι με αυτή την αρρωστημένη κατάσταση των τελευταίων χρόνων δε θα πήγαινα με τίποτε το παιδί στο γήπεδο......


Οσο παίζαμε ακόμη στο σπίτι μας πήγαινα πάντα στη σκεπαστή, το θέαμα μέσα στην κερκίδα ήταν τουλάχιστον τραγικό...από κάθε μεριά μας έρχονταν σύννεφα χόρτου....οι περισσότεροι ήταν σε κάποιο άλλο κόσμο.....

Reply With Quote
  #9  
Παλιό 15-04-2013, 14:03
ablithik Ο/Η ablithik βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Ψυρρη Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adv '07
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Χωρις να θελω να δυναμιτισω το κλιμα δεν ειναι το τελος του κοσμου η πτωση αυτη ...
Η καταταση του επαγγελματικου αθλητισμου ειναι το μεγαλο θεμα
Ειλικρινα, θα εριχνα κατηγορια την ομαδα μου εαν εξαφανιζοντουσαν ολοι οι καφροι και οι παρατρεχαμενοι της ΠΑΕ, της ΚΑΕ κλπ.....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-04-2013, 14:42
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: η πτωση της ΑΕΚ

Οι σελιδες της ιστοριας ειναι για να γυρνανε!!!!
Σε τελειωμενες ιστοριες μην καθεστε και μοιρολογειτε!!!!
Η πτωση ειναι γεγονος και οπως ειπε και ενας φιλος μπορει να ειναι και μεγαλυτερη.

Αντι να κοιτατε το χτες συσπειρωθειτε, που εχετε κανει καμια δεκαρια φατριες και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, και κοιταξτε ενωμενοι να δωσετε ωθηση στην ομαδα. Τα μαγαζια γωνια ποτε δεν χανονται... και η ΑΕΚ ειναι ενα τετοιο!!!

Στα δυσκολα φαινεται η αγαπη στην ομαδα!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!