GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 23-11-2012, 13:25
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Καλό είναι όταν μιλάμε για Ασφαλεια....να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές μας
Διαβάζουν φίλοι χωρίς εμπειρία και μπορει να πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας....
Τα φρέσκα ελαστικά....ειναι το καλύτερο μέτρο προστασιας, ιδίως στους ελληνικούς δρομους
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 23-11-2012, 14:21
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Ξεχνάτε έναν σημαντικό παράγοντα....
Χρόνος στον οποίο γίνονται τα χλμ!!! Φυσικά και οι ταχύτητες + το βάρος είναι καθοριστικοί παράγοντες.
Εμένα έβγαλαν τα EXP 20000χλμ σε 10+ κάτι μήνες. Έλιωσαν. Αλλά τα περισσότερα χλμ ήταν σε ταξίδια με ταχύητες 120-150χαω και πάντα 2 κάβαλος και φορτωμένος στο μέγιστο. Τα τωρινά (πάλι EXP ) έχουν 8000χλμ και δεν έχουν χάσει πάνω από 1 χιλιοστό πέλματος. Με αυτή τη χρήση (όχι δικάβαλος) είμαι σχεδόν βέβαιος για αντοχή 25-28000χλμ. Πάντα όμως στο χρόνο άντε στον ενάμιση....
Καθόλου δε με παραξενεύει που ο φίλος από τη Ζαχάρω έβγαλε 28000χλμ.
Στο εξωτερικό δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει λάστιχο μηχανής αυτά τα χιλιόμετρα, γιατί εκεί η άσφαλτος είναι σμυρίγδι!!!!
Στο Ελλάντα με το γυαλί που έχουμε για άσφαλτο, μια χαρά βγαίνουν και αν είναι και σε σύντομο χρόνο, αντέχει και η γόμα.
Σημειωτέον ότι τα EXP εόιναι ίσως τα πιο ανθεκτικά λάστιχα σε χιλιομετρική απόδοση, έτσι?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 23-11-2012, 18:14
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από duzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνενοηση με τον λαστιχα μου και την michelin
Eγω να σε πω την αληθεια σκεφτηκα οτι μαλλον εισαι στο εξωτερικο και θα τα περνουσες εκει...Καλοφορετα και αναμενουμε εντυπωσεις , παρατηρησεις κλπ.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 23-11-2012, 22:05
chrisGSA Ο/Η chrisGSA βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Ανω Κυψελη
Μoto: R1200 GSA
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 23-11-2012, 22:21
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.
Γενικότερα μιλώντας δεν παίζει ρόλο το αν στρίβεις και το πόσο πολύ στρίβεις αλλά πόσο πολύ κάνεις χρήση του φρένου. Αν γενικότερα είσαι γρήγορος οδηγός και στις στροφές "ξύνεις", επιβαρύνεις λιγότερο το ελαστικό από κάποιον άλλο που θέλει να οδηγήσει γρήγορα αλλά δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά πχ είναι γρήγορος στα ισάδια αλλά πριν τη στροφή πέφτει σε πολλά φρένα. Γενικότερα η smooth οδήγηση καταπονεί λιγότερο από την hard. Τώρα στα περί μύθου ηλικίας ελαστικών (το είχαμε ξανακουβεντιάσει και σε παλιότερο θρέντ), η άποψή μου και η γνώμη μου (για να μη μου πει κανείς ότι πήρα κάποιον στο λαιμό μου) είναι ότι αν η μηχανή αποθηκεύεται σωστά σε κλειστό γκαράζ, τα λάστιχα μια χαρά κρατάνε και 6 και 7 χρόνια χωρίς να παρουσιάζουν το φαινόμενο του πολυμερισμού, που είχαν οι παλιότερες γενιές. Και αυτό λόγω των σύγχρονων υλικών που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή τους. Τα δικά μου είναι από το 06 επάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην πρόσφυσή τους. Βέβαια "τελειώνουν" την ζωή τους αλλά όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω φθοράς του πέλματος.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 24-11-2012, 01:35
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

σε περασα...τα Μισελεν της Σουζουκα ηταν του 04
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 24-11-2012, 04:05
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από chrisGSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Bridgestone Battlewing σε GSA με αναβάτη 120 kgr τα πρώτης τοποθέτησης 24000 χλμ
και τα επόμενα έχουν 18500 χλμ μέχρι τώρα και κρατάνε μια χαρά ακόμα και στις βροχές της Τρίτης , βέβαια είμαι λίγο χέστης στις στροφές.Αλλά πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα της ασφάλτου που έχουμε εδώ.
Καλα κανεις και φοβάσαι στις στροφές με τα γλιτσεstone!! Πέρα απο την πλάκα να το προσεχείς αυτο το λάστιχο καλο μεν στην εθνικη με πολλα χλμ αλλά ακατάλληλο για πολλές μέρες στην βρώμικη πόλη, γιατι πιάνει γυαλαδα και γλιστράει ακόμα και σε μετρια άσφαλτο..!

Spam off
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 24-11-2012, 11:25
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικότερα μιλώντας δεν παίζει ρόλο το αν στρίβεις και το πόσο πολύ στρίβεις αλλά πόσο πολύ κάνεις χρήση του φρένου. Αν γενικότερα είσαι γρήγορος οδηγός και στις στροφές "ξύνεις", επιβαρύνεις λιγότερο το ελαστικό από κάποιον άλλο που θέλει να οδηγήσει γρήγορα αλλά δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά πχ είναι γρήγορος στα ισάδια αλλά πριν τη στροφή πέφτει σε πολλά φρένα. Γενικότερα η smooth οδήγηση καταπονεί λιγότερο από την hard. Τώρα στα περί μύθου ηλικίας ελαστικών (το είχαμε ξανακουβεντιάσει και σε παλιότερο θρέντ), η άποψή μου και η γνώμη μου (για να μη μου πει κανείς ότι πήρα κάποιον στο λαιμό μου) είναι ότι αν η μηχανή αποθηκεύεται σωστά σε κλειστό γκαράζ, τα λάστιχα μια χαρά κρατάνε και 6 και 7 χρόνια χωρίς να παρουσιάζουν το φαινόμενο του πολυμερισμού, που είχαν οι παλιότερες γενιές. Και αυτό λόγω των σύγχρονων υλικών που χρησιμοποιούνται στην κατασκευή τους. Τα δικά μου είναι από το 06 επάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα στην πρόσφυσή τους. Βέβαια "τελειώνουν" την ζωή τους αλλά όχι λόγω ηλικίας αλλά λόγω φθοράς του πέλματος.
μπορεις να τα κρατησεις και 15 χρονια αν θελεις...
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 24-11-2012, 14:14
TZANNSPY Ο/Η TZANNSPY βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2012
Περιοχή: ΜΠΡΑΧΑΜΙ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρέσκα ελαστικά....ειναι το καλύτερο μέτρο προστασιας, ιδίως στους ελληνικούς δρομους
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα κανεις και φοβάσαι στις στροφές με τα γλιτσεstone!! Πέρα απο την πλάκα να το προσεχείς αυτο το λάστιχο καλο μεν στην εθνικη με πολλα χλμ αλλά ακατάλληλο για πολλές μέρες στην βρώμικη πόλη, γιατι πιάνει γυαλαδα και γλιστράει ακόμα και σε μετρια άσφαλτο..!

+ 800
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 24-11-2012, 15:37
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να τα κρατησεις και 15 χρονια αν θελεις...
Αν σας έχουν σερβίρει την παραμύθα περί φρεσκαδούρας και την έχετε κάνει ευαγγέλιο, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμαι γνωστό κουλάδι και όσο ακόμα στρίβω (ο Θεός να το κάνει στρίψιμο) και δεν γλιστράω, θα τα έχω πάνω, και προχθές στην Οίτη που μέσα στα σκοτάδια ξαφνικά εμφανίστηκε Ταύρος (ναι καλά ακούσατε, Ταύρος) στη μέση του οδοστρώματος, μια χαρά έντο έκανα και δικάβαλος με τη χοντρή και δεν είπε κιχ. Οπότε όσο ακόμα έχουν ψωμί, πάνω θα είναι.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!