GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Τηλεφωνία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 17-06-2013, 23:17
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Την προηγούμενη Δευτέρα, συγκεκριμένα 14:40 το μεσημέρι παρέλαβα απο κατάστημα cosmote την νέα μου συσκευή κ το συμβόλαιο μου.
Πήγα στο Μαγαζι μου, το άνοιξα κ το έβαλα να φορτίσει μέχρι να κάνω back up το παλιό μου iPhone.
Ολα καλα μέχρι που έβαλα την νέα κάρτα sim κ ενεργοποίησα τη συσκευή.
Ανακάλυψα πως ενα κομμάτι της οθόνης ειναι καμμενο, δε δουλεύει καθόλου.
Είχε περάσει η ώρα 15:30 κ είχα κλείσει το κατάστημα ώστε να το επιστρέψω επι τόπου.
Πήγα το πρωί της 9.
Αρνήθηκαν να μου το αντικαταστήσουν κ το έστειλαν για service κ δεν ξέρουν λένε αν θα μου το καλύψει η εγγύηση γιατι λέει ότι μπορεί να μου έπεσε!
Επικοινώνησα με την εξυπηρετιση πελατών, διαμαρτηριθηκα αλλα άκρη δεν έβγαλα μιας κ μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα κ ότι υπεύθυνος για τις συσκευές ειναι το κατάστημα.
Το κατάστημα αρνήθηκε να μου δώσει άλλο τηλέφωνο με αποτέλεσμα εγω να έχω μείνει χωρίς συσκευή, να έχω δώσει ενα σωρο λεφτα, να έχω δυο χρονια συμβόλαιο, να κινδύνευω να μη με καλύπτει η εγγύηση κ εάν δωθει λύση τελικά, θα έχω στα χέρια μου ενα επισκευασμενο τηλέφωνο, πληρωμένο για καινούργιο.
Εν το μεταξύ είμαι στον αέρα τελείως.
Δεν έχω καμία ενημέρωση επι του θέματος ενώ έχει περάσει μια εβδομάδα.

Κ ερωτώ,τι κάνω τώρα;
Δεν υπάρχει κάτι που να μπορω να κάνω;
Να κινηθώ νομικά σε ποιον;
Στη cosmote η στο κατάστημα; Κ με ποιον τροπο μπορω να δώσω λύση στο πρόβλημα μου;
Έχω αγανακτήσει λέμε.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 17-06-2013, 23:25
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Η δικαιολογία είναι άσχετη, ο/η υπάλληλος εξίσου άσχετος.
Περίμενε την απάντηση του service που αν δεν κάνω λάθος ΔΕΝ είναι από το κατάστημα.....
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-06-2013, 00:09
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Φιλαρακι αν το κινητο δεν εχει σημαδια πτωσης να πας να τους το τριψεις στην μουρη!! εχουν υποχρεωση να το αντικαταστησουν αμεσα εφοσον πηγες την αμεσως επομενη μερα!
Η cosmote την εχει δει καπως τα τελευταια χρονια και θα την πατησει καθως ολο και πιο πολλοι φευγουν...μην το αφησεις ετσι
Θεωρειται ελαττωματικο απο το κουτι του και εχει αμεση αντικατασταση κι οχι service!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-06-2013, 00:48
giorgos_gs Ο/Η giorgos_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ιεραπετρα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,790
Προεπιλογή

Φίλε κατά τη γνώμη μου καταγγελία στη ενωση προστασία καταναλωτών
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-06-2013, 01:27
Lepanto ii Ο/Η Lepanto ii βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Αλιμος
Μoto: Gs1200adv κιτρινο του 13
Μηνύματα: 886
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Αν το αιφονι το παρελαβες σφραγισμένο απ το κατμα δύσκολα θα ξεμπερδεψεις διότι η aple κάνει ποιοτικό έλεγχο κατα τη συσκευασία τον οποίο και βιντεοσκοπει αν ήταν ανοιχτό έπρεπε να το τσεκαρεις
Οσον αφορά τα iPhone εντός εγγύησης πανε Αμερική για αλλαγή και δεν εμπλέκεται καμμια cosmote η vodafon η wind δεν τα επισκευαζει κανεις
Καλη τύχη και καλά ξεμπερδεματα
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-06-2013, 12:11
Djvolis Ο/Η Djvolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2012
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

δυστηχως δυσκολα θα βγαλεις ακρη...πιο πιθανο να στο αλλαξουν θα ηταν αν προλαβαινες την ιδια μερα ανοιχτο το καταστημα ωστε να στο περναγαν ως DOA
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-06-2013, 12:34
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακι αν το κινητο δεν εχει σημαδια πτωσης να πας να τους το τριψεις στην μουρη!! εχουν υποχρεωση να το αντικαταστησουν αμεσα εφοσον πηγες την αμεσως επομενη μερα!
Η cosmote την εχει δει καπως τα τελευταια χρονια και θα την πατησει καθως ολο και πιο πολλοι φευγουν...μην το αφησεις ετσι
Θεωρειται ελαττωματικο απο το κουτι του και εχει αμεση αντικατασταση κι οχι service!
Γιάννη μου κανεις λάθος ,καλο ειναι να είμαστε λίγο /// ωραίοι // και όλα λύνονται πολύ απλά και όμορφα
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-06-2013, 15:02
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με cosmote κ iPhone 5

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την προηγούμενη Δευτέρα, συγκεκριμένα 14:40 το μεσημέρι παρέλαβα απο κατάστημα cosmote την νέα μου συσκευή κ το συμβόλαιο μου.
Πήγα στο Μαγαζι μου, το άνοιξα κ το έβαλα να φορτίσει μέχρι να κάνω back up το παλιό μου iPhone.
Ολα καλα μέχρι που έβαλα την νέα κάρτα sim κ ενεργοποίησα τη συσκευή.
Ανακάλυψα πως ενα κομμάτι της οθόνης ειναι καμμενο, δε δουλεύει καθόλου.
Είχε περάσει η ώρα 15:30 κ είχα κλείσει το κατάστημα ώστε να το επιστρέψω επι τόπου.
Πήγα το πρωί της 9.
Αρνήθηκαν να μου το αντικαταστήσουν κ το έστειλαν για service κ δεν ξέρουν λένε αν θα μου το καλύψει η εγγύηση γιατι λέει ότι μπορεί να μου έπεσε!
Επικοινώνησα με την εξυπηρετιση πελατών, διαμαρτηριθηκα αλλα άκρη δεν έβγαλα μιας κ μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα κ ότι υπεύθυνος για τις συσκευές ειναι το κατάστημα.
Το κατάστημα αρνήθηκε να μου δώσει άλλο τηλέφωνο με αποτέλεσμα εγω να έχω μείνει χωρίς συσκευή, να έχω δώσει ενα σωρο λεφτα, να έχω δυο χρονια συμβόλαιο, να κινδύνευω να μη με καλύπτει η εγγύηση κ εάν δωθει λύση τελικά, θα έχω στα χέρια μου ενα επισκευασμενο τηλέφωνο, πληρωμένο για καινούργιο.
Εν το μεταξύ είμαι στον αέρα τελείως.
Δεν έχω καμία ενημέρωση επι του θέματος ενώ έχει περάσει μια εβδομάδα.

Κ ερωτώ,τι κάνω τώρα;
Δεν υπάρχει κάτι που να μπορω να κάνω;
Να κινηθώ νομικά σε ποιον;
Στη cosmote η στο κατάστημα; Κ με ποιον τροπο μπορω να δώσω λύση στο πρόβλημα μου;
Έχω αγανακτήσει λέμε.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχε συμβεί και σε εμένα ακριβώς το ίδιο (Vodafone αλλά δεν έχει σημασία).
Αφου το φόρτισα, ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου κλήση. Μάταια όμως.
Να μην πολυλογώ, το ενσωματωμένο μικρόφωνο ήταν χαλασμένο.
Όταν συνέδεσα τα handsfree μπορούσε ο συνομιλητής να με ακούσει.
Απαίτησα κι εγώ να μου δώσουν άλλη συσκευή. Δυστυχώς δεν έδιναν άλλη. Ίδια αντιμετώπιση με εσένα.
Τα έστειλαν για service (στην apple) και εκεί διαπίστωσαν ότι το κινητό έχει πρόβλημα.
Ειδοποιούν το κατάστημα (μπορεί και να τους δίνουν άλλη συσκευή εντός εγγύησης, δεν το ξέρω αυτό) και το κατάστημα με τη σειρά του μου έδωσε άλλη συσκευή.
Σημείωση: Η συσκευή που μου έδωσαν ήταν ολοκαίνουργια, απλά είχαν αφαιρέσει την εξωτερική πλαστική ζελατίνα του κουτιού (μάλλον για να μην μπορώ να το πουλήσω για ολοκαίνουργιο, αυτό εικάζω).
Τα παραπάνω συνέβησαν το 2007/8 (αν θυμάμαι καλά).

Δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά είναι γκαντεμιά ότι θα πρέπει να περιμένεις...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-06-2013, 16:40
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από lepanto Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μου κανεις λάθος ,καλο ειναι να είμαστε λίγο /// ωραίοι // και όλα λύνονται πολύ απλά και όμορφα
Φιλαράκι μου καλο όταν σκας 600-700 ευρω μετρητά θα έπρεπε πρώτα απ όλα αυτοί να ειναι " ωραίοι" προς εσένα
Εφόσον βέβαια το προϊόν ειναι ελάττωματικο απο την αρχη...


Sent from my Hand using Fingers
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-06-2013, 17:12
alx_k Ο/Η alx_k βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Βολος
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,774
Προεπιλογή

Υπαρχει και το λεγομενο DOA (dead on arrival) για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες. Συνηθως ειναι σε ισχυ για 5 ημερες απο την αγορα της συσκευης. Ψαξτο αν θες και διεκδικησε νεα συσκευη.

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!