GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Πλοήγηση - Hardware και Software

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 04-12-2013, 00:45
spitiko Ο/Η spitiko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Στα Χανιά της Κρήτης
Μoto: Tiger 07 abs
Μηνύματα: 2,225
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

Κωστα, απο λιγα Αμπερ του φορτιστη στην πριζα της μηχανης 12v σε usb με 500ma ειχα τα ιδια προβληματα στο ιδιο gps Garmin 760 μεχρι που καταφερα και το εκαψα(τροφοδοτικο απο 12v σε μινιusb που εβγαζε περισσοτερη ταση μαλλον ειχα προβλημμα και με την μπαταρια, θελει το λιγοτερο 1 αμπερ τροφοδοτικο.
Εαν χρειαστεις μπαταρια εχω παραγγείλει καινουργια και ειναι στο δρομο και μαλλον θα μου ειναι άχρηστη πλεον. Το gps ειναι απο της καλύτερες επιλογες εδω και 5 χρονια.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 04-12-2013, 01:19
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

O ενας φορτιστης που εχω(για τη μοτοσυκλετα)ειναι καλωδιο USB που συνδεεται με 12V ανταπτορακι το οποιο επανω γραφει 5V-1A.
Ο αλλος φορτιστης ρευματος(τοιχου-wall που λεμε...)που εχω ειναι με καλωδιο ενσωματωμενο στο φορτιστη,ο οποιος γραφει επανω 5V-2.0A.
Και οι δυο φορτιστες ειναι universal.Και στις δυο περιπτωσεις μολις βαζω για φορτιση,σταματα η απεικονιση Χαρτη ή πλοηγηση

Αρα...αφου στα ρευματα ειμαστε οκ ή και παραπανω τού επιθυμητου,μηπως φταιει κατι αλλο;Μηπως δηλαδη τα Garmin θελουν ΜΟΝΟ φορτιστες της Εταιρειας;Μηπως οι φορτιστες Garmin εχουν άλλα καλωδιακια εσωτερικα που επιτρεπουν ταυτοχρονη φορτιση και πλοηγηση;
Μηπως φταιει κατι αλλο;...

Last edited by mAthosalas; 04-12-2013 at 01:23.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 04-12-2013, 01:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spitiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν χρειαστεις μπαταρια εχω παραγγείλει καινουργια και ειναι στο δρομο και μαλλον θα μου ειναι άχρηστη πλεον. Το gps ειναι απο της καλύτερες επιλογες εδω και 5 χρονια.
Κι εγω αυτο το σκεφτηκα...μηπως δηλαδη φταιει η μπαταρια...οπότε ειμαι stand by,αν η μπαταρια αλλαζει ευκολα,τουλαχιστο να την βαλω και να δω αν οντως μετα φορτιζει και πλοηγει ταυτοχρονα,λεμε οτι εφταιγε οντως η μπαταρια που ηταν στα τελευταια της...
Και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 04-12-2013, 02:23
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

ουπς...ως "δια μαγειας" ή με άλλα λόγια με λιγη βοηθεια(αφου ξεστραβωθηκα)στο διαδικτυο...οι φορτιστές που εχω κανουν ταυτοχρονη φορτιση και πλοηγηση μαζι! Εξηγω πώς γινεται αυτο και πιθανον να βοηθησει και άλλους εαν ερθουν στο ιδιο προβλημα.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:
Ενω λοιπον εισαι στην οθονη απεικονισης Χαρτη με ή χωρις πλοηγηση-δεν παιζει ρόλο-και σου βγαλει ενδειξη χαμηλης μπαταριας,εσυ πας και συνδεεις τον φορτιστη σου(12V ή ρευματος)στη συσκευη σου.Αυτο λοιπον,σε καποιες περιπτωσεις(οπως εμενα),αυτοματως περναει σε κατασταση φορτισης και σε βγαζει εξω απο το Χαρτη ή την πλοηγηση.

Η ΛΥΣΗ:
Πριν ακομα συνδεσουμε το φορτιστη μας,βγαινουμε στο ΚεντρικοΜενου τού Garmin,δηλαδη εδω:

oπου θα προσεξατε οτι πανω πανω στη μπάρα,εχει την ενδειξη της μπαταριας...Εδω ακριβως ειναι το tip .
Παμε λοιπον και παταμε συνεχομενα για 10" πανω στην ενδειξη της μπαταριας και μάς βγαζει σε ενα κρυφο-διαγνωστικο Μενου της συσκευης,δηλαδη ακριβως εδω:


Εδω λοιπον-περα των αλλων χρησιμων στοιχειων που βλεπουμε στο μενου αυτο- μπορουμε να συνδεσουμε ΤΩΡΑ το φορτιστή μας και εν συνεχεια να πατησουμε το κουμπακι στην οθονη "Εξοδο" ή "exit" και ΒΟΥΑΛΑ!!!
Πλεον ξαναγυριζει στο Χαρτη ή στην Πλοηγηση ενω ταυτοχρονα φορτιζει κανονικα και τη συσκευη μας.Αυτο συνεχιζεται επ'αοριστον,μεχρι να σβησουμε εμεις εαν θελησουμε τη συσκευη!

Ελπιζω μεσα απο τις ανησυχιες μου,με τη βοηθεια και τη δικη σας,να βοηθησουμε και οποιον αλλο φιλο εχει το ιδιο θεματακι

Last edited by mAthosalas; 04-12-2013 at 02:24.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 04-12-2013, 08:29
Gasgs Ο/Η Gasgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Kifisia
Μoto: R1100 gs kara-Tubano
Μηνύματα: 2,870
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

Κωστα ωραιο το κρυμμένο μενού που βρήκες, αλλα δεν ειναι αυτή η λύση την ωρα που οδηγείς να πρεπει να μπεις και να πατήσεις τη μπαταρια για 11δευτερολεπτα.
Εγω εκτος απο τον φορτιστη τοιχου που εχω γνησιο, ο αυτοκινητου ειναι universal . Αργοτερα θα σου ανεβασω φωτο.
Και κατι αλλο, τι χάρτες εχεις βαλει ?
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 04-12-2013, 12:22
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gasgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κατι αλλο, τι χάρτες εχεις βαλει ?
Aναβαση & Auto drive...
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 04-12-2013, 16:19
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Garmin ...δεν με παει ρε gamoto χαχαχαχαχαχ!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gasgs Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα ωραιο το κρυμμένο μενού που βρήκες, αλλα δεν ειναι αυτή η λύση την ωρα που οδηγείς να πρεπει να μπεις και να πατήσεις τη μπαταρια για 11δευτερολεπτα.
Συμφωνω,εννοειται...μια "προσωρινη"ας πουμε λυση βρεθηκε.Τωρα για το τι ακριβως φταιει και τι πρεπει να κανω...ας βοηθησει καποιος...δεν ξερω τι μπορει να φταιει...
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!