GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 08-11-2010, 10:22
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 08-11-2010, 10:31
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 540cc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...
υπαρχει ανταγωνισμος...k 1300 gt...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 08-11-2010, 10:34
540cc Ο/Η 540cc βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Παλλήνη
Μoto: MG STELVIO
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει ανταγωνισμος...k 1300 gt...
Νομίζω οτι η θέση οδήγησης της 1300 gt θα με κουράζει...
Εξάλου, μου έχει κάνει τρομερό κλικ η rt και επειδή η μηχανή είναι (πρωτίστως για μένα) συναίσθημα και σκέψη όχι απαραίτητα με το πάνω κεφάλι.....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 08-11-2010, 12:37
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Αξιόπιστο όσο και τα άλλα με μπόξερ κινητήρα,πολύ καλή συμπεριφορά στο ταξίδι(πιό άνετο από το GT) και μέσα στη πόλη χωρίς πλαϊνές βαλίτσες πάει σφαίρα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 08-11-2010, 17:03
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Το ειχα επι 2μηνο στην Γερμανια το 2005 και εκανα καθε Σ/Κ 400 χλμ απο Μοναχο μεχρι Ολλανδια και τουμπαλιν ξε-κου-ρα-στος.
Φαντασου οτι εφτανα Ολλανδια Κυριακη βραδυ στις 1 και 6 ξυπναγα για δουλεια.
Στην πόλη χλμ δεν ειχα κανει για να εχω αποψη,οπως επισης δεν εχω αποψη αν βγαζει προβληματα.
Με λιγα λογια θα την επαιρνα με κλειστα ματια
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 08-11-2010, 17:32
Michael Chatzilias Ο/Η Michael Chatzilias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα, Μετς
Μoto: Έμεινα χωρίς μηχανή...
Μηνύματα: 1,603
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 540cc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...
Εάν σε εξυπηρετεί η μοτοσυκλέτα, και εάν σου είναι η κατάλληλη, εξαρτάται πολύ από την χρήση που θέλεις να κάνεις, και τί αναζητάς...

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός
Έχεις δίκιο, ότι είναι άνετη, ξεκούραστη, έχεις επιλογές ηλεκτρονικής ρύθμισης στο παμπρίζ, έχεις cruise που σε βοηθά να κρατάς τον καρπό σου ξεκούραστο. Και βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός (LT, GT, και άλλες, και μάλιστα τώρα τα νέα μοντέλα GT και GLT), αλλά η ίδια αποτελεί μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα μακρινών ασφάλτινων αποστάσεων.

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως),
Εάν βγάζει προβλήματα εξαρτάται από την συντήρηση που έχει και θα της κάνεις, αλλά και από την κατασκευή της (υπάρχουν μοτοσυκλέτες, καινούριες, που δυστυχώς κατασκευάστηκαν με αδυναμίες). Εάν έχει γίνει σωστή συντήρηση, το κόστος για service θα σου κυμαίνεται από 120 σε 250 ευρώ, ανάλογα με το τί κάνεις. Είναι βαριά και έχει κατανάλωση, αλλά σε ταξίδι με 100 και cruise η κατανάλωση πέφτει κάτω από 4.8l/100 km.

ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
Η RT είναι μία.
Διαθέσιμη με radio / CD ή χωρίς.
Δεν υπάρχουν διάφορα μοντέλα όπως το 1-2 και 1-3 της GS.

Ίσως αξίζει όμως, ανάλογα με τα οικονομικά σου, να κοιτάξεις τα νέα μοντέλα GT και GTL που λανσάρονται σύντομα.

τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ
Εκτός πόλης και σε ταξίδι, θα εκπλαγής από την άνεση, τη σταθερότητα και αξιοπιστία. Εάν όμως σου αρέσουν οι ρεπρίζ και γκάζια, πήγαινε για την GT, αν κι εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα γκάζια και ροπές της RT.

Μέσα στην πόλη είνα δύσκολη καθώς έχει μεγάλα αυτιά (οι καθρέφτες προεξέχουν). Θα χτυπάς καθρέφτες αυτοκινήτων εάν μπαίνεις ανάμεσα. Δεν είναι όπως τα GS και GSA. Εάν η καθημερίνή σου μετακίνηση είναι μέσα στην πόλη, στο κέντρο, θα δυσκολευτείς στην κίνηση και θα την ταλαιπωρήσεις. Σ'αυτή την περίπτωση, δες για GS ή πάρε και ένα μικρό για την πόλη αντί να τριγυρνάς παντού με την RT.

Δεν λέω ότι δεν μπορείς, μπορείς να πας παντού, αλλά με μεγαλύτερη δυσκολία και προσππαθεια, και ίσως να ανεβάζεις την θερμοκρασία της.

Άλλωστε, η GS δεν είναι για να πας παντού.
Βγαίνει σε ξεχωριστές στιγμές.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 08-11-2010, 21:46
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν σε εξυπηρετεί η μοτοσυκλέτα, και εάν σου είναι η κατάλληλη, εξαρτάται πολύ από την χρήση που θέλεις να κάνεις, και τί αναζητάς...
Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός
Και βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός (LT, GT, και άλλες, και μάλιστα τώρα τα νέα μοντέλα GT και GLT), αλλά η ίδια αποτελεί μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα μακρινών ασφάλτινων αποστάσεων.
GT (βαρύτερη, πιό σκυφτή, Κ κινητήρας, ζέστη το καλοκαίρι, λίγο ακριβότερα service).
GLT (πολύ βαρύτερη, Κ κινητήρας, ζέστη το καλοκαίρι, λίγο ακριβότερα service, αρκετά ακριβότερη, μη δοκιμασμένο μοντέλο).
Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως),
Στα 55,000 χλμ δεν έχει βγάλει τίποτα, κόστος service λογικότατο..!
ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
2007 και μετά λόγω αλλαγής φρένων..!
τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ
Στα 3 χρόνια με αρκετά συχνή χρήση πόλης δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα κίνησης λόγω όγκου...είναι θέμα συνήθειας.!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 08-11-2010, 22:39
KRASOPATERAS Ο/Η KRASOPATERAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: Σχηματάρι
Μoto: GS 1200 08
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manosamos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ειχα επι 2μηνο στην Γερμανια το 2005 και εκανα καθε Σ/Κ 400 χλμ απο Μοναχο μεχρι Ολλανδια και τουμπαλιν ξε-κου-ρα-στος.
Φαντασου οτι εφτανα Ολλανδια Κυριακη βραδυ στις 1 και 6 ξυπναγα για δουλεια.
Στην πόλη χλμ δεν ειχα κανει για να εχω αποψη,οπως επισης δεν εχω αποψη αν βγαζει προβληματα.
Με λιγα λογια θα την επαιρνα με κλειστα ματια
Μήπως έκανε κανένα λάθος στα χιλιόμετρα ?
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 09-11-2010, 00:14
manosamos Ο/Η manosamos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: ΠΕΡΑΜΑ-ΑΕΚΑΡΑ
Μoto: Varadero 1000 CBR 600F4 Honda C70 6V
Μηνύματα: 2,173
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έκανε κανένα λάθος στα χιλιόμετρα ?
Γιατι?
Δεν βγαινουν?
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 09-11-2010, 00:20
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT

Μοναχο-Αμστερνταμ = 830 χλμ
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bαλιτσες για Gs 1200 - ADV 1200 με βασεις κουτσαφτης βασιλης Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 9 19-03-2012 23:33
ΠΩΛΕΙΤΑΙ R 1200 GS ADVENTURE 4/09 Η' ΑΝΤΑΛΑΣΣΕΤΑΙ ΜΕ R 1200 GS SPECIAL EDITION 09 jmar Πωλήσεις μοτοσυκλετών 40 11-10-2010 16:13
ΑΠΟΨΕΙΣ - ΓΝΩΜΕΣ vagouras120 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 7 20-01-2010 15:04
ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ "ΕΚΛΕΨΑΝ" ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ Alext Διάφορα 13 10-09-2009 06:52
ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΜΑΣ danaos Συναντήσεις - Εκδηλώσεις (Μόνο επίσημες συναντήσεις) 66 23-02-2009 17:34


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!