GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-11-2010, 18:18
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Εχουμε και λεμε....
η κάθε μπουμπου εχει 2 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ......σε αυτα τα 2 χρονια σου αλλαζουν οτι αστιοχια υλικου...ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ χωρις δευτερη κουβεντα....(παντα εχουμε και εξαιρεσεις,,,)

και παμε στο τσιτσι.......αν αντικαταστησεις καποια πραγματα εντος εγγυησης,,,,,ΤΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΧΕΙΣ????Πέραν της λήξης της εργορστασιακης σου εηγγυησης??????


Π.Χ.αλλαξα το bolt join,στα 40000 με σκασιμο στην...φουσκα.....το αλλαξα εντος εγγυησης..τον ιουλιο 2010....μετα απο 10000 χλμ και .....4 μηνες παρακαλω.....παρατηρω πάλι σκισιμο στη φούσκα με αποτελεσμα να εχω διαρροη γρασσου.....και αν συνεχισει....παμε για αλλαγη ολου του bolt join (περι τα 80 ευρα,,,) Η επισημη αντιπροσωπεια στον Γερακα λεει οτι ελληξε η εγγυηση του με την ληξη της εγγυησης της μοτο....

κάπου εχω δειαβασει οτι αυτο ΔΕΝ ισχυει....λόγο υπαρξης ενος παλιου νόμου στην ΕΛΛΑΔΑ....αν κάποιος μπορει να βοηθήσει σχετικα ειναι ευπροσδεκτος....


Πήρα και ΙΝΚΑ να ρωτησω αλλα δεν βγαζω γραμμη...


Ευχαριστω,
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 10-11-2010, 18:32
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Βασίλη στο ανταλλακτικό ξέρω ότι υπάρχει 6 μήνες εγγύηση από την στιγμή που το άλλαξες.
Το άλλο που λες ίσος να είναι για τα ηλεκτρονικά που σου έλεγαν 1 χρόνο και ο νόμος σου έδινε άλλο 1, σύνολο 2 χρόνια
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 10-11-2010, 18:35
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη στο ανταλλακτικό ξέρω ότι υπάρχει 6 μήνες εγγύηση από την στιγμή που το άλλαξες.
Το άλλο που λες ίσος να είναι για τα ηλεκτρονικά που σου έλεγαν 1 χρόνο και ο νόμος σου έδινε άλλο 1, σύνολο 2 χρόνια
Φίλε ψάχνω το ακριβες νομικο καθεστος που ισχυει,,,,και οχι ακουσα αυτο ή νομιζω εκεινο...!!!


Ξερω οτι το ανταλλακτικο λογω κάποιου παλαιου νομου περι εγγυησεων στην Ελλαδα...εχει κανονικα 2 χρονια εγγυηση...και Ο,ΤΙ αλλο μας λένε ειναι απλα ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ...

Απλα θέλω να το αποδειξω...ίσως κανενας νομικος εδω μέσα , βοηθησει,,,



ΥΓ.

η ..περιπτωση μου ειναι ενδεικτικη,,,υπαρχουν καποιοι με πολυυυυυυυυ ακριβοτερα θεματα μετα την εγγυηση βλεπε esa κτλ...

Last edited by vasorfa; 10-11-2010 at 18:38.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 10-11-2010, 18:53
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με ανταλλακτικό VW.δΔιαφημίζουν ότι αν βάζετε γνήσια ανταλλακτικά vw έχετε 2 χρόνια εγγύηση.Πηγαίνω λοιπόν 2 μήνες πριν την λήξη της εγγύησης των 2 ετών και μου αλλάζουν το ντουλαπάκι συνοδηγού στα πλαίσια της εγγύησης.Ξαναχαλάει αυτό σε 6 μήνες από την τοποθέτηση.Ζητάω να εφαρμόσουν αυτό που διαφημίζουν δηλ. τα 2 χρονια εγγύησης του ανταλλακτικού και μου λένε ότι αυτή η εγγύηση των 2 ετών για το ανταλλακτικό ισχύει όταν το αυτοκίνητο έχει φύγει από την αρχική εγγύηση .Αυτό όμως δεν ισχύει.Θα βρω το νόμο και θα στο γράψω.
το θέμα είναι ότι αν έπαθες κάτι σοβαρό και ακριβό και δεν το καλύπτουν τους κυνηγάς αλλιώς το ξεχνάς και θυμάσαι ότι ζεις σε χώρα #########.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 10-11-2010, 18:59
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ψάχνω το ακριβες νομικο καθεστος που ισχυει,,,,και οχι ακουσα αυτο ή νομιζω εκεινο...!!!


Ξερω οτι το ανταλλακτικο λογω κάποιου παλαιου νομου περι εγγυησεων στην Ελλαδα...εχει κανονικα 2 χρονια εγγυηση...και Ο,ΤΙ αλλο μας λένε ειναι απλα ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ...

Απλα θέλω να το αποδειξω...ίσως κανενας νομικος εδω μέσα , βοηθησει,,,



ΥΓ.

η ..περιπτωση μου ειναι ενδεικτικη,,,υπαρχουν καποιοι με πολυυυυυυυυ ακριβοτερα θεματα μετα την εγγυηση βλεπε esa κτλ...

Βασίλη νομίζω οτι μόνο το ΙΝΚΑ μπορεί να σε διαφωτίσει και όχι απαραίτητα,η κάθε εταιρία βρίσκει πατέντες για να είναι κατοχυρωμένη και να μην σου δίνει λύση στο πρόβλημά σου....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 10-11-2010, 19:05
geolag Ο/Η geolag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ELLINIKO
Μηνύματα: 1,316
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή (2251/1994 που τροποποιήθηκε με τον 3587/2007) προβλέπει ότι:

Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα η με σύμβολα διεθνώς κατοχυρωμένα, σαφείς οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση και συντήρηση του προϊόντος.

Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων.

Για ένα ελαττωματικό προϊόν ευθύνεται ο παραγωγός, αλλά στην περίπτωση που ένα προϊόν είναι εισαγόμενο ο εισαγωγέας είναι αυτός που έχει την ίδια ευθύνη με τον παραγωγό.

Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος η ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προϊόν η ανταλλακτικό.




το τελευταίο αφορά την ερώτηση σου.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-11-2010, 19:19
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geolag Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με ανταλλακτικό VW.δΔιαφημίζουν ότι αν βάζετε γνήσια ανταλλακτικά vw έχετε 2 χρόνια εγγύηση.Πηγαίνω λοιπόν 2 μήνες πριν την λήξη της εγγύησης των 2 ετών και μου αλλάζουν το ντουλαπάκι συνοδηγού στα πλαίσια της εγγύησης.Ξαναχαλάει αυτό σε 6 μήνες από την τοποθέτηση.Ζητάω να εφαρμόσουν αυτό που διαφημίζουν δηλ. τα 2 χρονια εγγύησης του ανταλλακτικού και μου λένε ότι αυτή η εγγύηση των 2 ετών για το ανταλλακτικό ισχύει όταν το αυτοκίνητο έχει φύγει από την αρχική εγγύηση .Αυτό όμως δεν ισχύει.Θα βρω το νόμο και θα στο γράψω.
το θέμα είναι ότι αν έπαθες κάτι σοβαρό και ακριβό και δεν το καλύπτουν τους κυνηγάς αλλιώς το ξεχνάς και θυμάσαι ότι ζεις σε χώρα #########.

Σε ευχαριστω!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-11-2010, 19:21
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από MARK Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη νομίζω οτι μόνο το ΙΝΚΑ μπορεί να σε διαφωτίσει και όχι απαραίτητα,η κάθε εταιρία βρίσκει πατέντες για να είναι κατοχυρωμένη και να μην σου δίνει λύση στο πρόβλημά σου....

και εγω μπορω να ευευρω <<πατεντες>> αλλα για να δουμε το ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ....
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 10-11-2010, 20:31
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από geolag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο νόμος για την προστασία του καταναλωτή (2251/1994 που τροποποιήθηκε με τον 3587/2007) προβλέπει ότι:

Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα η με σύμβολα διεθνώς κατοχυρωμένα, σαφείς οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση και συντήρηση του προϊόντος.

Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων.

Για ένα ελαττωματικό προϊόν ευθύνεται ο παραγωγός, αλλά στην περίπτωση που ένα προϊόν είναι εισαγόμενο ο εισαγωγέας είναι αυτός που έχει την ίδια ευθύνη με τον παραγωγό.

Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος η ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προϊόν η ανταλλακτικό.




το τελευταίο αφορά την ερώτηση σου.
και εγω αυτο γνωριζω...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 10-11-2010, 22:27
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Τελικα τι παιζει με τις εγγυησεις στην Ελλαδα?

Χωρίς να ξέρω τον ακριβή νόμο, έχω την εντύπωση ότι όσο το όχημα / ανταλλακτικό είναι εντός αρχικής 2ετούς εγγυήσεως, οτιδήποτε αλλαχθεί είναι δωρεάν και ισχύει η εγγύηση των 2 ετών από την αρχική αγορά του.
Αν αγορασθεί ανταλλακτικό εκτός εγγυήσεως, τότε ισχύει η 2ετής από την ημερομηνία αγοράς / εφαρμογής του.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1700 χλμ στην Βορεια Ελλαδα saitman Εκδρομές εντός Ελλάδος 32 19-08-2010 23:12
Η λίστα με τις καλύτερες επιδόσεις στην κατανάλωση καυσίμου. Kolokas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 20 03-11-2009 13:37
Μονο στην Ελλαδα...no comment georgekostas Χιούμορ 10 19-06-2009 13:35
Αξιολογήστε τις γνώσεις σας στην οδήγηση μοτοσυκλέ, Θα περνούσες σήμερα τις εξετάσεις riko46 Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης 9 07-04-2009 09:24
Από τις 6 έως τις 15 Φεβρουαρίου το Παζάρι Βιβλίου στην πλατεία Κλαυθμώνος mvlad78 Πολιτισμός 6 02-02-2009 19:03


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!