GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-08-2011, 18:17
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Γενικά εμένα και με χαιρέτησαν αρκετοί και χαιρέτησα όλους..!!!
Κάποιους τους χαιρέτησα αλλά στο κλα@ιμο..!!! Νο problem όμως...!!!
Ομως στην Εγνατία, όπου έκανα στάση πριν τα τουνελ, της Κοζάνης,
δεν πρόλαβα να καλοκατεβούμε, αμέσως δύο διαφορετικές μηχανές,
παρκάρανε δίπλα μου (στάθμευσα αρκετά μακριά από το τσούρμο, εξεπίτηδες),
και μάνι-μάνι πιάσαμε κουβέντα... Και μου άρεσε πολύ, αυτό το σχήμα...
Μάλιστα ο δεύτερος, ήταν νεαρός παιδί, με κάργα στριτάδικη στολή, TDM 900, εκ Αλβανίας, όπου πήγαινε στην πατρίδα του...
Φιλικότατος και γεμάτος χαμόγελο...
Και μετά που με προσπέρασε στις μεγάλες ευθείες, πάλι χαιρετισμό..
Πάντως παρατήρησα όσοι καβαλούσαν προπέλα, με χαιρετούσαν ... Τυχαίο..!!!
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-08-2011, 18:35
nvythoul Ο/Η nvythoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πειραιας
Μoto: R 1200 GS - R 1200 RT
Μηνύματα: 573
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Φίλοι μου γύρισα από Νορμαναδία, ειδικά σ'όλη την Γαλλία δεν υπήρξε ουτε ενας
μοτοσυκλετιστής που να μην με χαιρετήσει και φυσικά ανταπεδιδα τον χαιρετισμό.
Στην Ιταλια κατι λιγότερο.
Απο κεκτημένη ταχύτητα ερχόμενος από Ηγουμενίτσα μέχρι Αθήνα αρχισα να χαιρετώ ολους τους αναβάτες, από τους 100 το πολυ δεκα 10 ανταπέδωσαν στον χαιρετισμό και από αυτούς οι εξι ξένοι.
Ενοιωσα πάρα πολύ ασχημά και βλέπω οτι χρόνο με τον χρόνο ολο και μειώνεται αυτός ο τρόπος η κώδικας επικοινωνίας και κατα συνέπεια και η αλληλεγγύη μεταξύ των μοτοσυκλετιστών στην Ελλάδα.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-08-2011, 20:02
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Όταν οι πιο πολλοί έχουν πια πάρει μια μηχανή για μόστρα, και όχι γιατί ζουν την απόλαυση που σου δίνει η οδήγηση με μηχανή,
τότε λογικό είναι να μην σε χαιρετίσουν, γι’ αυτό και εγώ δεν χαιρετώ ξε-κρανοτο και χωρίς σωστό ντύσιμο (σκουτεραδες κλπ).
Τι να κάνω δεν τους θεωρώ φίλους της μηχανής αλλά τυχοδιώκτες
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-08-2011, 20:02
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Κάπως έτσι είναι δυστυχώς..χαιρετάς και σε κοιτάει ο άλλος με ένα βλέμα.."τι θέλει ο μ@λ@κ@ς"..
Από την άλλη βέβαια δεν μου φαίνεται και πολύ περίεργο..λίγοι είναι αυτοί που νιώθουν μοτοσυκλετιστές.
Οι περισσότεροι πήραν ενα δίκυκλο για λόγους ευκολίας-οικονομίας-καγκουριάς..τα άλλα τους φαίνονται ψιλά γράμματα..
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-08-2011, 20:29
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostasx Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπως έτσι είναι δυστυχώς..χαιρετάς και σε κοιτάει ο άλλος με ένα βλέμα.."τι θέλει ο μ@λ@κ@ς"..
Από την άλλη βέβαια δεν μου φαίνεται και πολύ περίεργο..λίγοι είναι αυτοί που νιώθουν μοτοσυκλετιστές.
Οι περισσότεροι πήραν ενα δίκυκλο για λόγους ευκολίας-οικονομίας-καγκουριάς..τα άλλα τους φαίνονται ψιλά γράμματα..

Ετσι ακριβωσ κατα την γνωμη μου.....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 17-08-2011, 20:40
mimis82 Ο/Η mimis82 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μoto: R 1200 GS 04
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Τις προάλλες κάναμε με τη γυναίκα ταξιδάκι Ξάνθη-Αρτα και μπορώ να πώ πως τα αποτελέσματα ήταν 50-50!! Απογοητεύτηκα μιάς και (έχω την εντύπωση) ότι παλιότερα γινόταν πολύ περισσότερο!!

Εκεί που απογοητεύτηκα σαν πολλών ετών Vstromακιας ήταν που από τις Vstrom που συνάντησα (και ήταν και πολλές!!) σχεδόν κανένας δέν έκανε τον κόπο να τα..παίξει! Μιά "σκανδαλιά" με τον αριστερό δείκτη είναι που να πάρει!! Για να ξύσεις τη μύτη σου μέσα από το κράνος θές μεγαλύτερη προσπάθεια!!!

Η ευχαρίστηση ήταν όταν στον κόμβο της Βέροιας, τα..παίζω σε μιά Μπεμπέ 1150 (τη δέυτερη δέ τη θυμάμαι..) και ο φίλος όχι μόνο τα παιξε αλλά σήκωσε το χέρι ανάταση και χαιρέτισε αρχοντικότατα! (αν ήταν κανένας συμφορουμίτης, εγώ ήμουν αυτός που χαιρέτησε!!). Μικρές στιγμές που ελαφρύνουν ένα ταξίδι, πιστεύω...

Και τελειώνοντας, στα Plaza πρίν τη Βέροια, δύο ζευγάρια Ιταλών με δυό K1200GT, αυτοί φεύγαν όταν εμείς κάναμε τη στάση και χαιρέτησε, έπιασε κουβέντα στα Αγγλικά και έγινε μιά γνωριμία από το πουθενά ωραιότατη όπως πολλοί πιθανότατα έχετε κάνει αρκετές φορές καβάλα..

Δια ταύτα, είναι ένα καλό "έθιμο" πείτε το, συνήθεια πείτε το, που μας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους χρήστες των οδικών δικτύων..
Όσο για τους σκουτεράδες, μήν τους αποπαίρνετε βρε παιδιά!! Και γώ με το τζοκάκι του πατέρα μου ξεκίνησα (όχι πώς βγήκα παγανιά και έπαιζα τα -κατα ταλλα ανυπαρκτα- φώτα του χάρχαλου του πατέρα μου!!) αλλά σκεφτείτε ότι κάποτε ΘΑ γίνουν μπεμβεδάκηδες!!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 17-08-2011, 22:56
griv_gs Ο/Η griv_gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: R 1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 1,123
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Κάποτε τους χαιρετούσα όλους, ανεξαρτήτως ανταπόδοσης.
Μετά μόνο σοβαρούς μοτοσικλετιστές, όχι κάτι σκουτεράτοι ξεκρανωτοι στην εθνική και με παντόφλα.
Τώρα χαιρετώ τον χειμώνα και λίγο το καλοκαίρι, και κυρίως σοβαρούς μοτοσικλετιστές.
Το καλοκαίρι οι εποχιακοί σε γράφουν ή μπορεί να νομίσουν ότι παρακάτω έχει μπλόκο η τροχαία όπως γίνεται με τα ΙΧ.
Τώρα που έχει γίνει και must η 1200 gs υπάρχουν και πολλές κουτσές Μαρίες, που είχαν να οδηγήσουν μοτοσικλέτα 15 χρόνια και βέβαια τους λείπει η μοτοσικλετικη παιδεία αλλά δεν ενδιαφέρονται και να την αποκτήσουν.
Κάνα γκομενακι στο φανάρι μοστραρίζοντας την gs και την μετωπική καράφλα,(για κράνος ούτε λόγος), ενδιαφέρονται όμως να αποκτήσουν
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 18-08-2011, 00:44
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Δεν χαιρετάνε οι μοτοσικλετιστές στο δρόμο

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από REK Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν πειράζει ρε παιδιά.. ας χαιρεταμε εμείς και ας μην ανταποκρίνονται οι αλλοι,δεν λέω ασχημο πράγμα η απογοητευση αλλά.. εμείς θεωρώ οτι πρέπει να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε..
Για εμενα τουλαχιστον αυτο ειναι το ζητουμενο......οτι κανω αυτο που μου αρεσει...αν ο αλλος ανταποκριθει,εχει καλως...αν οχι,καλο του δρομο....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απίστευτο και όμως αληθινό: Κίνα: Ισόβια επειδή δεν πλήρωνε διόδια MARK Κόσμος 5 20-01-2011 10:30
Απίστευτο. Πετάνε στο δρόμο τα καρνάγια των Σπετσών. philipe Ελλάδα 11 04-08-2010 13:53
Αυτόματα κιβώτια σε μοτοσικλέτες ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Τεχνικά θέματα διάφορα 4 03-03-2010 14:05
Πανδημία Γρίπης. Τί δεν μας Λένε Alext Χρήσιμα 10 04-10-2009 12:07
To Youtube δεν επιτρέπει στους Άγγλους να δούνε μουσικά βίντεο Black_Shadow Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games 3 13-03-2009 02:08


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!