GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 10-06-2011, 18:50
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από merik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι χιούμορ, επάνω στην δική σου "εξυπνάδα" ΚΑΙ spam.
Ξέρεις ε; Άμα δεν σ' αρέσει δεν θα φάω το βράδυ.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 10-06-2011, 18:52
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή

Αν θέλει κάποιος mod ας το επεξεργαστεί με copy paste ώστε να επανερθει κανονικά η γραμματοσειρα και να μην κουράζει.
Πιστεύω παντως ότι σαν post είναι αρκετά αξιόλογο,δε θέλω να ανεβασω το μηχανάκι,άλλωστε είναι μια μηχανη που προσφέρει ότι προσφέρει και ο σύγχρονος ανταγωνισμός.απο κει και πέρα ο χρόνος θα δείξει

Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 10-06-2011, 19:08
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Σαν post είναι πολύ αξιόλογο όχι απλώς αρκετά.

Μετά από καιρό περιμένουμε και ένα "longer term review".
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 10-06-2011, 19:56
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλει κάποιος mod ας το επεξεργαστεί με copy paste ώστε να επανερθει κανονικά η γραμματοσειρα και να μην κουράζει.
Πιστεύω παντως ότι σαν post είναι αρκετά αξιόλογο,δε θέλω να ανεβασω το μηχανάκι,άλλωστε είναι μια μηχανη που προσφέρει ότι προσφέρει και ο σύγχρονος ανταγωνισμός.απο κει και πέρα ο χρόνος θα δείξει

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ομοίως περιμένω ένα λεπτομερέστερο, από τεχνικής άποψης, ποστάρισμα. Φαίνεται ότι το έχεις.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 10-06-2011, 20:44
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

το τενερε οπος το ηδα κε συγκρηνοταστο με το gs 1200 το μονο πλεονεκτημα που βρηκα ειναι το abs !
σε πιο συμειο ?
οταν θελεις να μανουβραρης σε χωμα πατοντας μονο το πησο φρενο εισος να αναγνορηζη κε πλοκαρη το πησο τροχο δυνοντασου την δυνατοτητα να το κανης να γυρηση αναλογα ποσο κε μετα να συνεχησεις
μετο gs πρεπη να απενεργοποιησης το abs
τωρα στα υποληπα το ΧΤ 1200 ειναι σε βρεφηκη ηλικια κατα την γνωμη μου
οπως π.χ. οτι θελη να κανης με το gs το κανης χορης να μετακησης τα χεργια σου απο το τιμονη θερμανση τιμονιου να ελεξης ποσα χιλιομετρα διανησες
ΚΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ δεν δυχνη ποσα χιλιομετρα μπορης να κανης με τη βενζηνα που εχεις στο ρεζεβουαρ

ολα αυτα τα ηδα σε 15 λεπτα διοτι μετα το επεστρεψα στο ιδιοκτητη του ασε που ειχε κε 300 χιλιομετρα γραμενα κε δεν ηθελα να το ζωρησο

νομηζω τον επομενο χρονο να βελτιοθου αρκετα πραματα κε να στεκη πλαη στο δασκαλο που ειναι το bmw r1200gs γιατη οπως κε να το κανομαι η bmw εδηξε αυτο το δρομο στα μεγαλα on of
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 10-06-2011, 20:57
ltsiorak Ο/Η ltsiorak βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: veroia
Μoto: VFR 1200 DCT, HONDA VARADERO 1000, XT 660R,
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
το τενερε οπος το ηδα κε συγκρηνοταστο με το gs 1200 το μονο πλεονεκτημα που βρηκα ειναι το abs !
σε πιο συμειο ?
οταν θελεις να μανουβραρης σε χωμα πατοντας μονο το πησο φρενο εισος να αναγνορηζη κε πλοκαρη το πησο τροχο δυνοντασου την δυνατοτητα να το κανης να γυρηση αναλογα ποσο κε μετα να συνεχησεις
μετο gs πρεπη να απενεργοποιησης το abs
τωρα στα υποληπα το ΧΤ 1200 ειναι σε βρεφηκη ηλικια κατα την γνωμη μου
οπως π.χ. οτι θελη να κανης με το gs το κανης χορης να μετακησης τα χεργια σου απο το τιμονη θερμανση τιμονιου να ελεξης ποσα χιλιομετρα διανησες
ΚΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ δεν δυχνη ποσα χιλιομετρα μπορης να κανης με τη βενζηνα που εχεις στο ρεζεβουαρ

ολα αυτα τα ηδα σε 15 λεπτα διοτι μετα το επεστρεψα στο ιδιοκτητη του ασε που ειχε κε 300 χιλιομετρα γραμενα κε δεν ηθελα να το ζωρησο

νομηζω τον επομενο χρονο να βελτιοθου αρκετα πραματα κε να στεκη πλαη στο δασκαλο που ειναι το bmw r1200gs γιατη οπως κε να το κανομαι η bmw εδηξε αυτο το δρομο στα μεγαλα on of
ρε φιλε με χαζεψες μεχρι να διαβασω το τη γραφεις.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 11-06-2011, 03:13
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα στα υποληπα το ΧΤ 1200 ειναι σε βρεφηκη ηλικια κατα την γνωμη μου
οπως π.χ. οτι θελη να κανης με το gs το κανης χορης να μετακησης τα χεργια σου απο το τιμονη θερμανση τιμονιου να ελεξης ποσα χιλιομετρα διανησες
ΚΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ δεν δυχνη ποσα χιλιομετρα μπορης να κανης με τη βενζηνα που εχεις στο ρεζεβουαρ

ολα αυτα τα ηδα σε 15 λεπτα διοτι μετα το επεστρεψα στο ιδιοκτητη του ασε που ειχε κε 300 χιλιομετρα γραμενα κε δεν ηθελα να το ζωρησο

νομηζω τον επομενο χρονο να βελτιοθου αρκετα πραματα κε να στεκη πλαη στο δασκαλο που ειναι το bmw r1200gs γιατη οπως κε να το κανομαι η bmw εδηξε αυτο το δρομο στα μεγαλα on of
αυτο που λες με τα χειριστηρια στεκει,δεν το περναω απαρατηρητο,βολευε το gs στο θεμα αυτο.οχι ομως οτι θεωρω και ζορικο το να μετακινησω το χερι και να αλλαξω η να δω καποια ρυθμιση στο καντραν του st.
δεν νομιζω οτι θα βελτιωθει κατι<<προς Θεου μην βαλουν ηλεκτρικη αναρτηση>>,ηδη στεκεται απεναντι στο gs,δεν εννοω στο θεμα πωλησεων.οσο για τον δρομο στα μεγαλα on/off υπηρχαν οι πρωτομαστορες που ανεφερα στο μεγαλο μου post,αλλα στην πορεια το εχασαν με αποτελεσμα η bmw να χτυπησει φλεβα χρυσου στηριζομενη στο μεγαλο της on/off.αυτο το παραδεχομαι.εκανε κινηση ματ.και προσεξε,αυτο δεν θα αλλαξει ευκολα.
ειναι να μην πιασει κατι στην αγορα,οταν πιασει,συνεχιζει την πορεια της επιτυχιας με τις υπολοιπες εταιρειες να ακολουθουν απλα και μονο με πωλησεις,ασχετα αν ειναι καλυτερες,χειροτερες η μετριες.
επισης,μιλωντας για μεγαλο on/off ασχετα οτι καποιοι βγαζουν το tenere καλυτερο στο χωμα απο gs θα πω κατι που το εχω ξαναπει.
ΜΟΝΟ το ktm adv θεωρω πραγματικα γνησιο on/off.τα υπολοιπα τα βλεπω απλα σαν ψηλα τουριστικα μηχανηματα που απλα θα καταφερουν να περασουν χωμα,το αλλο ομως οργωνει πραγματικα.απλα πολλοι εχουν την εντυπωση και την ιδιοτητα να πιστευουν οτι τα 245-285 κιλα μηχανακι τους τοποθετοντας ενα karoo οτι θα ειναι on/offαδες....μην φατε,εχει γλαροσουπα.ktm δεν ειναι κανενα.γουστα και γνωμες εννοειται οτι ειναι αυτα.

η πορεια μετα τα 2-3000 χιλιομετρα θα δειξει πραγματικα τι ειναι και τι αξιζει η μηχανη,οτι εχω γραψει μεχρι τωρα ειναι απλα μια πρωτη εντυπωση.
μετα ομως θα την λιωσω...κι οταν λεω θα την λιωσω,το εννοω με ολη την σημασια της λεξης.μεχρι εκει που με παιρνει τουλαχιστον.να ξεσκουριασω κιολας.
δεν καθομαι πραγματικα να ξανασκασω για βλαβες και προβληματα...δεν μας κανει?σουταρισμα,καλοριζικια στον επομενο,καλη υπομονη,ευχη να του παει καλα χωρις προβληματα <<αν και αμφιβαλω σε καποιες περιπτωσεις>> και παμε γι αλλα.κολλημα με εταιρειες δεν εχω <<εκτος απο kawasaki,suzuki,aprilia,huqsvarna,που ποτε δεν θα επαιρνα μηχανη μεγαλου κυβισμου απο αυτες τις εταιρειες>>.στο κατω,κατω αυτοι κερδιζουν,εγω χανω,την αναγκη μου εχουν.κι οχι μονο την δικη μου.
απλα λιτα λογια κι απολυτα καταννοησιμα.

Last edited by taksidiotis; 11-06-2011 at 03:19.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 11-06-2011, 07:55
capo Ο/Η capo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Λοιπόν, επειδή το πήρε πρόσφατα φίλος και το οδήγησα για λίγο αυτά που μπόρεσα να νιώσω κατεβαίνοντας απο το gs που είμαι όλη μέρα στην σέλα του και ανεβαίνοντας στο Tenere ειναι τα εξής.
Αισθηση πιό γρήγορου από το gs.Αν και νομίζω ότι είναι μόνο αίσθηση όταν καβαλάς την μηχανή αυτό μετράει και όχι τα νούμερα.Αποψη μου βέβαια.

Trcaction σαφώς καλύτερο του gs με πολύ προοδευτική λειτουργία

Συνδυασμένα φρένα καλά, δυνατα, αλλά όχι τοσο προοδευτικα όσο του gs ισως ηταν και πολύ φρεσκα ακόμα.

Ποιότητα κατασκευής εφάμιλη αν όχι καλύτερη απο το gs.

Θεση οδήγησης δίνει αισθηση "πάνω στην μηχανή" και όχι μέσα στην μηχανη
όπως προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.Δεν νομίζω οι πολύ ψηλοί να βολευτούν.
ιδανικό ανάστημα νομίζω θα ήταν 1.70- 1.85max.
H ζελατίνα θέλει αλλαγή με μεγαλύτερη.

Λιγο τραχής κινητηρας με αίσθηση κάτι ανάμεσα σε tdm και gs αλλά με ροπή σε όλο το φάσμα στροφών.Είναι περίεργο αυτό που λέω αλλά έτσι αισθάνθηκα.
Πρίν πολλά χρόνια είχα xtz και μου το θύμισε λίγο αλλά σε πιό εξελιγμένη μορφή.

Κιβωτιο βούτυρο με σωστά κουμπώματα όυτε κλανγκ ουτε κλουνγκ βάζοντας ακόμα και πρωτη από στάση.
Πρέπει να έχει να κάνει με την πιο ####κη λειτουργεία του άξονα σε σχέση με το gs.
Σκορτσαρίσματα κ.λ.π. λάμπουν δια της απουσίας τους.

Ανάρτηση λίγο σκληρη αλλά δεν έπαιξα με ρυθμίσεις και είναι αδουλευτη ακόμα.
Σέλα άνετη ίσως λίγο πιό φαρδυά απο ότι έπρεπε, για αυτό τον λόγο ίσως οι κάτω του 1.70 ίσως τους δώσει αίσθηση πιο ψηλης μηχανής.
Φαντάζομαι θα βολέυει σε ταξίδι σε εθνική αλλά σε στροφές που πρέπει να κινηθείς πάνω στην σέλα ...

Σε μανούβρες με χαμηλή ταχυτητα μου φάνηκε λίγο πιό βαρύ από το gs.Εδώ πάιζει και το ζύγισμα.Το κολό gs λόγω κυλίνδρων κεντραρισμένης και χαμηλής μάζας μάλον υπερέχει.

Αυτά έτσι σαν άποψη και πρώτη εντύπωση,ελπίζω να μην κούρασα.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 11-06-2011, 08:11
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από capo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, επειδή το πήρε πρόσφατα φίλος και το οδήγησα για λίγο αυτά που μπόρεσα να νιώσω κατεβαίνοντας απο το gs που είμαι όλη μέρα στην σέλα του και ανεβαίνοντας στο Tenere ειναι τα εξής.
Αισθηση πιό γρήγορου από το gs.Αν και νομίζω ότι είναι μόνο αίσθηση όταν καβαλάς την μηχανή αυτό μετράει και όχι τα νούμερα.Αποψη μου βέβαια.

Trcaction σαφώς καλύτερο του gs με πολύ προοδευτική λειτουργία

Συνδυασμένα φρένα καλά, δυνατα, αλλά όχι τοσο προοδευτικα όσο του gs ισως ηταν και πολύ φρεσκα ακόμα.

Ποιότητα κατασκευής εφάμιλη αν όχι καλύτερη απο το gs.

Θεση οδήγησης δίνει αισθηση "πάνω στην μηχανή" και όχι μέσα στην μηχανη
όπως προσωπικά μου αρέσει περισσότερο.Δεν νομίζω οι πολύ ψηλοί να βολευτούν.
ιδανικό ανάστημα νομίζω θα ήταν 1.70- 1.85max.
H ζελατίνα θέλει αλλαγή με μεγαλύτερη.

Λιγο τραχής κινητηρας με αίσθηση κάτι ανάμεσα σε tdm και gs αλλά με ροπή σε όλο το φάσμα στροφών.Είναι περίεργο αυτό που λέω αλλά έτσι αισθάνθηκα.
Πρίν πολλά χρόνια είχα xtz και μου το θύμισε λίγο αλλά σε πιό εξελιγμένη μορφή.

Κιβωτιο βούτυρο με σωστά κουμπώματα όυτε κλανγκ ουτε κλουνγκ βάζοντας ακόμα και πρωτη από στάση.
Πρέπει να έχει να κάνει με την πιο ####κη λειτουργεία του άξονα σε σχέση με το gs.
Σκορτσαρίσματα κ.λ.π. λάμπουν δια της απουσίας τους.

Ανάρτηση λίγο σκληρη αλλά δεν έπαιξα με ρυθμίσεις και είναι αδουλευτη ακόμα.
Σέλα άνετη ίσως λίγο πιό φαρδυά απο ότι έπρεπε, για αυτό τον λόγο ίσως οι κάτω του 1.70 ίσως τους δώσει αίσθηση πιο ψηλης μηχανής.
Φαντάζομαι θα βολέυει σε ταξίδι σε εθνική αλλά σε στροφές που πρέπει να κινηθείς πάνω στην σέλα ...

Σε μανούβρες με χαμηλή ταχυτητα μου φάνηκε λίγο πιό βαρύ από το gs.Εδώ πάιζει και το ζύγισμα.Το κολό gs λόγω κυλίνδρων κεντραρισμένης και χαμηλής μάζας μάλον υπερέχει.

Αυτά έτσι σαν άποψη και πρώτη εντύπωση,ελπίζω να μην κούρασα.
ουτε σε περιοδικο δεν τα διαβαζεις ετσι!!ευγε
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 11-06-2011, 08:40
capo Ο/Η capo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Kαι νόμιζα ότι μονο εγω είμαι ο βαρεμένος που γράφω Σαββατο 8:00 το πρωι.

Ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια saitman

Καλημέρα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
YAMAHA XTZ 250 TENERE!!! Fuji Άλλες εταιρίες 14 21-01-2011 22:55
SUPER TENERE 1200 Test Ride Translatoras Άλλες εταιρίες 17 19-09-2010 23:39
Έκανα Test Ride στο SUPER TENERE 1200 γιαγια αρκουδα Άλλες εταιρίες 13 11-07-2010 19:01
bmw s1000rr & νεο yamaha tenere Corsair Νέα μοντέλα BMW 6 28-05-2010 17:04
super tenere 2010 wet & dirty Άλλες εταιρίες 61 22-04-2010 18:43


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!