GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Άλλες εταιρίες

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 19-02-2012, 00:38
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Δενε χει σχεση ανταγωνιστικοτητας με τα GS....ΚΑΜΙΑ....αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 19-02-2012, 00:49
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε
Ετσι ειναι οι μοτοσυκλετιστες.................. για να υπαρχει μαχητικο αντικειμενο συζητησης κατα τις συναντησεις με καταναλωση μπυρας.

Τα πολιτικα ειναι......ξενερουα.......
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 19-02-2012, 01:36
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ακιs Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρεις ρε Στεργιο,το ανευ χαρακτηρα και προσωπικοτητας ειναι προσωπικη σου αποψη και την σεβομαι,αλλα πως χαρακτηριζεις ενα υδροψυκτο,τετρακυλινδρο V κινητηρα με 129hp και με προαιρετικα σειριακο κιβωτιο σε ''τυπου'' on-off μοτοσυκλετα ως ''αδιαφορο'',θα ηθελα να το καταλαβω λιγο καλυτερα.....
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΙΟΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ HI_TEC EMEΝΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΖΕΙ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΗΘΙΖΑ ΣΤΑ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΛΑΡΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΜΑΛΘΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΑΓΑ
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΔΗΓΩ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ BMW
K100LT 1986
1200GS 2004
ΘΕΛΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ GS MOY TO ΠΑΡΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ HONDA TO VARA KAI TO CROSS
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΡΙΚΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 19-02-2012, 11:09
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΜΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ
ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟ
ΑΝΕΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΟΤΕΡ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΚΙΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΑΝΑ ΕΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΑΝΕ ΘΑ ΕΦΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ


Αυτό το λέω ΠΟΛΛΑ χρόνια τώρα!!!!!!
Αλλά αυτές είναι απόψεις δικές μας Οι Χονταίοι το βλέπουν αλλιώς....
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 19-02-2012, 11:10
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gepol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το λέω χρόνια τώρα σε όλους, ακόμα και σε Varadero vs GS, ότι δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά μονίμως σκίζεστε
Και με αυτή την άποψη συντάσσομαι πλήρως
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 19-02-2012, 11:20
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεοδωρα,
δεν αντιλεγω και οτι εγραψα ηταν συμπληρωματικο στο δικο σου.....εκτος της συνεισφορας του βαρους και της μεταφρασης.
Η μεταφραση, αν το κοιταξεις λεξη προς λεξη, ειναι λαθος παραλειποντας μεγαλα ουσιωδη κομματια οπως αυτο που αναφερω στο πιο πανω ποστ μου. Το riding it quite hard π.χ δεν αναφερεται πουθενα!! Διοτι αν το '''.....riding it quite hard '' σημαινει 8λ/100κμ με 200αρες τοτε οχι μονον οικονομικο ειναι αλλα παει με τις αναθυμιασεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες.

Το βαρος τωρα, μια μικροτερου κυβισμου μοτοσυκλετα απο μια αλλη ιδιου βαρους καιει περισσοτερο καυσιμο και ο λογος ειναι η λιγοτερη ροπη στις ιδιες με το αλλο μηχανακι στροφες. Το ST1300 Pan European με τα 300+ κιλα του πρακτικα καιει το ιδιο με το ΜΚ3 βαραντερο!!
Το FJR 1300 του αδερφου μου καει το ιδιο ¨η και λιγοτερο (λιγοτερο μεχρι τα 120) απο το Βαραντερο ΜΚ3 παρολο που διαθετει 5ταχυτο σαζμαν με 5η τοσο κοντη που νομιζεις οτι θα βγουν τα πιστονια απο τους κυλινδρους.
Τα τριβαλιτσα και τα δικαβαλα λιγο ρολο παιζουν στις συχρονες ψεκαστες κατασκευες κιαυτον μονο στα ξεκινηματα. Στα καρμπυρατερατα αυτο αλλαζει προς το χειροτερο.
Εγω με τα ΜΚ 2-3 μου ητε δικαβαλος, ητε τριβαλιτσος ητε δικαβαλος και τριβαλιτσος μαζι ποτε δεν ξεπερασα τα 6,5 λιτρα/100κμ με ταχυτητες 140-160κμ. Με το ΜΚ1 μου ομως........αστα να πανε!! Εσερνα και βυτιο απο πισω αφου μονος εκαιγα 7-8λ/100κμ και με ολα τα φορτωματα ξεπερνουσα τα 9(!!) πολλες φορες!!

Λέει Γιώργο ότι :"...στην παρουσίαση οδηγήσαμε στα άκρα...."
Πώς να το έλεγε; Το πηγαίναμε στα κόκκινα συνέχεια; Το ίδιο δεν είναι; Προσωπικά το ίδιο καταλαβαίνω και στα αγγλικά που παραθέτεις και στα ελληνικά του bikeit. Το συνεχίζει μάλιστα λέγοντας ότι στην καθημερινή οδήγηση δεν θα είναι έτσι και λέει ότι οι "μετρήσεις" προέρχονται από τα όργανα της μοτό.
Τέλος πάντων, νομίζω ότι πρόκειται για μια σημαντική μοτοσυκλέτα, που βρίθει τεχνολογίας και σαφώς δεν είναι ανταγωνιστής του GS. Ίσως δεν είναι ανταγωνιστής κανενός.... Άλλωστε το Tiger 1050 ποιο μηχανάκι ανταγωνιζόταν όταν βγήκε; Αλλά και τώρα. Και πολλές μηχανές ανοίγουν, ή προσπαθούν να ανοίξουν κατηγορίες! Οι πωλήσεις τις δικαιώνουν, ή όχι. Θα δείξει.
Εμένα με χαλάει ο χαρακτήρας της. Δεν είμαι στο κοινό της. Αυτό το είχα πει παλιότερα στο άλλο θέμα (αντικαταστάτης του Βαρα), το λέω και τώρα. Όπως δεν είμαι στο κοινό των superbikes, ή των μεγάλων tourer (Goldwing, K1600GT κλπ).
Και όπως λέει και ο "Φοίνικας" προτιμώ πιο συμμετοχικά μηχανήματα για οδήγηση
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 19-02-2012, 11:31
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Να προσθέσω στα παραπάνω, ότι οι συγκρίσεις των περιοδικών γίνονται με διάφορα κριτήρια κι όχι απαραίτητα με το αν απευθύνονται οι μοτοσυκλέτες στο ίδιο κοινό. Βασικό κριτήριο είναι η τιμή. Ότι υπάρχει στα 15000€ +/- 1000, το θεωρούν συγκρίσιμο. Είναι μια άποψη κι αυτή
Μόνο στα superbikes ή στα enduro θα μπορούσαμε να μιλάμε για συγκριτικά και να έχει νόημα. Παράδειγμα τα "On/Off" της μεσαίας κατηγορίας. versys, V-Strom, F650GS, Transalp κλπ. Πόση σχέση έχουν μεταξύ τους; Ομοιότητες έχουν! Αλλά ο χαρακτήρας τους είναι οτιδήποτε άλλο, παρά συγκρίσιμος... Στα παραπάνω, βάλτε και το 690 rallye Τι σημασία έχει ο 1 κύλινδρος μείον;
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ...
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 19-02-2012, 11:56
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

μια χαρα μηχανη ειναι.............για οποιον ζητα την μετριοτητα
αν ηταν κατι εξαιρετικο....σιγα μην μας ενοιαζε η καταναλωση,το βαρος και αν ανηκει στην κατηγορια on-off,scooter ή street.....
η honda...εδω και πολλα χρονια ,κινειται στην μετριοτητα,σε ολη την γκαμα παραγωγης της.......απο μηχανες εως εξωλεμβιες
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 19-02-2012, 12:39
zandesiro Ο/Η zandesiro βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Πολυγυρος Χαλκιδικης
Μηνύματα: 1,560
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Crosstourer............!!!

To "tourer" το βλεπω......(ανετο,βαρυ,σταθερο,μοτερ απο το VFR,χωρις σασμαν μηχανικο και αλλα καλουδια.....)
Για την αυτονομια το δεν θα σχολιασω(θα σχολιασω παρακατω) γιατι σε ενα ταξιδι (πχ ευρωπη) ολο και καποιο βεζιναδικο θα βρεις....

Το "cross" δε βλεπω.....

1.Μου κοπανησαν μια ζαντα ακτινωτη και εναν αξονα και θαρουν οτι κατι εκαμαν.....!

2.Αυτονομια "τσοπερ".......Χαζευω ολοι μερα το ADVrider.com και στο Horizons Unlimited.com και οι μονοι που δεν κουβαλανε βενζινες ειναι τα r1200gs adv και οσοι βαλαν touratech ντεποζιτο....Αυτο φορτωμενο καλα, ουτε 200χλμ δεν θα βγαλει....Και μιλαω για ταξιδι expedition οπως αυτα στο ADVrider.com και οχι παω Αθηνα-Θεσ/νικη....

3.Εψαξα και δε μπορω να βρω την διαδρομη αναρτησεων για να δω ποσο "cross" ειναι στην αναρτηση, για να δω φτανει τα 190mm μπροστα,και τα 200mm πισω της απλης GS και οχι της ADV που παει σε αλλο επιπεδο....!

4.Το αυτοματο σασμαν στο χωμα ειναι αχρηστο.....Τελος...... και δεν χρειαζετε αναλυση παραπερα....

5. 15.830 για την απλη εκδοση????:lo18: 16.050 εχει αρχικη το ADV.....

Βασει τα παραπανω "cross" δεν το λες......

Τα νευρα "crossια" μας τα χει κανει αυτην η honda αϊντε να δουμε ποτε θα βγαλει κανα σωστο μηχανακι....!



Α, βαλανε και δεικτη βενζινης!!


Παροτι εχω Βαραντερο, εγω παντως απογοητευτηκα απο το crosstourer!!!
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 19-02-2012, 12:43
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Honda Crosstourer 1200 - Πρώτο τεστ παγκοσμίως!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από zandesiro Εμφάνιση μηνυμάτων
Crosstourer............!!!



Παροτι εχω Βαραντερο, εγω παντως απογοητευτηκα απο το crosstourer!!!
οταν το μυαλο ειναι ανοιχτο.......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τρόποι καλής συμπεριφοράς στο τραπέζι… (Παγκοσμίως!) black_hawk Κόσμος 6 31-12-2011 12:10
Στη μαζική παραγωγή το Honda Crosstourer paliouras39 Άλλες εταιρίες 12 26-10-2011 00:35
ΝΕΟ HONDA CROSSTOURER (ex VARADERO) IOTH1X Άλλες εταιρίες 1 27-05-2011 20:40
Honda NT 700 VA vs Suzuki AN 650 Exec ABS Ένα μίνι συγκριτικό siraxanz Άλλες εταιρίες 48 10-05-2011 09:24


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!