GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-11-2011, 14:41
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Πίσω φτερό σε F800GS.

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Σκέφτομαι να βάλω πίσω φτερό στο 800άρι μου. Κάτι τέτοιο δλδ:
http://hld.gr/Photo/bmw/rhgs6501.jpg

Ο λόγος που θέλω να το βάλω είναι για να προστατέψω το πίσω αμορτισέρ και άλλα μηχανικά μέρη από νερά, λάσπες κ.λ.π. και όχι τόσο για λόγους αισθητικής. Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή φοράω χωμάτινα λάστιχα μήπως βρίσκουν τα τακούνια στο φτερό ή αν όταν μπει η μηχανή σε χώμα μήπως οι πέτρες ή οι λάσπες έρθουν και κολλήσουν στο εσωτερικό του φτερού "μπουκώνοντας" το όλο σύστημα του πίσω τροχού.
Η τιμή αυτής της λύσης είναι 75 ευρώ.

Η 2η λύση που υπάρχει είναι αυτή:
eBay - The UK's Online Marketplace
Με προβληματίζει το γεγονός ότι για την εγκατάστασή του λέει πως χρησιμοποιείς 2 βίδες και 4 δέστρες! που μου ακούγεται κάπως...
Τιμή 75 ευρώ περίπου επίσης.

Και η 3η λύση είναι αυτή (παρόμοια με τη 2η):
Φτερό μικρό πίσω τροχού BMW F 650/800 GS 08- by: Wunderlich - MotoRAID
με τιμή 87 ευρώ + ταχυδρομικά (εκτός στοκ τώρα).

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι από αυτά? Εντυπώσεις? Ο προβληματισμός μου για το φτερό (1η λύση) έχει βάση? Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.


Υ.Γ. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το θέμα πρέπει να μπει στα "Τεχνικά θέματα" ή στον "Εξοπλισμό μοτοσικλέτας". Αν δεν το έχω βάλει σωστά παρακαλώ ας το μετακινήσει κάποιος moderator.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-11-2011, 15:16
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο φτερό στο 800άρι που προστατεύει το αμορτισέρ χωρίς να μπουκώνει από λάσπες και χωρίς να αλλοιώνει τον on-off χαρακτήρα της μηχανής είναι το Mudsling:






Το βρίσκεις εδώ (δεν ξέρω αν το φέρνει Ελληνικό κατάστημα)



Και να σου δείξω και 2 φωτογραφίες από μια περσινή μας βόλτα (το θέμα εδώ).



Εγώ





Markas


Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-11-2011, 15:39
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Γιάννη αυτό που μου προτείνεις είναι ουσιαστικά η 2η λύση που έχω βάλει (αλλά από άλλον κατασκευαστή). Η αλήθεια είναι ότι και εμένα αυτή η λύση μου αρέσει περισσότερο μόνο που δεν ξέρω πόσο σταθερή είναι. Ισχύει ότι το δένεις με δέστρες και με μόλις δύο βίδες? Αντέχει έτσι ή θα το αφήσω σε κανένα βουνό για ενθύμιο?
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-11-2011, 15:44
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas_F800GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη αυτό που μου προτείνεις είναι ουσιαστικά η 2η λύση που έχω βάλει (αλλά από άλλον κατασκευαστή). Η αλήθεια είναι ότι και εμένα αυτή η λύση μου αρέσει περισσότερο μόνο που δεν ξέρω πόσο σταθερή είναι. Ισχύει ότι το δένεις με δέστρες και με μόλις δύο βίδες? Αντέχει έτσι ή θα το αφήσω σε κανένα βουνό για ενθύμιο?
Θα πω του Marka να δει το θέμα και μα σου απαντήσει. Πάντως, όπως θα έχεις δει, το φτεράκι δεν έχει μείνει πουθενά σε καμία βόλτα που έχουμε πάει.. Και έχουμε πάει κάμποσες!! (τις επόμενες εβδομάδες να περιμένετε ακόμα 3 παρουσιάσεις από εκδρομές που έχουν γίνει ).
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-11-2011, 15:58
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω του Marka να δει το θέμα και μα σου απαντήσει. Πάντως, όπως θα έχεις δει, το φτεράκι δεν έχει μείνει πουθενά σε καμία βόλτα που έχουμε πάει.. Και έχουμε πάει κάμποσες!! (τις επόμενες εβδομάδες να περιμένετε ακόμα 3 παρουσιάσεις από εκδρομές που έχουν γίνει ).


Φουντώστε μας κι άλλο μάγκες!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 27-11-2011, 18:01
manolis Ο/Η manolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: F650 GS twin
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Mudsling ανεπυφύλαχτα! Αυτό εχει και εγώ. Δεν προκειται να φύγει για κανενα λογο. Εχει μεσα 2 ειδών βιδες, 2 κοντες και 2 μακριές. Δεν φαινεται καθολου, το υλικο του ειναι σαν να ειναι φυσικη προέκταση της μαμας και μενουν ολα καθαρα απλά.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 27-11-2011, 19:14
Andreas_F800GS Ο/Η Andreas_F800GS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Αθήνα, Ηλιούπολη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 401
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από manolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Mudsling ανεπυφύλαχτα! Αυτό εχει και εγώ. Δεν προκειται να φύγει για κανενα λογο. Εχει μεσα 2 ειδών βιδες, 2 κοντες και 2 μακριές. Δεν φαινεται καθολου, το υλικο του ειναι σαν να ειναι φυσικη προέκταση της μαμας και μενουν ολα καθαρα απλά.
Ειδικά αυτό μου αρέσει πολύ...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-11-2011, 20:57
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Το mudsling το έχω βάλει από τότε που είχα στη μηχανή 3-4000 χιλιόμετρα.
Τώρα έχω 26500 περίπου...
Οπότε αν ήταν να πέσει εύκολα, θα είχε πέσει εδώ και καιρό. Θέλει όντως δύο βίδες και δύο δεματικά. Τις βίδες καλό θα ήταν να τους βάλεις μια απαλή κόλα σπειρωμάτων για μεγαλύτερη ασφάλεια (μη τις βιδώσεις πολύ) ενώ τα δύο δεματικά είναι απλή διαδικασία. Γενικώς η εγκατάσταση είναι γελοιωδώς εύκολη και αξίζει.
Για τα άλλα που έγραψες...
Το πρώτο, είναι καταρχάς αταίριαστο για το χαρακτήρα της μηχανής μας. Και ειδικά όχι για χρήση σε χώμα. Θα έχεις πιθανότατα πρόβλημα με λάσπες, μακριά λοιπόν αφού λες πως πας χώμα.
Το τρίτο είναι μια χαρά, αλλά: Είναι τεράστιο μανίκι η τοποθέτησή του! Διάβασα μια φορά πως 4 άτομα κάθονταν επί μισή ώρα μέχρι να καταφέρει ένας τους με πιο λεπτά χέρια να φτάσει το χώρο που βιδώνει το σύστημα. Άσε που έχουν αναφερθεί περιστατικά που και αυτό ακόμα μπούκωσε από λάσπες και ο ιδιοκτήτης το πέταξε.
Για εμένα λοιπόν η λύση είναι η Maier Plastics ή το mudsling.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Έχω το πρώτης γενιάς mudsling. Μου έχει εμφανίσει από τα 15.000 χιλιόμετρα μια μικρή ραγάδα εκεί που πιάνει μια βίδα. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε μια μεγάλη ροδέλα (αν και νομίζω πως η εταιρία παρέχει τώρα μια μεγαλύτερη από παλιά) για να πιάνει σε μεγαλύτερη επιφάνεια και να αντέχει πιο καλά.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-11-2011, 21:10
geod Ο/Η geod βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη-Aθηνα-Σαντορίνη
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 583
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Ανδρέα εγώ έχω βάλει το τρίτο και είμαι ευχαριστημένος και μπαίνει και πολύ εύκολα. Το πήρα από την makan γύρω στα 70 ευρώ!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-11-2011, 21:34
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Πίσω φτερό σε F800GS.

Δύο νήματα: Το ένα αναφέρετε στα mudsling και wunderlich : F800GS Rear mudguard - ADVrider
Οδηγίες για εγκατάσταση του wunderlich: Installing Wunderlich rear splash guard F650/800 - ADVrider
Το άλλο στο maier: Maier Rear Splash Gaurd anyone?? - ADVrider
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Xenon σε f800gs Aggelos-Syros Τεχνικά θέματα διάφορα 16 21-03-2013 16:46
Τι ελαστικα να βαλω σε F800GS?? Geo888 Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 1 03-11-2011 21:44
Αλλαγή απο F800gs σε 1200 gs adv.... Aggelos-Syros Γενικά - Μοτοσυκλέτα 45 28-09-2011 08:44
Ρυθμιση αναρτησης σε F800GS.Πως; moican Τεχνικά θέματα διάφορα 17 03-03-2010 17:04


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!