GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Τι μας έτυχε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιό 16-04-2011, 21:53
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από arisgreek Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν σε καλυπτει εχω αλλαξει 2 φορες αξονα γιατι κανενας δεν λεει οτι στις 5000 χιλιαδες θελει λυσιμο καθαρισμα ειναι η μ...κιες της b..w για να μας γδυνει χιλιες φορες να ειχα παρει βαραντεροοοοοοοοοοοο χιλιες φορες αλλα κανενας bmw rider δεν λεει την αληθεια κ να σπασει τον μυθο bmw αστα φιλε ασταααα
Ο άξονας του (ιδίως του adv λύσιμο κάθε 5000 χιλ …αααχχχχαααα
Reply With Quote
  #202  
Παλιό 16-04-2011, 22:07
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

σταμάτα TEOSS δεν ξέρεις εσύ
δεν έχεις πάθει δυο φορές άξονα
δεν ξέρω πόσα χλμ. έχει το 1100 σου αλλά πες του ότι το έπιασες κορόιδο
Reply With Quote
  #203  
Παλιό 16-04-2011, 23:19
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

[QUOTE=motovlamenos;362076]πρεπει να σου πω οτι ειχα varadero για 4 χρονια,ημουν και ειμαι μελος στο varadero club hellas για 5+ χρονια, οπου εχουν περασει πολλα παιδια απο εκει,εχω δει και ακουσει για βλαβες που τους εχουν αφησει στο δρομο εχω ψαξει και εχω βολεψει κοσμο με διαφορα ανταλακτικα,και για αυτο εχω γνωση αυτων που λεω,και για τις τρομπες βενζινης,και για την κεντρικη ασφαλεια,και για το Fi,αλλα αυτες τις βλαβες δεν τις ειδα πουθενα να τις αναφερουν ,σημαινει οτι δεν υπαρχουν?? ακομα και το δικο μου εσβηνε,και μεχρι που το πουλησα δεν μπορεσα να το φτιαξω!!θελω να σου πω οτι δεν τα λενε και δεν εχω καταλαβει το λογο .και τα BMW και τα HONDA ,και τα YAMAHA ολα χαλανε αυτο ειναι το βασικο .[/QUOTE]
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γιωργο....οτι ολα χαλανε.....το θεμα ειναι οτι αλλα χαλανε πολυ,αλλα χαλανε λιγοτερο,αλλα εχουν ''παρατεταμενη'' εγγυηση και αλλα οχι,αλλα ''πονανε'' πολυ την τσεπη οταν χαλανε και αλλα την πονανε λιγο.....
Reply With Quote
  #204  
Παλιό 16-04-2011, 23:42
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από motovlamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να σου πω οτι ειχα varadero για 4 χρονια,ημουν και ειμαι μελος στο varadero club hellas για 5+ χρονια, οπου εχουν περασει πολλα παιδια απο εκει,εχω δει και ακουσει για βλαβες που τους εχουν αφησει στο δρομο εχω ψαξει και εχω βολεψει κοσμο με διαφορα ανταλακτικα,και για αυτο εχω γνωση αυτων που λεω,και για τις τρομπες βενζινης,και για την κεντρικη ασφαλεια,και για το Fi,αλλα αυτες τις βλαβες δεν τις ειδα πουθενα να τις αναφερουν ,σημαινει οτι δεν υπαρχουν?? ακομα και το δικο μου εσβηνε,και μεχρι που το πουλησα δεν μπορεσα να το φτιαξω!!θελω να σου πω οτι δεν τα λενε και δεν εχω καταλαβει το λογο .και τα BMW και τα HONDA ,και τα YAMAHA ολα χαλανε αυτο ειναι το βασικο .
Οπως νομιζεις φιλε μου δεν θα λογομαχησω σε αυτο εδω το φορουμ γιαυτο το θεμα!!! Το εκανα παλιοτερα....φτανει πια!!!!

Θα σου πω μονον οτι, ο μηχανικος που λεει οτι το FI βγαζει προβλημα και ο ιδιοκτητης του οχηματος το διαδιδει στο club χωρις να ψαξει να βρει γιατι το FI του συγκεκριμενου οχηματος εβγαλε προβλημα δενε ιανι μηχανικος και η πληροφορια που διασπειρει ο ιδιοκτητης ειναι ψευδη!!!

Ειχες βαρα 4 χρονια, εχω Βαρα (3 μοντελα) 11 χρονια, ηξερες οτι ο μονος λογος που το FI βγαζει προβλημα ειναι ο τροπος που το εχουν περασει μεσα απο τις υπολοιπες καλωδιωσεις και οχι το ιδιο το συστημα? Οχι!!!! Ηξερες οτι επισκευαζεται? Οχι!!! Γιατι? διοτι κανεις μηχανικος δεν στο ειπε, διοτι κανεις απο τους δυο δεν το εψαξε!!!

Το ιδιο συμβαινει και με τα GS και τους αξονες τους!!! Ειπε κανεις μηχανικος γιατι σπανε οι αξονες στα GS? Οχι!!! Γιατι? διοτι κανεις τους δεν εψαξε ποτε να βρει την αιτια!!!
Ακου λοιπόν πια ειναι η αιτια αν και το εχω γραψει και αλλου.
Η 1200 εχει μια τσιμουχα στο ψαλιδι-αξονα η οποια ειναι στον αερα!! δηλαδη δεν εχει κολιεδες (οπως γινοταν μεχρι την 1100) ουτως ωστε να στεγανοποιειται το εσωτερικο του κελυφους που βρισκεται ο αξονας!!! Αποτελεσμα αυτου ειναι οτι οταν κυκλοφοραει σε βροχη, οταν την πλενει με το λαστιχο και ακομα χειροτερα με την πιεση το νερο μπαινει μεσα στο εσωτερικο του κελυφους και ξεπλενει τα γρασσα απο τους σταυρούς της συνδεσης. Αυτο εχει σαν επακολουθο να ξεραινονται οι τσιμουχες στεγανοποιησης και να σκουριαζει ο αξονας απο ακρη σε ακρη!!! Τελος τα καρε σκουριαζουν, φθειρονται, στεγνωνουν και ο αξονας ......παπαπαλα!!!
Η θεραπεια ειναι αυτο που ειπε καποιος φιλος πιο πανω, λυσιμο (καθε 30,000-40,000κμ ειναι ΟΚ) γρασσαρισμα ελεγχος και παλι δεσιμο!

Αν δεν ψαξεις να βρεις την αιτια του προβληματος η φημη που θα ακολουθει το οχημα ειναι........σπανε οι αξονες.....οσον αφορα την GS!!!
Βγαζει προβλημα η ηλεκτρομηχανικη τρομπα βενζινης.....κι ας εχει διαρκεια ζωης ανακοινουμενη απο το εργοστασιο κατασκευης ΤΗΣ τα 60000κμ!!!! Βγαζει προβλημα το FI....κι ας ειναι το καλωδιο της αντεννας περασμενο με λαθος διαδρομη απο το εργοστασιο συναρμολογησης........ αλλα οχι σε ολα!!! Αυτα για το Βαραντερο!!!!!!

Δεν ειναι δικαιο νομιζω για κανενα οχημα!!!

Last edited by GeorgeP; 16-04-2011 at 23:45.
Reply With Quote
  #205  
Παλιό 17-04-2011, 02:30
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

Γιώργο, και το 1150 έχει κολιέ στην φυσούνα του άξονα.
Στο 1200 είναι όπως γράφεις, αν και για να περάσουν νερά πρέπει πρώτα να ξεραθεί το γράσο και να έχουμε μεγάλη πίεση ΄η βάπτιση π.χ. σε μεγάλη λακκούβα-σκάμμα, σε ποτάμι κ.α. (όχι από βροχή). Η πρόταση σου για <<σέρβις>> του άξονα (και όλου του συστήματος ψαλίδι-φυσουνες-άξονας-<διαφορικό> ) κάθε 30.000-40.000 χιλ είναι λογικό και σωστό, θα συμπλήρωνα το κάθε 2 χρόνια εάν δεν έρθουν τα χιλιόμετρα γιατί το γράσο ξεραίνεται με τον χρόνο (ιδίως εάν η μότο δεν φυλάσσεται είναι σε κλειστό χώρο).
Οι ενέργειες αυτές νομίζω ότι δεν είναι επίσημες(σέρβις μανουαλ), αλλά καλό είναι να γίνονται.
Το σύστημα με την <φυτευτή> φυσούνε υπάρχει σε όλα τα μοντέλα R και K …γιατί δεν έχουμε περιστατικά (ίσως να είναι πολύ λίγα) σε αυτά ? Μήπως γιατί είναι δύσκολο να φανταστούμε ένα Κ1300S μέσα σε ποτάμι ? Μήπως γιατί δεν είναι σύνηθες να βλέπουμε τον Πάκι στο πλυντήριο να προσπαθεί με την πίεση να διώξει την ξεραμένη λάσπη από την τελευταία χωμάτινη λασποβόλτα στο R1200RT /K 1300GT μας ???!!!

Επίσης υπενθυμίζω ένα ρυτό που ακολουθώ : Σύμπτωση Επαναλαμβανόμενη…παύει να είναι Σύμπτωση….άρα κάποιο λάκκο έχει…ο άξονας!!!
Reply With Quote
  #206  
Παλιό 21-04-2011, 10:54
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Μάλλον άξονας

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, και το 1150 έχει κολιέ στην φυσούνα του άξονα.
Στο 1200 είναι όπως γράφεις, αν και για να περάσουν νερά πρέπει πρώτα να ξεραθεί το γράσο και να έχουμε μεγάλη πίεση ΄η βάπτιση π.χ. σε μεγάλη λακκούβα-σκάμμα, σε ποτάμι κ.α. (όχι από βροχή). Η πρόταση σου για <<σέρβις>> του άξονα (και όλου του συστήματος ψαλίδι-φυσουνες-άξονας-<διαφορικό> ) κάθε 30.000-40.000 χιλ είναι λογικό και σωστό, θα συμπλήρωνα το κάθε 2 χρόνια εάν δεν έρθουν τα χιλιόμετρα γιατί το γράσο ξεραίνεται με τον χρόνο (ιδίως εάν η μότο δεν φυλάσσεται είναι σε κλειστό χώρο).
Οι ενέργειες αυτές νομίζω ότι δεν είναι επίσημες(σέρβις μανουαλ), αλλά καλό είναι να γίνονται.
Το σύστημα με την <φυτευτή> φυσούνε υπάρχει σε όλα τα μοντέλα R και K …γιατί δεν έχουμε περιστατικά (ίσως να είναι πολύ λίγα) σε αυτά ? Μήπως γιατί είναι δύσκολο να φανταστούμε ένα Κ1300S μέσα σε ποτάμι ? Μήπως γιατί δεν είναι σύνηθες να βλέπουμε τον Πάκι στο πλυντήριο να προσπαθεί με την πίεση να διώξει την ξεραμένη λάσπη από την τελευταία χωμάτινη λασποβόλτα στο R1200RT /K 1300GT μας ???!!!

Επίσης υπενθυμίζω ένα ρυτό που ακολουθώ : Σύμπτωση Επαναλαμβανόμενη…παύει να είναι Σύμπτωση….άρα κάποιο λάκκο έχει…ο άξονας!!!
Σωστα τα λες.......αλλα γιατι κατηργησαν τους κολιεδες σε εκεινο το σημειο ειναι απορίας αξιον!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ωραία μηχανή!!!!! Μάλλον η καλύτερη... zastava Χιούμορ 8 10-11-2009 17:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!