GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 30-10-2010, 00:47
fguy Ο/Η fguy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μoto: R1200GS 2005-2006
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Μετα απο αλλαγμα του πισω δισκοφρενου, διαπιστωθηκαν ρωγμες σε 2 απο τις 5 θεσεις για τις βιδες. Ειναι δηλαδη η βαση του δισκου, φλαντζα λεγεται, οπου δημιουργουνται ρωγμες. Αυτο εννοειται οτι ειναι επικινδυνο απο μονο του.
Οπως μου ειπε ο μαστορας αυτο συμβαινει συχνα σε r1200 γενικοτερα. Εχω μονο 30.000 χλμ, αλλα δεν εχει να κανει. Συνεβη και σε νεοτερα r1200gs. Εψαξα και βρηκα πως η εταιρια (μετα απο επαναλαμβανομενες ζημιες στο κομματι αυτο) εδωσε οδηγιες στου τεχνικους για το πως να το αντικαθιστουν ξεχωριστα, μονο τη φλαντζα-βαση, και οχι ολοκληρο το πισω διαφορικο σαν σετ που το πουλουσε η BMW μεχρι προτινος!!! (Με καποιες αλχημιες και πατεντες της BMW, και ζεσταμα σε θερμοκρασια 100+ βαθμων, αφαιρειται η φλαντζα, και μπαινει πρεσσαριστα το καινουριο)

Η ζημια αυτη διαπιστωνετε πανω στο αλλαγμα δισκων συνηθως, δεν ειναι ευκολο να εντοπιστει αλλιως. Γι' αυτο καλο ειναι να εχουμε το νου μας........(εγω ηδη ψαχνω απο Γερμανια ανταλλακτικο)
Attached Images
File Type: jpg p-20091125-1457-1327.jpg (58.3 KB, 140 views)

Last edited by fguy; 30-10-2010 at 00:59.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 30-10-2010, 00:55
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Thanks George ...
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 30-10-2010, 01:06
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fguy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο αλλαγμα του πισω δισκοφρενου, διαπιστωθηκαν ρωγμες σε 2 απο τις 5 θεσεις για τις βιδες. Ειναι δηλαδη η βαση του δισκου, φλαντζα λεγεται, οπου δημιουργουνται ρωγμες. Αυτο εννοειται οτι ειναι επικινδυνο απο μονο του.
Οπως μου ειπε ο μαστορας αυτο συμβαινει συχνα σε r1200 γενικοτερα. Εχω μονο 30.000 χλμ, αλλα δεν εχει να κανει. Συνεβη και σε νεοτερα r1200gs. Εψαξα και βρηκα πως η εταιρια (μετα απο επαναλαμβανομενες ζημιες στο κομματι αυτο) εδωσε οδηγιες στου τεχνικους για το πως να το αντιθιστουν ξεχωριστα, μονο τη φλαντζα-βαση, και οχι ολοκληρο το πισω διαφορικο σαν σετ που το πουλουσε η BMW μεχρι προτινος!!! (Με καποιες αλχημιες και πατεντες της BMW, και ζεσταμα σε θερμοκρασια 100+ βαθμων, αφαιρειται η φλαντζα, και μπαινει πρεσσαριστα το καινουριο)

Η ζημια αυτη διαπιστωνετε πανω στο αλλαγμα δισκων συνηθως, δεν ειναι ευκολο να εντοπιστει αλλιως. Γι' αυτο καλο ειναι να εχουμε το νου μας........(εγω ηδη ψαχνω απο Γερμανια ανταλλακτικο)

Πάρε πράμα να διαβάζεις..........

Motorcycle Info Pages - R1200GS Handling & Suspension > Rear Wheel Carrier / Brake Disk Flange

12GS Rear Disk Flange Cracks? - ADVrider

Sheared lugs for rear brake disk. 05 1200 GS - ADVrider

Metal guru's, can this be welded and still be safe to use?

Κοντά στα 180ευρώ το ανταλλακτικό - πρέπον είναι να αλλαχτούν και οι βίδες - και 20 ευρώ η εργασία....

Το νέο ανταλλακτικό έχει τροποποιηθεί - σαν υλικό και επεξεργασία (?) - και είναι πιο ανθεκτικό.....


Αν καταλάβατε από τις φωτογραφίες που να κοιτάξετε ακριβώς, μπορείτε να το ελέγξετε χωρίς πειράξετε τίποτα στην μηχανή. Σε όσα τουλάχιστον έχουν χυτή ζάντα βάλτε την στο κεντρικό σταντ, γονατίζουμε από την αριστερή πλευρά και γυρίζουμε τον τροχό μέχρι να δούμε μια μια όλες τις βίδες που συγκρατούν τον δίσκο πάνω στο "μουαγιέ" Προσοχή, μπορεί να είναι σαν τριχούλα!
Αν έχετε την άνεση, βγάλτε τον πίσω τροχό και θα σας δώσει καλύτερη πρόσβαση........
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 30-10-2010, 01:18
fguy Ο/Η fguy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μoto: R1200GS 2005-2006
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ThanDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε πράμα να διαβάζεις..........

Motorcycle Info Pages - R1200GS Handling & Suspension > Rear Wheel Carrier / Brake Disk Flange

12GS Rear Disk Flange Cracks? - ADVrider

Sheared lugs for rear brake disk. 05 1200 GS - ADVrider

Metal guru's, can this be welded and still be safe to use?

Κοντά στα 180ευρώ το ανταλλακτικό - πρέπον είναι να αλλαχτούν και οι βίδες - και 20 ευρώ η εργασία....

Το νέο ανταλλακτικό έχει τροποποιηθεί - σαν υλικό και επεξεργασία (?) - και είναι πιο ανθεκτικό.....


Αν καταλάβατε από τις φωτογραφίες που να κοιτάξετε ακριβώς, μπορείτε να το ελέγξετε χωρίς πειράξετε τίποτα στην μηχανή. Σε όσα τουλάχιστον έχουν χυτή ζάντα βάλτε την στο κεντρικό σταντ, γονατίζουμε από την αριστερή πλευρά και γυρίζουμε τον τροχό μέχρι να δούμε μια μια όλες τις βίδες που συγκρατούν τον δίσκο πάνω στο "μουαγιέ" Προσοχή, μπορεί να είναι σαν τριχούλα!
Αν έχετε την άνεση, βγάλτε τον πίσω τροχό και θα σας δώσει καλύτερη πρόσβαση........

Ευχαριστω φιλε, αν και τα ειχα βρει ηδη τα περισσοτερα και τα μελετησα.
οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστικες, Εγω δυστυχως ειδα τις δικες μου απο κοντα, live, σαν παρουσιαση, αρα η προτροπη σου για μελετη ειναι μαλλον προς τρους φιλους του φορουμ!!!
Ετσι ακριβως ειναι. Να το δουν και αλλοι φιλοι και να το τσεκαρουν στις μοτο τους!
Η MNS εχει το ανταλλακτικο γυρω στα 230

Last edited by fguy; 30-10-2010 at 01:28.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 30-10-2010, 12:35
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fguy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω φιλε, αν και τα ειχα βρει ηδη τα περισσοτερα και τα μελετησα.
οι φωτο ειναι πολυ κατατοπιστικες, Εγω δυστυχως ειδα τις δικες μου απο κοντα, live, σαν παρουσιαση, αρα η προτροπη σου για μελετη ειναι μαλλον προς τρους φιλους του φορουμ!!!
Ετσι ακριβως ειναι. Να το δουν και αλλοι φιλοι και να το τσεκαρουν στις μοτο τους!
Η MNS εχει το ανταλλακτικο γυρω στα 230



Τσέκαρα το τιμολόγιο από το ΜnS και οι τιμές - με την έκπτωση του φόρουμ - είναι οι παρακάτω

"Φλάτζα": 173+ΦΠΑ = 212ευρώ
Παξιμάδια (Σετ 5 τεμαχίων) : 4,60+ΦΠΑ = 6ευρώ
Εργασία : 20 ευρώ

Πάντως, επειδή χρειάζεται ζέσταμα, εξωλκέα, χτύπημα κτλ κτλ, καλό είναι να γίνει σε συνεργείο. Άσε που και το κόστος εργασίας είναι μηδαμινό.....
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 30-10-2010, 20:28
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Το έχω και εγώ.
Μια άποψη είναι ότι προέρχεται από υπερβολικό σφίξιμο στα μπουλόνια κατά την αλλαγή ελαστικών.

Λέτε ?
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 30-10-2010, 20:36
jimm Ο/Η jimm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ-αθηνα
Μoto: KAWASAKI-Versys
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω και εγώ.
Μια άποψη είναι ότι προέρχεται από υπερβολικό σφίξιμο στα μπουλόνια κατά την αλλαγή ελαστικών.

Λέτε ?

αυτα τα λεει η bmw και η καθε εταιρια,για να καλυψουν τις αστοχιες τους ,τα ριχνουν σε αλλους...............
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 30-10-2010, 21:34
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Χλωμό το κόβω... Δεν είναι εκεί το ραγισμα! Είναι στις βίδες της δισκόπλακας - που έχουν βιδωθεί από το εργοστάσιο και ελάχιστοι έχουν πειράξει!

Λογικά παίζει να φταίει το - αδύναμο - υλικό της φλάτζας. Οι δυνάμεις που ασκούνται σε αυτά τα 5 αυτάκια είναι τρομερές. Η επιβράδυνση των φρένων μεταφέρεται εκεί ακριβώς. Αν σκεφτούμε και πόσες φορές ανοίγουμε το γκαζι χωρίς να έχει απελευθερωθεί το φρένο.....

Μάλλον γιαυτο και η αλλαγή του συγκεκριμένου ανταλλακτικού. Προσοχή λοιπόν στις μεταχειρισμένες ή αγνώστου πηγής "φλάτζες" μιας και μπορεί να είναι παλιάς φουρνιάς!
Ας ελπίσουμε πως τα "φρέσκα κουλούρια" θα είναι πιο ...σκληρά!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 30-10-2010, 21:52
fguy Ο/Η fguy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μoto: R1200GS 2005-2006
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω και εγώ.
Μια άποψη είναι ότι προέρχεται από υπερβολικό σφίξιμο στα μπουλόνια κατά την αλλαγή ελαστικών.

Λέτε ?
Οχι φιλε μου, αυτο δεν ισχυει, απλα γιατι εχει τυχει και σε μηχανες που δεν εβγαλαν τη ροδα ακομα, που εχουν τα εργοστασιακα σφιξιματα στις βιδες!!!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 31-10-2010, 00:02
saitman Ο/Η saitman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μoto: GS 1200 2004
Μηνύματα: 4,238
Προεπιλογή Απάντηση: Συνηθης βλαβη σε r1200gs! Προσεχετε!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από fguy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι φιλε μου, αυτο δεν ισχυει, απλα γιατι εχει τυχει και σε μηχανες που δεν εβγαλαν τη ροδα ακομα, που εχουν τα εργοστασιακα σφιξιματα στις βιδες!!!
δικαιολογιες του εργοστασιου!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
...ρύθμισμα/έλεγχος βαλβίδες σε R1200GS ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 18 29-03-2013 02:22
...αλλαγή βαλβολινων άξονα μετάδοσης σε R1200GS (04-07) ΙoannisPanagiotidis Τεχνικά θέματα - DIY 119 15-06-2012 01:30
Ηλεκτροστατικη σε ζαντες απο R1200GS matapo Γενικά - Μοτοσυκλέτα 3 30-07-2010 01:19
Σημάδια διάβρωσης σε r1200GS ADV morfeas Τεχνικά θέματα διάφορα 70 06-04-2010 14:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!