GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα > Μου τη δίνει που .....

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 27-08-2013, 23:09
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε μου δεν θα κάτσω να μπω σε διαδικασίες αλά Ιντιάνα Τζόουνς να ψάχνω με χάρτη ποιος είναι πιο φτηνός για να πιω καφέ. Φαντάσου να πας σε μια πόλη και να ψάχνεις ένα-ένα τα μαγαζιά για να πιεις καφέ. Η απόλυτη ξενέρα!

Γι' αυτό, τέτοιοι που είμαστε, δεν πάω πουθενά, δεν κάνω τίποτα, έχω κόψει καφέδες και όλα. Δεν αξίζουν ούτε μισό από τα (λιγοστά) ευρώ μου. Γιατί, αν πάω, αναγκαστικά θα κάτσω και για καφέ και για μπύρα.
Με αφήνει αδιάφορο η Ελλάδα και οι ομορφιές της. Δεν μού φτάνουν μόνο οι ομορφιές -τέτοιες, πίστεψέ με, έχει και αλλού- θέλω και σεβασμό σε 'μένα και στα λεφτά μου.

Πάω μόνο εξωτερικό που μού κατεβαίνει πιο φτηνά από την Ελλάδα. Εάν μπορώ καλώς, εάν δεν μπορώ δεν πάω. Τού χρόνου! Η Ελλάδα για 'μένα ως προορισμός έχει πεθάνει!

Σλοβακία 2009: ένα δωμάτιο και μία μεγάλη μπύρα 13 ευρώ! Τής άφησα 15 ευρώ και με κοίταζε με ύφος "αυτός πρέπει να είναι πολύ πλούσιος". Και ευγένεια, και δίμετρες Σλοβάκες και πράσινα δάση και καλοί δρόμοι και όμορφη επαρχία με λιβάδια και σπίτια με κεραμίδια και όχι τσιμέντα και αλουμίνια.
Ψώνια από το σούπερ μάρκετ με μερικά ευρώ.

Πολωνία στο ίδιο ταξίδι: δωμάτιο σε σοφίτα 20 ευρώ. Φαΐ με κύριο πιάτο, σαλάτα και μεγάλη μπυράκλα 7 ευρώ!

Ρουμανία? Χα! Εδώ κι αν είναι. Πρωινό ή/και μεσημεριανό με 2,60 ευρώ.

Πράγα. Δωμάτιο (σε ξενώνα βέβαια) με 10 ευρώ.


Λοιπόν, για να μην πολυλογούμε, ας βάλουμε νερό στο κρασί μας ΟΛΟΙ για να μην πέφτουμε σ' αυτόν τον φαύλο κύκλο τής οικονομίας: όσο είναι ακριβά, τόσο δεν καταναλώνουμε και όσο δεν καταναλώνουμε πάσχει η οικονομία.


Και τελειώνω με λίγα λόγια για τις φωτό που είναι ο αδιάψευστος μάρτυρας.

1. Σλοβακία: δωμάτιο με 11,62 ευρώ (350 Σλοβακικές κορώνες) σε πολύ καλό, μικρό ξενοδοχειάκι.

2. Πολωνία: δωμάτιο με 20 ευρώ στην σοφίτα αυτής τής ξενοδοχειάρας και φαγητό με 7 ευρώ.

3. Πράγα-Τσεχία: κρεββάτι σε ξενώνα με 10 ευρώ. Αν θες με ιδιωτικό μπάνιο, 14 ευρώ. Τώρα βέβαια, υπάρχει και η επιλογή τού Χίλτον αν θες.



Και αφήνω τα ωραία για το τέλος. Ιδού οι περίφημες ομορφιές τής Ελλάδος!



4. Σταθμός ξεκούρασης στην Βουλγαρία.

5. Σταθμός ξεκούρασης στην Ουγγαρία.

6. Σταθμός ξεκούρασης στην Ελλάδα (Σκαραμαγκάς).

Έχεις γυρίσει μόλις από Ευρώπη με τις εικόνες φρέσκες και, αν καταφέρεις να φτάσεις ζωντανός στην Αθήνα από την Πάτρα, αν λέω, βλέπεις αυτά.
Τις ομορφιές τής Ελλάδος!
Και σ' αυτούς τώρα τους &$*#(#@ θα αφήνω τα λεφτά μου?


φιλαρακι μου,απλα λεω την γνωμη μου και δεν σου την επιβαλω,νομιζω οτι εχεις αδικο.
Δεν χρειαζετε να κανεις σαφαρι για να βρεις τα καλα και σωστα μαγαζια...
Δοξα τον Γιαραμπι εχουμε ΟΛΟΙ υπολογιστες,κινητα,ταμπλετ κλπ κλπ.
Να σε ρωτησω κατι,οταν κανεις ταξιδια στο εξωτερικο εχεις ψαξει το που θα πας???το που θα μεινεις??? το που θα φας??? απο που??? απο το νετ μαλον αλλα και απο αλλους ανθρωπους που εχουν επισκευτει τα μερη που θα πας.
Ποσο δυσκολο ειναι να κανεις το ιδιο και εδω????
Επισης καλε μου φιλε δεν μπορω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ την Ελλαδα με τις χωρες που γραφεις(ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ).
Δεν εχουν το κλιμα της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τις θαλασσες της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τα προιοντα και τα φαγητα της Ελλαδας μας.
Δεν εχουν τους ανθρωπους της Ελλαδας μας.
Δεν την φτανουν την Ελλαδα μας ουτε στο ελαχιστο.
Απλα η Ελλαδα μας (ο τοπος εννοω) ειχε την ατυχια να υπαρχουν επανω της ΠΟΛΛΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ Ελληνες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ,αλλα υπαρχουν και οι σωστοι Ελληνες,οι χαμογελαστοι,οι φιλοξενοι,οι τιμιοι,οι ζεστοι χαρακτηρες που ΕΥΤΥΧΩΣ υπερκαλυπτουν τους βλαμενους.
Πηγα και στην Ιταλια(Ρωμη,Φλωρεντια,Βενατια) διεσχισα την Ιταλια οδικος....συγνωμη μιλαμε για μουλαρια το 70%.
Δεν σου απανταγαν σε ερωτησεις ΟΥΤΕ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΩΝ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΕΟΦΟΡΕΙΩΝ.Τα μικρα νερα 2 ευρω ακομα και στα μηχανηματα των δημοσιων υπηρεσιων(γκαριζουν οι τουριστες εδω που περνουν το μπουκαλακι 1 ευρω).
Φαγητα ανοστα και τρελα ακριβα(ευτυχως ανακαλυψαμε...ψαξαμε δηλαδη...καλα και φτηνα εστιατορια εστω και στο τελος...)
Πληρωνες ΟΛΑ ΤΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ τρελα ακριβα(ακομα και για να ανεβεις στον τρουλο αλλη τιμη με το ασανσερ αλλη με τα ποδια).
Τελος παντων ξεφυγα και ζητω συγνωμη.
Το τελικο συμπερασμα ειναι ενα.
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
Ας βοηθησουμε τους σωστους επαγγελματιες ισως να ανοιγε ενα τοπικ που να μπορουμε στα οποια ταξιδια μας να γραφουμε τα σωστα σε ποιοτητα και τιμες μαγαζια.
Να ειμαστε καλα να ταξιδευουμε και να περναμε καλα
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 28-08-2013, 01:06
intruder Ο/Η intruder βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: κοζανη
Μoto: gsx1250fa
Μηνύματα: 937
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από intruder Εμφάνιση μηνυμάτων
..................................

σαν δημιουργος του θεματος,προτεινω κ την δημιουργια θεματος που να παινευουμε επαγγελματιες κ καταστασεις που αξιζουν την προωθηση μας ΜΕ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ,
(οχι επειδη πηγε καπου ενας μεγιστανας ή κοροιδο,με το ζορι ειναι αποδεκτα ωραια σε τιμες)
γιατι για τον εναν η τιμη 6 ευρα η ''παραδοσιακη τυροπιτα'' τον 8/2012 στο ζαγορι ειναι φυσιολογικη ΑΛΛΑ για μενα( Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΚΤΗ
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
..............Ας βοηθησουμε τους σωστους επαγγελματιες ισως να ανοιγε ενα τοπικ που να μπορουμε στα οποια ταξιδια μας να γραφουμε τα σωστα σε ποιοτητα και τιμες μαγαζια.
......................

κ επιμενω το ''ταχατις παραδοσιακα κ αγνα '' αναφερεται στα εντος ελλαδα καραγκιοζιλικια.
ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν κ αξιοτιμοι επαγγελματιες του χωρου,κ εαν δεν θεωρηθρι διαφημηση να ανοιξει ενα thread για να εποφεληθουν ολοι.
τα κακως κειμενα απο τετοιους ΄''επαγγελματιες '' να γραφονται εδω.


.......33 ευρα το κιλο κεμπαπ-αρνι στο χωριο σελι στο βερμιο ημαθιας ειναι για μενα ξεφτιλισμος της βλαχουριας.σε απεναντι μαγαζι ομως χωρις σουβλες κ κτλ ''παραδοσιακα κ αγνα προιοντα'' (δεν θυμαμαι ονομα-να το ψαξεται δεν ειναι πολλα,ειναι κ εντουρας ο τυπος) καταπληκτικα μαγειρεμενα φαγητα σε οικογενειακη επιχειρηση σε παρα πολυ προσυτη τιμη γυρω στα 5 ευρα η μεριδα.ΜΕΡΙΔΑ ομως

Last edited by intruder; 28-08-2013 at 01:08.
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 28-08-2013, 01:41
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

φιλαρακι ευχαριστω για ενα ακομα ζωντανο παραδειγμα σε οσα λεω.
Ψαξιμο πριν κανουμε κατι....απεναντι ηταν το μαγαζακι,το κοιταξες με αλλο ματι και βγηκες κερδισμενος...εκανες και μια γνωριμια πραγμα που στο απροσωπο ``παραδοσιακο`` δεν θα εκανες...χωρια οτι θα ετρωγες και χουφτωμα.
Το thread για εμενα πρπει να γινει,δεν θα ειναι διαφημιση αλλα επιβραβευση.
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 28-08-2013, 09:30
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι μου,απλα λεω την γνωμη μου και δεν σου την επιβαλω,νομιζω οτι εχεις αδικο.
Δεν χρειαζετε να κανεις σαφαρι για να βρεις τα καλα και σωστα μαγαζια...
Δοξα τον Γιαραμπι εχουμε ΟΛΟΙ υπολογιστες,κινητα,ταμπλετ κλπ κλπ.
Να σε ρωτησω κατι,οταν κανεις ταξιδια στο εξωτερικο εχεις ψαξει το που θα πας???το που θα μεινεις??? το που θα φας??? απο που??? απο το νετ μαλον αλλα και απο αλλους ανθρωπους που εχουν επισκευτει τα μερη που θα πας.
Ποσο δυσκολο ειναι να κανεις το ιδιο και εδω????
Όχι! Συγγνώμη που θα σ'το χαλάσω αλλά στα πιο πολλά ταξίδια μου δεν ψάχνω, δεν προετοιμάζω, δεν προγραμματίζω. Καβαλάω την μηχανή και φεύγω, έτσι απλά. Κάποτε ξεκίνησα για το σούπερ μάρκετ και κατέληξα Λιθουανία! Μόνος όπως πάντα.

Να ψάχνω στο ίντερνετ από πριν με κινητά και με τάμπλετ για το πιο φτηνό μαγαζί για να πιω καφέ λες, ε?
Ε, όχι ρε παιδιά! Όχι ρε παιδιά! Άλλη μεγάλη ξενέρα! Χάνετε την μαγεία τού ταξιδιού, παιδιά.

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε (όπως βολεύει τον καθένα).

Last edited by Al Bandy; 28-08-2013 at 09:34.
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 28-08-2013, 10:04
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

[QUOTE=mpampis;938143]
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
[QUOTE]

Με συγχωρεις αλλα θα διαφωνισω! Κι όχι επειδη είμαι απο δω! Πινω το φρέντο εσπρεσσο μου στο υπέροχο (φουλ τουριστικο) λιμάνι με 3 ευρω το ίδιο και με ανυπερβλητη θέα ψηλα στην Κουκουβαγια αλλα και με υπεροχα γλυκα παντοφλες με 4 ευρω. Επίσης στην ίδια τιμη τον πινω με ξαπλώστρα κανονικη αλλα και τυπου πολυθρόνα στα αμέτρητα beach bar με μουσική απο Dj και μαγαζαρες! Επίσης παίρνω τον φρέντο εσπρεσσο πακέτο με 1.20 Έχω γυρίσει αν όχι όλη την περισσότερη Ελλάδα και ειδικα στα μικρά νησιά σε γδυνουν! Σε πολη που δεν έβλεπες τπτ (γιατι δεν έχει ούτε θαλασσα) χωρίς αξιοθέατα καθόλου πλήρωσα τον καφε 3.50 ευρω και έβλεπα τοίχους (σε ολεσ τισ καφετεροεσ) και δεν μιλάω για μεγάλη πολη (Αθήνα Θεσσαλονίκη Πάτρα)
Στην Κρήτη που αναφέρεις σπουδαζα 5 χρονια στο Ηράκλειο έβλεπα τα ντουβαρια και επινα καφε με 3,5 ευρω, πήγα περισυ σπιναλογκα και Άγιο Νικόλαο και ειναι τα ίδια, Ρέθυμνο που πεταγομαι αρκετα συχνά και για φαγητο και καφε έχουν ίδιες τιμές και δεν ειναι και τόσο τουριστικά με τόσο κόσμο όσο τα Χανιά (αυτο το αναφέρω για να δείξω ότι παρόλο που έχουν περισσότερο τουρισμό έχουν ίδιες τιμές)
Σίγουρα θα υπάρχουν και κλέφτες στον τόπο μου οπως και παντου αλλα σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά!


Sent from my Hand using Fingers
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 28-08-2013, 10:32
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

χαχαχα οχι ρε συ,οχι να ψαχνεις και για καφε....
Οκ καταλαβενω το πως σκεφτεσε.εν μερει και εμενα μου αρεσει αυτο και το κανω και συχνα(οχι να παω για σουπερ μαρκετ αλλα τελικα να φτασω λιθουανια...χαχαχα).φετος χανια για 4 μερες ετσι πηγα κι εγω αλλα εκει εψαξα και βρηκα.
Anyway που λενε και στο χωριο μου,σημασια εχει να περναμε ολοι καλα ο καθενας με τον τροπο του.
Να εισαι παντα γερος να ταξιδευεις
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 28-08-2013, 10:54
mpampis Ο/Η mpampis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2013
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μoto: Funduro 650st
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

[quote=jmar;938263][QUOTE=mpampis;938143]
Ειναι στο χερι μας να περναμε τρελα ομορφα με λιγα χρηματα,αυτο το βιωσα φετος σε ενα απο τα πιο ακριβα μερη της Κρητης τα Χανια.Μια πανεμορφη πολη που αν δεν ξερεις θα σε γδαρουν,αν ομως ψαχτεις και εχεις τα ματακια σου και το μυαλο σου ανοιχτο θα περασεις Ζ Α Χ Α Ρ Η που ελεγε και ο Ριζος σε γνωστη ελληνικη ταινια.
Απόσπασμα:

Με συγχωρεις αλλα θα διαφωνισω! Κι όχι επειδη είμαι απο δω! Πινω το φρέντο εσπρεσσο μου στο υπέροχο (φουλ τουριστικο) λιμάνι με 3 ευρω το ίδιο και με ανυπερβλητη θέα ψηλα στην Κουκουβαγια αλλα και με υπεροχα γλυκα παντοφλες με 4 ευρω. Επίσης στην ίδια τιμη τον πινω με ξαπλώστρα κανονικη αλλα και τυπου πολυθρόνα στα αμέτρητα beach bar με μουσική απο Dj και μαγαζαρες! Επίσης παίρνω τον φρέντο εσπρεσσο πακέτο με 1.20 Έχω γυρίσει αν όχι όλη την περισσότερη Ελλάδα και ειδικα στα μικρά νησιά σε γδυνουν! Σε πολη που δεν έβλεπες τπτ (γιατι δεν έχει ούτε θαλασσα) χωρίς αξιοθέατα καθόλου πλήρωσα τον καφε 3.50 ευρω και έβλεπα τοίχους (σε ολεσ τισ καφετεροεσ) και δεν μιλάω για μεγάλη πολη (Αθήνα Θεσσαλονίκη Πάτρα)
Στην Κρήτη που αναφέρεις σπουδαζα 5 χρονια στο Ηράκλειο έβλεπα τα ντουβαρια και επινα καφε με 3,5 ευρω, πήγα περισυ σπιναλογκα και Άγιο Νικόλαο και ειναι τα ίδια, Ρέθυμνο που πεταγομαι αρκετα συχνά και για φαγητο και καφε έχουν ίδιες τιμές και δεν ειναι και τόσο τουριστικά με τόσο κόσμο όσο τα Χανιά (αυτο το αναφέρω για να δείξω ότι παρόλο που έχουν περισσότερο τουρισμό έχουν ίδιες τιμές)
Σίγουρα θα υπάρχουν και κλέφτες στον τόπο μου οπως και παντου αλλα σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά!


Sent from my Hand using Fingers
μα αυτο λεω και εγω.τα ιδια πανω κατω λεμε.
Π.χ. Αν πας να φας κατω στο λιμανι ενα χερακι στο πισινο θα το φας.....αν μπεις μεσα στα γραφικοτατα στενακια της παλιας πολης 200-300 μετρα πιο μακρια απο το λιμανι θα φας τελεια με πολυ καλες τιμες.
Η κουκουβαγια π.χ. ειναι λιγο πιασω κ.....ι αλλα εχει ποιοτητα φοβερη και τρελα γλυκα.....λιγο τσιμπημενα βεβαια....
Τα Χανια ,μια και πιασαμε αυτα ,γενικος μαζευτηκαν.παλια ας πουμε δεν θα επινα καφε στο παλιο λιμανι,για να δω την Παναθα, με 2.80
τωρα εγινε και αυτο.
Για να παμε και παλι στο θεμα μας.αν πας σαν το βοδι να κατσεις οπου να ναι σε σκισανε αν επιλεξεις,ρωτησεις,ψαχτεις περνας ομορφα και πολυ οικονομικα.
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 28-08-2013, 14:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Ρε παιδια, η Ελλαδα δεν συγκρινεται με τιποτα στον κοσμο και με καμια χωρα. Καμια χωρα στον κοσμο δεν συγκεντρωνει τοση ομορφια και τετοια ποικιλια σε εναλλαγη τοπιων και αρχιτεκτονικης και χρωματα στις θαλασσες.....εχω γυρισει ολον τον κοσμο σχεδον, μεχρι και Β.Πολο εφτασα (με κ/ζιεροπλοιο παγοθραυστικο), πουθενα δεν ειναι σαν την Ελλαδα.

Οσο για τις τιμες ειπαμε, οταν υπαρχει χρημα αρα καταναλωση αυτες ανεβαινουν, οταν ομως υπαρχει ¨η δεν υπαρχει χρημα τιμωρουμε με το να μην πηγαινουμε ως πελατες τους κακους επαγγελματιες οι τιμες πεφτουν......ετσι τοσο απλα. Οταν σε ενα ξενοδοχειο καθε χρονο υπαρχει 120% πληροτητα ειναι φυσικο η τιμη καθε χρονο να ανεβαινει. Και θα ανεβαινει οσο εχει 120% πληροτητα......το ιδιο και οι ταβερνες και ολα οσα εχουν να κανουν με τουρισμο, εστιαση, ρουχα κ.λ.π.

Να κατσω τωρα να ξενιτευτω σαν τον συντεκνο τον Al Bandy για να τιμωρησω τους κακους επαγγελματιες δεν θα το κανω διοτι θα μου στοιχισει περισσοτερο. Να οι Βενζινες, τα διοδια, τα φερυ μποουτ αν τα βαλεις κανεις κατω θα δει οτι ειναι 5-7 ημερες διακοπες στην Ελλαδα.
Τωρα αν καποιος εχει λεφτα τα οποια του επιτρεππουν να πηγαινει για τσιγαρα στο περιπτερο και καταληγει να ταξιδευει για Λιθουανια...ε, τοτε καλο του ταξιδι κι αερα στα πανια του. Αλλα οχι οτι προτιμαμε το εξωτερικο απο το εσωτερικο λογω φθηνειας....μην τρελαθουμε κι ολας!!!

Last edited by GeorgeP; 28-08-2013 at 14:43.
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 28-08-2013, 14:49
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Πιστεύω οτι αν θέλει κάποιος να γνωρίζει και μέρη απο απλα αν κάνει διακοπές ειναι μονόδρομος το εξωτερικό.
Οσο και να στοιχίζει αυτο ειναι.
Αν πας Μύκονο σίγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο το Μπαλί αλλα και φθηνότερα απο μανχατταν .το θέμα ειναι αν θες να τα δεις η όχι
Άλλοι ταξιδεύουν στη άκρη του κόσμου και άλλοι δε αλλάζουν στενό αλλα κτίσουν πολυκατοικία ο καθένας όπου θέλει τα ξοδεύει
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 28-08-2013, 15:13
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ταχατις ''παραδοσιακα κ αγνα''

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω οτι αν θέλει κάποιος να γνωρίζει και μέρη απο απλα αν κάνει διακοπές ειναι μονόδρομος το εξωτερικό.
Οσο και να στοιχίζει αυτο ειναι.
Αν πας Μύκονο σίγουρα θα ειναι πιο ακριβά απο το Μπαλί αλλα και φθηνότερα απο μανχατταν .το θέμα ειναι αν θες να τα δεις η όχι
Άλλοι ταξιδεύουν στη άκρη του κόσμου και άλλοι δε αλλάζουν στενό αλλα κτίσουν πολυκατοικία ο καθένας όπου θέλει τα ξοδεύει
Αααααλλο αυτο κι αλλο ''δεν ακουμπω ουτε ευρο στην Ελλαδα γιατι ειναι ακριβη και γιαυτο παω Σλοβακια''.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!