GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 18-06-2010, 16:39
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Βρε Σταυρο ψαχνω να βρω το εσοπ σου και δεν το βρισκω για θυμισε μου το ονομα...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-06-2010, 16:56
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Σταυρο ψαχνω να βρω το εσοπ σου και δεν το βρισκω για θυμισε μου το ονομα...

Χάρη στο π.μ. σου, και μιάς και σε βρήκα για πες πως το είπες εκείνο το μέρος στην Μεσσηνία με τις λίμνες ;
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-06-2010, 20:19
konnstas Ο/Η konnstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ......ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ VIDEO.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-06-2010, 23:45
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Σταύρο το "αιώνιο" πρόβλημα της καλής φωτογραφίας για μένα, είναι το βάρος! Και τι εννοώ:

Ξεκίνησα από παλιά (82) με Pentax K1000 και Canon A-1, καταπληκτικές μηχανές, φωτογραφίες που έχω μεγεθύνει (όχι μεγενθύνει!) μέχρι σε πόστερ, αλλά είναι αγγαρεία να κουβαλάς όλον αυτόν τον εξοπλισμό μαζί σου.

Αφήνω την Canon λοιπόν και έχω μαζί μου πάντα τις μικρούλες τις μ mju που έβγαζαν ωραίες φωτογραφίες και ήταν πραγματικά pocket.
Μια - δυο- τρεις όμως, ξαναγυρνάω στις SLR γιατί κακά τα ψέματα, η ποιότητα των φωτογραφιών τους ήταν πολύ ανώτερη.

Μέχρι που βγήκαν οι ψηφιακές. Στα 3.1 MP οι πρώτες, παθαίνω την πλάκα μου, 10 χρόνια μετά, το φίλμ μέσα στην Canon το έχω παρατήσει στη μέση από τότε, καθότι ποτέ δεν ξανάπιασα φίλμ στα χέρια μου. Νοσταλγικός δεν ήμουν ποτέ με αυτά τα πράγματα, ήταν σαν να λέω ότι μια BMW του 60, πάει καλύτερα από μια του 2005...

Αφού "έπαιξα" με κάμποσες pocket ψηφιακές, είδα και αποείδα που λένε με τις μούφες φωτογραφίες που έβγαζαν και πάλι κυκλοφορώ με ένα βαρίδι D-SLR πλέον γιατί οι φωτογραφίες που τραβάει με ένα καλό (και ασήκωτο) τηλεφακό επάνω, "δεν παίζονται".

Εάν έχεις υπόψη σου κάποιο συνδυασμό σχετικά ελαφριάς ψηφιακής που μπορείς να την έχεις στο τσαντάκι ή στη "μπανάνα" πάντα μαζί σου, και οι ποιότητα να μην είναι πολύ μακριά από αυτής μιας D-SLR, πρότεινέ μου κάτι γιατί τώρα τελευταία απέχω τεχνολογικά από το σπορ και είμαι ανενημέρωτος!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 18-06-2010, 23:56
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Αν θες να παίζεις και να έχεις την απόλυτη ποιότητα μόνο DSLR, που είναι μονόδρομος. Οι μικρές είναι πάρα πολύ καλές, αλλά με λίγες δυνατότητες. Εγώ προτιμάω να το παίζω παπαράτσι με την κουμούτσα canon 500D παρά να τραβάω απλά τοπία με τις μηχανές τσέπης. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, και αφού το κατάλαβες ότι δεν πιάνετε η ποιότητα της DSLR ξαναγύρνα σε αυτές. Λεπτομέρειες ο Σταύρος
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-06-2010, 08:31
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο το "αιώνιο" πρόβλημα της καλής φωτογραφίας για μένα, είναι το βάρος! Και τι εννοώ:

Ξεκίνησα από παλιά (82) με Pentax K1000 και Canon A-1, καταπληκτικές μηχανές, φωτογραφίες που έχω μεγεθύνει (όχι μεγενθύνει!) μέχρι σε πόστερ, αλλά είναι αγγαρεία να κουβαλάς όλον αυτόν τον εξοπλισμό μαζί σου.

Αφήνω την Canon λοιπόν και έχω μαζί μου πάντα τις μικρούλες τις μ mju που έβγαζαν ωραίες φωτογραφίες και ήταν πραγματικά pocket.
Μια - δυο- τρεις όμως, ξαναγυρνάω στις SLR γιατί κακά τα ψέματα, η ποιότητα των φωτογραφιών τους ήταν πολύ ανώτερη.

Μέχρι που βγήκαν οι ψηφιακές. Στα 3.1 MP οι πρώτες, παθαίνω την πλάκα μου, 10 χρόνια μετά, το φίλμ μέσα στην Canon το έχω παρατήσει στη μέση από τότε, καθότι ποτέ δεν ξανάπιασα φίλμ στα χέρια μου. Νοσταλγικός δεν ήμουν ποτέ με αυτά τα πράγματα, ήταν σαν να λέω ότι μια BMW του 60, πάει καλύτερα από μια του 2005...

Αφού "έπαιξα" με κάμποσες pocket ψηφιακές, είδα και αποείδα που λένε με τις μούφες φωτογραφίες που έβγαζαν και πάλι κυκλοφορώ με ένα βαρίδι D-SLR πλέον γιατί οι φωτογραφίες που τραβάει με ένα καλό (και ασήκωτο) τηλεφακό επάνω, "δεν παίζονται".

Εάν έχεις υπόψη σου κάποιο συνδυασμό σχετικά ελαφριάς ψηφιακής που μπορείς να την έχεις στο τσαντάκι ή στη "μπανάνα" πάντα μαζί σου, και οι ποιότητα να μην είναι πολύ μακριά από αυτής μιας D-SLR, πρότεινέ μου κάτι γιατί τώρα τελευταία απέχω τεχνολογικά από το σπορ και είμαι ανενημέρωτος!
Επειδή όλα μοιάζουν μεταξύ τους το να συγκρίνεις μία DSLR με μία compact είναι σαν να συγκρίνουμε ένα GS με ένα παπί ή άντε ένα εντουράκι, καμία σχέση δηλαδή.
Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις 2 κατηγορίες έρχεται από το μέγεθος του αισθητήρα, δείτε την παρακάτω εικόνα


Οι περισσότερες compact φορούν ένα αισθητήρα 1/2.5" της ίντσας ενώ οι μέσες DSLR τον APS-C (δείτε και πάλι την εικόνα για να καταλάβετε την διαφορά)

Επειδλη το πρόβλημα σου το έχουν πιάσει οι εταιρείες έχουν ήδη βγει μηχανές στην αγορά όπως οι PEN της OLYMPUS, οι σειρά "G" της Panasonic και τελευταία η ΝΕΧ της SONY, ακούγετε ότι θα μπει και η ΝΙΚΟΝ και η CANON στον χορό.

Μιλάμε για μηχανές με αισθητήρα DSLR από τις οποίες όμως για λόγους μεγέθους έχουν αφαιρέσει τον καθρέπτη, το πεντάπρισμα και άλλα, η ποιότητα τους είναι πράγματι εφάμιλη των DLSR και δίνουν και καταπληκτικό βίντεο (λόγω του μεγάλου αισθητήρα) αλλά εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα με το μέγεθος του φακού (το οποίο είναι ανάλογο πάντα του αισθητήρα) οπότε έχεις ένα πολύ μικρό σώμα αλλά άν θέλεις να έχεις ένα φακό τύπου 18-200 θα έχεις πάλι πρόβλημα με το μέγεθος και μάλιστα μεγάλο φακό με μικρό σώμα με ότι σημαίνει αυτό.

Παρόλα όμως όσα γράφω παραπάνω, πιστεύω ότι για τους περισσότερους καλύτερη λύση είναι οι compact (όχι οι πολύ φθηνές) ειδικά η κατηγορία compact zoom ( φακοί από 25mm με 12Χ αρα 25-300mm) σε μικρά σώματα με τιμή από 180 ευρώ είναι η καλύτερη μέση λύση για αυτούς που δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν τι είναι διάφραγμα, βάθος πεδίου, ψηφιακός θόρυβος, ISO και λοιπά.

Μια και δεν βλέπω πολλές ερωτήσεις θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα οδηγό επιλογής που θα απαντά στις περισσότερες απορίες.

Φεύγω για δουλεία, άργησα

Last edited by frits; 19-06-2010 at 08:33.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-06-2010, 09:15
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και δεν βλέπω πολλές ερωτήσεις θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα οδηγό επιλογής που θα απαντά στις περισσότερες απορίες.
Για να μπορεί κάποιος να κάνει ερώτηση Σταύρο, πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις.

Εγώ δεν έχω γνώση του αντικειμένου, θέλω να ασχοληθώ αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Περιμένω τις απαντήσεις σου, όσο πιο απλά και αναλυτικά γίνεται, please.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-06-2010, 10:26
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μπορεί κάποιος να κάνει ερώτηση Σταύρο, πρέπει να έχει κάποιες γνώσεις.

Εγώ δεν έχω γνώση του αντικειμένου, θέλω να ασχοληθώ αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω.

Περιμένω τις απαντήσεις σου, όσο πιο απλά και αναλυτικά γίνεται, please.
Θοδωρή καλημέρα,
Όταν λες να ασχοληθείς εννοείς να ¨μάθεις¨τα βασικά της φωτογραφίας και όχι απλά να πατάς ένα κουμπί ;
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-06-2010, 10:50
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή όλα μοιάζουν μεταξύ τους το να συγκρίνεις μία DSLR με μία compact είναι σαν να συγκρίνουμε ένα GS με ένα παπί ή άντε ένα εντουράκι, καμία σχέση δηλαδή.
Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις 2 κατηγορίες έρχεται από το μέγεθος του αισθητήρα, δείτε την παρακάτω εικόνα


Οι περισσότερες compact φορούν ένα αισθητήρα 1/2.5" της ίντσας ενώ οι μέσες DSLR τον APS-C (δείτε και πάλι την εικόνα για να καταλάβετε την διαφορά)

Επειδλη το πρόβλημα σου το έχουν πιάσει οι εταιρείες έχουν ήδη βγει μηχανές στην αγορά όπως οι PEN της OLYMPUS, οι σειρά "G" της Panasonic και τελευταία η ΝΕΧ της SONY, ακούγετε ότι θα μπει και η ΝΙΚΟΝ και η CANON στον χορό.

Μιλάμε για μηχανές με αισθητήρα DSLR από τις οποίες όμως για λόγους μεγέθους έχουν αφαιρέσει τον καθρέπτη, το πεντάπρισμα και άλλα, η ποιότητα τους είναι πράγματι εφάμιλη των DLSR και δίνουν και καταπληκτικό βίντεο (λόγω του μεγάλου αισθητήρα) αλλά εξακολουθούν να έχουν πρόβλημα με το μέγεθος του φακού (το οποίο είναι ανάλογο πάντα του αισθητήρα) οπότε έχεις ένα πολύ μικρό σώμα αλλά άν θέλεις να έχεις ένα φακό τύπου 18-200 θα έχεις πάλι πρόβλημα με το μέγεθος και μάλιστα μεγάλο φακό με μικρό σώμα με ότι σημαίνει αυτό.

Παρόλα όμως όσα γράφω παραπάνω, πιστεύω ότι για τους περισσότερους καλύτερη λύση είναι οι compact (όχι οι πολύ φθηνές) ειδικά η κατηγορία compact zoom ( φακοί από 25mm με 12Χ αρα 25-300mm) σε μικρά σώματα με τιμή από 180 ευρώ είναι η καλύτερη μέση λύση για αυτούς που δεν ξέρουν και δεν θέλουν να μάθουν τι είναι διάφραγμα, βάθος πεδίου, ψηφιακός θόρυβος, ISO και λοιπά.

Μια και δεν βλέπω πολλές ερωτήσεις θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα οδηγό επιλογής που θα απαντά στις περισσότερες απορίες.

Φεύγω για δουλεία, άργησα
Εγω εχω μερικες ερωτησεις....

1. Οι πολυ υψηλες αναλυσεις κανουν τη φωτογραφια δυσχρηστα μεγαλη. Η αποθηκευση διαρκει περισσοτερο. Τα περισσοτερα προγραμματα προβολης στα PC κανουν αυτοματη προσαρμογη στην οθονη που εχουμε με πολυ χειροτερα αποτελεσματα απο οτι αν η φωτογραφια ηταν 2Μρ (1600χ1200). Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι απο εμας δεν τυπωνουν τις φωτογραφιες αλλα τις χαζευουν στον Η/Υ υπαρχει λογος υπαρξης αισθητηρων (ή χρησης μεγαλυτερων σε αναλυσεις) πανω απο 3Μρ ??

2. Στην αγορα υπαρχουν "ακριβες" compact με αισθητηρα 1/2.33 και "φθηνοτερες" με 1/1.7 ή 1/1.6. Γιατι συμβαινει αυτο? Μπορει ενας αισθητηρας μικροτερης επιφανειας να ειναι ποιοτικοτερος απο ενα μεγαλυτερο??

3. Ποιος ο λογος υπαρξης "ψηφιακου" ζουμ στις μηχανες?? Δεν ειναι το ιδιο με το να κανουμε μεγεθυνση στον Η/Υ?

4. Ποια ειναι κατα σειρα σημασιας τα χαρακτηριστικα της μηχανης που καθοριζουν τη ποιοτητα της φωτογραφιας? γιατι σιγουρα τα Μρ που προβαλλουν οι διαφημισεις δεν ειναι απο τα πρωτα...

5. Εχω παρατηρησει οτι λιγο-πολυ ακομη και η χειροτερη κομπακτ βγαζει αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες σε συνθηκες καλου φωτισμου... Ποιο χαρακτηριστικο της μηχανης καθοριζει την ικανοτητα της να βγαζει καλες φωτογραφιες σε συνθηκες μετριου ή κακου φωτισμου (κυριως σε αποστασεις που δεν τις καλυπτει το φλας)

Αυτα!
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 19-06-2010, 11:40
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Επιλογή Φωτογραφικής Μηχανής...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω μερικες ερωτησεις....

1. Οι πολυ υψηλες αναλυσεις κανουν τη φωτογραφια δυσχρηστα μεγαλη. Η αποθηκευση διαρκει περισσοτερο. Τα περισσοτερα προγραμματα προβολης στα PC κανουν αυτοματη προσαρμογη στην οθονη που εχουμε με πολυ χειροτερα αποτελεσματα απο οτι αν η φωτογραφια ηταν 2Μρ (1600χ1200). Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι απο εμας δεν τυπωνουν τις φωτογραφιες αλλα τις χαζευουν στον Η/Υ υπαρχει λογος υπαρξης αισθητηρων (ή χρησης μεγαλυτερων σε αναλυσεις) πανω απο 3Μρ ??

2. Στην αγορα υπαρχουν "ακριβες" compact με αισθητηρα 1/2.33 και "φθηνοτερες" με 1/1.7 ή 1/1.6. Γιατι συμβαινει αυτο? Μπορει ενας αισθητηρας μικροτερης επιφανειας να ειναι ποιοτικοτερος απο ενα μεγαλυτερο??

3. Ποιος ο λογος υπαρξης "ψηφιακου" ζουμ στις μηχανες?? Δεν ειναι το ιδιο με το να κανουμε μεγεθυνση στον Η/Υ?

4. Ποια ειναι κατα σειρα σημασιας τα χαρακτηριστικα της μηχανης που καθοριζουν τη ποιοτητα της φωτογραφιας? γιατι σιγουρα τα Μρ που προβαλλουν οι διαφημισεις δεν ειναι απο τα πρωτα...

5. Εχω παρατηρησει οτι λιγο-πολυ ακομη και η χειροτερη κομπακτ βγαζει αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες σε συνθηκες καλου φωτισμου... Ποιο χαρακτηριστικο της μηχανης καθοριζει την ικανοτητα της να βγαζει καλες φωτογραφιες σε συνθηκες μετριου ή κακου φωτισμου (κυριως σε αποστασεις που δεν τις καλυπτει το φλας)

Αυτα!
Mάλλον έπρεπε να το σκεφτώ καλά πριν ανεβάσω το ποστ !!!
Πάμε λοιπόν

1. Μία αξιοπρεπή ανάλυση είναι από 6-7 Μpx και πάνω έτσι ώστε να μπορείς να τυπώσεις αξιοπρεπώς ένα Α4 (αν θέλεις). Η συνεχής άνοδο των Μpx έχει να κάνει περισσότερο με το marketing παρά με πραγματικές ανάγκες τουλάχιστον στις μικρές μηχανές.

2. Είναι κανόνας ότι ένας αισθητήρας όσο μεγαλύτερος είναι τόσο καλύτερος είναι με την προυπόθεση όμως ότι ανήκουν στην ίδια γενιά (χρονολογία). Η τιμές στις οποίες αναφέρεσαι δικαιολογούνται από 2 πράγματα
α) Διαφορά στην χρονολογία του μοντέλου, όταν ένα μοντέλο παλιώνει η τιμή του σκοτώνεται για να ξεστοκαριστεί.
β) Υπάρχει η κατηγορία Superzoom με ζουμ που φτάνει στα 30Χ αυτό για να επιτευχθεί θέλει μικρό αισθητήρα (δες και τις videocameras όσο αυξάνει η τιμή μικραίνει το ΖΟΟΜ γιατί μεγαλώνει ο αισθητήρας) αλλά οι μηχανές έχουν συνολικά καλά χαρακτηριστικά έιναι γρήγορες, έχουν manual λειτουργείες κ..α οπότε το κόστος ανεβαίνει.

3. Συμβουλεύω πάντα τους πελάτες να μην χρησιμοποιούν το ψηφιακό ΖΟΟΜ, "σκοτώνει" την φωτογραφία. Ο λόγος που υπάρχει είναι ότι δεν κοστίζει, πουλάει και είναι χ΄ρησιμο σε όσους δεν ξέρουν αν χειρίζονται PC (πίστεψε με υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι αρκετοί).

4. Η σειρά μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ένα αλλά σε γενικές γραμμές είναι

1. Η τιμή
2. Το μέγεθος
3. Ο φακός (ευρυγώνιος ή ζουμ ή και τα δύο μαζί)
4. Το αν γράφει Video (και σε τι ανάλυση)
5. H απόδοση στα δύσκολα (ταχύτητα, υψηλά ISO)
6. H τροφοδοσία (μπαταρίες ΑΑ ή λιθίου)
7. Αν έχει ελληνικό μενού
8. Τι κάρτα μνήμης παίρνει.
9. Το Χρώμα (είναι φορές που νιώθω σαν πωλήτρια ρούχων)
10. Οι δυνατότητες του menu (να έχει κυρίως manual ρυθμίσεις)
11. Έτη εγγύησης (SONY & CANON δίνουν ένα όλοι οι άλλοι δύο)
12. Τα Μpx (παλιότερα, σήμερα κάτω από 10 δεν βρίσκεις τίποτα)

5. Εδώ είναι όλο το ζουμ.ί

Είναι το μέγεθος του αισθητήρα σε συνδιασμό με το αριθμό των mpx (όσο λιγότερα τόσο το καλύτερο) και εξηγώ όταν έχεις 2 αισθητήρες ιδίου μεγέθους π.χ ΑPS (24mm x16mm) και στον ένα έχεις 10 Μpx και στον άλλο 15 Μpx σημαίνει ότι εκεί που έβαλες τα 15 τα έχεις κάνει ποιό μικρά. Όταν το Πίχελ είναι ουσιαστικά μία φωτοευαίσθητη επιφάνεια καταλαβαίνουμε ότι του μειώνουμε την δυνατότητα να συγκεντρώνει φως, άρα πρέπει να το κάνουμε ποιό ευαίσθητο στέλνοντας του περισσότερο ρεύμα (ΑΝΈΒΑΣΜΑ ΙSO) με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά την παρουσία ψηφιακού θορύβου (κόκκου) που είναι έντονος ειδικά στις μικρές μηχανές.

Δεν είναι τυχαίο ότι μία από τις καλύτερες μηχανές τις αγοράς είναι ή ΝΙΚΟΝ D700 με μόλις 12 Mpx σε ένα αισθητήρα full frame (αντίστοιχο του καρε του φίλμ).

Να συμπληρώσω όμως κάτι εδώ η τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα που είναι δεδομένο ότι έμας μικρότερος αισθητήρας που κατασκευάζεται σήμερα είναι εφάμιλλος με ένα μεγαλύτερο 1-2 χρόνια πρίν.

Ουφ!! σαν τον GeorgeP ένιωσα..!!!!



Last edited by frits; 19-06-2010 at 11:52.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Επιλογή Wunderlich ή Ztechnik sakmant Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 9 10-03-2010 16:28


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:42.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!