GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 17-10-2012, 09:01
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Honda glx στα 14 μου.
Απειρα χιλιόμετρα αφού το κράτησα για 5 ολόκληρα χρόνια. Στο ενδιάμεσο χρησιμοποιήθηκε σαν βολτοκοντροπαπο εώς νταλιβεροπαπο.
Ειδικά τα πρώτα χρονια δεν είχε σχεδόν ποτε σωστο Μοτερ!!! Πάντα έκανα κάποιο πείραμα κ έσπαγε! Στα τελευταία του κ μετα απο πραγματικά πολυ ταλαιπορεια που είχε φάει, το ανακατασκευασα κ το πούλησα σε έναν παππού που με είχα φάει ότι σώνει κ καλα να το παρει στο χωριό του.
Πραγματικά το μετανιωσα.

Μετα πήρα ενα ΧΤ το οποίο το έκανα project (κ αυτο). Το είχα πεθάνει στο endo! Πολυ μου αρεσε αυτο το μηχανάκι. Το κράτησα μέχρι που μια κοπελιτσα αποφάσισε πως δεν μου άξιζε η ζωή μου κ πήγε να με σκωτωσει.
Η μηχανη κόπηκε κυριολεκτικα στη μέση κ εγω έκανα κανα 8μηνο να περπάτησω.

Απο εκει κ πέρα η σχέση μου με τις μηχανές ήταν θυελωδεις.
Αφού ξανακαβαλησα δεν βρήκα κάτι που να ξετρελανει.
Πήρα άλλο ΧΤ600, μου το έκλεψαν, το βρήκα κ μετα πήρε φωτιά σε ενα δάσος το 2009. Τι πράμα κ αυτο με τα ΧΤ... Δε με ήθελαν με τίποτα!

Στο ενδιάμεσο είχα παρει ενα Ζ750. Κ αυτο ωραίο αλλα πολύς αέρας ρε παιδάκι μου!!!
Το μονο που μου άρεσε ήταν η σούζες με αυτο!
Το σήκωνα στ σμαραγδι στη παραλιακή κ το κατέβαζα στο vive mare!
Το πούλησα αμέσως μετα απο ταξιδάκι δικαβαλος. Αη σιχτηρ με τον αέρα!!!

Μετα πήρα Fazer 600. Το ευχαριστηθηκα αυτο το μηχανάκι. Έκανα ταξίδια βόλτες χιλιόμετρα. Μια χαρά μηχανάκι αλλα το βαρέθηκα γρήγορα. Το πούλησα για τις ρόδες ενός tdm900 του 2008.
Ηταν η μεγαλύτερη ####### που έχω κάνει ποτε.
Το TDM ήταν για το λουτσο μετα το Fazer! Έκανα 298 χιλιόμετρα κ το έστειλα όσο όσο! Αυτός που το πηρε πρέπει να έκανα πάρτι! Μιλάμε αγρατσουνιστο το έδωσα!

Υστερα ξανάπηρα Fazer. Δυστυχώς αυτο που είχα χάσει δε το βρήκα. Καλο ήταν αλλα σα το παλιό μου δεν ήταν. Το πούλησα μετα απο σύντομο χρονικό διάστημα κ πήρα το adve.

Το adve το πήρα κυριολεκτικα τυχαία. Ποτε δε μου άρεσε/δεν το είχα εκτιμήσει σωστά αυτο το μηχανάκι.
Απλά έτυχε να έχω λεφτά επάνω μου.
Μπορω να πω πως ειναι απο τα λίγα μηχανάκια που μου αρέσουν τόσο πολυ. Το έχω 1μιση χρόνο κ δε προβλέπεται να το δώσω.

Επίσης, σταθερή αξία, δεν το αλλάζω με τίποτα, το έχω στο γκαράζ μου κ το βλέπω, βρήκα πριν κάποια χρονια ενα Honda monkey 50cc πλήρως εργοστασιακο. Ηταν τέρμα σάπιο (το είχε φάει η αλμυρά) αλλα δε του έλειπε βιδα κ δούλευε κανονικά. Ο πιτσιρικάς που το είχε έμπαινε φαντάρος κ μου το πούλησε. Η ανακατασκευή του μου κόστισε πάνω απο 3500 Ευρω.
Το βγάζω που κ που κανα απόγευμα κ παίρνω παγωνιά τίποτα πιτσιρικάδες που βρίσκω στο δρόμο!!!
Ανεκτίμητο μηχανάκι!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 18-10-2012, 09:28
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

1990: από 18 χρονών ήθελα R 51 αλλά κατέληξα με ένα Honda XL 185s δέκατο τρίτο χέρι "φτιαγμένο" και καλά. Έκανε 200 χιλιάρικα σε δραχμές όταν ο βασικός μισθός είχε κάπου στα 120 (. Ψόφιο, λάστιχο όλο, nylon Yokohama τρόμος στους τροχούς (οι παλιοί ξέρουν...) αλλά σκυλί μαύρο, άσπαστο άθραυστο και όλο τσάμπα σε όλα.

1993: Τεχνολογικό άλμα σε διαστημική τεχνολογία του ΑΧ-1 Honda. 850 χιλιάρικα αλλά για τα δεδομένα της εποχής διακτινιζόσουνα. Επίσης σκυλί, αλλά και γκάζι και φρένο και κράτημα κλπ κλπ Ηλεκτρονική μπάχαλο -σου έσβηνε με 120! αλλά τη σένιαρε ένας φίλος- και έκοβε πίσω γρανάζι κάθε χρόνο λόγω σχεδιαστικού λάθους στα σινεμπλόκ τροχού που δεν άλλαζαν! Αναρτήσεις ανακατασκευή στο SP και άλλαξε χαρακτήρα. Γύρισε ανά την Ελλάδα και έκανε τα αίσχη. Μεταξύ άλλων Ναύπακτο -ελληνοαλβανικά από το χώμα φορτωμένο και με είδη κάμπινγκ. Έχει τραβήξει μέχρι μπομπινοφόρο τρέιλερ με καλώδιο 1 χιλιόμετρο στο στρατό σε φυλάκιο! Αλλά δεν είχε ανταλακτικά η Honda (παραεισαγωγή γαρ) και σιχάθηκα να νοιάζομαι τα πλαστικά πιο πολύ από τα πόδια μου.

1998: Με το που απολύομαι βρίσκω ένα BMW R 80 G/S του 1984 με βαλίτσες. Δίνω 1.200.000 και όλοι με κράζουν που δεν πήρα στα ίδια λεφτά ΧΤ600. Mε παίδεψε να το μάθω αλλά μου έμαθε κιόλας. Άλλος πλανήτης. Πρώτη φορά δεν πιάστηκε ο κόλος μου σε ταξίδι αλλά το φχαριστιόμουνα. Γύρισε όλη την Ελλάδα πλην Μακεδονίας Θράκης (με πρόλαβε η πρώτη εγκυμοσύνη). Και δικάβαλος και βαλίτσες και χώμα τρελό -το βλέπανε άλλοι με "ζόρικα" μηχανάκια στο βουνό και κρεμάγανε σαγόνι. Του άλλαξα κάποια φάση και look να μοιάζει retro 50's και με σταματάγανε μέχρι σε μπλόκα και μου λέγανε οι μπάτσοι "σόρι φίλε το μηχανάκι θέλαμε να δούμε". Του έκανα και μοντιφιές (οτιδήποτε για να αποκτήσει μπροστινό φρένο γιατί δεν είχε) και ότι μου κατέβει, το έλυνα το έδενα το έσπαγα το έφτιαχνα. Κ@υλα για 12 χρόνια.

2010: Το G/S είναι πια υπέργηρο και λόγω οικογένειας κάνει μόνο το δουλειά -σπίτι και πίσω 34 χλμ κίνηση κάθε μέρα και δεν του αρέσει καθόλου. Όταν τα στηλώνει σε σπάνια ευκαιρία βόλτας, δεν προλαβαίνω καν να ασχοληθώ, οπότε μπαίνει κάτω από τη σκάλα, κουκουλώνεται και παίρνω ένα μεταχού BMW F 650 GS (twin).

Ο Σκότι ξαναχτυπά και διακτινίζομαι πάλι! Απίστευτο εργαλείο, βολικό, πρακτικό, γκάζια φρένα κράτημα οικονομία (4,5 λίτρα στα 100χλμ με γκάζια;!), αλλά και ντιζαινιά τρελή. Δεν μπορώ να πειράξω τίποτα, δεν έχει καν εργαλεία σοβαρά -το g/s μόνο τόρνο δεν είχε πάνω-δεν μπορείς να του βάλεις χέρι πουθενά, δεν μπορείς να του βάλεις ούτε σαμάρια! Μου τη σπάει που είναι ακριβούτσικο, χαμηλούτσικο, θέλει πχ πολύ καλά λάστιχα και φρέσκα για να μην κάνεις (δεν παίρνει σαχάρα!) και έχει πλαστικά για σπάσιμο -2000 το σετ στο νετ- και πατητά συνεπιβάτη που σε κοπανάνε στο χώμα. Και ΟΚ 200 κιλά στα 800cc κλπ κλπ αλλά τόσα λεφτά μηχανάκι και με το που το πάρεις θέλεις σέλα και φέρινγκ ΣΩΣΤΟ;!.
Αποφασίζεις ότι r 80 g/s δεν θα γίνει ποτέ -τέτοια γεωμετρία δεν ξαναγίνεται-, αλλά είναι τσάμπα και βάζεις μόνο βενζίνη κυκλοφορόντας σα να έχεις σκούτερ!

Τώρα που έμεινα άνεργος λέω να ασχοληθώ με πλαστικά να του φτιάξω ένα σετ και να φυλάξω τα ορίτζιναλ και να δω και πως μπορεί να ελαφρύνει -σηκωθεί λίγο.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 18-10-2012, 17:16
sid2011 Ο/Η sid2011 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: trikala
Μoto: transalp xlv 650
Μηνύματα: 1,312
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

κάπου στη δεκαετία του 80 το πρώτο μου μηχανάκι αν μπορείς να το πεις και μηχανάκι ενα mego 0,25 κυβικά ούτε καν 50αρι με τελική 55 χιλιόμετρα δυστυχώς χωρίς τη γκόμενα επάνω εγώ κάπου 16 με 17 χρονών τότε !



το συγκεκριμένο μοντέλο ( όχι η γκόμενα ) κατασκευαζόταν στα Τρίκαλα από την Γκοργκολης ΑΕ με ιταλικό κινητήρα minareli δίχρονο μετά που έβγαλα δίπλωμα πήρα ένα παπί c50 ηλεκτρονικό και αργότερα ένα XR200 στη συνέχεια ένα yamaha 50 jog και τέλος το transalp xlv650 μέχρι και σήμερα αργότερα δεν ξέρω τι θα πάρω ! πάντως εκτός από το μηχανάκι της φωτογραφίας που μας άφησε χρόνους σε κάποια χωματερή και αργότερα σε κάποιο χυτήριο όλα τα αλλά κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα και είναι σε αρίστη κατάσταση όχι απλώς καλή !
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 18-10-2012, 21:13
Translatoras Ο/Η Translatoras βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Πειραιάς-Πειραϊκή
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 761
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Μόνο εμένα μου θυμίζει την Ίνα Λαζοπούλου αυτή ή είναι κι άλλοι;;;;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ο ισλανδικός λαός έδωσε ένα μάθημα δημοκρατίας σ' όλον τον κόσμο. asotosios Κόσμος 14 13-01-2012 18:16
Επιστροφή στην πραγματικότητα !!! Hekima Χιούμορ 12 12-03-2011 17:17
Εργατικό κόστος & ανταγωνιστικότητα: μύθοι και πραγματικότητα ortho Επικαιρότητα 12 10-01-2011 02:25
Χρηματιστηριακές επενδύσεις - Τραπεζικός κλάδος Michael Chatzilias Επικαιρότητα 5 11-03-2010 11:44
Αναλυτικός Τιμοκατάλογος BMW Motorrad (ισχύει από 7-4-09) Arkas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 24-04-2009 16:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!