GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό)

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 09-01-2012, 20:34
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα είχε πλάκα ειδικά από τους παλιούς μηχανόβιους να μάθουμε τι μηχανές περάσανε από τα χέρια τους...
Προσοχή, μιλάω για ιδιόκτητες, όχι φίλων συγγενών κτλ. Μηχανή δική σας με άδεια στο όνομα της μαμάς δεκτή.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 09-01-2012, 20:35
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Ξεκινάω λοιπόν εγώ:

Μέχρι το 2002 λόγο οικονομικής στενότητας δεν κατείχα καμία μηχανή και περιοριζόμουνα σε περιστασιακή οδήγηση παπιών από φίλους. Η πρώτη μηχανή μου για πολλά χρόνια ήταν το ΧΤ600Ε (μοντέλο 1999 νομίζω) που αγόρασα από Γερμανία μεταχειρισμένο. Στην εισαγωγή με βοήθησε ένας ξάδερφος που το διάλεξε και το φόρτωσε από εκεί σε νταλίκα.

Και μια φωτογραφία:




Το 2009 το πούλησα, έχοντας πια μπουχτίσει με κάποια προβλήματα που μου έβγαζε.

Η μηχανή που πήρα καινούργια αυτή τη φορά, ήταν το γνωστό BMW F800GS το οποίο απολαμβάνω μέχρι και σήμερα:




Υπάρχουν εδώ άτομα που θα μπορούν να γράψουν ολόκληρες σελίδες με εικόνες και δύο λόγια για τις μηχανές τους. Για να δούμε...

Last edited by Markas; 09-01-2012 at 20:53.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 09-01-2012, 20:50
Eftixis Ο/Η Eftixis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μoto: R 1200 RT 2011 καλοτάξιδο
Μηνύματα: 5,159
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Ωραίο θέμα Νικόλα
Θα πρέπει να σκανάρω παλιές Φώτο από τα μότο που απέκτησα από τα 12 χρόνια μου
ΑΡΓΌΤΕΡΑ
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 09-01-2012, 21:08
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Μόνο όσες έχουμε φωτό σε πρέπει να βάλουμε ???

... όσοι δεν έχουμε φωτό, να τις διαγράψουμε απ' την μνήμη μας ....






.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 09-01-2012, 21:14
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο όσες έχουμε φωτό σε πρέπει να βάλουμε ???

... όσοι δεν έχουμε φωτό, να τις διαγράψουμε απ' την μνήμη μας ....




.
Ε, είπα να μην είναι μια ξερή λίστα, να έχει και λιγο σάλτσα να νοστιμήσει
Πάντως, όσες δεν έχετε σε φώτο κρίμα...
Δύσκολο να περαστούν και σε εμάς οι αναμνήσεις μόνο με λόγια αλλά περημένω προσπάθειες
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 09-01-2012, 22:17
ceraf Ο/Η ceraf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: n. psixiko
Μoto: bmw 1200 gs
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Έχω αλλάξει 9 μηχανάκια αλλά δεν έχω φωτογραφίες εκτός από το gs
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 10-01-2012, 21:05
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Talking Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο όσες έχουμε φωτό σε πρέπει να βάλουμε ???
.
Δεκτές και Νταγκεροτυπιες!!

Last edited by black_hawk; 10-01-2012 at 21:06.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 10-01-2012, 22:28
rnem Ο/Η rnem βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ceraf Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αλλάξει 9 μηχανάκια αλλά δεν έχω φωτογραφίες εκτός από το gs
me2
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 11-01-2012, 19:10
THANOSG Ο/Η THANOSG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

βρήκα αυτή τη φωτο που είναι απο το 1999 σε μια εκδρομή απο Θεσκη για Περτούλι. Σχόλια περί εξοπλισμού περιττά
Attached Images
File Type: jpg σάρωση0021 [1024x768].jpg (92.6 KB, 113 views)
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 17-10-2012, 00:48
apostolosb Ο/Η apostolosb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2012
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Οσονούπω BMW K1600GT
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Απάντηση: Πως ήταν μέχρι τώρα ο μοτοσυκλετιστικός σας βίος;

Λοιπόν κι εγώ Δόξα το Θεό άλλαξα αρκετά μηχανάκια.Μακάρι να μπορύσε να συνεχιστεί αλλά πλέον δεν τον κόβω.Μια και καλή για καμία 8ετία και βλέπουμε.

Έχουμε και λέμε.Γενικά ήμουν πολύ φαν του σκούτερ πιτσιρικάς κι όχι των παπιών,δεν ξέρω δεν μου κάθησαν ποτέ αυτά τα μηχανάκια.άσε που το σκούτερ έβγαζε πιο όμορφες γκόμενες.

Από τα πρώτα έξι μηχανάκια έχω φωτογραφίες και θα τις σκανάρω κάποια στιγμή.


1.Γι αυτό ξεκίνησα το 1997 παράνομος από δίπλωμα μ'ένα Gilera Runner 180 FXR δίχρονο.Ήμουν σωστός όμως από μικρός με κράνος κι εξοπλισμό και δεν με σταμάτησαν ποτέ.Μεταχειρισμένο από έναν παππού με μόλις 2500χλμ.

2.Το 2000 που έφυγα για να σπουδάσω πούλησα το Runner με 37500χλμ και πήρα ένα Piaggio X9 180 Amalfi κατακόκκινο κούτα.Αυτό το μηχανάκι μου έβγαλε την πίστη στα προβλήματα με τις οθόνες μπροστά στο τιμόνι ώσπου το 2002 το πούλησα με 28000χλμ..

3...για ν'αγοράσω πάλι το ίδιο μηχανάκι σε 500.Με μια μικρή διαφορά πήρα ένα piaggio x9 500 πρώτης γενιάς με 10000χλμ το οποίο μετά από ένα εξάμηνο (2003) πουλήθηκε με 19000χλμ για ένα

4.ολοκαίνουριο μπορτνώ X9 500 Evo το οποίο τελικά το πούλησα μετά από ένα χρόνο (έβαλα μυαλό) με 12500χλμ

5.για 'ενα άσημί Yamaha 500 Tmax 04 ελαφρώς μετ\σμένο από γνωστό μας με 9500χλμ το οποίο πουλήθηκε μετά από 6000χλμ κι ένα 5μηνο περίπου στον φίλο μου-συμφοιτητή-αυτοκόλλητο Γιάννη.

6.Κάπου εδώ κι έχοντας φτάσει στο τρίτο έτος λέω τέρμα η τσόντα από τον πατέρα τα γούστα θα βγαίνουν μόνο από μενα.Από μικρός δούλευα πολύ,έτσι είχα μάθει έκανα 2 δουλίτσες και κάτι ερευνητικά στο Πανεπιστήμιο οπότε κατάφερα μέσα σ'εναν χρόνο να μαζέψω όσα ήθελα για να πάρω ένα ολοκαίνουριο Suzuki Burgman 650 05(εμφανίστηκα στην ορκωμοσία χωρίς να το γνωρίζει κανείς από τους δικούς μου).




7.Παράλληλα επειδή είχα ήδη κατέβει Τρίκαλα κι ασχολούμουν ενεργά έως παρα πολύ με το μαγαζί(έχοντας αποφασίσει ότι εδώ είναι η ζωή μου πλεόν) ηθελα και μια δεύτερη αλλά επειδή δεν μπορούσα μαζί με το βurgy να πάρω ένα R1200RT που λιγουρευόμουν(δεν έφτανα δυστυχώς τόσο και μου έμεινε απωθημένο αυτό το μηχανάκι) έφερα απ'έξω μια R1150 RT χρώματος γκρι με 19000χλμ.Δεν έχω φωτό πρέπει να σκανάρω κι εδώ.

Το φθινόπωρο του 2007 πουλήθηκε το r έχοντας γράψει στο κοντέρ του 92000χλμ απροβλημάτιστα παρακαλώ.

8.Την θέση του πήρε μια ασχημούλα αλλά γοητευτική Multi 1000DS με 29000χλμ από κολλητό.Την χάρηκα για 4500χλμ και μόλις 3 μήνες.



9.Τέλος του 07 πουλήθηκε στον κολλητό μου το burgy το οποίο ακόμη μου λείπει.Με ταξίδεψε κι αυτό για 62500χλμ αν θυμάμαι καλά.Κράτησα το δικό του ένα ΤΜΑΧ του 03 κίτρινο



10.Μετά από 2500χλμ συμβίωσης με το ΤΜΑΧ και 4000 και κάτι με το σέικερ πουλήθηκαν και τα 2.Εκεί περνούσα την φάση που ήμουν χωρίς μηχανή και τρελαινόμουν.
Για λίγο καιρό ύστερα από μια πώληση σε γνωστό του πατέρα μου πήρα ανταλλαγή ένα CBR 929 RR το οποίο το έχω ακόμη και σήμερα στο γκαράζ.Με αυτό το μηχανάκι έκανα 6500χλμ αλλά όταν έλειπα καλοκαίρι για διακοπές πήγε να το βάλει μπροστά ο πατέρας μου με τη βοήθεια του μηχανήματος έχοντάς το στα 24v.Το αποτέλεσμα το ξέρετε.Καμμένη ηλεκτρονική και πλεξούδα.Το μηχανάκι κάθεται από τότε στο γκαράζ επειδή το πήρα στραβα.όλο λέω να το φτιάξω μόνο για καμια πιστούλα που και που αφού υπάρχει που υπάρχει αλλά δεν..
11.Επιπρόσθετα είχα και μια βεσπούλα την οποία ανακατασκεύασα πλήρως.





12-13.Μετά στην ακτοχή μου ήρθανε έαν καταπληκτικό 1150gs και μια Hayabusa K7 Δεν τα κράτησα πολύ 5000χλμ έκανα και με τα 2 τους.





14.Το 2008 κατάφερα να τα δώσω μιας και με περίμενε το Haya ενός φίλου με 2500χλμ ο οποίος αναχωρούσε στο εξωτερικό.Αυτό το μηχανάκι έλεγα ότι δεν θα το πουλήσω ποτέ.



Μετά μου ανακοινώθηκε από την κούκλα μου ότι θα φέρουμε στον κόσμο το παιδάκι μας.Εκεί ήταν που μου κόπηκαν τα πόδια.ήμουν τόσο ευτυχισμένος αλλά χεσμένος ταυτόχρονα.Οι πατεράδες θα ξέρουν κάτι παραπάνω.

15.Στο μεσοδιάστημα επέλεξα να πάρω ένα ασχημόπαπο Vstrom για τις δουλειές μου εντός παιδιάς.



Κάπου στον 6ο μήνα είχαν πουληθεί και τα 2 μηχανάκια έχοντας γράψει 7000χλμ με το γεράκι και 1500 με το ασχημόπαπο.

Υποσχέθηκα ότι για 2 χρόνια περίπου κι ενώ πλησίαζε ο Νοέμβριος του 2009(γεννήθηκε ο μικρός μας) ότι για 2-3 χρονάκια δεν θα ταξιδέψω όπως κι εγινε.Ε εκεί για μένα ο χρόνος έκανε μια πάυση.

16.Αγόρασα μια Triumph 885 Sprint του 98 από Β χέρισε άψογη κατάσταση την οποία κρατάω ακόμη και σήμερα σε άψογη κατάσταση έτσι για την ρετρό βόλτα μου.Θεόβαρο μηχανάκι.Καλύτερα LT στην πόλη παρά αυτό.



17.Στο μεσοδιάστημα αν και είπα όχι ταξίδια αλλά έστω να κυκλοφορώ και λίγο παραέξω δοκίμασα ένα GSXR 1000 K7 για μόλις 1000χλμ



18.ένα Suzuki Vstrom 650 Desert με το οποίο γύρισα λιγάκι τα βουνά της περιοχής μου έκανα 5000χλμ αν θυμάμαι καλά.Με τα τα τεκτερωτά λάστιχα εδώ είναι λίγο πριν την πώληση.



και τέλος
19 ένα ΤΜΑΧ 08 το οποίο πούλησα πριν από 2 εβδομάδες.
έχοντας κάνει γύρω στα 7500χλμ μαζί του.



Μέχρι στιγμής έχω στο ενεργητικό μου γύρω στις 300000χλμ πάνω στη σέλα τα οποία δεν τα θεωρώ πολλά.Κατάφερα ν'αλλάξω μηχανάκια και κατηγορίες αλλά δυστυχώς σαν τον τουρίστα δεν υπάρχει τίποτα.Τα μηχανάκια που απόλαυσα ήταν κι αυτά που έγραψα τα περισσότερα χιλιόμετρα(RT-BURGMAN)και αυτά εμ ταξίδεψαν σε όλη την Ελλάδα ξανά και ξανά.Μου λείπει πάρα πολύ το Haya μου έχει μείνει απωθημένο το R1200RT αλλά πλέον θέλω να μείνω με το gt(πρώτα ο Θεός) και μετά από μερικά χρόνια βλέπουμε.Να είμαστε καλά.

Αυτά από μένα.Καλά χιλιόμετρα σε όλους παιδιά.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ο ισλανδικός λαός έδωσε ένα μάθημα δημοκρατίας σ' όλον τον κόσμο. asotosios Κόσμος 14 13-01-2012 18:16
Επιστροφή στην πραγματικότητα !!! Hekima Χιούμορ 12 12-03-2011 17:17
Εργατικό κόστος & ανταγωνιστικότητα: μύθοι και πραγματικότητα ortho Επικαιρότητα 12 10-01-2011 02:25
Χρηματιστηριακές επενδύσεις - Τραπεζικός κλάδος Michael Chatzilias Επικαιρότητα 5 11-03-2010 11:44
Αναλυτικός Τιμοκατάλογος BMW Motorrad (ισχύει από 7-4-09) Arkas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 17 24-04-2009 16:00


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:34.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!