GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 19-10-2010, 17:39
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Reply With Quote
  #12  
Παλιό 19-10-2010, 17:50
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Δεν ξέρω τί να πώ...
Ισως να αγοράζουμε εμείς μόνοι μας τα ανταλακτικά και να τα πηγαίνουμε σε δικό μας συνεργείο!
Βέβαια είναι λίγο δύσκολο αλλά στις μέρες μας,δεν πρέπει να μας πιάνουν και κορόιδα!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 19-10-2010, 18:35
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Φιλοι, το εχω πει πολλες φορες, ρουλεμαν οιονδηποτε τυπου, τσιμουχες οιονδηποτε τυπου, βιδες κ.α. ψιλοπραγματα τα παιρνουμε απο το ελευθερο εμποριο σε αναγνωρισμενες μαρκες!!
Φιλος απο Πατρα, πριν 6 μηνες, μου ζητησε να παω να του παρω ρουλεμαν και τσιμουχες στεγανοποιησης της πισω γραναζιερας και των τροχων του Βαραντερο, ητοι 4 ρουλεμαν και μια τσιμουχα!! Με παρακαλεσε να ειναι τα γνησια για να ''μην γινει λαθος''!!!
Μιας και στο σερβις μανουαλ αναγραφονται τα νουμερα και οι διαστασεις των ρουλεμαν και των τσιμουχων λεω ''δεν τα γραφω καπου να τα εχω μαζι μου μπας και μου ζητησουν κανα εξωφρενικο ποσο?'' οπως κι εκανα!!!
Πηγα στην αντιπροσωπεια η οποια για τα 4 ρουλεμαν και την μια τσιμουχα μου ζητησαν 235ε(!!!!!!!!!!). Ζητησα καρεκλα να κατσω και νερο να πιω για την σκοτοδινη!!!!!!! Οταν βρηκα τα λογια μου ρωταω τι μαρκα ρουλεμαν ειναι αυτα και τι η τσιμουχα...και μου λενε koyo!!!!
Παιρνω τα ποδαρακια μου και περναω απεναντι την Καβαλας σε εναν παραδρομο ονοματι Σερρων στον αριθμο 87 σε ενα μαυριδερο μαγαζι που πουλαει ρουλεμαν και τσιμουχες και τον οποιο ξερω απο το 1980!!! Του λεω ''Κε Παναγιωτοπουλε θελω αυτα........τα εχεις? και ποσο κανουν?'' απαντηση ''ναι ψιλέ τα εχω και κανουν.......67ε σε SKF και 75e σε KOYO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για οσους ενδιαφερονται τωρα ¨η μελλοντικα '' Αφοι Παναγιωτοπουλοι, Σερρων 87 τηλ. 2105141986'' ειναι ο πρωτος παραλληλος δρομος στην Καβαλας (στα δεξια) οπως την ανεβαινουμε για Κορινθο στο υψος περιπου του Σαρακακη!

Συμβουλη: προτιματε τα γιαπωνεζικα (ΚΟΥΟ, ΝSK) διοτι ειναι made in Japan παντα και μεχρι σημερα, ενω τα SKF, FAG σαν made in sweden/germany πεθαναν (εκλεισαν τα εργοστασια εκει) και ειναι, στην καλυτερη των περιπτωσεων made in brasil!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 19-10-2010, 18:55
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

θυμήθηκα τον Νίκο που πλήρωσε στην αντιπροσωπία 10€ μια ασφάλεια (νομίζω).
Πρέπει να αρχίσουμε να τους κράζουμε αν και δεν θα ιδρώσει το αυτί τους.

Reply With Quote
  #15  
Παλιό 19-10-2010, 19:38
nikos-x Ο/Η nikos-x βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Εγκλωβισμένος στην πόλη !!!
Μoto: HONDA VARADERO 1000 - BMW μπλουζάκια
Μηνύματα: 5,548
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
...Φιλοι, το εχω πει πολλες φορες...
Πολλές φορές είσαι απόλυτος κύριε Γιώργο μας, αλλά σε τεχνικά θέματα σου βγάζω το καπέλο. . . μεταφορικά πάντα γιατί έρχεται και χειμώνας . . . μη σε κρυώσω κιόλας.

Και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως όσες φορές ζήτησα την γνώμη σου μου απάντησες άμεσα και αφιέρωσες αρκετό χρόνο, όπως επίσης προσφέρθηκες να με "εξυπηρετήσεις". Και αυτά δεν ξεχνιούνται.

Ξέφυγα λίγο, αλλά ήθελα να τα πω
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 19-10-2010, 20:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nikos-x Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές είσαι απόλυτος κύριε Γιώργο μας, αλλά σε τεχνικά θέματα σου βγάζω το καπέλο. . . μεταφορικά πάντα γιατί έρχεται και χειμώνας . . . μη σε κρυώσω κιόλας.

Και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω πως όσες φορές ζήτησα την γνώμη σου μου απάντησες άμεσα και αφιέρωσες αρκετό χρόνο, όπως επίσης προσφέρθηκες να με "εξυπηρετήσεις". Και αυτά δεν ξεχνιούνται.

Ξέφυγα λίγο, αλλά ήθελα να τα πω
Να ευχαριστησω τον φιλο Νικο και να επαναλαβω δημοσιως οτι:

Οσοι φιλοι ειναι απο επαρχια και χρειαζονται τζιμπραγαλα τυπου ρουλεμαν, τσιμουχων, ανταλαλκτικα απο την μαμα εταιρεια κ.λ.π. για την καλη τους, την οποια καλη τους, αρκει ενα ΠΜ να παω να τους τα παρω εγω και να τους τα στειλω στην επαρχια!!!!!!! Το οικονομικο δεν ειναι προβλημα αφου ολοι ειμαστε φιλοι και συναδελφοι μοτοσυκλετιστες και δεν πιστευω οτι μεταξυ μας θα με ''ριξει'' καποιος......! Μεχρι τωρα το εχω κανει για αλλους απο άλαλ φορουμς και ποτε κανεις δεν με πουλησε!!! Εκτος βρε αν μου κρατατε αποθημενα γιαυτα που γραφω για τα GS!!!!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 19-10-2010, 21:17
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spacemail66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς οι εταιρείες κάνουν παιχνίδι μόνες τους... Ορίζουν τιμές σε ανταλλακτικά και σέρβις και μάλιστα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα έχουν ορίσει και τιμοκατάλογο με χρονοχρέωση για κάθε εργασία
Βέβαια ακόμη και οι μηχανικοί σε πολλές περιπτώσεις καταλαβαίνουν την υπερβολή και "κόβουν" σε κάποιες περιπτώσεις από τα εργατικά.
Το περίεργο είναι επίσης με τα ανταλλακτικά: Χρειάστηκα κάποια στιγμή βάσεις για κεθρέπτη για το Triumph το οποίο στην αντιπροσωπεία κόστιζε 25€. Επειδή μου έμοιαζε υπερβολικά με τη βάση του V-Strom πήγα σε μία SUZUKI το δοκίμασα και αφού διαπίστωσα πως ακόμη και τα ενδεικτικά βελάκια ήταν ίδια το πήρα στα 11,50€
Αυτή την εβδομάδα θα πάω για σέρβις (70.000χλμ) την μπουμπού σε συνεργείο στον Πειραιά (παλιό επισκευαστή BMW), αντί για τον Γέρακα που μου πέφτει αρκετά μακρυά. Μου το σύστησε φίλος και όπως έμαθα δεν ανήκει πια στους επίσημους επισκευαστές BMW αφού δεν είχε δυνατότητα να φιάξει "κάθετη" μονάδα, ωστόσο η δουλειά είναι εγγυημένη και όταν χρειάστηκε με εξυπηρέτησε πάρα πολύ γρήγορα και ικανοποιητικά. Γυρίζοντας από το σέρβις θα σας πω τις εντυπώσεις μου γύρω από τις τιμές και την ποιότητα της δουλειάς.
(το postάρισα και σε άλλο θέμα, αλλά κολλάει και εδώ)
Παιδιά μόνο τυχαία δεν είναι τα οικονομικά αποτελέσματα των βιομηχανιών αλλά και των τοπικών αντιπροσώπων αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών. Παγκόσμια και πολλά χρόνια οι εταιρείες με τους μεγαλύτερους τζίρους – κέρδη είναι αυτές των αυτοκινήτων και καυσίμων.
Και για να πάμε και στο θέμα, δεν είναι μόνο το να πουλήσουν το όχημα. Εισπράττουν και από τα service και ανταλλακτικά. ΛΗΣΤΡΙΚΑ ΠΟΛΛΑ. Όταν χρεώνουν την εργατοώρα €80 (όπως Porsche), τα ανταλλακτικά στις τιμές που τα χρεώνουν… Κάπου έγραψα χθες στο forum για την ΛΗΣΤΕΙΑ στην τσέπη μας. Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε και αλλιώς. Το ρισκάρουμε να μην αλλάξουμε λάδια σε ένα χρόνο? Με μεγάλες πιθανότητες δεν θα πάθουν τίποτα, αλλά το ρισκάρουμε? Εμένα ας πούμε για τα 50,000 χλμ μου είπαν ότι θα με χρεώσουν κοντά στα €200.
Και γιατί να αλλάζουμε τα λάδια ανά 5,000 χλμ, ενώ οι προδιαγραφές τους είναι για τουλάχιστον 15,000 χλμ? Τι… ξίνισμα θα πάθουν? Μηχανολόγος είμαι και οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να μου φέρονται έτσι οι αντιπροσωπείες. Αφήνω τα λάδια στην βάρκα μου ένα χρόνο και δεν παθαίνουν τίποτα. Άρα σηκώνουν και λίγο παραπάνω, λόγω tech specs tolerance. Και όχι δίπλα στην θάλασσα, ΜΕΣΑ στην θάλασσα. Το σκέφτομαι σοβαρά να το καθυστερήσω ως τα 60,000 χλμ χωρίς…
ΤΟ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 19-10-2010, 21:35
PACO Ο/Η PACO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: kareas
Μoto: GS1150ADV
Μηνύματα: 1,087
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΕΡΧΡΕΩΝΟΥΝ!!!!!!!ΕΙΝΑΙΝ ΓΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 19-10-2010, 21:48
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PACO Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑ ΛΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΩΝ ΠΟΥ ΥΠΕΡΧΡΕΩΝΟΥΝ!!!!!!!ΕΙΝΑΙΝ ΓΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ
Είναι όλοι οι κατά τόπους της κεντρικής αντιπροσωπίας με ίδιο τιμοκατάλογο. Δεν του κατέβηκε του Παναγιωτόπουλου να χρεώνει τόσο. Τον βολεύει όμως. Μου έλεγε όμως ένας συμφορουμίστας το μεσημέρι ότι κλείνει ο Βαγιανέλης το ένα του μαγαζί. Δεν τιμωρεί ο Θεός. Η ζωή έρχεται και τιμωρεί. Για να μην ακολουθήσουν και άλλοι, θα πρέπει να πιέσουμε – πετύχουμε καλύτερες τιμές. Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στον Λεοντόκαρδο για την προσφορά, που πέτυχε στην Motion n’ Style της Κηφισιάς, αλλά service 50,000χλμ €160 ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ της καλύτερης τιμής, το βρίσκω ακόμη υπερβολικό. Μας κλέβουν κατάφορα.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 19-10-2010, 21:54
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο πολύ θα μας κλέβουν οι εταιρίες

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
(το postάρισα και σε άλλο θέμα, αλλά κολλάει και εδώ)
Παιδιά μόνο τυχαία δεν είναι τα οικονομικά αποτελέσματα των βιομηχανιών αλλά και των τοπικών αντιπροσώπων αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών. Παγκόσμια και πολλά χρόνια οι εταιρείες με τους μεγαλύτερους τζίρους – κέρδη είναι αυτές των αυτοκινήτων και καυσίμων.
Και για να πάμε και στο θέμα, δεν είναι μόνο το να πουλήσουν το όχημα. Εισπράττουν και από τα service και ανταλλακτικά. ΛΗΣΤΡΙΚΑ ΠΟΛΛΑ. Όταν χρεώνουν την εργατοώρα €80 (όπως Porsche), τα ανταλλακτικά στις τιμές που τα χρεώνουν… Κάπου έγραψα χθες στο forum για την ΛΗΣΤΕΙΑ στην τσέπη μας. Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε και αλλιώς. Το ρισκάρουμε να μην αλλάξουμε λάδια σε ένα χρόνο? Με μεγάλες πιθανότητες δεν θα πάθουν τίποτα, αλλά το ρισκάρουμε? Εμένα ας πούμε για τα 50,000 χλμ μου είπαν ότι θα με χρεώσουν κοντά στα €200.
Και γιατί να αλλάζουμε τα λάδια ανά 5,000 χλμ, ενώ οι προδιαγραφές τους είναι για τουλάχιστον 15,000 χλμ? Τι… ξίνισμα θα πάθουν? Μηχανολόγος είμαι και οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να μου φέρονται έτσι οι αντιπροσωπείες. Αφήνω τα λάδια στην βάρκα μου ένα χρόνο και δεν παθαίνουν τίποτα. Άρα σηκώνουν και λίγο παραπάνω, λόγω tech specs tolerance. Και όχι δίπλα στην θάλασσα, ΜΕΣΑ στην θάλασσα. Το σκέφτομαι σοβαρά να το καθυστερήσω ως τα 60,000 χλμ χωρίς…
ΤΟ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.

θα συμφωνήσω φίλε σε όλα εκτός απο το θέμα λαδιών.
το να κάτσουν 1 χρόνο μέσα στον κινητήρα δεν είναι καλό γιατί αρχίζουν και ταγγιάζουν και η καλή σου δεν θέλει τέτοια.
αντιθέτως όμως,αν έχεις βάλει τώρα λάδια και γράφεις πολλά χιλιόμετρα,μπορείς να βγάλεις χαλαρά και τα διπλάσια απο αυτά που αναφέρεις.αλλά μέσα σε ένα εξάμηνο.

επίσης,εκεί που αναφέρει ο georgep θα βρεις και μεγάλες αντιπροσωπείες λιπαντικών και λαδιών.πάρε ένα 18λιτρο και τα αλλάζεις μόνο σου και τελείωσες.
εσείς πάτε και βάζεται λάδια που τα έχουν συνήθως σε μπουκαλάκια του λίτρου και τα ανοίγουν σαν κρασιά!σόρυ κιόλας!
πηγαίνετε και λίγο στα "βαριά μαγαζιά"
Reply With Quote
Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης
Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο Αλλαγή σε γραμμικό τρόπο

Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!!! riko46 Ένδυση 15 12-06-2010 17:45
Εώς πότε θα μας κυβερνούν οι συντεχνίες... frits Ελλάδα 5 29-05-2010 20:14
Τι άλλο θα κάνουν οι διαφημιστές για να μας τραβήξουν την προσοχή ;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 94 25-02-2010 17:22
Αν αυτό το περιστατικό είναι αλήθεια η Ολυμπιακή θα γινόταν πολύ ρόμπα Α' MARK Επικαιρότητα 7 15-12-2009 23:45
Πως θα έπρεπε να είναι η ζωή μας Alext Χιούμορ 4 26-06-2009 12:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!