GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Απαραίτητα έγγραφα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-10-2011, 20:57
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη, το έχω ξαναγράψει παλαιότερα.
Σε περίπτωση εμπλοκής μας σε ατύχημα,
πρώτα καλούμε τον ασφαλιστή μας
και μετά τροχαία και φροντίδα ατυχήματος !
Ο έμπειρος ασφαλιστής μας θα μας συμβουλεύσει κατά περίπτωση
και θα δηλωθούν πράγματα προς το συμφέρον μας ....


Sent by Arkas via Tapatalk !
Οχι Δημήτρη μου.Πρώτα καλούμε Τροχαία και Οδική και μετά τον ασφαλιστή.Οι ασφαλιστές διακατέχονται από τη νόσο του "τα ξέρω όλα".
Αφήστε για την κακιά στιγμή τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους (τροχαίους και υπαλλήλους Autohelp).Μην τα μπερδεύουμε όλα.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-10-2011, 21:04
Neo Ο/Η Neo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Ο καλός ασφαλιστής φαίνεται στη ζημιά. Όταν λοιπόν καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στον να έχεις ασφαλιστή και στο να έχεις μια online ασφάλιση θα είναι αργά.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-10-2011, 21:13
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι Δημήτρη μου.Πρώτα καλούμε Τροχαία και Οδική και μετά τον ασφαλιστή.Οι ασφαλιστές διακατέχονται από τη νόσο του "τα ξέρω όλα".
Αφήστε για την κακιά στιγμή τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους (τροχαίους και υπαλλήλους Autohelp).Μην τα μπερδεύουμε όλα.
Έχω εντελώς αντίθετη άποψη, προϊόν και πολύμηνης, σχετικά πρόσφατης ταλαιπωρίας.

Όσο για την τροχαία,
εφόσον δεν υπάρξει τραυματισμός,
έρχεται με καθυστέρηση έως καθόλου
και οι υπάλληλοι της autohelp,
καταγράφουν τα περιστατικά,
"κατά δήλωσιν" των εμπλεκομένων.
Άρα η συμβολή ενός εμπείρου ασφαλιστή,
κρίνεται καθοριστική.

Ελπίζω να τα ξεμπερδέψαμε !


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 13-10-2011, 21:42
DNIK Ο/Η DNIK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ATHENS
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

σου εύχομαι να μην χρειασθεί να το ανακαλύψεις γιατί.
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 13-10-2011, 22:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Ρε παιδιά, μιά ερώτηση κάνω.

Τι θα κάνει για μένα ο ασφαλιστής σε περίπτωση που θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί το ασφαλίστηριο;
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 13-10-2011, 22:59
zortal Ο/Η zortal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Πριν αρκετά χρόνια, φίλος μου είχε πει, πως θα γίνουμε σαν την Αμερική. Ο καθένας μας θα έχει τον προσωπικό του ασφαλιστή, δικηγόρο και λογιστή. Ε λοιπόν ήρθε η μέρα που τον δικαίωσα. Μπορείς να πας στην εφορία αν δεν έχεις πρώτα ενημερώσει τον λογιστή σου;;;; Αν σε τσιμπήσει η αστυνομία, δεν θα πάρεις τον δικηγόρο σου ΑΜΕΣΩΣ;;;; Έτσι είναι και με τον ασφαλιστή σου. Είναι απαραίτητος όπως και οι άλλοι που είπα παραπάνω.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 13-10-2011, 23:01
zortal Ο/Η zortal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ATHINA
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, μιά ερώτηση κάνω.

Τι θα κάνει για μένα ο ασφαλιστής σε περίπτωση που θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί το ασφαλίστηριο;

Ας απαντήσουν οι ασφαλιστές. Εγώ πάντως τον έχω έτσι η αλλιώς φίλο και τον έχω συμβουλευτεί άπειρες φορές.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 13-10-2011, 23:06
bill 800gs Ο/Η bill 800gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Μoto: BMW F800GS - YAMAPA WR 250
Μηνύματα: 664
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εντελώς αντίθετη άποψη, προϊόν και πολύμηνης, σχετικά πρόσφατης ταλαιπωρίας.

Όσο για την τροχαία,
εφόσον δεν υπάρξει τραυματισμός,
έρχεται με καθυστέρηση έως καθόλου
και οι υπάλληλοι της autohelp,
καταγράφουν τα περιστατικά,
"κατά δήλωσιν" των εμπλεκομένων.
Άρα η συμβολή ενός εμπείρου ασφαλιστή,
κρίνεται καθοριστική.

Ελπίζω να τα ξεμπερδέψαμε !


Sent by Arkas via Tapatalk !
Δεν ειναι ακριβως ετσι Δημητρη, οι autohelper καταγραφουν το περιστατικο αμμεσα στο σημειο που εγινε το τροχαιο τραβοντας φωτογραφιες απο τα εμπλεκομενα οχηματα,τους δρομους,προτερεοτητες,σηματα,συμβουλευει και καθοδηγει τον πελατη την στιγμη αυτη που το εχει αναγκη (στον πανικο του δηλ).
Βεβαιως ζηταει την περιγραφη ατυχηματος απο τον πελατη του, αλλα στο συγκεκριμενο εντυπο υπαρχει χωρος παρατηρησεων απο τον autohelper οπου μπορει να αναφερει αυτα που ο ιδιος αντιλαμβανεται. Ειναι μια διαδικασια που δινει την πραγματικη και αμμεση εικονα στους υπευθυνους των ασφαλειων ωστε να προβουν αμμεσα και χωρις λαθη στην αποζημιωση των εμπλεκομενων.
Επισης μεγαλες ασφαλιστικες εχουν συνεργασια με πιστοποιημενα φανοποιεια στα οποια μπορεις να πας το οχημα μετα απο ατυχημα και να το επισκευασεις, η ασφαλεια κανονιζει το οικονομικο απευθειας με το φανοποιειο (οταν η υπαιτιοτητα ειναι του αλλου,ή οταν εχεις μικτη).
Αυτα και αλλα πολλα στα εξηγει ο autohelper αμμεσα την ωρα που πραγματικα το εχεις αναγκη, επιτοπου την ωρα του ατυχηματος
Βεβαια μεγαλη σημασια στα παραπανω εχει και ασφαλιστικη εταιρια που θα επιλεξεις

Last edited by bill 800gs; 13-10-2011 at 23:22.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 13-10-2011, 23:30
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bill 800gs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ακριβως ετσι Δημητρη, οι autohelper καταγραφουν το περιστατικο αμμεσα στο σημειο που εγινε το τροχαιο τραβοντας φωτογραφιες απο τα εμπλεκομενα οχηματα,τους δρομους,προτερεοτητες,σηματα,συμβουλευει και καθοδηγει τον πελατη την στιγμη αυτη που το εχει αναγκη (στον πανικο του δηλ).
Βεβαιως ζηταει την περιγραφη ατυχηματος απο τον πελατη του, αλλα στο συγκεκριμενο εντυπο υπαρχει χωρος παρατηρησεων απο τον autohelper οπου μπορει να αναφερει αυτα που ο ιδιος αντιλαμβανεται. Ειναι μια διαδικασια που δινει την πραγματικη και αμμεση εικονα στους υπευθυνους των ασφαλειων ωστε να προβουν αμμεσα και χωρις λαθη στην αποζημιωση των εμπλεκομενων.
Επισης μεγαλες ασφαλιστικες εχουν συνεργασια με πιστοποιημενα φανοποιεια στα οποια μπορεις να πας το οχημα μετα απο ατυχημα και να το επισκευασεις, η ασφαλεια κανονιζει το οικονομικο απευθειας με το φανοποιειο (οταν η υπαιτιοτητα ειναι του αλλου,ή οταν εχεις μικτη).
Αυτα και αλλα πολλα στα εξηγει ο autohelper αμμεσα την ωρα που πραγματικα το εχεις αναγκη, επιτοπου την ωρα του ατυχηματος
Βεβαια μεγαλη σημασια στα παραπανω εχει και ασφαλιστικη εταιρια που θα επιλεξεις
Αυτό ακριβώς είναι.Μετά από 18 συναπτά έτη δικηγορικής συνεργασίας με μεγάλη ασφαλιστική εταιρία, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όταν "χώνονται" οι ασφαλιστές στο ατύχημα, η ζημιά...πολλαπλασιάζεται.
Δεν κακίζω τους ασφαλιστές, κάθε άλλο, αλλά ούτε όλα τα ξέρουν και πολλές φορές στην προσπάθειά τους να εξυπηρετήσουν τον πελάτη τους κάνουν αστοχίες.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 13-10-2011, 23:37
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Online ασφαλίσεις

Οταν μιλάμε για ατύχημα, τι μπορεί να μου προσφέρει ο ασφαλιστής, σε τι να με συμβουλεύσει; Ούτως ή άλλως όταν η κατάσταση δεν είναι άσπρο-μαύρο πάει δικαστικά.

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, συμβουλές για "λαμογιά" ή κουτοπονηριά ή "μάρτυρες" δε θέλω ούτε δέχομαι.

Οταν φταίω η ασφάλειά μου οφείλει να πληρώσει και τέρμα! Ας πρόσεχα να μην προκαλέσω ατύχημα. Και δε μου φταίει ο κακομοίρης ο παθών. Και θα πληρώσω και την αύξηση του ασφαλίστρου!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
M TEC Online Shop antonis1150GSA Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 06-06-2011 21:59
ΑΓΟΡΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ONLINE gormns Επίσημοι κατάλογοι ΒΜW 15 26-01-2011 22:56
Πέντε online απάτες που πρέπει να αποφύγετε στις Γιορτές xvitos Χρήσιμα 11 19-12-2010 23:18
Online μαγαζιά Billakos Ένδυση 24 03-01-2010 18:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:27.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!