GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Φροντίδα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservic
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ 94 56.29%
ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ SERVICE ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ 40 23.95%
ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ) 27 16.17%
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ SERVICE-ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ 6 3.59%
Ψήφισαν: 167. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 12-09-2012, 14:58
vasmar Ο/Η vasmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
service 10000 km
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
SERVICE 40.000ΧΛΜ
Γιατί έγραψες 10000 και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 12-09-2012, 15:06
GAGARIN Ο/Η GAGARIN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μoto: R 1150 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
SERVICE 40.000ΧΛΜ εργατικά και ανταλλακτικά.
Εξουσιοδοτημένο: 335,00€
Ειδικευμένο: 260€
μονος σου : ~130 € .............και ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ολα ειναι σωστα ..........


μεσα απο αξουσιοδοτημενο εχω μαθει ΚΑΦΡΙΛΕΣ που κανουν και ειναι να τραβας τα μαλλια σου.......πχ αλλαγη τρομπας βενζινης και επανατοποθετηση του παλιου φιλτρου........γιατι δεν ειχαν καινουργιο να βαλουν)

φιλος πηρε μηχανη με ολα τα service σε εξουσιοδτημενΑ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ)....αναθεμα και αν ειχαν γινει τα μισα απο οτι εγραφε το book.......
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 12-09-2012, 15:18
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

Στην αγοροπωλησια το book service μετραει στα συν.Ειναι ενας λογος παραπανω να προχωρησεις σε αγορα,ΑΦΟΥ πρωτα βαση του βιβλιου συντηρησης και τον εκαστοτε αριθμο εντολης εργασιας του συνεργειου που εκανε την συντηρηση,ενημερωθεις εστω και τηλεφωνικα για τις εργασιες που εγιναν στο οχημα.
Τωρα αν υπαρχουν και τα τιμολογια των συντηρησεων,εισαι και πιο κατοχυρωμενος οτι εχει γινει η συντηρηση...

Οσο για τα εξουσιοδοτημενα και μη.....οπου βρει ο καθενας τον ''Μαστορα'' του....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 12-09-2012, 15:22
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

να προσθέσω, ότι ο εξουσιοδοτημένος BMW (αν μιλάμε μόνο για BMW) έχει αναγκαστικά στον υπολογιστή του το ιστορικό των service με τις εργασίες αλλά και τις περασμένες ανακλήσεις και όποια άλλη παρέμβαση, είναι full και λογικά εκτυπώσιμο...γιατί service δεν είναι μόνο τα λαδόξιδα...
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 12-09-2012, 16:18
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησα το τρία: ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ)

Αν και τα οχηματα μου τα πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο...από το 2010
και μετά
όπου βρίσκω το συμφέρον μου...
Επίσης ειδικά για τα αυτοκινητα... δεν λέγετε η εκμετάλευση από τα εξουσιδοτημένα...

ιμάντας ρενω μεγκάν επισημα 160 ευρω, ο ιδιος σε εμπορία ανταλακτικων 100ευρω, ο ιδιος κυριολεκτικα..
Αγόρασα με 105 γερμανικό σετ continetal γιατι το γνήσιο έχει μέσα κινέζικο ρουλεμαν...
Τα παραπάνω ειναι ενα μικρό παραδειγμα...
Αγαπω τα οχήματα μου και ειμαι τακτικός στα σερβις αλλά πλεον δεν εχω την πολυτελεια να αδιαφορώ για τα κοστη συντηρησης όπως κάποτε...

Την μηχανή μου παρόλο που η απλοΙκότητα της ειναι τέτοια που θα μπορούσα άνετα να την σερβίρω μόνος μου, πάντα στο Θανάση γιατί συμφέρει...

Ένα τελευταίο... τι να το κάνω να πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο ένα όχημα και
ο ιδιοκτήτης να αλλάζει ταχυτητα στα κόκκινα?????????

Ας μην το πάει σε εξουσιδοτημένο αρκεί να το συντηρει σωστά και να του φέρεται ομοίως...
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Ακιs Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αγοροπωλησια το book service μετραει στα συν.Ειναι ενας λογος παραπανω να προχωρησεις σε αγορα,ΑΦΟΥ πρωτα βαση του βιβλιου συντηρησης και τον εκαστοτε αριθμο εντολης εργασιας του συνεργειου που εκανε την συντηρηση,ενημερωθεις εστω και τηλεφωνικα για τις εργασιες που εγιναν στο οχημα.
Τωρα αν υπαρχουν και τα τιμολογια των συντηρησεων,εισαι και πιο κατοχυρωμενος οτι εχει γινει η συντηρηση...

Οσο για τα εξουσιοδοτημενα και μη.....οπου βρει ο καθενας τον ''Μαστορα'' του....

Σωστά και τα δύο.

Reply With Quote
  #16  
Παλιό 12-09-2012, 17:29
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice από εξουσιοδοτημένο;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έγραψες 10000 και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Κάθε 10.000χλμ είναι το μεγάλο καθιερωμένο, οι τιμές που σου ανέφερα αφορούσαν το service των 40.000χλμ
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 15-09-2012, 14:03
billy70 Ο/Η billy70 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: athina
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
ενός τυπικού service 10000 km μεταξύ εξουσιοδοτημένου και ειδικευμένου συνεργείου.
Δεν ισχύει [τυπικό] σέρβις. ΄Το κάθε Σ/Ν έχει το δικό του σέρβις.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-09-2012, 13:23
coco65 Ο/Η coco65 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: athina
Μoto: bmw 1200gs
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice

Ψήφισα και εγώ
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 25-09-2012, 13:48
makgs Ο/Η makgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice

Σε μια μικρή έρευνα που κάναμε πριν το καλοκαίρι με τον κολητό μου gs1200/'08 και gs1200/'09 δεν υπάρχουν διαφορές στα εξουσιοδοτημένα και στον κυρμήτσο, αν σου βάλουν γνήσια ανταλλακτικά και σου κόψουν απόδειξη για να έχεις την εγγύηση.Άντε να γλυτώσεις 20-30 γιούρια.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 25-09-2012, 13:49
makgs Ο/Η makgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Απάντηση: Πόσο μετράει για αγορά μεταχειρ.οι σφραγίδες στο bookservice

Ψήφισα το 2
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!