GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ποδήλατο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 17-10-2012, 08:28
Sotos_ Ο/Η Sotos_ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αττική
Μoto: GSA '08
Μηνύματα: 319
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Κατεβαινοντας την κηφησιας χτες, στο υψος του μεγαρου, εγω δεξια ( ενα μέτρο απο το πεζοδρομιο εκει σε μια εσοχη που κανει ο δρομος) και ο ταριφας αριστερα και πισω μου στην μεσαια λωριδα...
ωραια τυπισα μπροστα μου και δεξια σηκωνει το χερι, την ψυλιαζομαι, κοιταω αριστερα μου και βλεπω τον ταριφα καθως μαγνητίζεται απο το χερι της, να με περναει και να με κλεινει με τον πιο αποτομο τροπο...


αναγκαστικά σταματησα στην πορτα του και του πα μερικα γαλικα με πολυ ωραιο τροπο ωστε να καταλαβει (οσο μπορει να καταλαβει βεβαια... και αυτος για το ξεροκοματο παει) .
Το θεμα λοιπον ειναι οτι για 5 ευρω ταριφα, εγω μπορει να μην πηγαινα στην οικογενεια μου χτες...

δεν αξιζει τον κοπο...
Γενικα βοηθαει πολυ η πολυχρονη εμπειρια αστικης μετακινησης με μοτοσικλετα... προβλεπεις τις κακοτοπιές...
ο νομος που σου δινει προτεραιοτητα δεν προκειται να φτιαξει καμια ασπιδα προστασιας γυρω σου... και ναι μεν μπορει να σε βοηθησει να παρεις τα λεφτα σου μετα απο 4-5 χρονια... άλλα μονο αν ζήσεις...
Παντα κρανος και ολα τα αλλα (φωτα, ανακλαστικα, κλπ)
Παντα προσπαθεια να μην εμποδίζεις τους άλλους,
και παντα τα ματια 1014!

προσεξτε τους ποδηλατες...
ειναι μετα τους πεζους οι πιο αδυναμοι χρηστες του δρομου, αλλα τους προτιμω ετσι παρα με αυτοκινητα η σκουτερακια.
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 17-10-2012, 12:10
Sierso Ο/Η Sierso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αττικη
Μoto: R 1200 GSΑ
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι, να μην ειναι κοντα σου ο επιτιμος................


Πες το ψεμματα!
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 17-10-2012, 12:45
Sierso Ο/Η Sierso βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2010
Περιοχή: Αττικη
Μoto: R 1200 GSΑ
Μηνύματα: 538
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο το ερώτημα, δεν είναι απλη η απάντηση.
Εξαρτάται κυρίως απο τον ποδηλάτη και την κρίση του!
Δηλαδή, αν περάσει έναν μονοδρόμο μικρής κίνησης, και το κάνει σε τέτοιο χρόνο που να προλάβω να φρεναρω και φυσικά να μην έρχεται αυτοκίνητο άλλο απο πίσω μου, ναι θα του δώσω προτεραιότητα. Ας μου δώσει όμως και εκείνος χρόνο αντίδρασης μέσω της "αμυντικής" του οδήγησης! Αν "πεταχτεί" με το σκεπτικό που είπα πριν, βγαίνω και βάσει νόμου θα σταματήσει, ίσως να μην έχω τα περιθώρια χρόνου να το πραξω! Να το ατύχημα...
Αν πάλι, επιχειρήσει να περάσει δρόμο όπως πχ η κηφισίας, με το ίδιο πάντα σκεπτικό (θα μου δώσουν προτεραιότητα), τι πιθανότητες υπάρχουν πάλι για ατύχημα;

Αυτο που θέλω να πω είναι, καλοί και χρυσοί οι νόμοι! Ναι συμφωνώ με αυτούς, αλλα στην πράξη ο ποδηλάτης είναι πολυ ευαλωτος και πρέπει να προσέχει πολυ περισσότερο (αναγκαστικά, δυστυχώς) απο όλους!
Η δικιά του υγεια παίζεται, και όχι του οδηγού αυτοκινήτου!
Αμυντική οδήγηση, διορατικότητα, και καλές προβλέψεις όσο αφορά τις κινήσεις του, μπορούν να τον γλυτώσουν απο τα χειρότερα!!!
Κατ`αρχας καλη σου ημερα.
Δεν συζηταμε βεβαιως,για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν,περιπτωση Κηφισιας. Συμφωνουμε φανταζομαι...ε? Και ενα περιστατικο δικο μου.Σαββατοκυριακα ανεβαινω συνηθως τον Υμητο.Σε μια στροφη,παρατεταμενη και χωρις ορατοτητα,με βρισκει στην μεση περιπου της στροφης ενα αυτοκινητο με ακουμπαει στο πεταλι,ευτυχως ισα ισα,χανω την ισοροπια μου και πεφτω σ`ενα χανδακι μικρο,60-70 εκ.βαθος,στην ακρη του δρομου και δεν επαθα σχεδον τιποτε.Εκτοτε ανεβαινω,το συγκεκριμενο σημειο,στην ακρη του αντιθετου ρευματος,ας πουμε προς τον γκρεμο,τουλαχιστον για να μπορω να ελεγχω τα αυτοκινητα και ας ακουω.....διαφορα.Σου ανεφερα το παραπανω περιστατικο για να καταλαβεις οτι και οι ποδηλατες πολλες φορες εχουν τον δικο τους τροπο σκεψης,που απαραιτητα δεν ειναι λαθος.
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 17-10-2012, 12:46
MOYTPO Ο/Η MOYTPO βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW GS
Μηνύματα: 2,160
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Πολη και ποδηλατο ειναι αντιθετα. Οχι συνωνυμα. Οσο πιο νωρις το καταλαβουν καποιοι τοσο το καλυτερο για αυτους. Δεν μπορεις να αλλαξεις μια νοοτροπια με το ετσι θελω.
Το ποδηλατο λεει ειναι πολιτισμος.
Και που βλεπετε εσεις πολιτισμο στο δρομο;;; Και απο τους μεν και απο τους δε!!!
Να μην μιλησω για τους πεζους. Αλλη πονεμενη ιστορια και αυτη.

Υπαρχουν βεβαια πολεις που πρωτα μαθαινουν να οδηγανε ποδηλατο και μετα αμαξι η μηχανακι οπως Καρδιτσα, Λαρισσα, Κατερινη. Εκει αλλαζει το πραμα.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 17-10-2012, 16:58
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδηλάτης και οδήγηση..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sierso Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ`αρχας καλη σου ημερα.
Δεν συζηταμε βεβαιως,για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν,περιπτωση Κηφισιας. Συμφωνουμε φανταζομαι...ε?........... Εννοείται πως ναι!!!

.......... Και ενα περιστατικο δικο μου........... Απο περιστατικά, δυστυχώς συνέχεια!!!

Σου ανεφερα το παραπανω περιστατικο για να καταλαβεις οτι και οι ποδηλατες πολλες φορες εχουν τον δικο τους τροπο σκεψης,που απαραιτητα δεν ειναι λαθος. Και αυτο σωστό!!!
Η ουσία λοιπόν είναι, τα ματιά μας δεκατέσσερα, για να γυρνάμε όλοι σπίτια μας, όπως ακριβώς ξεκινήσαμε την βόλτα μας!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!