GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 15-09-2013, 14:26
Boston George Ο/Η Boston George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Αγορά νέας μηχανής

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους κα σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας στο θέμα μου . Θα ήθελα να σας πω δυο τρεια πραγματα για τον ευατο μου και να σας δωσω καποιες πληροφοριες για να το συζητησουμε .

Με λένε Γιώργο , είμαι απο Αθήνα και είμαι φωτογράφος .

Ιστορικη αναδρομη : Είμαι αρκετά νέος , την αφετηρια μου στον μοναδικό κόσμο των μηχανών την έκανα στα 16 αγοράζοντας κούτα ένα Gillera Runner ST 50cc , στα 18 μια Honda Transalp XLV 400 '91 και στα 20 μου , πάλι κούτα ένα Ζ750R που έτσι για την ιστορία είναι προς πωληση . Με όλες έκανα ταξίδια , με το 50 εφτασα βραδυ και σχεδον κοκαλο , με το ΤΑ εφτασα πασας δυκαβαλος φορτωμενος αλλα πηγαινα πολυ αργα (στο χωμα πηγαινε πολυ μα πολυ καλα) και με το Ζ μονος , φορτωμενος σχετικα , πολυ γρηγορα μα πολυ γρηγορα αλλα δεν απολαυσα το ταξιδι μονο το γκαζι ...

Παρον : Ετσι λοιπον πλεον αποφασισα να επιστρεψω στην αγαπημενη μου κατηγορια των On Off . Η μηχανη θα ειναι 2η μιας και υπαρχει σκουτερακι για τα πολυκοντινα αρα δεν με νοιαζει η κινηση στην πολη . Θελω ταξιδια , ανεση και εντος και εκτος πολης , θελω δυο μπουτακια να με ζεσταινουν απο πισω , να φορτωνω σαν μουλαρι , να εχω αυτονομια , να μπαινω και χωμα , να εχω γκαζι αλλα να θελει να πηγαινει και αργα , να ειναι ομορφο .



Τα αυτο : Μετα απο καποια ερευνα αναμεσα στα μεγαλα on off ειχα καταληξει σε gs kai

ktm adv αλλα μου εχουν πει οτι δεν εχει μεγαλη ανεση και ειναι πολυ νευρικο , δεν θελει να το πας αργα . Επιπλεον δεν μου αρεσει εμφανισιακα .

Θελω λοιπον τα + και τα- του Bmw gs 1200 Adv. και τις διαφορες του απο το απλο . Δεν υπαρχει προβλημα με το ποσο , στην τελικη μπορω να περιμενω λιγο καιρο . Ηταν η πρωτη μηχανη που προσεξα ποτε στον δρομο και ελεγα οτι καποια στιγμη θα την παρω , την ειχα για λιγο αργοτερα ηλικιακα στο μυαλο μου αλλα εφοσων δεν υπαρχει κατι καλυτερο γιατι να περιμενω .

Οταν τα συζητησουμε λιγο και μπουν καποια πραγματα σε σειρα στο κεφαλι μου θα ηθελα να μιλησουμε και για ποια χρονολογια , τι να προσεξω κτλ κτλ ..


Ευχαριστω !

Last edited by Boston George; 15-09-2013 at 14:31.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 15-09-2013, 15:36
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Και εγω φίλε μου την πήρα μετα απο Transalp (το απόλυτο μέτριο μηχανάκι σε όλα του χώμα άσφαλτο κλπ)

Το Gs θα σε ταξιδέψει πραγματικά σε αλλα μέρη πολύ πιο εύκολα και αποδοτικά απο το Transalp.
Έχει απίστευτα φρένα και συμπεριφορά στις στροφές (ελάχιστη φυγόκεντρο λόγω paralevel).
Για αυτονομία και ταξίδια καλύτερα adv. Αφού δεν σε νοιάζει και η τιμή.

Μειονεκτήματα θα βρεις ανάλογα το μοντέλο. Αν έχει servo ESA κλπ

Ανάλογα τα λεφτά σου υπάρχουν λιγότερο και περιςςότερο ζημιάρικα μοντέλα. Μεταξύ τους δεν έχουν τρομερές διαφορές (για κάποιον που προέρχεται από άλλες μάρκες) ειναι όμως αρκετές για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 15-09-2013, 18:23
Boston George Ο/Η Boston George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω φίλε μου την πήρα μετα απο Transalp (το απόλυτο μέτριο μηχανάκι σε όλα του χώμα άσφαλτο κλπ)

Το Gs θα σε ταξιδέψει πραγματικά σε αλλα μέρη πολύ πιο εύκολα και αποδοτικά απο το Transalp.
Έχει απίστευτα φρένα και συμπεριφορά στις στροφές (ελάχιστη φυγόκεντρο λόγω paralevel).
Για αυτονομία και ταξίδια καλύτερα adv. Αφού δεν σε νοιάζει και η τιμή.

Μειονεκτήματα θα βρεις ανάλογα το μοντέλο. Αν έχει servo ESA κλπ

Ανάλογα τα λεφτά σου υπάρχουν λιγότερο και περιςςότερο ζημιάρικα μοντέλα. Μεταξύ τους δεν έχουν τρομερές διαφορές (για κάποιον που προέρχεται από άλλες μάρκες) ειναι όμως αρκετές για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Peter σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , απο την έρευνα που εχω κανει κατι τετοιο εχω καταλαβει και εγω , επειδη ειληκρηνα για μενα ειναι οτι χειροτερο να πηγαινω σε μαστορες , πρωτειμω να μην εχω μηχανη τοσο πολυ , δεν θελω καποιο φθηνο με πηθανοτητες ζημιων . Οπως ειπα η τιμη δεν ειναι κατι σημαντικο για μενα , απο αυτην απλα θα καθοριστει αν θα το παρω αυριο η σε λιγους μηνες . Η αληθεια ειναι οτι απο εμφανιση μου αρεσει καπου 2008+ μετα , και μετα απο λιγο ψαξιμο εχω δει καποια μηχανακια με λιγα χιλιομετρα (εως 30κ) και με καποια εξτρα κιολας πανω . Ισως απο το 07-08 και μετα να μην εχει αλλαξει πολυ το μηχανακι (ως το 12) αλλα ποιες ειναι οι διαφορες του adv με το απλο ; Μεγαλυτερο ντεποζητο , απο τι υψος και πανω ειναι το adventure γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι για κοντους ...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 15-09-2013, 20:15
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή

Εγω λόγο ύψους 1.72 πήρα το απλό.
Το adv εκτός απο μεγαλύτερο ντεπόζιτο ειναι πιο βαρύ με αναρτήσεις πιο ενισχυμένες πιο ψιλές και γενικά λίγο διαφορετικά στημένο το μηχανάκι απο το απλό . Ειναι σαφώς πιο ταξιδιάρικο με ψιλή ζελατίνα και λόγο βάρους πιο σταθερό στις μεγάλες ταχύτητες. Αν και αυτα ειναι όλα λεπτομέρειες άμα σου κάτσει στο μάτι κάποια δύσκολα ξεκολλάς. Απο την άλλη το απλό ειναι πιο μανιτζεβελο λόγο λιγότερου βάρους και περιβάλει άνετα ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα. Και κάνει και αυτό μια χαρά ταξίδια και χωμάτινες εξορμήσεις με λιγότερη προσπάθεια λόγω του χαμηλότερου βάρους.

Τα πιο χοντρά προβλήματα που μπορει να συναντήσεις ειναι ότι όσες είχαν servo (2004-2007) κάποια στιγμή χαλάει και κοστίζει πανάκριβα.
Απο 2008 και δώθε έχουν ακουστεί προβλήματα στις πρώτες αναρτήσεις ESA που δακριζουν.

Τελος σε μεταχειρισμένη κοιτάς να μην θέλει δίσκο πλατώ και επιδιόρθωση στον άξονα διότι αυτά κοστίζουν πολλά.

Κατα τα άλλα θα έχεις ένα μηχανάκι απίστευτα βολικό και αςφαλες για ταξίδια χωρίς να φοβάσαι να πατήσεις σε οποιοδήποτε τερέν με σιγουριά και ασφάλεια.

Καλή αρχή !


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Last edited by peterv; 15-09-2013 at 20:18.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 15-09-2013, 20:43
Boston George Ο/Η Boston George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λόγο ύψους 1.72 πήρα το απλό.
Το adv εκτός απο μεγαλύτερο ντεπόζιτο ειναι πιο βαρύ με αναρτήσεις πιο ενισχυμένες πιο ψιλές και γενικά λίγο διαφορετικά στημένο το μηχανάκι απο το απλό . Ειναι σαφώς πιο ταξιδιάρικο με ψιλή ζελατίνα και λόγο βάρους πιο σταθερό στις μεγάλες ταχύτητες. Αν και αυτα ειναι όλα λεπτομέρειες άμα σου κάτσει στο μάτι κάποια δύσκολα ξεκολλάς. Απο την άλλη το απλό ειναι πιο μανιτζεβελο λόγο λιγότερου βάρους και περιβάλει άνετα ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα. Και κάνει και αυτό μια χαρά ταξίδια και χωμάτινες εξορμήσεις με λιγότερη προσπάθεια λόγω του χαμηλότερου βάρους.

Τα πιο χοντρά προβλήματα που μπορει να συναντήσεις ειναι ότι όσες είχαν servo (2004-2007) κάποια στιγμή χαλάει και κοστίζει πανάκριβα.
Απο 2008 και δώθε έχουν ακουστεί προβλήματα στις πρώτες αναρτήσεις ESA που δακριζουν.

Τελος σε μεταχειρισμένη κοιτάς να μην θέλει δίσκο πλατώ και επιδιόρθωση στον άξονα διότι αυτά κοστίζουν πολλά.

Κατα τα άλλα θα έχεις ένα μηχανάκι απίστευτα βολικό και αςφαλες για ταξίδια χωρίς να φοβάσαι να πατήσεις σε οποιοδήποτε τερέν με σιγουριά και ασφάλεια.

Καλή αρχή !


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Εμενα με ενδιαφερουν οι μεγαλες αποστασεις και τα ταξιδια και θελω ανεση και την δυναμη . Τωρα για το βαρος πιστευω οτι αν θα θελω για χωμα η για δουλειες στην πολη απλα δεν θα το εχω φουλαριστο θα ειναι αρκετα κιλα κατω .

Εγω ειμαι 1.75 χωρις παπουτσια , 1.78+ με παπουτσι . Το να φτανω με μυτες δεν με ενοχλει και εχω ακουσει και για αλλαγες απλα στην σελα ...

Το προβλημα με την αναρτηση ειναι στο 2008 ή εως και του 2012 ? οσο αναφορα μεταχειρησμενη θα την παω σε φιλο μαστορα για τον ελενχο και δεν θα εχω θεμα . Αλλα φυσικα καλο θα ειναι να ξερω και εγω απο την αρχη τι να προσεξω . .
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 15-09-2013, 21:21
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Για τις αναρτήσεις ESA του adv δεν ξέρω ακριβώς ποιες παρουσιάζουν πρόβλημα και πως ....

Καλύτερα να μιλήσει κάποιος απο εδώ που έχει adv και γνωρίζει περισσότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 15-09-2013, 23:00
Boston George Ο/Η Boston George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Όλοι οι Adventurades εχουν παει βουνο μαλλον ...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 16-09-2013, 00:20
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Γιατι δεν βαζεις και στο πλανο οτι πιθανων να βρεις και ενα 1150 adve?? Την ναυαρχιδα της bmw.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 16-09-2013, 00:30
Boston George Ο/Η Boston George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν βαζεις και στο πλανο οτι πιθανων να βρεις και ενα 1150 adve?? Την ναυαρχιδα της bmw.
Δεν μου αρέσει εμφανισιακά και αν δεν κανω λαθος ειναι παραγωγης '01-'05 . Εγω θα ηθελα οσο πιο καινουρια γινεται και ηλικιακα και χιλιομετρικα γιατι σκοπευω να μεινω με αυτην την μηχανη αρκετα χρονια . Φυσικά είμαι ανοιχτός σε συζητηση . Αν και σε αυτο δεν θα ειναι και πολυ αντικειμενικη η αποψη καποιον μιας και εχω παρατηρησει και ας ειμαι λιγο καιρο μελος οτι οσοι εχουν 1150 την δοξαζουν και ειναι αρνητικη με την 1200 και οσοι εχουν την 1200 ειναι αρνητικη ως προς την 1150 ... :P

Last edited by Boston George; 16-09-2013 at 00:32.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 16-09-2013, 01:38
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορά νέας μηχανής

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν βαζεις και στο πλανο οτι πιθανων να βρεις και ενα 1150 adve?? Την ναυαρχιδα της bmw.
Πλακιτσα ε;;;;


Δε θελει μουσειο ο ανθρωπος, ουτε ιστορικο μηχανακι

Αν ηταν ετσι επαιρνε κι αφρικα !!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:45.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!