GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 27-10-2013, 22:07
Drcoolio Ο/Η Drcoolio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Η γμωμη σας...

Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 27-10-2013, 22:31
silvestros Ο/Η silvestros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Σερρες
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 1,945
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

ότι κερδίζεις στο ένα χάνεις στο άλλο και αντίστροφα , αρα πρεπει να ξεκαθαρίσεις πρωτα τι θες εσυ:

κακό οδόστρωμα - λίγο ή πολύ χωματόδρομο τότε πας αποκλειστικά σε on-off.
αν δεν θες να ταξιδευεις στην τριτη εκατονταδα τοτε δεν σου χρειαζεται το street.
αν έχεις συνοδηγό τότε on-off.
αν κουβαλας πολλά πραγματα τοτε on-off... ειναι λίγο αποκρουστικη η εικόνα τριβαλιτσου σε supersport και κάπως περιεργη σε sport turing.
τα απίθανα φρενα το ξεσπασμα και το κρατημα ενος street δεν θα τα βρεις σε on-off.

το υψος σου βολευει για street.η φορτιση των καρπων και το ξαπλωμα γινεται συνηθεια μετα απο 2 εβδομαδες....αλλωστε στα street με 180 ταχυτητα ξεκουραζεσαι καθως ο αερας κρατα το σωμα σου και οχι τα χερια.


Αν σε εκνευρίζει ή σε αγχώνει το λαμπάκι της ρεζέρβας τοτε η λυση ειναι on-off.

τέλος μην δίνεις σημασία στις κριτικές των περιοδικών για το πως παει μια μοτοσυκλεττα ....

αυτα κατα τη γνωμη ενός (KLE500 - CBR 600F4 - Varadero 1000 - CBR1000RR- GS1200) χρηστη.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 27-10-2013, 22:49
R21 Ο/Η R21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: trikala
Μoto: R1200GS LC
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Drcoolio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
Κατσε οπωs εισαι θα το μετανοιωσειs εχειs τη πιο ολοκληρωμενη μοτοσυκλετα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 27-10-2013, 23:26
VDR Ο/Η VDR βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: ΖΑΧΑΡΩ ΝΟΜΟΥ ΗΛΕΙΑΣ
Μoto: DR650SE R1200GSA Magma Red R1200GSA Rauchgrau-metallic-matt
Μηνύματα: 1,761
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Drcoolio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
Θα σου πρότεινα να κρατήσεις το GSάκι..είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα!Συνφορουμήτης έδωσε το adv του για να πάρει K και μετά πάλι GS αγόρασε!..
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 27-10-2013, 23:50
Drcoolio Ο/Η Drcoolio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδια.Όντως το GS τα κάνει όλα καλά απλα το πρόβλημα που έχω είναι ότι είναι άσχημο μηχανάκι (ας είμαστε ειλικρινείς)και θα ήθελα τις επιδόσεις του multistrada.Αλλά σε γενικές γραμμές(αν και το σκέφτομαι ακόμα) νομίζω ότι θα συμφωνήσω και θα συγκλίνω με τις απόψεις σας.Δυστυχώς τελικά ισχύει ότι δεν μπορεις να τα έχεις όλα...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-10-2013, 00:09
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Καλά αυτό για την ασχήμια και την ειλικρίνεια....



Υποκειμενικό, τουλάχιστον!!!


Τα άλλα για επιδόσεις κλπ, μάλλον άλλο μηχανάκι ήθελες κι όχι mega on/off.

Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε touring? VFR, Busa, ZZR ακόμα και το Κ που είπες.Αφού χώμα δεν πας, σου μένει μόνο το φόρτωμα.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-10-2013, 00:15
lepanto Ο/Η lepanto βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μoto: GS1200 ADV
Μηνύματα: 4,603
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Drcoolio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπέρα.Θέλω την αποψη των πιο έμπειρων στο θέμα,και εξηγουμαι.Έχω ένα Gs 1200 του 2008 απο το οποίο είμαι αρκετα ευχαριστημένος,το οποιο όμως χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικά στην ασφαλτο όπου κάνω πολλα χιλιόμετρα στην εθνικη οδο καθημερινα(μένω στην Ναύπακτο).Σκέφτομαι λοιπόν να το πουλήσω και να πάρω ένα Κ 1300s.Με προβληματίζει όμως η στάση του σώματος στο Κ που είναι σχεδον ξαπλωτη μπροστά(για μένα ακομα χειρότερα γιατι είμαι κοντός-1.70m με κοντα χέρια)και δέν ξέρω αν θα είναι ξεκουραστη η μηχανη για μακρινο ταξίδι όπως το GS.Θα ήθελα να ακουσω την άποψη των πιο έμπειρων σε αυτο το θέμα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.....
Έχεις την πληροφορία στην πόρτα σου και ψάχνεσαι;ΚΑΤΣΑΝΑΚΗΣ λέγεται μιλα με τον Λάμπρο
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-10-2013, 02:11
Drcoolio Ο/Η Drcoolio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2013
Περιοχή: Ναύπακτος
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Ελπίζω να μην πρόσβαλλα κάποιον που είπα το μηχανάκι άσχημο και όντως είναι υποκειμενικο.Κατα τ'άλλα θα ήθελα να μείνω στην BMW αν και ο μεγαλύτερος πειρασμος για μένα θα ηταν το Ducati λόγω ιπποδύναμης και εμφάνισης αλλά απο την άλλη είναι και ακριβο ακόμα και μεταχειρισμένο.Το Κ 1300s απο την άλλη το βρίσκω μεταχειρισμένο κοντα στα χρήματα που θα έπαιρνα απο το GS.Νομίζω είναι πειρασμος με λίγα χρήματα παραπάνω να βρεθείς να οδηγείς BMW με 170 άλογα.Παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω ότι έχετε δίκιο και πρέπει να κάτσω στα αυγά μου.Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε.Εύχομαι να τύχει να γνωριστούμε και απο κοντα
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-10-2013, 12:41
And_alex Ο/Η And_alex βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Καλησπέρα , μετα απο αρκετά ταξίδια, με Vfr (5 χρόνια), hayabusa (2 χρόνια), fjr ( 1.5 χρόνο) , και βόλτες με street φίλων , μπήκα στην κατηγορία των on-off πρόσφατα με το gs 1200. Το θηρίο τα κάνει σχεδόν όλα, πολυ ξεκουραστα . Σχετικά με την δεύτερη εκατοντάδα των χιλιομέτρων είναι δεδομένο ότι δεν έχει την ίδια απόκριση, αλλα σίγουρα μπορείς να ανεβασεις την αδρεναλίνη σε πιο κλειστά κομμάτια....υπάρχει πάντα και το ktm που θεωρείται πολυ πιο σπορ .....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-10-2013, 12:43
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Η γμωμη σας...

Άλλαξε το, δεν ξέρω τι θα πάρεις, αλλά απο τη στιγμή που βλέπεις άσχημο το gs και καλά κάνεις για σένα το σέβομαι...δεν σου πάει να έχεις τέτοιο μηχανάκι....

Η μηχανή είναι πάνω απο όλα έρωτας...αν δεν είμαστε ερωτευμένοι με αυτή που έχουμε, ΠΡΟΣΟΧΗ και μπορουμε να την αγοράσουμε, πάμε για άλλα....

Απλά πές τι ακριβώς θές...επιδόσεις?? άνεση?? γκλαμουριά?? Γιατί σε βλέπω ανάμεσα σε bmw και ducati για αυτό βάζω και το glamorous μέσα!!

Και θα πούμε την αποψή μας....

Καταστάλαξε στα θέλω σου και εδώ είναι παιδιά που έχουν αλλάξει καμμιά ντουζίνα μηχανές να σου πούνε....

Εγώ προσωπικά μετά το adve --->χάος
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:09.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!