GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-11-2013, 12:44
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο !

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο στα ατυχήματα



Για κάθε 1,5 χλμ. οδήγησης, ένας μοτοσυκλετιστής κινδυνεύει 16 φορές περισσότερο να πεθάνει σε μια σύγκρουση από ότι ο οδηγός ενός άλλου οχήματος.



Μύθος 1: Τα κράνη προκαλούν τραυματισμούς στον αυχένα και το κρανίο.
Πραγματικότητα 1: Έρευνες δείχνουν ότι τα κράνη μειώνουν τους τραυματισμούς στο κρανίο και τη συχνότητα σοβαρών τραυματισμών του αυχένα.
Τα κράνη ευθύνονται μόνο για τους 4 στους 100 τραυματισμούς κρανίου και αυχένα που είναι συνήθως μικρής βαρύτητας. Η ανάλυση αυτών των τραυματισμών δείχνει ότι η χρήση του κράνους είχε ως αποτέλεσμα την προστασία από ένα θανατηφόρο ατύχημα με μόνο αντάλλαγμα μια απλή θλάση ή μωλωπισμό.

Μύθος 2: Τα κράνη μειώνουν την ορατότητα.
Πραγματικότητα 2: Τα κράνη που τηρούν τις προδιαγραφές παρέχουν 2100 ορατότητα, ποσοστό που ισοδυναμεί με τη φυσιολογική περιφερική όραση.
Στην πραγματικότητα, λιγότερο από 3% της περιφερική όρασης περιορίζεται από ένα κράνος. Ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση οι περισσότεροι μοτοσυκλετιστές απλά στρέφουν το κεφάλι τους λίγο παραπάνω αν χρειαστεί, για να ελέγξουν την κίνηση.

Μύθος 3: Τα κράνη μειώνουν την ακουστική οξύτητα.
Πραγματικότητα 3: Ένας μοτοσυκλετιστής που φοράει κράνος ακούει το ίδιο καλά ή ακόμα καλύτερα από κάποιον που δεν φοράει. Ο θόρυβος του ανέμου ή της μηχανής είναι ισχυρός και άλλα σημαντικά ηχητικά μηνύματα πρέπει να είναι πιο δυνατά για να ακουστούν από κάποιον που δεν φοράει κράνος.
Αυτό σημαίνει ότι, οποιοδήποτε ήχος μπορεί να ακουστεί πάνω από τον αέρα και τη μηχανή χωρίς το κράνος, μπορεί να ακουστεί και αν φοράει κράνος.

Μύθος 4: Τα κράνη προστατεύουν μόνο μέχρι την ταχύτητα των 20 χλμ/ώρα, αφού σε αυτή την ταχύτητα γίνονται οι δοκιμασίες σύγκρουσης.
Πραγματικότητα 4: Τα κράνη δοκιμάζονται σε αυτή την ταχύτητα, αλλά σχεδιάζονται για να αντέχουν σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα. Οι δοκιμασίες σύγκρουσης γίνονται με ταχύτητα 50 χλμ/ώρα, οι ζώνες ασφαλείας όμως μας προστατεύουν και σε ατυχήματα με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Μύθος 5: Τα ατυχήματα με μοτοσυκλέτες αντιπροσωπεύουν το μικρότερο ποσοστό των ατυχημάτων, αφού οι μοτοσυκλέτες αποτελούν το μικρότερο ποσοστό των οχημάτων.
Πραγματικότητα 5: Οι μοτοσυκλέτες αποτελούν στη χώρα μας το 37% όλων των κυκλοφορούντων οχημάτων (επιβατικά, λεωφορεία, φορτηγά κλπ), ενώ τα θανατηφόρα ατυχήματα με μοτοσυκλέτες ξεπερνούν το 20% ποσοστό κατά πολύ μεγαλύτερο σε σύγκριση με άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Επίσης, ο κίνδυνος θανατηφόρου ατυχήματος υπολογίζεται ότι είναι 20 φορές μεγαλύτερος στους μοτοσυκλετιστές από ότι στους επιβάτες αυτοκινήτων.

Μύθος 6: Ο νόμος για τη χρήση του κράνους είναι παρέμβαση στην ελευθερία του ατόμου.
Πραγματικότητα 6: Στην πραγματικότητα η μη χρήση κράνους δίνει την ελευθερία στο μοτοσυκλετιστή να ρισκάρει και να παίζει με το θάνατο και την αναπηρία.
Μπορούν όμως οι οικογένειες των τραυματισμένων και η κοινωνία να αντέξουν το τεράστιο οικονομικό, ψυχολογικό και ιατροκοινωνικό κόστος; Πως μπορούμε να ανακουφιστούμε από την αιμορραγία που προκαλεί η απώλεια τόσων ζωών; Από τη στιγμή του ατυχήματος η κοινωνία του παρέχει ιατρική περίθαλψη, του δίνει άδεια από την εργασία για το χρόνο αποκατάστασης της βλάβης και αν ο τραυματισμός του προκαλέσει μόνιμη αναπηρία, έχει ισόβια την ευθύνη.
Είναι αδιανόητο λοιπόν να κατανοούμε κάποιον που σκέφτεται ότι ένας τέτοιος νόμος αφορά μόνο αυτόν.



Γνωρίζετε ότι:
  • Η κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι η κύρια αιτία θανάτου σε ατυχήματα με μοτοσυκλέτες. 80% των μοτοσυκλετιστών που σκοτώνονται σε τροχαίο ατύχημα υπολογίζεται ότι έχουν υποστεί κρανιοεγκεφαλική κάκωση.
  • Μοτοσυκλετιστές που δε φορούν κράνος έχουν διπλάσιες πιθανότητες να υποστούν κρανιοεγκεφαλική κάκωση σε μια σύγκρουση σε σχέση με όσους το χρησιμοποιούν.
  • Περισσότερα από 4 στα 5 ατυχήματα με μοτοσυκλέτα καταλήγουν σε τραυματισμό ή θάνατο του μοτοσυκλετιστή.
  • Ο πιο πρόσφατος νόμος για τη χρήση του κράνους είναι ο 2696 και ισχύει από το 1999.
  • Όταν οι νόμοι για τα κράνη δεν εφαρμόζονται, οι θάνατοι από ατυχήματα με μοτοσυκλέτα αυξάνονται κατά 20-30%.
  • Για κάθε 1,5 χλμ. οδήγησης, ένας μοτοσυκλετιστής κινδυνεύει 16 φορές περισσότερο να πεθάνει σε μια σύγκρουση από ότι ο οδηγός ενός άλλου οχήματος.
  • Όποιος χρησιμοποιεί το κράνος, μειώνει τον κίνδυνο στο 1/3.
Οι μοτοσυκλέτες το 1997 ήταν οι διπλάσιες από ότι το 1987, ενώ τα αυτοκίνητα είχαν αυξηθεί μόνο στο μισό.



Όταν αγοράζετε κράνος αναζητείστε πάντοτε το αυτοκόλλητο DOT ή SNELL.
ΦΟΡΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ

Ποιος δεν το ξέρει!!!
Το κράνος μπορεί την κατάλληλη στιγμή να γίνει ο φύλακας άγγελός σου. Γι΄ αυτό μην το αποχωρίζεσαι ποτέ.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς την κοινή λογική;
Αν κάποιος επρόκειτο να σε χτυπήσει στο κεφάλι με ένα μπαστούνι, θα προτιμούσες να φορούσες κράνος ή όχι;

πηγή; www.iatronet.gr
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-11-2013, 13:02
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Προπαγανδα STOP!

Sorry Αργυρη...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-11-2013, 13:38
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Προπαγανδα STOP!

Sorry Αργυρη...
Κανένα πρόβλημα Γιώργο μου, αλλά δεν το κατάλαβα όταν εννοείς,
"Προπαγάνδα STOP" !
Για help me....

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-11-2013, 14:29
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

μπραβο αργυρη!!!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-11-2013, 15:47
AKIS_21 Ο/Η AKIS_21 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: athina
Μoto: Gs 1200 adv 07 K1200 rs. 97
Μηνύματα: 1,305
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Μπράβο Αργυρή επιτέλους να μην ξανακούσουμε ,,και τα μυαλα στα κάγκελα ,,
ΟΛΟΙ ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-11-2013, 15:49
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Πραγματα αυτονοητα για τους περισσοτερους....
που καλο ειναι να τα επαναφερουμε συνεχως,για να τα βλεπουν και οι ξεκρανωτοι!!

Αργυρη
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-11-2013, 16:26
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ARGI Εμφάνιση μηνυμάτων


Κανένα πρόβλημα Γιώργο μου, αλλά δεν το κατάλαβα όταν εννοείς,
"Προπαγάνδα STOP" !
Για help me....

Αυτο το χιλιοειπωμενο κειμενο χρησιμοποιει προφανεις λογους που πρεπει να φοραμε κρανος και παραλληλα προσθετει πραγματα που προσπαθει να περασει λογω ... φόρας! Τα 2 και 3 δεν ειναι καθολου μυθοι. Οποιος δεν με πιστευει ας οδηγησει κανενα μηνα με ανοικτο κρανος χωρις τζαμι και με τα αυτια εξω και μετα ας εκφερει αποψη.
Και υστερα απο τους ...ας πουμε πρακτικους λογους που πρεπει να φοραμε κρανος, παρε και το 6.... μυθος οτι παραβιαζει την ελευθερια μας ο νομος περι υποχρεωσης να οδηγουμε με κρανος. Ε λοιπον δεν θα μου πει κανενας αν αυτο ειναι μυθος ή οχι. ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ! Δεν περιμενω απο κανεναν mr right να μου πει οτι δικαιολογημενα υπαρχουν νομοι για τη προστασια μου!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-11-2013, 20:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το χιλιοειπωμενο κειμενο χρησιμοποιει προφανεις λογους που πρεπει να φοραμε κρανος και παραλληλα προσθετει πραγματα που προσπαθει να περασει λογω ... φόρας! Τα 2 και 3 δεν ειναι καθολου μυθοι. Οποιος δεν με πιστευει ας οδηγησει κανενα μηνα με ανοικτο κρανος χωρις τζαμι και με τα αυτια εξω και μετα ας εκφερει αποψη.
Και υστερα απο τους ...ας πουμε πρακτικους λογους που πρεπει να φοραμε κρανος, παρε και το 6.... μυθος οτι παραβιαζει την ελευθερια μας ο νομος περι υποχρεωσης να οδηγουμε με κρανος. Ε λοιπον δεν θα μου πει κανενας αν αυτο ειναι μυθος ή οχι. ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ! Δεν περιμενω απο κανεναν mr right να μου πει οτι δικαιολογημενα υπαρχουν νομοι για τη προστασια μου!

Ωρέ μάστορα ασφαλώς και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία σου μιας κι αυτό φαίνεται να σ' ενοχλεί, αλλά σαφώς πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία μου από την Λαλακία σου (γιου νοου γουατ αϊ μιν) χιλιοειπωμένο όπως πολύ καλά είπες.
Απομάκρυνε από τους δρόμους και τον περιβάλλοντα χώρο που κινήσαι εσύ με την μοτό σου, αιτίες που θα σε κάνουν (αν δεν φοράς κράνος) επικίνδυνο για τους άλλους χρήστες του δρόμου (όπως πχ έντομα την άνοιξη, πετραδάκια που σήκωσε ο τροχός του προπορευόμενου), και θα συμφωνήσω, δικιά σου είναι η κεφάλα ας την κάνεις ότι θέλεις. Και δεν βάζω στην εξίσωση την περίπτωση να μείνεις φυτό σε κανένα νοσοκομείο "κλέβοντας" το κρεβάτι από άλλον ασθενή που δεν την "έψαχνε" ας πούμε, το οποίο πληρώνουμε όλοι μας με τους φόρους μας.

Συχώρα με για τυχόν αδόκιμες λέξεις, αλλά δεν είχα άλλες πρόχειρες κι επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι λυπηρό αν μη τι άλλο να υπάρχουν τέτοιες απόψεις οι οποίες μεταφέρονται και στους δρόμους (κράνος στον αγκώνα για να μη με γράψουν) και γίνονται παιδεία στους μικρότερους που βλέπουν.

Υ.Γ.
Πριν από 5 μήνες είχα τροχαίο με αστείες ταχύτητες μάσα στην πόλη, που με κράτησε στο κρεβάτι 4 μήνες. Φορούσα και κράνος και μπουφάν. Αν δεν φορούσα κράνος δεν θα έγραφα εδώ τώρα. Με χτύπησε κάποιος που παραβίασε στοπ και σύρθηκα αρκετά μέτρα στον δρόμο. Με σταμάτησε το κεφάλι μου που βρήκε κόντρα στο πεζοδρόμιο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-11-2013, 20:50
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωρέ μάστορα ασφαλώς και δεν πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία σου μιας κι αυτό φαίνεται να σ' ενοχλεί, αλλά σαφώς πρέπει να υπάρχει νόμος για την προστασία μου από την Λαλακία σου (γιου νοου γουατ αϊ μιν) χιλιοειπωμένο όπως πολύ καλά είπες.
Απομάκρυνε από τους δρόμους και τον περιβάλλοντα χώρο που κινήσαι εσύ με την μοτό σου, αιτίες που θα σε κάνουν (αν δεν φοράς κράνος) επικίνδυνο για τους άλλους χρήστες του δρόμου (όπως πχ έντομα την άνοιξη, πετραδάκια που σήκωσε ο τροχός του προπορευόμενου), και θα συμφωνήσω, δικιά σου είναι η κεφάλα ας την κάνεις ότι θέλεις. Και δεν βάζω στην εξίσωση την περίπτωση να μείνεις φυτό σε κανένα νοσοκομείο "κλέβοντας" το κρεβάτι από άλλον ασθενή που δεν την "έψαχνε" ας πούμε, το οποίο πληρώνουμε όλοι μας με τους φόρους μας.

Συχώρα με για τυχόν αδόκιμες λέξεις, αλλά δεν είχα άλλες πρόχειρες κι επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι λυπηρό αν μη τι άλλο να υπάρχουν τέτοιες απόψεις οι οποίες μεταφέρονται και στους δρόμους (κράνος στον αγκώνα για να μη με γράψουν) και γίνονται παιδεία στους μικρότερους που βλέπουν.

Υ.Γ.
Πριν από 5 μήνες είχα τροχαίο με αστείες ταχύτητες μάσα στην πόλη, που με κράτησε στο κρεβάτι 4 μήνες. Φορούσα και κράνος και μπουφάν. Αν δεν φορούσα κράνος δεν θα έγραφα εδώ τώρα. Με χτύπησε κάποιος που παραβίασε στοπ και σύρθηκα αρκετά μέτρα στον δρόμο. Με σταμάτησε το κεφάλι μου που βρήκε κόντρα στο πεζοδρόμιο.
Τελευταια φορα που κοιταξα, ηταν νομιμο να οδηγω με σηκωμενη τη ζελατινα του κρανους... η μυγα και το πετραδακι εχει τις ιδιες πιθανοτητες να μπει στο ματι μου.

Αν σε απασχολει η θεση μου στο νοσοκομειο κοιτα να απαγορεψεις και τις σκαλες, τις διαβασεις, το σκι, το παραπεντε, και ολα αυτα που μπορει να προκαλεσουν τραυματισμο με νομο!

Εγω δεν χρειαζομαι νομο για να φορεσω το κρανος! Ξερω τι πρεπει να κανω και χωρις τον νομο! Αν εσυ επιθυμεις να ζεις σε μια κοινωνια που πρεπει να υπαρχει νομος που σου υπαγορευει τι θα φας για πρωινο, απλα διαφερουμε...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-11-2013, 20:56
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταια φορα που κοιταξα, ηταν νομιμο να οδηγω με σηκωμενη τη ζελατινα του κρανους... η μυγα και το πετραδακι εχει τις ιδιες πιθανοτητες να μπει στο ματι μου.

Αν σε απασχολει η θεση μου στο νοσοκομειο κοιτα να απαγορεψεις και τις σκαλες, τις διαβασεις, το σκι, το παραπεντε, και ολα αυτα που μπορει να προκαλεσουν τραυματισμο με νομο!

Εγω δεν χρειαζομαι νομο για να φορεσω το κρανος! Ξερω τι πρεπει να κανω και χωρις τον νομο! Αν εσυ επιθυμεις να ζεις σε μια κοινωνια που πρεπει να υπαρχει νομος που σου υπαγορευει τι θα φας για πρωινο, απλα διαφερουμε...




ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΣΗ ΚΑΛΟΣΥΝΗ Κ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....


Για νοσοκομεια κλπ δεν σχολιαζω...Σημερα πηγα σε κηδεια...Ο σχωρεμενος πηγε απο καρκινο του πνευμονα (57 χρονων μανιωδης καπνιστης)...Τα τελευταια 2 χρονια,"ετρωγε" την θεση καποιου που δεν ψαχνοταν κ ΔΕΝ καπνιζε...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:00.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!