GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 15-11-2013, 18:42
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων

Εσυ γνωριζεις καλυτερα απο τον καθενα οτι ενας ισολογισμος αναφερει οτι θελει και οπως το θελει ο υπογραφων αυτον. Ετσι τα 8εκ καλλιστα μπορει να ηταν δανειο, επιχορηγηση, μαυρα να ενταχθηκε στον ισολογισμο σαν κερδη να μοιραστηκε οπως ειπωθηκε και.......και μετα?

γιαυτο δεν πειθομαι φιλε απο τις τοπικες κοινωνιες και τα λεγομενα τους παρασ μονον απο γραπτα καθως ειναι τα μονα που εχουν καποια αξια.


Γιωργο μου αυτα τα 2 που γραφεις,μηπως ερχονται σε συγκρουση?Μηπως τελικα κ τα "γραπτα" στοιχεια γενικοτερα, οπως τα ονομαζεις,μαγειρευονται κ παρουσιαζονται κατα το δοκουν?
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 15-11-2013, 18:46
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιωργο μου αυτα τα 2 που γραφεις,μηπως ερχονται σε συγκρουση?Μηπως τελικα κ τα "γραπτα" στοιχεια γενικοτερα, οπως τα ονομαζεις,μαγειρευονται κ παρουσιαζονται κατα το δοκουν?
Γιατι να ερχονται σε συγκρουση? αν διαβασεις αυτο που εγραψα στον vpentza και το ''δουλεψεις'' με τα λεγομενα του τσοπανη θα καταλαβεις οτι μονον σε συγκρουση δεν ερχονται.....


Και να σου υπενθυμισω οτι ο ''εσω'' που υπαινισσεσαι δεν ηταν εργαζομενος της Δωδωνης αλλα αποκεντρωμενος προμηθευτης πρωτης υλης. Δηλαδη κρικος μακρινος της κοινωνιας που δεν ακουσε, δεν ειδε αλλα του μετεφερε (λεκτικα οχι γραπττα) αυτα που ηθελε ο προηγουμενος κρικος και οπως ηθελε ο προ-προηγουμενος κρικος.

Φυσικα και ολα μαγειρευονται ομως μονον τα γραπτα μενουν.......και η ανακοινωση της δωδωνης που περυσι την πολεμαγανε ειναι γραπτη και βλεπει στο μελλον, η οποια βεβαια υπολογιζει με το παρον ετσι?

Last edited by GeorgeP; 15-11-2013 at 18:50.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 15-11-2013, 19:04
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Eννοω γενικοτερα τα γραπτα Γιωργο...Τα νουμερα οπως σωστα ειπες μαγειρευονται κ παρουσιαζονται οπως θελει ο...υπογραφων!!!Κατι σαν το πρωτογενες πλεονασμα...Μαζευω φορους απο ΠΑΝΤΟΥ, δεν πληρωνω σε εκεινους που χρωσταω,αρα εχω πλεονασμα!!

Κ για να μην φυγουμε απο το θεμα μας,δεν μπορει ρε συ να μην ξερουν λεπτομερειες οι ντοπιοι,που δεν θα μαθουμε απο τις τηλεορασεις...Ακομα κ ο φιλος που δεν ειναι υπαλληλος στην Δωδωνη,ειμαι σιγουρος οτι εχει τον τροπο,να διασταυρωνει αυτα που του λενε κ να βγαζει καποια ακρη,στο τι ισχυει τελικα...
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 15-11-2013, 19:28
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παιρνεις στραβα..........

Δεν τα βαζω με τον τσοπανη για να εξηγουμαι, τα βαζω με την αντιληψη οτι αφου μου λενε ετσι ετσι θα ειναι, αφου βλεπω 3 ζητιανους στον δρομο και μου λενε οτι ο ελληνας πειναει αρα πειναει!!!!!!

Σορρυ αλλα ΔΕΝ........

Δουλεύει ο γαμπρός μου στην Δωδώνη, οδηγός, με 2 παιδιά και την αδερφή μου άνεργη, να μην σου πω για τα χαρτζηλίκια που παίρνει αντί μισθού, πάρε 100, πάρε 200 έναντι, αν δεν σου αρέσει παραιτήσου.

Και μιλάμε για δουλειά που ξεκινάει στις 3:00 το πρωί κάθε μέρα, όχι παιδική χαρά.

Ας στηρίξει πρώτα τους μισθωτούς εργαζομένους της, και μετά ας στηρίξει και τους παραγωγούς.
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 15-11-2013, 22:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Δουλεύει ο γαμπρός μου στην Δωδώνη, οδηγός, με 2 παιδιά και την αδερφή μου άνεργη, να μην σου πω για τα χαρτζηλίκια που παίρνει αντί μισθού, πάρε 100, πάρε 200 έναντι, αν δεν σου αρέσει παραιτήσου.

Και μιλάμε για δουλειά που ξεκινάει στις 3:00 το πρωί κάθε μέρα, όχι παιδική χαρά.

Ας στηρίξει πρώτα τους μισθωτούς εργαζομένους της, και μετά ας στηρίξει και τους παραγωγούς.
ειπα κατι αλλο? διαφωνησα σε αυτο και σε αλλα παρομοια? ΟΧΙ!!!

ανεβασα την καινουρια προοπτικη της εταιρειας ετσι οπως αυτη ηδη διαμορφωνεται, επισημα ανακοινωσμενη και γραπτως........

Η Δωδωνη λοιπον διαμορφωνει ''στηριξη'' σε κτηνοτροφους και προφανως και στους εργαζομενους.

Τι μου λες για 200 και 100ε και 3:00 ξημερωματα? Σημερα και μετα την λαθος/σωστη (δεν ξερω κι ουτε με ενδιαφερει) πολιτικη της Δωδωνης αυτα μπορουν να παρουν, δεν εχει να τους δωσει αλλα ο εργοδοτης ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεματα...... αλλα αν θελουν ας κανουν απεργια και μετα εκει ειναι ο δρομος ως αλλη coca cola, να μην παρουν ουτε αυτα αλλα να μην ειναι κι εκει οταν θα ξελασπωσει η εταιρεια!!!! τοσο απλα Σταυρο μου........με το να λεμε ''ηταν κερδοφορα και την πτωχυναν'' δεν κανουμε τιποτε μονον εικασιες λογω αμαθειας οικονομικων μεγεθων......ακουνε ειχε κερδη 8εκ και νομιζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα ¨η εχουν την απαιτηση να τα μοιραστει η εταιρεια μαζι τους.....σιγα μην και......

Last edited by GeorgeP; 15-11-2013 at 22:32.
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 15-11-2013, 22:37
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Eννοω γενικοτερα τα γραπτα Γιωργο...Τα νουμερα οπως σωστα ειπες μαγειρευονται κ παρουσιαζονται οπως θελει ο...υπογραφων!!!Κατι σαν το πρωτογενες πλεονασμα...Μαζευω φορους απο ΠΑΝΤΟΥ, δεν πληρωνω σε εκεινους που χρωσταω,αρα εχω πλεονασμα!!
Γιατι υπαρχει αλλος τροπος να εχει καποιος χρεωκοπημενος πλεονασμα? Δεν υπαρχει......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Κ για να μην φυγουμε απο το θεμα μας,δεν μπορει ρε συ να μην ξερουν λεπτομερειες οι ντοπιοι,που δεν θα μαθουμε απο τις τηλεορασεις...Ακομα κ ο φιλος που δεν ειναι υπαλληλος στην Δωδωνη,ειμαι σιγουρος οτι εχει τον τροπο,να διασταυρωνει αυτα που του λενε κ να βγαζει καποια ακρη,στο τι ισχυει τελικα...
Κανεις απεξω δεν ξερει τι γινεται σε μια εταιρεια....Κ Α Ν Ε Ι Σ!!

Η καθε εταιρεια διαρρεει αυτα που θελει και οι παρατρεχαμενοι τα διαδιδουν οπως θελουν στους εξω οι οποιοι τα κανουν αχταρμα το οποιον πανε πιο μακρια σε αλλους.......μονον αν εμπαιναν ορκωτοι λογιστες θα μαθαιναν οι ντοποιο τι γινεται.....αλλα και παλι θα πιστευαν τους παρατρεχαμενους διοτι αυτα που τους ελεγαν ακουγονταν καλυτερα στα αυτια τους.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 15-11-2013, 22:43
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων


Τι μου λες για 200 και 100ε και 3:00 ξημερωματα? Σημερα και μετα την λαθος/σωστη (δεν ξερω κι ουτε με ενδιαφερει) πολιτικη της Δωδωνης αυτα μπορουν να παρουν, δεν εχει να τους δωσει αλλα ο εργοδοτης ειτε ειναι αληθεια ειτε ψεματα...... αλλα αν θελουν ας κανουν απεργια και μετα εκει ειναι ο δρομος ως αλλη coca cola, να μην παρουν ουτε αυτα αλλα να μην ειναι κι εκει οταν θα ξελασπωσει η εταιρεια!!!! τοσο απλα Σταυρο μου........με το να λεμε ''ηταν κερδοφορα και την πτωχυναν'' δεν κανουμε τιποτε μονον εικασιες λογω αμαθειας οικονομικων μεγεθων......ακουνε ειχε κερδη 8εκ και νομιζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα ¨η εχουν την απαιτηση να τα μοιραστει η εταιρεια μαζι τους.....σιγα μην και......

Το παρατραβάς, να κάνουν κι έρανο οι εργαζόμενοι να δώσουν στον καϋμένο τον εργοδότη.

Αυτός θέλει ο οδηγός να κάνει την παραλαβή ή τη διανομή αλλά να τον πληρώνει όσο κι όταν γουστάρει. Δε γίνεται αυτό ρε Γιώργο. Από τη στιγμή που πουλάει σημαίνει ότι εισπράττει κιόλας, να πληρώνει λοιπόν και τους εργαζόμενους!
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 15-11-2013, 23:30
J-P-HELLAS Ο/Η J-P-HELLAS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΧΑΡΝΕΣ
Μoto: HP2 ENDURO honda sh300
Μηνύματα: 862
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη νέα πολιτική προμήθειας γάλακτος ανακοίνωσε σήμερα η γαλακτοβιομηχανία ΔΩΔΩΝΗ, η οποία συνεχίζει τη δέσμευσή της για στήριξη περισσότερων από 6.000 συνεργαζόμενων παραγωγών.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, η ΔΩΔΩΝΗ συνεχίζει να προμηθεύεται γάλα από όλους τους παραγωγούς, ακόμα και τους πιο μικρούς -με ετήσια παραγωγή από 1 έως 5.000 κιλά, διατηρώντας έτσι τη μεγαλύτερη βάση συνεργαζόμενων παραγωγών της αγοράς -πλέον των 6.000- και στηρίζοντας ουσιαστικά την περιοχή της Ηπείρου. Επίσης, η εταιρεία δεσμεύεται να συνεχίσει να αγοράζει το 100% του αιγοπρόβειου γάλακτος από την περιφέρεια της Ηπείρου, η οποία αναγνωρίζεται ευρέως για την υψηλή ποιότητα του γάλακτός της.

Σε δηλώσεις του ο γενικός διευθυντής της ΔΩΔΩΝΗ, Τομ Σίπερς (Tom Seepers) ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι «οι πρόσφατες εξελίξεις στις πωλήσεις, μας δίνουν την πεποίθηση ότι φέτος θα ανακόψουμε την προηγούμενη τριετή μείωση των πωλήσεων και αναμένουμε ότι από τον επόμενο χρόνο θα δούμε αύξηση, η οποία θα στηρίζεται κυρίως στις εξαγωγές».

αυτο που καταλαβαινω εγω απο αυτα τα λεγομενα, ειναι οτι η εταιρια παει κατα διαολου στο εσωτερικο και προσπαθει να βρει πελατες στο εξωτερικο,
και δευτερον αυτος ο ξενος διευθυντης ειναι εκει επειδη εχει πουληθει η εταιρια σε ξενους? εαν εχει συμβει αυτο, τοτε παει για σιγουρο λουκετο,
εαν την εχουν ελληνες και εβαλαν ξενο διευθυντη τοτε παλι θα το κλεισουν το μαγαζι γιατι δεν ξερει τιποτα απο ελλαδα (στην ουσια δεν τον ενδιαφερει καθολου η αγορα της ελλαδας),
και τελευταιο, οτι παιρνουν οι ξενοι απλα μετα απο λιγο το κλεινουν για να πουλανε τα δικα τους,
στις περισσοτερες περιπτωσεις παιρνουν την τεχνογνωσια και το πελατολογιο και μετα μην τον ειδατε τον παναή,
απο τα τελευταια παραδειγματα, η εταιρεια κατσελης,

Last edited by J-P-HELLAS; 15-11-2013 at 23:46.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 16-11-2013, 00:08
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
και τελευταιο, οτι παιρνουν οι ξενοι απλα μετα απο λιγο το κλεινουν για να πουλανε τα δικα τους,
στις περισσοτερες περιπτωσεις παιρνουν την τεχνογνωσια και το πελατολογιο και μετα μην τον ειδατε τον παναή,
,

α γειά σου παλικάρι μου! στην περίπτωση της δωδώνης βάλε και άλλα δύο στοιχεία.το γάλα της περιοχής ενδιαφέρει μεγάλες εταιρίες (επίσης ξένων συμφερόντων vivartia κ.λ.π) και το brandname της εταιρίας είναι πολύ δυνατό στο εξωτερικό.

έχουν όμως και άλλα σχέδια.την είδηση ο georgep την αναμετέδωσε μισή.κοίτα στο παρακάτω λινκ πως θέλουν να πετάξουν απο το παιχνίδι τους μικρούς παραγωγούς...
http://www.agronews.gr/news/companie...es-tis-dodoni/

Last edited by tsompanis; 16-11-2013 at 00:11.
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 16-11-2013, 00:39
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Δέσμευση της ΔΩΔΩΝΗ για στήριξη 6.000 παραγωγών

Αγαπητέ ζόρζΠ ...πιάσε το αυγό και κούρευτο....
δεν μπορώ να τα γράψω όλα στο πληκτρολόγιο γιατί θέλω 1 μήνα!Θέλεις χαρτιά και στοιχεία?θα τα έχεις.να με συχωρνάς γιατί θα με περιμένεις ,αλλά εδώ στην στάνη δεν έχω και το καλύτερο σήμα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να γκρινιάζω και αν υιοθετούσα απόψεις όπως οι δικές σου περί ελεύθερου εμπορίου κ.λ.π τότε δεν θα έπρεπε καν να γράφω.Αφόυ ΕΙΜΑΙ μέτοχος της εταιρίας απο το 2007,όπως και αρκετοί ακόμη συνάδελφοί μου.Βλέπεις τότε ήταν συναιτεριστική και σε όσους ήθελαν τους άνοιγε την πόρτα.

Το κέρδος των 8μυρίων για το 2012 το ανέφερα ως το πιο πρόσφατο παράδειγμα.φυσικά και είχε δώσει και το 2011 (περίπου 5,4 αν θυμάμαι καλά) και το 2010 και το 09 ,το 07 και πάει λέγοντας μέχρι το μακρινό 1978.Καλώς μέχρι εδώ?

Απο εκεί και πέρα υπάρχει η δωδώνη μέχρι τον οκτώβριο του 2013 και η δωδώνη μετά τον οκτωβρίο13 που πωλήθηκε.
μέχρι τότε η εταιρία είχε προκαταβάλει το 50% του γάλακτος για την νέα περίοδο (2014 και η προκαταβολή αφορά τα γάλατα των τεσσάρων πρώτων μηνών) και είχε μια υποδειγματική συνεργασία με τους προμηθευτές πρώτων υλών όπως πλαστικά τυποποίησης,χαρτικά συσκευασίας,ντενεκέδες κ.λ.π.έτσι δείχνουν και οι ισολογισμοί.

Οι νέοι αγοραστές λοιπόν,εκτός απο την εταιρία,καρπώθηκαν το τζάμπα γάλα 4 μηνών(αφού το είχε προπληρώσει η προηγούμενη διοίκηση) και όταν ήρθε ο απρίλης και θα έπρεπε να πλρώσουν κανονικά πλέον το νέο γάλα,το έπαιξαν κουκουρούκου μαζί με τους επόμενους μήνες!μάζεψαν τα φράγκα μιας ολόκληρης γαλακτικής περιόδου!!
ξέρεις για πόσα μιλάμε?για καμιά 40αριά μύρια.
καρπώθηκαν και τις αποθήκες που ήταν γεμάτες (άλλα 18 περίπου) και πλέον είχαν όλοι την άνεση να φεσώσουν και τους προμηθευτές που μέχρι τον 10/13 πληρωνόντουσαν στο ακέραιο κάθε 15 του μηνός...
μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι περισσότεροι,άντε γειά.
Αυτές είναι μπίζνες.βέβαια κατέστρεψαν μια ολόκληρη περιοχή αλλά και λοιπόν?που λες και εσύ....

για τέλος και μιας και χρησιμοποίησες και μπίζνες φράσεις να ΣΕ πω...

Όποιον μαρκετμεικερ -μπίζνεςπλανερ - μιντιαπλανερ και νταχτιρντί πλανερ και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει...

΄''Όποια συνταγή βγάζει κέρδος,δεν την αγγίζεις" ούτε απο την γωνία να μην περνάς δηλαδή.περνάς πάντα στο λοξό και λες και ευχαριστώ.
Αυτοί μπήκαν για πλιάτσικο.
Τώρα βγήκε η βρώμα πως θέλει να την αγοράσει η κοκα κόλα! και δεν το άκουσα στο καφενείο ξέρεις...


μην κουράζεσαι όμως τζάμπα...σου έχω πρόταση ψημένη σε λίγο σε ένα καινούργιο θρεντ!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!